چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۲
۲۰

برآورد امنیتی سال ۲۰۲۱ اسرائیل درباره انتقام سخت و جنگ با ایران +جزییات

پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب: 750790
مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل حضور نظامی ایران، حزب‌الله، حکومت سوریه، گروه های نظامی همسو با ایران و «اقدامات تهاجمی از غرب عراق» را نزدیک‌ترین تهدید برای اسرائیل توصیف کرده است
برآورد امنیتی سال ۲۰۲۱ اسرائیل درباره انتقام سخت و جنگ با ایران +جزییات
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل، آی‌ان‌اس‌اس، ارزیابی راهبردی سالانه خود از شرایط امنیتی اسرائیل در سال ۲۰۲۱، درباره برجام، جنگ و انتقام سخت ایران منتشر کرده است.

متن ذیل نگاهی کوتاه به این ارزیابی است:

*برجام
درباره بازگشت آمریکا به برجام، رویکرد اسرائیل هماهنگی و گفتگو با دولت بایدن برای رسیدن به یک برجام جدید و متفاوتتر از سال 94 است. مهمترین خواسته های اسرائیل نیز طولانی شدن مدت زمان تعهدات ایران مثل بند غروب و گسترش نظارت ها در «هر زمان و هر جا» است. نکته جالب این است که برجام جدید مدنظر اسرائیل تفاوت چندانی با برجام مدنظر بایدن و دموکرات ها ندارد.

*انتقام سخت
مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل، آی‌ان‌اس‌اس معتقد است که ایران اسرائیل را دخیل در ترور شهید سلیمانی، فخری زاده و خرابکاری هسته ای در نطنز می داند. مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل نوشته است که از نظر ایران، «هنوز با اسرائیل تسویه حساب صورت نگرفته» و ممکن است سرانجام به این اقدامات پاسخ دهد. در برآورد امنیتی اسرائیل انتقام سخت قطعی خواهد بود. این مرکز به تصمیم‌گیرندگان نظامی، امنیتی و کادر سیاسی اسرائیل توصیه کرده که آمادگی برای رویارویی با «تهدیدهای ایران» و احتمال ضربات سنگین به پشت جبهه اسرائیل را جدی‌تر از هر زمان دیگر تلقی کرده و «راهبرد واحدی» در پیش بگیرند.

*جنگ با ایران
بر اساس گزارش مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل، آی‌ان‌اس‌اس، این رژیم تنها در صورتی وارد جنگ با ایران خواهد شد که به ادعای آنها ایران گام‌های رسیدن به توانایی هسته‌ای نظامی را ادامه دهد. نکته اساسی درباره جنگ با ایران در گزارش آی‌ان‌اس‌اس، این است که اسرائیل همچنان همانند چند سال اخیر معتقد است که به تنهایی نمی تواند با ایران وارد جنگ بشود و باید آمریکا را همراه خود داشته باشد.

* محور ایرانی- شیعی
مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل حضور نظامی ایران، حزب‌الله، حکومت سوریه، گروه های نظامی همسو با ایران و «اقدامات تهاجمی از غرب عراق» را نزدیک‌ترین تهدید برای اسرائیل توصیف کرده است. مرکز یادشده گفته است که اسرائیل در سال جاری میلادی نیز «باید» فعالانه برای «تضعیف محور ایرانی- شیعی» در مرزهای نزدیک به اسرائیل اقدام کند.  مهمترین راهبرد مقابله با محور ایرانی- شیعی نیز ادامه حملات هوایی اسرائیل در سوریه، عراق و سایر نقاط دیگر خاورمیانه بیان شده است. حملات هوایی اسرائیل که در سال میلادی گذشته، ۵۰۰ مورد حمله به «اهداف ایران و متحدینش» در سوریه و منطقه اعلام شده، تاکنون آورده مهمی برای آن بیان نشده و مهمترین هدف آن که جلوگیری از تقویت گروه های نظامی همسو با ایران در عراق، سوریه و لبنان اعلام شده نه تنها محقق نشده بلکه در ماه های اخیر این گروه ها از افزایش توان نظامی، موشکی و پهبادی خود همواره سخن گفته اند. همچنانکه ارزیابی مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل در مورد لبنان نیز گفته است که بحران عمیق داخلی آن کشور در سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد یافت اما این امر «حزب‌الله را از کوشش برای تقویت نظامی و کمک به سازماندهی عملیات های مورد نظر ایران» بازنخواهد داشت.

*وضعیت داخلی اسرئیل در2021
مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل در گزارش سالانه خود از انسجام ملی و عواقب بحران‌های داخلی به عنوان یکی از سه تهدید جدی برای این کشور نام برده است. این گزارش افزوده که جامعه اسرائیل در رهگذر بحران کرونا، اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حکومت‌مداری چندگانه که در مدیریت مقابله با بیماری کرونا پدیدار شد و اداره دولت با بودجه تنخواه‌گردان، بدلیل نبود لایحه بودجه در دو سال، چندپاره شده است.

*مدیر مسئول جهان نيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پاسخی دندان‌شکن به دخالت‌های آمریکا می‎دهیم
پاسخی دندان‌شکن به دخالت‌های اسرائیل می‎دهیم
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها، روسی ها و صهیونیست ها می دانند که نابود اسرائیل اولویت اصلی ماست.
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
امریکاروبه افول واسراییل روبه سقوط،این جبر الهی است که ظالم ومستکبروباطل رفتنی اند
Iran, Islamic Republic of
اسرائیل یک سازمان تروریستی است که ازسال 2001 تاکنون همراه با چند کشوردیگر از تروریسم درسراسرمنطقه خاورمیانه و جهان درسایه سکوت سازمان های بین المللی کمک، حمایت و پشتیبانی می‌کند وهمچنان نیزادامه می دهد.
Iran, Islamic Republic of
منتظر انتقام پی در پی از آمریکا هستیم
منتظر انتقام پی در پی از اسرائیل هستیم
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
انشالله انتقام سخت اول بر اسرائیل و سپس بر آمریکا عملی شود..... ببینیم دلاور مردان ما چه میکنند.....
Iran, Islamic Republic of
صهییونیزم مرگت نزدیک است ان شاالله
Iran, Islamic Republic of
سال ۲۰۲۱ سال نابودی اسرائیل
Iran, Islamic Republic of
آمریکا در حال افول است و اسرائیل از آنچه فکر کنید از بین خواهد رفت
الله محمد علی فاطمه حسن حسین
Iran, Islamic Republic of
اماده ایم برای جان فشانی فقط
اقا لب تر کنن...
Iran, Islamic Republic of
خوک باید ذبحش کرد برا خوراک سگ خوبه
نادر
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
چند سال پیش روند رو به زوال دولت آمریکا رو رهبری اعلام کرد که برای ایشان واضح بود وهم اکنون درگیری طرفداران ترامپ در کنگره رو میبینیم که برای تاریخ آمریکا که ادعای دموکراسی وامنیت رو داره این افتضاح بی سابقه....
United States
مورچه چیه کله پاچش چی باشه
Iran, Islamic Republic of
تروریست های عوض ی برید تو کشورهای خودتون چی میخاین تو منطقه ما؟
محسن
Iran, Islamic Republic of
کل مردم ایران خواستار گرفتن انتقام خون شهدا مخصوصا شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید فخری زاده هستند اونیکه میگه نه مطمئنا از دشمنهای کشور ایران هستن چه داخلی چه خارجی
Iran, Islamic Republic of
با تدبر رهبر فرزانه یمان شمارش پایان عمر اسرائیل شروع شده اونها هیچی نیستن غیر رسانهای دروغگویی که عین مترسک برای انها دلغک بازی میکنن
خاک
Iran, Islamic Republic of
چرا پاسخ شهیدان فخری زاده، طهرانی مقدم، شهدای هسته ای، سردار دلها و همراهنشان، الله دادی، عماد مغنیه،جهاد مغنیه، شهدای ایرانی در سوریه، حادثه نظنز و.... داده نمیشود.