پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - 20 Jan 2022
 
۰

واکسن ایرانی کرونا خرداد آماده می‌شود

سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب: 751348
عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونای ایرانی گفت: اگر همه چیز خوب پیش برود، به امید خدا خرداد ماه این واکسن برای مردم آماده می‌شود.
واکسن ایرانی کرونا خرداد آماده می‌شود
به گزارش جهان نيوز، مینو محرز عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سوال که چرا واکسن ایرانی کرونا به هر ۵۶ نفر به صورت یک جا تزریق نشد و در هر نوبت به ۳ تا ۴ داوطلب زده می‌شود؟، گفت: اگر واکسن را به همه داوطلبان در یک مرحله تزریق کنیم، چنانچه دارای عوارضی باشد، همه دواطلبان دچار مشکل می‌شوند و اینکه افراد را در مرحله کار آزمایی بالینی برای نزریق واکسن به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌کنیم، طبق قوانین بین‌المللی است.

مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونای ایرانی در پاسخ دیگری مبنی بر اینکه آیا به تمام داوطلبان واکسن تزریق شده‌است؟، افزود: مشخص نیست که به همه این داوطلبان واکسن تزریق شده‌باشد و به یکسری از آن‌ها واکسن زده می‌شود و به تعدادی هم تزریق نمی‌گردد، چرا که این کارآزمایی دو سو کور است و نه ما و نه داوطلبان از این موضوع آگاهی نداریم که چه کسی واکسن دریافت کرده و چه فردی در گروه پلاسیبو قرار دارد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص زمان آماده شدن واکسن کرونای ایرانی برای مردم گفت: اگر همه چیز خوب پیش برود، به امید خدا خرداد ماه این واکسن برای مردم آماده می‌شود.
 
به گزارش میزان - نخستین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه ۹ دی ماه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و پس از بررسی دقیق سلامت سه داوطلب اولی که واکسن کووایران برکت بر روی آن‌ها تزریق شده بود، مجوز تزریق برای چهار نفر بعدی از سوی مراجع ذیصلاح صادر شد و این واکسن در تاریخ ۱۵ دی ماه به ۴ داوطلب دیگر تزریق شد.
 
واکسن کرونای ایرانی، ۲۱ دی به ۳ داوطلب دیگر تزریق شد و همچنین چهارمین گروه از داوطلبان دوشنبه ۲۲ دی واکسن ایرانی کرونا را در یافت کردند و تعداد دریافت کنندگان واکسن به ۱۳ داوطلب رسید.
 
به گفته محمدرضا صالحی، مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا  اگر مرحله سوم مطالعه آزمایش انسانی واکسن کرونا مورد تایید قرار گیرد اوایل هفته آینده تزریق واکسن به ۱۴ داوطلب دیگر انجام می‌شود و در مرحله آخر هم ۲۸ داوطلب وارد این مطالعه می‌شوند و در صورت تایید وارد مرحله دوم آزمایش انسانی واکسن کرونا خواهیم شد.
 
لازم به ذکر است  که تاکنون عوارض جدی بر این داوطلبان حادث نشده و حال عمومی آنان خوب است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *