کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هومن حاجی عبدالهی: بازیگری را ترجیح می‌دهم

20 دی 1399 ساعت 11:47

خودم به عنوان کسی که در دهه ۶۰ بزرگ شده است، دوست دارم آی فیلم سریال های قدیمی و زیرخاکی متعلق به آن دهه را بیشتر پخش کند.


به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، هومن حاجی عبداللهی سال هاست که در عرصه های مختلف هنری از جمله گویندگی، مجری گری، صداپیشگی و بازیگری حضوری فعال دارد. نقش «رحمت امینی» در سریال «پایتخت» اما، یک نقطه عطف در کارنامه هنری حاجی‌ عبداللهی به شمار می‌ رود، چرا که با این نقش شناخته شد و به شهرت رسید. این بازیگر با کاراکتر رحمت امینی از سری دوم سریال پایتخت با خانواده معمولی همراه شد و در هر سری، حضورش را پررنگ تر کرد و تا «پایتخت 6» ادامه داد.

حاجی ‌عبداللهی آرزو می ‌کند دست تلویزیون از بابت ساخت سریال ‌هایی مثل پایتخت پُرتر بود تا مردم حتی از تماشای چندین باره شان هم لذت ببرند. او تاکید می ‌کند که از ابتدا قرار نبوده نقش رحمت در سریال پایتخت پررنگ و ماندگار باشد اما علاقه مردم باعث شده که این کاراکتر در سریال سیروس مقدم بماند و خودش را تثبیت کند.


این بازیگر در ارزیابی از حضور کاراکتر رحمت در «پایتخت 4» که این شب ها بر روی آنتن شبکه آی‌ فیلم است می‌گوید که این سری از پایتخت، اولین حضور این شخصیت در تمام قسمت های سریال است و از این منظر اهمیت زیادی دارد.

آقا و خانم سنگی، بیمار استاندارد، علی البدل، دختر گمشده و نون خ از دیگر سریال هایی هستند که هومن حاجی عبداللهی در آنها به ایفای نقش پرداخته است.

**آقای حاجی عبدالهی این شب ها بیننده فصل چهارم سریال پایتخت از شبکه آی فیلم هستید؟
-خیر، ولی شنیده ام که در حال پخش است. البته ای کاش توشه تلویزیون پربارتر بود و سریال‌ های خوبی مثل پایتخت را بیشتر در کارنامه داشت تا نیاز به این همه تکرار نباشد. لطف خدا و مردم است که سریال پایتخت تا این حد با اقبال عمومی مواجه شده و مردم آن قدر دوستش دارند که حتی تکرار چندین و چند باره اش را هم می بینند و لذت می‌ برند.

**از نقش آفرینی خودتان در پایتخت بگویید؟ کاراکتر رحمت با یک نقش کوتاه در پایتخت ۲ شروع شد اما بعد گویی که خودش را تحمیل کرد و ماندگار شد.
-این موضوع از قبل پیش ‌بینی نشده بود و حضور رحمت خیلی جدی نبود. رحمت قرار نبود در پایتخت ماندگار شود اما مردم دوستش داشتند و باعث حضور او در سری های بعدی شدند. فکر می ‌کنم نقش رحمت در پایتخت ۲ با وجود کوتاهی، آن قدر تاثیرگذار بود که باعث شد سازندگان این سریال و در راس شان محسن تنابنده باز هم به حضور جدی ‌تر او در سری های بعدی فکر کنند.

** ارزیابی تان از حضور رحمت در پایتخت ۴ چگونه است؟ به نظر می ‌رسد رحمت در این سری دیگر جای پایش را در قصه محکم کرده و از ابتدا تا انتهای سریال حضور دارد.
-بله، رحمت در تمام قسمت های سریال پایتخت ۴ حضور دارد و نقشش جدی تر است. او از زمانی که خروس بازی را کنار می ‌گذارد در خانواده معمولی ها پذیرفته و تقریباً به یکی از اعضای خانواده تبدیل می ‌شود.رحمت قرار نبود در پایتخت ماندگار شود اما مردم دوستش داشتند و باعث حضور او در سری های بعدی شدند. فکر می ‌کنم نقش رحمت در پایتخت ۲ با وجود کوتاهی، آن قدر تاثیرگذار بود که باعث شد سازندگان این سریال و در راس شان محسن تنابنده باز هم به حضور جدی ‌تر او در سری های بعدی فکر کنند.

** اتفاقاً یکی از پرسش ‌های قابل طرح برای مخاطبان این است که اصلاً چرا رحمت این قدر اصرار دارد خودش را به معمولی ها بچسباند و با آنها همراه شود، در حالی که به خصوص در ابتدا خیلی هم روی خوش به او نشان نمی دهند؟
-هر چه جلوتر می ‌رویم نه تنها حضور رحمت در قصه جدی‌ تر می‌ شود که حتی بر روابط و زندگی دیگران و از جمله خانواده معمولی هم تاثیر می‌ گذارد. این تاثیرگذاری زمانی اتفاق می ‌افتد که رحمت به خانواده معمولی نزدیک شده باشد. اگر این موضوع محقق نمی شد، کاراکتر رحمت شبیه بقیه شخصیت های فرعی پایتخت می شد. به هر حال باید پای او به خانواده باز می شد.

**به نظر خودتان رحمت خروس باز که در فصل دو به تصویر کشیده شد، جذاب ‌ترین شمایل این کاراکتر نبود که در تمام سری های پایتخت شاهدش بودیم؟
-نقش رحمت در سری دوم پایتخت فوق العاده و بی نظیر بود که با وجود کوتاهی، توانست نظر مخاطبان را به خود جذب کند. اما اگر قرار بود رحمت همان خروس باز بماند قطعاً از طرف خانواده معمولی پذیرفته نمی شد.نقش رحمت در سری دوم پایتخت فوق العاده و بی نظیر بود که با وجود کوتاهی، توانست نظر مخاطبان را به خود جذب کند. اما اگر قرار بود رحمت همان خروس باز بماند قطعاً از طرف خانواده معمولی پذیرفته نمی شد.

**البته در سری ششم پایتخت که نوروز امسال شاهدش بودیم، رحمت راهش را به نوعی از معمولی ها جدا کرد.
-اینها دیگر به نظر محسن تنابنده به عنوان طراح قصه برمی ‌گردد. هیچ چیز در پایتخت قابل پیش‌ بینی نیست و شاید رحمت دوباره به خانواده معمولی نزدیک شود. اما همان طور که گفتم نقش رحمت در سری دوم پایتخت فوق العاده و بی نظیر بود که با وجود کوتاهی، توانست نظر مخاطبان را به خود جذب کند. اما اگر قرار بود رحمت همان خروس باز بماند قطعاً از طرف خانواده معمولی پذیرفته نمی شد.نقش رحمت در سری دوم پایتخت فوق العاده و بی نظیر بود که با وجود کوتاهی، توانست نظر مخاطبان را به خود جذب کند. اما اگر قرار بود رحمت همان خروس باز بماند قطعاً از طرف خانواده معمولی پذیرفته نمی شد.

**قرار است در سری بعدی پایتخت هم بازی کنید؟
-اگر ساخته شود بله.

**نگران نیستید که رحمت هم مثل پنجعلی به تکرار برسد و جذابیتش را برای مخاطب از دست بدهد؟
-این دیگر به تیم نویسندگان پایتخت بستگی دارد. رحمت هم مثل سایر کاراکترها هنوز جای کار دارد و می تواند جذابیت هایش را حفظ کند. تا به این جای کار که فکر نمی‌ کنم رحمت برای بینندگان تکراری و کلیشه ای شده باشد. با توانایی ‌هایی که در محسن تنابنده سراغ دارم، مطمئن هستم که با طراحی قصه های جدید برای رحمت، می تواند این شخصیت را همچنان جذاب و سرپا نگه دارد.

**تکیه کلام های رحمت مثل «ناپلئونی را بیارم» و «اوکی» از کجا آمد؟
-یکسری اش در متن بود و بقیه هم پیشنهاد خودم و تنابنده در حین انجام کار. اغلب این تکه کلام‌ها را با هماهنگی افراد در منطقه شیرگاه بدست آوردیم و با شناختی که از اعضای گروه داریم، سعی دارم تا به موقع، به جا و به اندازه از آن استفاده ‌کنم. خودم اگر تکیه کلام یا نکته ‌ای به نظر می ‌رسید با تنابنده در میان می‌ گذاشتم و در صورت موافقت او، اجرا می کردم. رحمت هم مثل سایر کاراکترها هنوز جای کار دارد و می تواند جذابیت هایش را حفظ کند. تا به این جای کار که فکر نمی‌ کنم رحمت برای بینندگان تکراری و کلیشه ای شده باشد. با توانایی ‌هایی که در محسن تنابنده سراغ دارم، مطمئن هستم که با طراحی قصه های جدید برای رحمت، می تواند این شخصیت را همچنان جذاب و سرپا نگه دارد.

**با توجه به سابقه تان در گویندگی و صداپیشگی، گرفتن لهجه مازندرانی نباید برایتان کار مشکلی بوده باشد؟
-بله، خودم که اهل مازندران نیستم اما در گرفتن لهجه‌ های مختلف مشکلی ندارم و به چند لهجه مسلط هستم.

**به نظر می‌ رسد کار اجرا را  رها کرده ‌اید و تمرکزتان را بر بازیگری قرار داده‌اید.
-بازیگری را ترجیح می‌ دهم. حتی در سال ‌هایی که به شکل جدی کار اجرا را دنبال می کردم نگاهم به این کار، دائمی نبود. وقتی موضوع بازیگری برایم جدی شد ترجیح دادم همه وقت و تمرکزم را برای آن صرف کنم.حالم با بازیگری بهتر است و در حال حاضر خودم را یک بازیگر می ‌دانم. دغدغه اصلی ‌ام بازیگری است و فعلا به اجرا و صداپیشگی فکر نمی‌ کنم.

**اما شما صداپیشه و مجری توانمندی هستید و تجربه‌های ماندگاری مثل پنگول را دارید.
-حالم با بازیگری بهتر است و در حال حاضر خودم را یک بازیگر می ‌دانم. دغدغه اصلی ‌ام بازیگری است و فعلا به اجرا و صداپیشگی فکر نمی‌ کنم.

**مخاطب آی ‌فیلم هستید؟
-بله، سریال هایی را که دوست دارم از طریق این شبکه دنبال می کنم.

**چه نظری درباره این شبکه دارید؟
-خودم به عنوان کسی که در دهه ۶۰ بزرگ شده است، دوست دارم آی فیلم سریال های قدیمی و زیرخاکی متعلق به آن دهه را بیشتر پخش کند. سریال‌ هایی مثل «سلطان و شبان» که در زمان پخش شان خیابان‌ ها خلوت می ‌شد.

 **این روزها مشغول چه کاری هستید؟
-فعلا که بیکارم و در خانه قرنطینه را ادامه می ‌دهم تا سالم بمانم. امیدوارم شرایط ساخت پایتخت ۷ فراهم شود تا میهمان مردم باشیم و بتوانیم کاری کنیم تا قدری از تلخی های کرونا و رکود اقتصادی را فراموش کنند و با پایتخت لحظاتی خوش باشند و بخندند.
 
همچنین چندی پیش حضور «هومن حاجی عبدالهی» در برنامه «مافیا» به کارگردانی سعید ابوطالب با حاشیه هایی همراه شد. او در بخشی از برنامه با زبان اشاره با مجری صحبت می کند که مورد اعتراض برخی شد و اعلام کردند حاجی عبدالهی به قشر معلول جامعه توهین کرده است. اما او در همین رابطه توضیحی را در فضای مجازی منتشر کرد و نوشت: یکی از افتخاراتم در زندگی شخصی و حرفه‌ای دوری کردن از جنجال و حاشیه است. از بزرگتر‌ها یاد گرفته‌ام سرم را بیندازم پایین و کارم را بکنم، اگر خوب بود، کارم از من دفاع کند، اگر بد بود، نقد شوم و بروم دنبال اصلاح خودم. اما نه حسادت کنم و نه با بد ذاتی و ناجوانمردی کسی را زمین بزنم. یکی از افتخاراتم در زندگی شخصی و حرفه‌ای دوری کردن از جنجال و حاشیه است. از بزرگتر‌ها یاد گرفته‌ام سرم را بیندازم پایین و کارم را بکنم، اگر خوب بود، کارم از من دفاع کند، اگر بد بود، نقد شوم و بروم دنبال اصلاح خودم. اما نه حسادت کنم و نه با بد ذاتی و ناجوانمردی کسی را زمین بزنم.

طبق آمار در ایران نزدیک به ۲ میلیون هموطن داریم که دچار معلولیت جسمی، حرکتی، گفتاری یا ذهنی هستند. یعنی از هرچهل نفر یک نفر. طبعاً من هم در میان عزیزانم کسانی دارم که کمابیش با این مشکلات روبرو هستند، ولی با شجاعت با آن مبارزه می‌کنند و شایسته تحسین هستند. نفرین بر من یا هر کس دیگری که بخواهد یا خواسته باشد با کلمه یا هر رفتاری، خراشی به اراده و روحیه این عزیزان وارد کند. خداوند همه ما را از خطا و قضاوت غلط و سوء برداشت در امان نگهدارد.

سریال شب های مافیا که در شبکه نمایش خانگی تولید و توزیع می شود، به کارگردانی سعید ابوطالب در سال 1399 ساخته شده است. این سریال محصول کشور ایران و در ژانر خانوادگی و اجتماعی می‌باشد. در این سریال محمدرضا علیمردانی، نسیم ادبی، خاطره حاتمی، سیما تیرانداز، مریم مومن، آزیتا ترکاشوند، سیدجواد هاشمی، محمدرضا هدایتی، بهرنگ علوی، مجید واشقانی، رضا شفیعی جم، هومن حاجی عبدالهی، حامد آهنگی، بیژن بنفشه خواه، میرطاهر مظلومی، هادی کاظمی، عماد طالب زاده، کاوه خداشناس، شقایق دهقان، سمانه پاکدل، گلوریا هاردی، شبنم فرشادجو، شهرزاد کمال زاده، سمیرا حسن پور , رویا میرعلمی به هنرمندی پرداخته‌اند.


کد مطلب: 750968

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/750968/هومن-حاجی-عبدالهی-بازیگری-ترجیح-می-دهم

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com