کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کیانوش جهانپور جواب «مینو محرز» را داد

11 بهمن 1399 ساعت 15:54

سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارات یکی از متخصصان داخلی در خصوص واکسن‌های وارداتی تاکید کرد: تنها مرجع صلاحیت دار برای تأیید واکسن‌های داخلی و خارجی سازمان غذا و داروست.


به گزارش جهان نیوز به نقل از مهر، سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارات  مینو محرز در خصوص واکسن‌های وارداتی تاکید کرد: تنها مرجع صلاحیت دار برای تأیید واکسن‌های داخلی و خارجی سازمان غذا و داروست.

کیانوش جهانپور در واکنش به سخنان این پزشک افزود: ایشان شأنی برای ارزیابی واکسن‌های دیگر ندارند چنان‌که ورودی در این موضوع هم نداشته‌اند.

آقای جهانپور در ادامه کنایه‌ای هم به واکسن ایرانی کرونا که این متخصص مسؤول ارزیابی آن است، زد و افزود: مرجع تأیید واکسن از جمله واکسن داخلی که ایشان مسؤول کارآزمایی بالینی آن هستند، سازمان غذا و دارو است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: اگر مطالعه‌ای در این زمینه دارند مثل کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی که انجام می‌دهند، می‌توانند به سازمان غذا و دارو جهت بررسی ارائه دهند. در غیر این صورت، اظهارنظر سلیقه‌ای، وجهه علمی و فنی نخواهد داشت.

براساس این گزارش، مینو محرز عضو کمیته مشورتی ستاد ملی مقابله با کرونا پیش‌تر گفت: «معلوم نیست از چه زمانی تاکنون سازمان غذا و داروی کشور جزو منابع بین‌المللی شده‌اند؟ سازمان غذا و داروی ایران زمانی می‌تواند دارو و واکسنی را تایید کند که پیش از آن دارو یا واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته باشد. وقتی دارو یا واکسنی هنوز مورد تایید هیچ منبعی نیست، سازمان غذا و داروی داخلی نمی‌تواند آن را تایید و توزیع کند. وقتی هنوز هیچ اطلاعاتی از واکسن درز نشده، بر حسب چه فرآیندی آن را تایید می‌کنند؟»

محرز در ادامه افزود: «تهیه و واردات واکسن کرونای روسی توسط دولت از شانس بد مردم ایران است. در حال حاضر به هیچ عنوان از این انتخاب راضی نیستم. من به عنوان یکی از اعضای کادر درمان این واکسن را تزریق نمی‌کنم، زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشده است. واکسن کرونا باید دارای استانداردهای جهانی باشد. از نظر ما واکسنی استاندارد است که مورد تایید یکی از منابع بین‌المللی باشد که یکی از آن‌ها سازمان بهداشت جهانی و دیگری سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپاست در صورتی که این واکسن تاییدیه هیچ کشوری را ندارد، زیرا به دلیل تعصبات حاضر نیستند اطلاعات واکسن را در اختیار دیگر کشورها قرار دهند. البته روسیه جزو اتحادیه اروپاست، چرا تاکنون واکسن را برای تاییدیه به سازمان بهداشت اروپا نفرستاده؟»

اظهار نظر یکی از متخصصان داخلی در خصوص نوع واکسن وارداتی در روزهای گذشته سبب سو استفاده رسانه‌های معاند شد. این در حالی است که اصالت محتوای اظهارات این متخصص هنوز تأیید نشده است.


کد مطلب: 753201

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/753201/کیانوش-جهانپور-جواب-مینو-محرز

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com