دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - 6 Dec 2021
 
۰

ملاحظاتی درباره تغییر نام

يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: 756857
برای اقدام به تغییر نام کوچک در سند سجلی، از دو طریق می توان عمل کرد: 1- ثبت احوال 2- دادگاه
ملاحظاتی درباره تغییر نام
تغییر نام از طریق ثبت احوال، شامل موارد بسیار محدودی است اما تغییر نام از طریق دادگاه، موارد بیشتری را در بر می گیرد. البته در هر دو حالت، نهایتا صدور شناسنامه با نام جدید به عهده ثبت احوال است. (روند تغییر نام از زبان وکیل دادگستری)

دادخواست تغییر نام از طریق دادگاه
موضوع تغییر نام، هنوز جزء موضوعاتی است که تکلیف قطعی آن مشخص نگردیده و کماکان، سلیقه قضایی دادرسان دادگاه ها تعیین کننده نتیجه است. بر این اساس، بعضی از دادگاهها درخواست تغییر نام را نمی پذیرند. با وجود این، در قوانین ایران، منعی در خصوص تغییر نام ملاحظه نمی شود در نتیجه، بعضی از دادگاهها، دعوی تغییر نام را قبول می کنند. (وکیل تغییر نام)

تغییر نام از طریق دادگاه
باید با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه شود و دادخواست تغییر نام تنظیم و ثبت گردد. (وکیل پایه یک دادگستری)

استشهادیه تغییر نام
سایر مدارکی که برای ثبت دادخواست تغییر نام لازم است، معمولا، استشهادیه ای است که قبلا باید تنظیم شده و بهتر است توسط دست کم دو نفر امضا شود. در پرونده تغییر اسم، خوانده یا همان طرف دعوا، اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه است. توضیح اینکه شخص می تواند دادخواست خود را در محل اقامت خود، یا شهرستان محل صدور شناسنامه مطرح و ثبت کند.

جلسه رسیدگی دادگاه
در روز جلسه رسیدگی، خواهان باید شهود خود را حاضر کند. گاهی هم ممکن است  در جلسه اول، دادگاه شهود را لازم نداند و جلسه دیگری برای استماع شهادت شهود (گواهی گواهان) تعیین کند. در مواردی هم، استشهادیه به تنهایی، بدون حضور شهود در دادگاه کفایت می کند؛ با توجه به نظرات متفاوت دادگاهها، نحوه رسیدگی نیز متفاوت است.

اداره ثبت احوال معمولا از طریق نماینده حقوقی، لایحه ای ارسال می کند و مخالفت خود را با تقاضای خواهان ابراز می دارد.
 
 
مثال هایی از موارد انجام شده
رقیه به رویا، معصومه به مهسا، صدیقه به سپیده، سکینه به سیمین، طاهره به تارا، حجت به آرش و ... . جهت اطلاع از اسامی دیگر مراجعه شود به وبسایت وکیل سرا به نشانی اینترنتی: vakilsara.ir

تجدیدنظر خواهی
حکمی که دادگاه صادر می کند ظرف بیست روز از ابلاغ دادنامه، قابل اعتراض تجدیدنظرخواهی است. در صورت تجدیدنظرخواهی، پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان ارسال خواهد شد. در نتیجه، امکان تایید یا نقض حکم بدوی در دادگاه تجدیدنظر وجود خواهد داشت. حکم دادگاه تجدیدنظر، قطعی و غیرقابل اعتراض است.
 
اعتبار امر مختومه
از آنجایی که برای تغییر نام، بیشتر از یک مرتبه، امکان اقدام قضایی وجود ندارد، چنانچه دعوی متقاضی تغییر اسم، با حکم رد دعوی یا بطلان دعوی مواجه شود، امکان تغییر نام به اسم دلخواه سابق، وجود نخواهد داشت و اصطلاحا، "اعتبار امر مختومه" را خواهد داشت.

یک توصیه
بعضی از دادگاه ها، دعوی تغییر نام را می پذیرند و قضات شریفی که به واقعیات جامعه بخوبی واقف اند به متقاضی تغییر نام کمک می کنند تا کارش راحت تر انجام شود. دادگاه هایی هم هستند که به کل، مخالفت می نمایند و در مواردی، ملاحظه شرایط روانی متقاضی را نمی کنند. با این وصف، اطلاع از شیوه ها و رویه دادگاه ها، مستلزم تجربه وکیل است.

مذهبی یا غیر مذهبی
سوالات زیادی مطرح می گردد مبنی بر اینکه اگر اسم ما از اسمهای، اصطلاحا، مذهبی باشد آیا قابل تغییر است؟

جواب: در قوانین ایران، منعی در خصوص تغییر نام ملاحظه نمی شود، و اینکه در خصوص بعضی از اسم ها  سختگیری بیشتری وجود دارد بیشتر ناشی از اعتقادات دینی و مذهبی است و نه قانون. اگر اداره ثبت احوال، نسبت به حکم دادگاه بدوی اعتراض نکند، متقاضی تغییر نام، مسیر هموارتری خواهد داشت.

تغییر نام مستقیما از طریق ثبت احوال
اگرچه تغییر اسم از طریق خود ثبت احوال، سریع تر انجام می شود اما همچنان که گفته شد، شامل موارد بسیار محدودی است. بنابراین، در اغلب موارد، مراجعه به دادگستری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 شرح اقدامات
 برگ درخواست تغییر نام توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی تکمیل و به رئیس اداره ارائه و با رعایت مقررات ثبت خواهد شد.

چنانچه محل صدور شناسنامه اداره ثبت احوال دیگری باشد سوابق به آن اداره ارسال خواهد شد.

پس از بررسی‌های لازم، چنانچه درخواست متقاضی در صلاحیت هیات حل اختلاف باشد، درخواست مطروحه جهت رسیدگی به هیئت حل اختلاف ارجاع و در غیر این صورت، درخواست و مدارک به اداره کل ثبت احوال استان مربوط ارسال خواهد شد.
 تغییر نام هر متقاضی فقط یک بار و برای افراد ۱۵ سال به بالا امکان پذیر خواهد بود.
 در مورد افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال، پس از درخواست صاحب شناسنامه، اخذ موافقت ولی یا سرپرست قانونی ضروری است.

 موارد و مصادیق تغییر نام مستقیما از طریق ثبت احوال
 ۱- تغییر نام های کم اقبال با فراوانی کم، به نام‌های مناسب و فراوانی بیشتر با توجه به فراوانی پنج سال قبل از تقاضا، مانند: ثوبان، اسکندر، حارس، بلقیس.

۲- الحاق یا اضافه نمودن یک واژه یا نام به اول و یا آخر نام یا حذف از آن مانند: امین به محمد امین -  سیمین عذار به سیمین

 ۳- تغییر نام‌هایی که در صورت اصلی، بخشی از یک نام مرکب مذهبی بوده به صورت اصلی و مرکب آن یا یک نام مذهبی دیگر مانند: صغری به فاطمه صغری، فاطمه، زهرا
 ۴- تغییر کنیه های شخصیت‌های مذهبی به یک نام مذهبی، مانند: ام البنین، ابوتراب
 ۵- تغییر نام‌هایی که در هنگام نوشتن یا تلفظ معنای نامناسبی به ذهن متبادر نمایند به نام‌های مناسب، مانند: عشرت، کرم، خرم

 ۶- تغییر نام‌هایی که در هنگام نوشتن یا تلفظ دارای پیچیدگی و دشواری باشند به نام‌های مناسب مانند سیبویه، ذوالیمینین

 ۷- تغییر نام هایی که با شئونات (اجتماعی علمی اداری مذهبی و ...) صاحب آن برابر مستندات ارائه شده تناسب ندارند.

 ۸- تغییر نام در مواردی که نام و نام خانوادگی اشخاص در بین بستگان، ساکنان در یک محله و یا همکاران اداری آنان تکرار شده و برابر مستندات ابرازی برای متقاضی مشکلاتی را ایجاد کرده باشد.

۹- تغییر نام‌هایی که در عرف محلی و منطقه‌ای یا سایر گویش‌های ایرانی به تشخیص اداره کل ثبت احوال استان برای نامگذاری نامناسب باشند یا معمولاً برای جنس دیگری انتخاب شوند مانند عزیز، اکرم، اشرف

 ۱۰- تغییر نام به نام دینی و مذهبی که صاحب شناسنامه به آن شهرت دارد.
* برای مشاهده مطالب حقوقی مرتبط می توانید به وبسایت وکیل سرا با نشانی vakilsara.ir مراجعه نمایید.

* همچنین، برای مشاوره با مصطفی محمدی، وکیل دادگستری با شماره 02188513670 یا با شماره  09121582093 تماس حاصل فرمایید.
برچسب ها: رپورتاژ
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *