چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۰
۴

تکلیف سفرهای نوروزی چیست؟

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب: 755072
در حالی که وزیر بهداشت درباره موج چهارم کرونا در اسفند ماه هشدار داده است، اما انگار قرار نیست برای این شرایط ویژه تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود. ستاد ملی مقابله با کرونا برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰در قالب تور‌های مسافرتی و با رزرو مراکز اقامتی دارای مجوز، مجوز صادر کرده است! این در حالی است که پیش از این ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، از سفر رفتن به جابه‌جایی بمب ساعتی کرونا تعبیر کرده‌بود، چراکه سبب جابه‌جایی ویروس می‌شود.
تکلیف سفرهای نوروزی چیست؟
به گزارش جهان نيوز، طبق پیش‌بینی‌های قبلی افزایش آمار مراجعان سرپایی و بستری کرونا رفته‌رفته آثار خود را روی افزایش آمار فوتی‌ها آشکار می‌کند و با ثبت فوت ۸۹ بیمار دوباره به آمار سه رقمی فوتی کرونایی نزدیک می‌شویم.

بر اساس گزارش جوان، کرونای انگلیسی هم به طور رسمی وارد کشور شده و با سرعت در حال پیشروی است. حالا به گفته رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، ۱۷ بیمار قطعی مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی تاکنون در ایران شناسایی شدند و خطر گسترش سریع این ویروس جدی است. کرونای انگلیسی بر خلاف نوع قبیل خود حتی کودکان را درگیر می‌کند. در چنین شرایطی و در حالی که وزیر بهداشت درباره موج چهارم کرونا در اسفند ماه هشدار داده، اما انگار قرار نیست برای این شرایط ویژه تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود و ستاد ملی مقابله با کرونا برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰در قالب تور‌های مسافرتی و با رزرو مراکز اقامتی دارای مجوز، مجوز صادر کرده است! این در حالی است که پیش از این ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، از سفر رفتن به جابه‌جایی بمب ساعتی کرونا تعبیر کرده‌بود، چراکه سبب جابه‌جایی ویروس می‌شود.

آمار مرگ و میر‌های کرونایی آرام آرام در حال افزایشی شدن است. تاکنون یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۹ نفر از بیماران مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جانباختگان کرونا در ایران به ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر رسیده‌است. در ۲۴ ساعت منتهی به روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی ۸ هزار و ۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۶۹۰ نفر بستری شدند. تاکنون یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۸۲۱ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳ هزار و ۶۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۰ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۴۹۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده‌است.

بر اساس آخرین تحلیل‌ها، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

آموزش استفاده از ماسک به کودکان برای مقابله با کرونای انگلیسی
ویروس کرونای جهش‌یافته انگلیسی کودک و پیر و جوان نمی‌شناسد و بر خلاف کووید ۱۹ که کمتر سراغ بچه‌ها می‌رفت، این ویروس به سراغ کودکان و نوجوانان هم می‌رود و این مسئله لزوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در این گروه‌های سنی و استفاده از ماسک را ضروری می‌کند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه همه گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان در معرض خطر کرونا هستند، افزود: «بنابراین استفاده از ماسک برای محافظت از کودکان ضروری است، البته برای کودکان باید از ماسک‌های مناسب با اندازه صورت استفاده شود. همچنین باید به کودکان آموزش داده شود که تحت هیچ شرایطی ماسک خود را با کسی تعویض نکنند به بخش جلوی ماسک دست نزنند و برای خارج کردن ماسک از بند‌های آن استفاده کنند. کودکان باید بیاموزند که در صورت مرطوب شدن ماسک باید آن را در سطل در دارد بیندازند.»

به گفته وی در صورتی که کودک اختلال شناختی یا تنفسی یا بیماری نقص ایمنی دارد یا به بیماری‌هایی مثل سرطان مبتلاست. برای استفاده از ماسک حتماً باید با پزشک مشورت شود. لاری ادامه داد: «اگر کودکان مهارت لازم را برای استفاده از ماسک ندارند مانند کودکان دچار اختلال تکاملی، ناتوانی یا کم شنوایی یا معلولیت بهتر است به جای ماسک از محافظ صورت یا شیلد استفاده شود و محافظ‌های چند بار مصرف نیز باید هر چند وقت یکبار به درستی با آب و مواد شوینده شست و شو یا با الکل ۷۰ تا ۹۰ درصد ضدعفونی شوند.»

خطر ساده‌انگاری مردم و مسئولان
از نگاه حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا طغیان شدید اپیدمی یا بروز پیک چهارم سرنوشت محتوم کشور نیست و این مسئله تماماً به رفتار مردم و اعمال سریع‌تر سیاست‌های کنترلی از سوی مسئولان بستگی دارد. وی ساده‌انگاری و سهل‌اندیشی شرایط از سوی مردم و برخی مسئولان را نکته‌ای نگران‌کننده در رابطه با اپیدمی کرونا در کشور بیان کرد و افزود: «اعلام رنگ‌بندی‌های کرونایی شرایط عادی را در ذهن مردم و حتی مسئولان تداعی می‌کند؛ متأسفانه این ساده‌انگاری کاذب شرایط در بین مسئولان سازمان‌ها و ادارات و همچنین توده مردم مشاهده می‌شود که بازگشایی‌های زودهنگام، سفر‌های متعدد و غیرضروری، حضور در اجتماعات، مراسمات مختلف و همچنین مراکز خرید و ... نشان دهنده همین عادی انگاری شرایط و رها‌سازی پروتکل‌های بهداشتی است که اثر مستقیم آن در شیوع بیشتر بیماری و در نهایت طغیان اپیدمی عیان می‌شود.»

خطر لغو نابهنگام محدودیت‌ها
سوری با بیان اینکه افزایش میزان مواجهه مبتلایان با افراد حساس با احتمال گسترش اپیدمی ارتباط مستقیم دارد، تصریح کرد: «بنابراین موضوع مهم و تأثیر‌گذار بعدی در شرایط اپیدمی «رفتار مردم» و «لغو نابهنگام محدودیت‌ها» است.»

این اپیدمیولوژیست ادامه داد: «به نظر می‌رسد سایر سازمان‌هایی که در این شرایط باید در کنار وزارت بهداشت باشند، آن‌ها نیز دچار خوش‌خیالی و ساده‌اندیشی شده و عملاً نقش کمرنگ‌تری پیدا کرده‌اند، بعضاً احساس می‌شود که برخی ارگان‌ها بحث معیشت مردم را بر سلامت آنان ترجیح داده‌اند، در حالی‌که اگر معیشت باعث به خطر انداختن سلامت جامعه و افزایش مرگ و میر‌ها باشد به هیچ عنوان پذیرفته و قابل قبول نیست.»

صدور مجوز سفر برای نوروز ۱۴۰۰
در چنین شرایطی، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از متقاعد شدن ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفر‌های نوروز ۱۴۰۰در قالب تور‌های مسافرتی و نیز با رزرو مراکز اقامتی دارای مجوز خبر می‌دهد.

تیموری با اشاره به اینکه براساس تلاش‌های به عمل آمده، ستاد ملی کرونا مراکز گردشگری را در میان گروه اول مشاغل طبقه‌بندی کرده‌است، تأکید کرد: «پیش از این بخش گردشگری در گروه دوم و سوم قرار داشت، اما اکنون به واسطه پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته در راستای حمایت از فعالان گردشگری، این حوزه در گروه اول یعنی در کنار مراکز دارای فعالیت ضروری قرار گرفته‌است، بنابراین در هر صورت مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری دارای مجوز کشور باز خواهند بود و مجاز به ارائه خدمات در ایام نوروز هستند.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
از شما مردم می پرسم در قم چطور میشود که پیرزنی 70ساله که پزشکان بیمارستان کامکار می گفتند کرونا دارد و اصرار داشتند بستری شود بادخالت فرزندانش به خانه آمد و 3روز بعد با داروی امام کاظم(ع) در خانه خودش درمان شد اما یک مرد40 ساله در همان بیمارستان 3روز بعد از بستری می میمرد؟ آیا غیر از این است که مرده ها و اموات کرونایی ایران که تا کنون حدود 60000نفر هستند بخاطر داروهای وارداتی سازمان جهانی بهداشت مرده اند؟ .
Romania
این مسئولین بفکر درآمدزایی هتل های خودشان هستند نه سلامت مردم !!!
Iran, Islamic Republic of
والا تو آبان و مهر هر کسی و دیدی کرونا گرفت محرز هم گفت از اول هم نمونه انگلیسیش بوده بچه ۳ ماهه و ۱۷ ساله خود من هم گرفتن انقدر مردم را نترسانید ....لطفا یکی جواب سوال منو بده چرا در عراق خبری نیست ؟ چرا در قم بعد از تجمعات فوت اقای مصباح اتفاقی نیفتاد ؟ یه دفعه دوباره چی شد
معرفت
Iran, Islamic Republic of
...