شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - 3 Dec 2022
 
۰
۳۱
روحانی:

دولت دوازدهم مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کند/ برجام نبود صندوق توسعه پولی نداشت/ بد زبان‌ها بدانند سیاست خارجی چقدر می‌تواند نقش داشته باشد

پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۵
کد مطلب: 752254
دولت دوازدهم مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کند. این دولت در بسیاری از پروژه‌ها شرایط را آماده می‌کند که تکمیل آن بدست دولت سیزدهم انجام شود.
دولت دوازدهم مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کند/  برجام نبود صندوق توسعه پولی نداشت/ بد زبان‌ها بدانند سیاست خارجی چقدر می‌تواند نقش داشته باشد
به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت، گفت: پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس پروژه بسیار مهمی است که برای ما افتخار آفرین است. از ابتداء سال تا امروز 11 پروژه مهم پتروشیمی افتتاح شده است و امیدواریم 6 پروژه دیگر هم در مسیر افتتاح باشد.

وی افزود:‌ مساله گاز فلر بسیار مهم بود چرا که یک سرمایه ملی می سوخت و از بین می‌رفت. در این که گازهای فلر را جمع کنیم از روزهای اولیه دولت یازدهم در سفری که با آقای زنگنه به منطقه بوشهر و عسلویه داشتیم در هواپیما مفصل در این زمینه با او  صحبت کردم و قول دادند در این دولت این گازها جمع می‌شود که خبر خوشحال کننده بود. و آن چیزی که ما سالانه دنبال می کردیم امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد:  همینطور که این دولت دارد فعالیت را  انجام می دهد همزمان مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کند که کار مهم ما است لذا در بسیاری از پروژه ها شرایط را آماده کنیم که تکمیل آن بدست دولت سیزدهم انجام بگیرد.مردم  امیدوار باشند ظرف دوسال آینده همه مشعل‌هایی که امروز گازهای ما سوزانده می شود هم محیط زیست را آزار می دهد و هم سرمایه ما از بین می رود به طور کامل جمع آوری می‌شود.

وی افزود: این افتتاح در حالی صورت می‌گیرد که آنهایی که مدعی بودند که می‌توانتد کمر ملت ایران را در برابر استبداد و قلدری خم کنند و این همه مدعی بودند و توطئه کرده بودند شکست خوردند و  الحمدالله در روزی این پروژه بزرگ افتتاح ‌شود که آنها دیگر نیستند  و با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند و روزهای پایانی عمر منحوسشان مشخص شد که از آغاز ضد دموکراسی و ضد پارلمان بودند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایام پیروزی انقلاب در بهمن ماه گفت:‌ روز بسیار مبارکی برای مردم بزرگ ایران در روزهای اولیه بهمن است که برای ما همواره پیام آور پیروزی ملت و صلح و آزادی و استقلال است. این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنها که مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد و می‌توانند کمر ملت سرافراز ایران را در برابر استبداد و قلدری خم کنند. آنهایی که توطئه و برنامه ریزی کردند در روزی این پروژه بزرگ افتتاح می شود که آنها نیستند. آنها با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند.

روحانی گفت: کارهای روزهای پایانی عمر منحوس آنها برای همه جهان و ملت خود آمریکا روشن شد که از آنها آغازگر ضد دمکراسی و پارلمان هستند. همانطوری که مجلس شورای ملی آن زمان را مستبدین به توپ بستند آنها هم آخر عمر خود کنگره را با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند به توپ بستند. آنها از آغاز کار خود  به همین صورت بودند منتها در پایان برای همه آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی بر مردم آمریکا و جهان روا داشتند.

رئیس‌جمهور با بیان اینک این پروژه عظیم و بزرگ که یکی از بزرگترین پروژه ها در سطح منطقه و خاورمیانه است امروز به دست فرزندان این مرز بوم به افتتاح رسید. این طرح در سال 94 و 95 که شرایطی بود که دست و بال ما در سایه برجام باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق وارد شود، تصریح کرد:‌ نفتی که می‌فروشیم 38 درصد قیمت نفت به صندوق واریز می‌شود بنابراین  نفتی که به فروش می‌رسد همه آن در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد.  14.5 درصد در اختیار خود شرکت ملی نفت برای توسعه و اداره آن است. آنچه در اختیار دولت قرار می‌گیرد مقدار کمی است.  

وی ادامه داد: هر چقدر شرایط ما مناسب شود و درآمد ما اضافه شود، این درآمد نفت بخش بزرگ آن در اختیار صندوق توسعه ملی برای تحول در تولید و بخش صنعت قرار می گیرد و امیدواریم سال آینده همانطور که پیش بینی کردیم بتوانیم 2 میلیون و 300 بشکه نفت بفروشیم. این سهم نفت در اختیار صندوق برای توسعه کشور قرار می گیرد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ اگر سیاست خارجی و برجام نبود، صندوق توسعه ملی پولی نداشت. پول صندق توسعه ملی متعلق به سالهای 94، 95 و 96 است که ما توانستیم نفت بفروشیم و صندوق توانست شرایط مناسب پیدا کند. بد زبانها و کسانی که مطلع نیستند بدانند که سیاست خارجی و دیپلماسی چقدر در اقتصاد و تولید نقش دارد.

رئیس جمهور در ادامه از استان خوزستان به عنوان یکی از استان های مهم کشور از نظر منابع نفت و گاز و همچنین از نظر کشاورزی نام برد و افزود: امروز مردم خوب این استان شاهد افتتاح یک طرح بسیار بزرگ و مهم پالایشگاهی هستند که 3.4 دهم میلیارد دلار برای آن هزینه شده و طرحی است که برای محیط زیست منطقه بسیار مهم است.

رئیس جمهور به نتیجه رسیدن طرح جمع آوری گازهای مشعل سوز ( فلرها) که موجب آلوده شدن فضا می شوند را یکی از اقدامات مهم محیط زیستی این دولت عنوان کرد و افزود: از همه کارگران، مهندسان و مدیران بخاطر انجام این کار بزرگ بسیار متشکرم.

روحانی با بیان اینکه بخشی از  قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی است، گفت: ایران از نظر منابع انرژی جایگاه ویژه و مهم در منطقه دارد و با در اختیار داشتن 32 هزار میلیارد متر مکعب گاز، بزرگترین منبع گازی جهان است و از لحاظ منابع گاز در سطح جهان مقام اول را داراست.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز است، افزود: متاسفانه با این همه گازی که تولید می‌کنیم باز هم در زمستان مشکل داریم و ضروری است که مصرف خود را مدیریت کنیم .

 دکتر روحانی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در زمینه نفت و گاز، گفت: دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است و یکی از منشأهای قدرت ملی همین مسأله انرژی است و ما می توانیم هاب منطقه در تولید و صادرات برق، گاز باشیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه استحصال و پالایش گاز کار بزرگی را انجام می دهیم اما در زمینه صادرات گاز عقب هستیم و باید جزو 5 کشور اول در صادرات گاز باشیم و علاوه بر غرب در جنوب و شرق هم گاز صادر کنیم و این یکی از کارهای مهمی است که از حالا باید برای سال‌های آینده و دولت های بعدی برنامه ریزی کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سیاست خارجی، بانک‌ها، فناوری، جهاد و تلاش جوان‌ها و مهندسین در به ثمر رسیدن طرح ها و پروژه های توسعه ای کشور، گفت: اگر سیاست خارجی نبود و اگر برجام در 94 به ثمر نرسیده بود، پولی در صندوق توسعه نداشتیم که برای پیشرفت طرح ها هزینه کنیم.

روحانی افزود: با پول نفتی که در سال های 94 تا 96 و بعد از برجام فروختیم توانستیم تجهیزات و قطعات مورد نیاز پالایشگاه ها را وارد کشور کنیم و توانستیم این طرح‌های عظیم و بزرگ را به ثمر برسانیم. آنهایی که بدزبان هستند و شاید مطلع نباشند بدانند که سیاست خارجی و دیپلماسی چقدر می‌تواند در اقتصاد و تولید و در جهش تولید نقش داشته باشد.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نقش مهم جهادگری و ایثار جوان‌ها و مهندسین کشور در به بهره برداری رسیدن پالایشگاه عظیم بیدبلند، گفت: این پالایشگاه عظیم را با دستان فرزندان توانمند کشور خودمان به ثمر رسانیدم و این جزو افتخارات بزرگ ماست.

وی خاطرنشان کرد: امروز ایران جزو کشورهایی است که ابرپروژه‌های بزرگ را در نفت، گاز، پتروشیمی، برق، پالایشگاه‌ها، کشاورزی، سدسازی و نیروگاه‌سازی را توسط فرزندان خود انجام می دهد و امروز در شرایط شیوع کرونا، همه تجهیزات بیمارستانی مورد نیاز کشور را شرکت‌های دانش‌بنیان خودمان درست می‌کنند و 94 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود که افتخار آمیز است.

رئیس جمهور همچنین به نقش مهم بانک ها در حمایت و تامین اعتبار اجرای پروژه های بزرگ توسعه ای در کشور اشاره کرد  و گفت: امروز بانک های سپه، صنعت و معدن، تجارت، ملت، پارسیان با تشکیل یک کنسرسیوم و با استفاده از منابع صندوق توانستند هزینه‌های این پروژه عظیم را تامین و آن را به ثمر برسانند.

روحانی همچنین با اشاره به فعال شدن بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی، افزود: امروز با افتتاح این پروژه عظیم شاهدیم که بخش خصوصی در صنایع بالادستی پتروشیمی هم می تواند فعال شود و افتتاح یازدهمین پروژه پتروشیمی در این دولت از افتخارات بزرگ است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در وزارت نفت اقدامات بسیار مهمی در این دولت انجام گرفته است، گفت: در آغاز این دولت تولید روزانه بنزین کمتر از 50 میلیون لیتر بود که امروز تولید بنزین به 110 میلیون لیتر در روز رسیده و بیش از 2 برابر شده و از وارد کننده بنزین به صادرکننده تبدیل شده ایم.

روحانی با اشاره به اینکه در صادرات فرآورده های نفتی رشد فراوانی داشته ایم، افزود: صادرات فرآورده های نفتی ایران در مقایسه با سال 92 ، چهار برابر شده است.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: این پروژه عظیم که 18 درصد آن در دولت قبلی و 82 درصد در این دولت اجرا و  3.4 دهم میلیارد دلار برای آن هزینه شده است، سالانه 700 میلیون دلار محصول صادر می کند و می تواند  در عرض 4.5 سال پولی که برایش هزینه شده را در‌آورد و این جزو افتخارات ما  است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....
اقتصاددان
Iran, Islamic Republic of
بودجه 1400 بدهی بزرگی برای دولت بعدی بجا می گذارد مجلس باید در جزئیات بودجه کنکاش نماید.
United Arab Emirates
.....
ناظر
Iran, Islamic Republic of
قربونت آقای روحانی همین که لطف کنی این دولت خودت رو به سرانجام برسونی و ملت رو از گشنگی و جنگ نکشی کافیه ! کاری به دولت بعدی نداشته باش!
Iran, Islamic Republic of
خدایا......
اصغر
Iran, Islamic Republic of
چنان هموار کند که با یک دریا خاک هم نتوان پر کرد.
خدایا
Iran, Islamic Republic of
خدایا صبری بده این چند ماه را هم تحمل کنیم.
Iran, Islamic Republic of
دولت از سال 1392 تاکنون هیچ کاری برای مردم و کشور نکرده است و همچنان نیز ادامه دارد.
شجاع
Iran, Islamic Republic of
شما غصه دولت بعدی را نخور خودش بلده چکار کنه
Iran, Islamic Republic of
اگر برجام نبود، ایران گلستان می‌شد!
Iran, Islamic Republic of
بعد از برجام دلار 24 تا 28 هزار تومان افزایش یافته است.
Iran, Islamic Republic of
قبل از برجام مردم و کشور هیچ گونه مشکل نداشت
قبل از برجام دلار 4 هزار تومان بود
Iran, Islamic Republic of
6 سال گذشت برجام با اقتصاد ما چه کرد؟
Iran, Islamic Republic of
ترکمانچای در مقابل برجام توافقی عزتمندانه است!
Iran, Islamic Republic of
تنها درست آورد دولتهای روحانی برجامی است که بجز ضرر برای ملت هیچ در پی نداشته است
Iran, Islamic Republic of
برجام دستاورد برای مردم و کشور ندارد و تاکنون نداشته است
Iran, Islamic Republic of
دلار ۳۰ هزار تومانی و تورم بالا؛ جدیدترین دستاورد برجام/ نتیجه اعتماد
Iran, Islamic Republic of
مشکلات اصلی مردم و کشور بعد از مذاکره، با آمریکا، کشورهای اروپایی و... شروع و آغاز شده است..
علی
Iran, Islamic Republic of
....
دانشجوی حقوق بین الملل
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خوشبختانه خودتان خودتان را لو دادید .
سیدعلی
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی، شما سنگلاخهایی را که درمسیر اقتصاد ومعیشت مردم قرار دادید بردارید و یک حرکت جدی را برای رفع مشکل مردم آغاز کنید.
Iran, Islamic Republic of
تفکر حل مشکلات کشور از طریق مذاکره اشتباه است.
تفکر حل مشکلات کشور از طریق توافق هسته ای اشتباه است.
تفکر حل مشکلات کشور از طریق برجام اشتباه است.
Iran, Islamic Republic of
8سال اقتصاد کشور معطل شد بی چاره مردم که ............
Iran, Islamic Republic of
این دولت بیش فعال دوره خودش مملکت رو گلستون کرد حالا مونده برای دولت بعدی هم داره ارایه طریق می کنه ...
Iran, Islamic Republic of
.....
علی
Iran, Islamic Republic of
با بی تدبیری و برنامه های مخرب که تاکنون دیده ایم دولت بعدی را کور نکن کمکت پیش کش
Iran, Islamic Republic of
اول گفتند صد روزه همه مشکلات را حل می کنیم چون از سو مدیریت دولت قبل است.بعد وعده دادند به برجام.بعد برجام وعده دادندبه رفتن ترامپ و امدن بایدن.حالا هم می گویند زمینه را برای دولت بعد هموار می کنیم.دولت بعد شاید فقط چهار سال وقت بخواهد تا بتواند زیر بار خرابی این دولت کمر خم نکند.
Iran, Islamic Republic of
دیپلماسی خوش زبان ها .....
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی اگر کلیدش معجزه میکرد راه را برای دولت خودش می شود باز می کرد
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا آقای رئیس جمهور با ثبت 68 واژه های نامناسب خودشان رکورد دار هستند!