يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
 
۵
۲۱
جنگ قدرت در آمریکا با رنگ و بوی کودتا؛

«جو بایدن» رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد/ درگیری شدید طرفداران ترامپ با پلیس/ معترضان ساعاتی ساختمان کنگره را به تصرف در آوردند/ ۴ کشته تا این ساعت +فیلم و عکس

چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۴
کد مطلب: 750736
در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، پیروزی نهایی بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال اعلام شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.
«جو بایدن» رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد/ درگیری شدید طرفداران ترامپ با پلیس/ معترضان ساعاتی ساختمان کنگره را به تصرف در آوردند/ ۴ کشته تا این ساعت +فیلم و عکس
به گزارش جهان نيوز، با رأی ایالت «ورمونت» به بایدن، نامزد دموکرات‌ها از ۲۷۱ رأی الکترال کالج عبور کرد و رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد.

در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، پیروزی نهایی جو بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل دونالدترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال اعلام شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.

ویومینگ بعنوان آخرین ایالتی بود که آراء الکترال آن در جلسه امروز کنگره قرائت شد و به ترامپ تعلق گرفت و فرایند تأیید پیروزی بایدن بعنوان رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا و «کامالا هریس» بعنوان معاون وی رسماً به پایان رسید.


ترامپ بالاخره شکست را پذیرفت
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که پیش از این با اظهارات جنجالی و تحریک‌آمیز خود، موجی از خشونت‌ها را در سراسر آمریکا موجب شده بود پس از آنکه کنگره رسماً پیروزی بایدن بعنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا را تأیید کرد، در بیانیه‌ای قول انتقال «منظم» قدرت به بایدن را داد.

وی در بیانیه خود که «دن اسکاوینو» دستیار کاخ سفید در توییتر منتشر کره بود، تصمیم کنگره برای تأیید نهایی بایدن بعنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا را «پایان عالی‌ترین دور اول ریاست‌جمهوری در تاریخ آمریکا» توصیف کرد.

ترامپ که برای اولین بار از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شکست را پذیرفته است، ادامه داد: «گرچه کاملاً با نتایج این انتخابات مخالف هستم و حقایق تأییدی بر این امر است اما با این وجود، انتقال منظم قدرت در ۲۰ ژانویه (اول بهمن) انجام می‌گیرد».

وی در ادامه با تکرار ادعاهای خود درباره تقلب انتخابات گفت: «من همیشه گفته‌ام که ما به مبارزه خود برای تضمین اینکه تنها آراء قانونی شمارش می‌شود، ادامه می‌دهیم. گرچه این (رأی کنگره در تأیید بایدن) نمایانگر پایان عالی‌ترین دوره اول ریاست‌جمهوری در تاریخ (آمریکا) بود، اما آغاز نبرد ما برای "بزرگ کردن مجدد آمریکا" است».


 
ناآرامی‌های شب گذشته در آمریکا
اما روز گذشته چهارشنبه جلسه شمارش آرای الکترال در صحن کنگره آمریکا به آشوب کشیده شد و طرفداران خشمگین «دونالد ترامپ» توانستند وارد ساختمان کنگره شوند. در ادامه نگاهی داریم بر وقایع شبانه روز گذشته در آمریکا:

معترضان با ورود به دفتر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، با انداختن پرچم آمریکا و به هم‌ریختن وسایل این دفتر، مشغول خواندن اسناد و ایمیل‌های او شدند.

صدها طرفدار دونالد ترامپ با عبور از حفاظ‌های اطراف کنگره به ساختمان کنگره وارد شدند.

🔺پلیس و نیروهای امنیتی اطراف کنگره آمریکا در مواجهه با طرفداران ترامپ با هم درگیر شدند.

🔺برخی منابع اعلام کردند ترامپ از طرفداران خود خواست برای حمایت از نمایندگان با هم به سمت کنگره حرکت کنند.
 
جلسه کنگره آمریکا متوقف شد
🔺به دلیل اعتراض نماینده ایالت میسوری به نتیجه انتخابات در ایالت آریزونا، اداره‌کننده جلسه تأیید آرای الکترال با اعلام توقف جلسه از نمایندگان خواست که برای بحث درباره این اعتراض در مجلس متبوع خود مستقر شوند.

🔺«پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا در جلسه کنگره گفت که اختیارات یکجانبه برای رد کردن آرای کالج الکترال را ندارد.
  نماینده سنای آمریکا : ۳۹ درصد مردم آمریکا معتقدند در انتخابات تقلب رخ داده است
🔺 «تد کروز» نماینده جمهوری خواه ایالت تگزاس در سنای آمریکا: اگر این انتخابات را تأیید کنید، چه پاسخی برای  نیمی از مردم این کشور که فکر می‌کنند در انتخابات تقلب شده است، خواهید داشت؟

 پیشنهاد من این است که کارگروهی تشکیل شود و ظرف مدت ۱۰ روز شکایت‌ها را بررسی کند.
 
هواداران ترامپ با شکستن سد نیروهای امنیتی وارد بالکن کنگره آمریکا
هواداران ترامپ با شکستن سد نیروهای امنیتی وارد بالکن کنگره آمریکا
 
🔺خبرنگار آمریکایی: نیروهای امنیتی مستقر در کنگره هیچ تلاشی برای متفرق کردن جمعیت و دور نگه داشتن آنها از درب ورودی کنگره نمی کنند.

🔺سرویس مخفی مایک پنس را از ساختمان کنگره خارج کرد.

🔺در پی ورود معترضان به ساختمان کنگره سرویس مخفی آمریکا مایک پنس را از ساختمان خارج کرد.

🔺 ترامپ هوادارنش را دعوت به آرامش و همکاری با پلیس کرد
 دونالد ترامپ که هوادارانش وارد ساختمان کنگره آمریکا شده‌اند، در پیامی توئیتری از هواداران خود خواست که آرامش خود را حفظ کرده و با پلیس همکاری کنند.
 
  🔺پلیس کنگره به نمایندگان حاضر در تالار سنا اعلام کرد ماسک گاز را از زیر صندلی‌های خود بردارند و آماده استفاده از آن باشند.

طرفداران ترامپ که به ساختمان کنگره حمله کرده‌اند با استفاده از کپسول‌های آتش نشانی در این ساختمان دود ایجاد کرده‌اند.
 
🔺ساختمان اصلی کنگره تصرف شد!
حساب توئیتری سپکتاتور ایندکس: یکی از معترضان به نتیجه انتخابات آمریکا با رساندن خود به جایگاه رئیس سنا فریاد زد ترامپ برنده انتخابات شد.
 
 
🔺اعلام مقررات منع آمد و شد در واشنگتن
شهردار واشنگتن پایتخت آمریکا دستور برقراری مقررات منع آمد و شد در این شهر از ساعت ۱۸ به وقت محلی (۲:۳۰ بامداد فردا به وقت تهران) را صادر کرد.

🔺سلفی جالب خبرنگار سی ان ان از وضعیت تالار اصلی کنگره آمریکا همزمان با تسخیر این ساختمان توسط هواداران ترامپ
 

 
🔺ان‌بی‌سی‌نیوز: برخی معترضان در تجمع مقابل کنگره از ۲ هزار کیلومتر دورتر یعنی داکوتای جنوبی به واشنگتن آمده‌اند.

آنها می‌گویند:«آنقدر مدرک و شاهد بر تقلب در انتخابات وجود دارد که می‌توان با آن یک کوه درست کرد! فساد سر تا پای کشور را فرا گرفته است.»
 

🔺منابع خبری از دریافت ده ها تماس و گزارش از بمب گذاری توسط پلیس در واشنگتن خبر می دهند .

🔺صحن سنا به دست معترضان افتاد 
 
 
🔺نانسی پلوسی خواستار تامین فوری امنیت کنگره شد
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از نیروهای گارد ملی این کشور خواست تا فورا وارد عمل شده و امنیت ساختمان کنگره را تامین کنند.

اما وزارت دفاع آمریکا با درخواست پلوسی برای استقرار نیروهای گارد ملی مخالفت کرد.

🔺کارشناس ان بی سی: 
سخت است که این تصاویر را ببینیم و اقدام برای کودتا را تصور نکنیم.
 

🔺 یک نفر هدف تیر اندازی قرار گرفته است. تلاش برای احیای فرد در حال انجام است.🔺ترامپ: خشونت به خرج ندهید!
دونالد ترامپ با انتشار پیامی در توییتر خود نوشت:
از همه در ساخمان کنگره می‌خواهم تا آرامش را حفظ کنند؛ خشونت به خرج ندید و به خاطر داشته باشید که ما حزب قانون و نظم هستیم. به قانون و مقامات حزب دموکرات احترام بگذارید.

حمله هواداران ترامپ به دفتر پلوسی
هوداران خشن ترامپ که شب گذشته در اقدامی بی‌سابقه به سمت ساختمان کنگره حمله بردند، به دفتر «نانسی پلوسی» رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا حمله‌ور شدند و تابلویی که بالای درب دفتر وی نصب شده بود، از جا درآوردند و آینه‌ بزرگی که در دفتر وی بود، در هم شکستند.

پیش از این خبرنگار سی ان ان گزارش کرده بود که هواداران ترامپ پیام‌های تهدید‌آمیزی را درون اتاق کار پلوسی قرار داده بودند که بر روی آن نوشته شده بود: «ما عقب نخواهیم نشست».
 
معترضان در حال خواندن ایمیل های دفتر نانسی پلوسی هستند!

 


 تصاویری از تجمع امروز در واشنگتن.دی‌سی 

 

عکسی از دیوید ترون نماینده کنگره آمریکا هنگام خروج از ساختمان کنگره


میز سخنگوی کنگره آمریکا در دستان معترضین!


🔺 معترضان در کانزاس و جورجیا هم وارد کنگره های ایالتی شدند.

🔺 شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد: برخی منابع نیز از پیدا شدن یک دستگاه انفجاری در مقر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه در واشنگتن خبر دادند

 دقایقی بعد از پیدا شدن یک بمب دست‌ساز در ساختمان مقر کمیته حزب جمهوری‌خواه، ساختمان مقر کمیته ملی حزب دموکرات نیز به ظن وجود بسته مشکوک، تخلیه شد.

 سی‌ان‌ان همچنین گزارش داده که چند نفر از ماموران پلیس هم مجروح شده‌اند و یکی از آنها به بیمارستان منتقل شده است. 

🔺 دبیرکل ناتو: صحنه‌هایی که در کنگره آمریکا رخ داده، شوکه‌کننده است.

🔺 فرماندار پنسیلوانیا: این یک کودتاست. 

🔺 آدام کینزینگر، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان: این یک کودتاست.
 

ترس نمایندگان کنگره قبل از ورود معترضان به کنگره


🔺  بایدن: در این ساعت، دموکراسی ما تحت حملات بی‌سابقه‌ای قرار گرفته که تا کنون شاهد آن نبودیم
 چیزی که شاهد آن هستیم، بخش کوچکی از افراطی‌هایی هستند که به بی‌قانونی پایبند هستند.

 این قضایا ریشه در اغتشاش دارد و باید همین الان پایان یابد.

 از رئیس‌جمهور ترامپ می‌خواهم در تلویزیون حاضر شود، به سوگند خود عمل کرده، از قانون اساسی آمریکا دفاع کند و خواستار پایان این محاصره [کنگره] شود. این اعتراض نیست، این شورش است.

 امروز، یادآور دردناکی است از اینکه دموکراسی بسیار شکننده است.

🔺وزیر خارجه آلمان: ترامپ پایمال کردن دموکراسی را متوقف کند.

🔺بوريس جانسون صحنه هاى امروز در كنگره و شورش حاميان ترامپ را بى شرمانه خواند و گفت اكنون زمان انتقال مسالمت آميز قدرت در آن كشور است.

 

اوباما: لحظه‌ای از بی‌آبرویی و شرمساری بزرگ برای آمریکا
رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در واکنش به حمله هواداران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به ساختمان کنگره و اخلال در جلسه کنگره برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» بعنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا گفت: «لحظه بی‌آبرویی و شرمساری بزرگ برای ایالات متحده آمریکا».

تمدید ۱۵ روزه وضعیت اضطراری و قوانین منع تردد در واشنگتن دی سی
«موریل بوزر» شهردار واشنگتن دی سی اعلام کرد که وضعیت اضطراری و منع تردد در این شهر به مدت ۱۵ روز و تا زمان مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری آمریکا تمدید می‌شود.

شهردار واشنگتن دی سی در این خصوص گفت: «امروز بسیاری با هدف خشونت و تخریب به واشنگتن آمدند و دست به خشونت و تخریب زدند و آجر و شیشه نوشابه پرتاب کردند و دست به سلاح بردند و همچنان برای ادامه این اقدامات انگیزه دارند».

طبق اعلام بوزر، وضعیت اضطراری و منع تردد تا ساعت ۱۵:۰۰ روز ۲۱ ژانویه (دوم بهمن ماه) برقرار خواهد بود.

روز گذشته در پی خشونت‌های هواداران ترامپ و حمله آنها به ساختمان کنگره، مقام‌های واشنگتن دی سی از ساعت ۱۸:۰۰ عصر تا ۰۶:۰۰ صبح قوانین منع رفت و آمد اعلام کردند.

کشته شدن ۴ نفر در خشونت‌های طرفداران ترامپ در کنگره
رئیس‌ پلیس شهر «واشنگتن دی سی» اعلام کرد که در جریان خشونت طرفداران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اطراف کنگره دست‌کم چهار نفر جان خود را از دست دادند.

«رابرت کونتی» رئیس پلیس شهر واشنگتن دی سی طی یک کنفرانس خبری در خصوص مرگ سه نفر دیگر در حوادث شب گذشته کنگره گفت: «بعلاوه، سه مرگ دیگر امروز در اطراف منطقه کنگره گزارش شده است-یک زن و دو مرد- که در نتیجه شرایط اورژانسی پزشکی جان خود را از دست داده‌اند».


معاون ترامپ تحولات کنگره را محکوم کرد
پنس با محکوم کردن خشونت طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، تاکید کرد کسانی که مرتکب این اقدامات شده‌اند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید گارد ملی آمریکا به دستور ترامپ برای استقرار در ساختمان کنگره اعزام شده است. این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا با به‌کارگیری نیروهای گارد ملی در واشنگتن مخالفت کرده بود. بایدن نیز قرار است به زودی بیانیه‌ای در خصوص تحولات کنگره صادر کند. 
 
 
پلیس ساختمان کنگره آمریکا برای مقابله با طرفداران ترامپ، درخواست نیروی کمکی کرده است. مأموران یونیفورم‌پوش و ویژه سرویس مخفی آمریکا نیز در ساختمان کنگره حاضر شده‌اند.

واکنش دبیر کل ناتو به خشونت در کنگره آمریکا
«ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با «شوکه‌کننده» خواندن صحنه‌هایی که در کنگره آمریکا رخ داده، گفت همه باید به نتایج انتخابات احترام بگذارند.

یک نماینده کنگره آمریکا می‌گوید نیروهای پلیس کنگره برای محافظت از جان قانونگذاران آمریکا دست به سلاح شده است. بر اساس برخی گزارش‌ها، شخصی که هدف گلوله قرار گرفته یکی از طرفداران ترامپ بوده است. 

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد که چندین مأمور امنیتی در جریان ورود هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، مجروح شده‌اند.

اعزام گارد ملی آمریکا به کنگره
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با اعلام اعزام گارد ملی برای کمک به نیروهای امنیتی فدرال در کنگره، گفت کریستوفر میلر سرپرست پنتاگون نیز با سران کنگره در تماس است.

برخی منابع نیز از پیدا شدن یک دستگاه انفجاری در مقر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه در واشنگتن خبر دادند. دقایقی بعد از پیدا شدن یک بمب دست‌ساز در ساختمان مقر کمیته حزب جمهوری‌خواه، ساختمان مقر کمیته ملی حزب دموکرات نیز به ظن وجود بسته مشکوک، تخلیه شد.
 
 
شبکه ای‌بی‌سی نیوز گزارش داد که ترامپ در کاخ سفید در حال تماشای خشونت‌ها در ساختمان کنگره آمریکا است.

منابع خبری می‌گویند حداقل یک بسته انفجاری در صحن کنگره آمریکا پیدا شده است.

بایدن: این شورش است، نه اعتراض
«جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا خواست در نطقی تلویزیونی از معترضان بخواهد تا به محاصره ساختمان کنگره پایان دهند. 

بایدن طی نشست خبری گفت: در این ساعت، دموکراسی ما تحت حملات بی‌سابقه‌ای قرار گرفته که تا کنون شاهد آن نبودیم. چیزی که شاهد آن هستیم، بخش کوچکی از افراطی‌هایی هستند که به بی‌قانونی پایبند هستند».

بایدن تاکید کرد: «این اعتراض نیست، این شورش است. امروز، یادآور دردناکی است از اینکه دموکراسی بسیار شکننده است. این یک نمایش فجیع است که باید جلوی آن بایستیم. رئیس‌جمهور ترامپ باید مقابل آن بایستد».

دقایقی بعد اما در پیامی که قرار بود با هدف آرام‌کردن هواداران خود و پایان‌دادن به آشوب‌ها در کنگره باشد، مجدداََ مدعی وقوع تقلب در انتخابات شد.

ترامپ: انتخابات از ما ربوده شد!
رئیس‌جمهور کنونی آمریکا مدعی شد: «از درد و رنج شما مطلع هستم. ما انتخاباتی داشتیم که از ما ربوده شد ولی همین الان باید به خانه بروید. باید صلح داشته باشیم».
 
 
در حالی که معترضان از در شمالی ساختمان کنگره نیز وارد شده‌اند، ان‌بی‌سی برآورد کرده که «جان اوساف»، دیگر کاندیدای دموکرات انتخابات سنا هم در دور دوم انتخابات پیروز شده و دموکرات‌ها کنترل سنا را به‌ دست گرفته‌اند. 

تدارکات برای برکناری ترامپ
«ایلهان عمر»، عضو مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید که در حال فراهم آوردن مقدمات استیضاح ترامپ است. به گفته او، ترامپ باید از سمت خود برکنار شود. 

«تد لیو» نماینده کنگره آمریکا از پنس خواست تا اجرای متمم بیست‌وپنج قانون اساسی آمریکا، ترامپ را از قدرت برکنار کند.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد که هواداران ترامپ قصد دارند تمام شب را در ساختمان کنگره آمریکا بمانند.

قانون منع آمدوشد در واشنگتن
«موریل بوزر» شهردار واشنگتن نیز اعلام کرد که از ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح فردا، قانون منع آمد‌وشد برقرار می‌کند. در این ساعت هیچکسی اجازه ندارد بیرون از منازل خود باشد.

یکی از سران مجلس سنای آمریکا نیز به شبکه ان‌بی‌سی گفت که سناتورها مصمم هستند تا زمان انجام‌شدن شمارش آراء الکترال، در کنگره بمانند.

«کریستوفر میلر» سرپرست پنتاگون گفت که گارد ملی آمریکا برای رسیدگی به وضعیت نابسامان در کنگره، به صورت کامل فعال شده است.

 
«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: «دموکراسی آمریکا تحت محاصره قرار گرفته است. باید به نتیجه انتخابات کاملا احترام گذاشت».

اعزام پلیس از ایالت نیوجرسی به واشنگتن
«فیل مورفی» فرمانده ایالت نیوجرسی به درخواست مقامات واشنگتن، نیروهای پلیس این ایالت را به کنگره آمریکا اعزام کرد.

پلیس واشنگتن می‌گوید که هواداران ترامپ، برای باز کردن راه خود به درون کنگره، مواد شیمیایی حساسیت‌زا  روی نیروهای امنیتی پاشیده‌اند.

شهردار واشنگتن نیز رفتار هواداران ترامپ را «شرم‌آور و چیزی بیشتر از غیرقانونی» توصیف کرد. وی همچنین گفت هر کسی که در خشونت‌های کنگره دست داشت، به حساب اعمال خود رسانده می‌شود.

هواداران خشمگین ترامپ حتی به خبرنگاران و اصحاب رسانه بیرون از ساختمان کنگره حمله کردند.

انتقال آراء الکترال به مکانی امن
یک سناتور آمریکایی خبر داد صندوق‌های آراء مجمع گزینندگان آمریکا (الکترال کالج) هم‌اکنون به مکان امن و افشانشده‌ای در سنای آمریکا منتقل شده تا شمارش آراء از سر گرفته شود

«بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به تحولات کنگره آمریکا گفت: «باور نمی‌کردم [روزی] شاهد چنین تصاویری در قدرتمندترین دموکراسی جهان باشم». 
 
 
پلیس واشنگتن نیز برای اعمال قانون منع آمدوشد از ساعت ۶ عصر، در خیابان‌های نزدیک کنگره مستقر ش. دبه گفته پلیس، حداقل ۱۳ نفر بازداشت شده و ۵ قبضه سلاح از هواداران ترامپ که به کنگره وارد شدند، توقیف شده است.

سرایت خشونت‌ها در کنگره به ایالت‌های دیگر آمریکا
روزنامه «واشنگتن‌پست» نیز گزارش داد که شبه‌نظامیان حامی ترامپ اطراف ساختمان کنگره محلی ایالت جورجیا تجمع کرده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان نیز گزارش داد که قانونگذاران آمریکایی از ساختمان کنگره تخلیه شده و به یک پایگاه نظامی نزدیک منتقل شده‌اند.

برخی منابع خبری نیز گزارش دادند که پلیس واشنگتن با بیرون کردن هواداران ترامپ از کنگره، امنیت این ساختمان را تأمین کرده است.

جان باختن هوادار ترامپ
شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» به نقل از چند مقام امنیتی واشنگتن، جان باختن هوادار ترامپ که در کنگره هدف گلوله قرار گرفته بود را تایید کرد.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در واکنش به این بحران ایالات متحده گفت: «خشونت علیه نهادهای آمریکایی، حمله جدی به دموکراسی است. من آنها را محکوم می‌کنم. به اراده و رأی مردم آمریکا باید احترام گذاشته شود».

 
رئیس پلیس واشنگتن اعلام کرد قانون منع آمدوشد از ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح فردا اجرایی شده است.

تأمین امنیت کنگره بعد از ۴ ساعت خشونت
خبرگزاری‌های «آسوشیتدپرس» و «رویترز» به نقل از مسئولان امنیتی کنگره آمریکا خبر دادند که بعد از ۴ ساعت، امنیت به این نهاد آمریکایی بازگشته است.

ترامپ اما در توئیتر خود با اصرار بر تنش‌زایی در بحبوحه خشونت‌ها در کنگره، نوشت: «این‌ها چیزها و اتفاقاتی است که وقتی یک پیروزی قاطع در انتخابات را به‌صورت غیرمجاز و شرورانه از وطن‌پرستان بزرگ می‌گیرند، رخ می‌دهد؛ کسانی که برای مدت‌ها بسیار بد و ناعادلانه با آنها رفتار شده بود. با صلح و صمیمیت به خانه بروید. این روز را برای همیشه به یاد داشته باشید».

توئیتر نیز امکان بازنشر، ریپلای یا لایک کردن این توئیت را به دلیل خطر افزایش خشونت، از کار انداخت.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز با غیرقابل قبول خواندن شورش و بی‌قانونی در کنگره، گفت مجرمانی که در این آشوب دست داشتند، مجازات می‌شوند.

پنس، صادرکننده دستور اعزام گارد ملی
سرپرست پنتاگون اعلام کرد که دستور اعزام گارد ملی آمریکا برای تأمین امنیت کنگره را مایک پنس صادر کرده، نه ترامپ.

خبرگزاری رویترز گزارش داد گارد ملی آمریکا با تجهیزات سنگین ضد شورش در حال عقب راندن هواداران ترامپ و معترضان به نتیجه انتخابات در غرب واشنگتن است.
شبکه اجتماعی توئیتر، دو توئیت جدید ترامپ از جمله پیام ویدئویی وی را حذف کرد.
 
 
«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفت به محض پاکسازی ساختمان کنگره از هواداران ترامپ، جلسه شمارش آراء الکترال و روند تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه می‌یابد.

درخواست‌ها برای برکناری ترامپ از قدرت
فرماندار ایالت «ایلی‌نوی» در بیانیه‌ای گفت: «تلاش‌های ترامپ برای تشویق به کودتا، خیانت بزرگی است و باید او را فوراََ استیضاح و از قدرت برکنار کرد.

فرماندار جمهوری‌خواه ایالت «ورمونت» نیز خواستار برکناری یا استعفای ترامپ از ریاست‌جمهوری شد.

«برنی سندرز» سناتور دموکرات نیز گفت: «ترامپ مستقیما مسئول آشوبی است که رخ داده و در تاریخ به عنوان خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور شناخته خواهد شد».
شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از پلیس واشنگتن گزارش داد که شخصی مقابل هتل ترامپ با ضربات چاقو مجروح شده است. هیچ مظنونی در این رابطه بازداشت نشده است.

تعلیق حساب توئیتری ترامپ
رسانه‌های آمریکایی به نقل از کمپانی توئیتر گزارش دادند که دسترسی ترامپ به حساب کاربری‌اش به مدت ۱۲ ساعت تعلیق شده و در صورت تکرار نقض قوانین این شبکه اجتماعی، به صورت دائم مسدود می‌شود.

یک منبع در حزب جمهوری‌خواه نیز به شبکه سی‌ان‌ان گفت: «ترامپ عقل خود را از دست داده است!»

«جیم مک‌گاورن» نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: «دونالد ترامپ، خائن به کشور ما است و باید از قدرت برکنار شود».
«الکساندرا اوکاسیو کورتز» دیگر نماینده دموکرات نیز خواستار استیضاح ترامپ شد.
 
 
احتمال موج استعفا در کاخ سفید
سی‌ان‌ان از استعفای رئیس کارکنان «ملانیا ترامپ» همسر رئیس‌جمهور آمریکا در پی خشونت هواداران وی در کنگره، خبر داد.

همچنین گفته می‌شود جمعی از مقامات و مشاوران کاخ سفید نیز به دلیل دعوت ترامپ برای تظاهرات و حمایت از آنها، قصد استعفا دارند.

«جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین دولت آمریکا در واکنش به این تحولات گفت: « تهاجم امروز به کنگره که با هدف منکوب کردن دموکراسی آمریکا انجام شد، به دلیل تحریکات ترامپ بود. او با توسل به ریاست‌جمهوری برای تخریب اعتمادها به انتخابات ما و مسموم کردن احترام ما به هموطنان خود، تلاش کرد».

متیس سپس افزود: « ترامپ، همانطور که لیاقتش را دارد، یک مرد بدون کشور خواهد شد».

جلسه سنای آمریکا از سر گرفته شد
با حضور مایک پنس در کرسی ریاست مجلس سنا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد.

پنس در آغاز جلسه گفت: «امروز، روز سیاهی در تاریخ کنگره ایالات متحده بود. کسانی که امروز در کنگره ما آشوب به پا کردند، شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود».

«اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک خبر داد که ۱۰۰۰ نیروی گارد ملی این ایالت را برای حفاظت از کنگره به واشنگتن اعزام می‌کند.

 شرکت فیسبوک اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا به مدت ۲۴ ساعت نمی‌تواند در این شبکه اجتماعی پست جدید بگذارد.
 
 
کابینه ترامپ در فکر برکناری او
شبکه «سی‌بی‌اس» گزارش داد، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفت‌وگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند اما هنوز هیچ طرح رسمی به مایک پنس ارائه نشده است.

رسانه‌های آمریکایی از استعفای «سارا متیوز» معاون سخنگوی کاخ سفید در پی خشونت هواداران ترامپ در کنگره خبر دادند.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز هم گزارش داد «آنا ریکی نیکِتا» مسئول امور اجتماعی کاخ سفید سومین مقام آمریکایی است که بعد از بحران کنگره، از سمت خود در دولت ترامپ استعفا داد.

منابع سی‌ان‌ان نیز گفتند «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا، «مت پوتینگر» معاون وی و «کریس لیدل» معاون رئیس کارکنان کاخ سفید نیز به فکر استعفا از دولت ترامپ هستند.

از سر گیری جلسه مجلس نمایندگان آمریکا
با حضور ««نانسی پلوسی» در کرسی ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد.

سی‌ان‌ان گزارش داد تعداد سران حزب جمهوری‌خواه که معتقدند ترامپ باید پیش از تاریخ بیستم ژانویه از قدرت برکنار شود، در حال افزایش است.

منابع مطلع به سی‌ان‌ان خبر دادند که ترامپ به اطرافیان خود گفته ورود «مارک شورت» رئیس کارکنان پنس به کاخ سفید را ممنوع کرده است.

«لیندزی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه در نشست کنگره گفت: «جو بایدن و کاملا هریس، قانونی انتخاب شدند و  در تاریخ بیستم ژانویه رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور آمریکا خواهند شد».

رد اعتراض به نتایج انتخابات در آریزونا
مجلس سنای آمریکا با ۹۳ رأی منفی و ۶ رأی مثبت، اعتراض جمهوری‌خواهان به نتیجه رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت آریزونا را رد کرد.


رد اعتراض به نتایج انتخابات در آریزونا در مجلس نمایندگان آمریکا/نتایج آریزونا تأیید شد
مجلس نمایندگان آمریکا نیز همچون سنا با ۳۰۳ رأی مخالف در مقابل ۱۲۱ رأی موافق اعتراض به نتایج انتخابات در ایالت آریزونا را رد کرد.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد که مجلس نمایندگان هم‌اکنون به سناتورها می‌پیوندد تا به ادامه رسمی کردن نتایج انتخابات ادامه دهند.

کنگره آمریکا پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد
کنگره ایالات متحده آمریکا پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تایید کرد و به این ترتیب او رسما رئیس جمهور آمریکا شد.

آرای الکترال کالج پس از آنکه قانونگذاران در دو مجلس سنا و نمایندگان اعتراض‌ها آرای پنسیلوانیا و آریزونا را رد کردند، تایید شد.
 
قانونگذاران همچنین با فعالیت کامالا هریس به عنوان معاون جو بایدن در دولت جدید این کشور موافقت کردند.

تایید آرای الکترال با از سر گیری کار کنگره در عصر چهارشنبه به وقت ایالات متحده، با پایان یافتن حادثه حمله به کنگره آمریکا ممکن شد.

همزمان با برگزاری نشست کنگره برای تأیید آرای الکترال و اعلام رسمی رئیس جمهور منتخب آمریکا، گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات سوم نوامبر که به دعوت ترامپ در برابر گنگره تجمع کرده بودند، با یورش به داخل ساختمان و تصرف صحن کنگره، باعث بروز اختلال در برگزاری این نشست شدند، اما نشست کنگره پس از دخالت نیروهای امنیتی و متفرق کردن معترضان، پس از حدود ۶ ساعت وقفه از سر گرفته شد.

برخی اخبار نیز حاکی از آن است که شماری از جمهوری‌خواهانی که پیشتر از پیشنهاد ترامپ برای لغو نتایج انتخابات سوم نوامبر پشتیبانی کرده بودند، در پی یورش معترضان به داخل ساختمان کنگره تصمیم گرفتند از تأیید پیروزی «جو بایدن» در این انتخابات حمایت کنند.

سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا برکنار شد
 «چاد ولف» سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا روز پنجشنبه به‌ خاطر درخواست از رئیس جمهور برای محکوم کردن حمله هوادارانش به کنگره، از سوی کاخ سفید از مقام خود برکنار شد.

رهبر دموکرات‌های سنا خواستار برکناری ترامپ شد
«چاک شومر» سناتور ارشد و رهبر اقلیت‌ سنای آمریکا خواستار برکناری «دونالد ترامپ» از ریاست جمهوری شد.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شومر از اعضای کابینه ترامپ خواست او را برکنار کنند و تاکید کرد که ترامپ حتی یک روز هم دیگر نباید رئیس جمهور باشد.

مقتدی الصدر: دموکراسی آمریکا دروغ و فریب است
رئیس جریان الصدر عراق با اشاره با حمله طرف‌داران ترامپ به کنگره آمریکا، گفت که این اقدام نشان داد که دموکراسی ادعایی این کشور چیزی جز دروغ نیست.

پلیس آمریکایی که در کنگره یک زن را به ضرب گلوله کشته بود تعلیق شد
رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، افسر پلیس آمریکایی که شب گذشته در جریان حمله حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا یک زن را به ضرب گلوله کشته بود از کار تعلیق شد. 

براساس گزارش اسپوتنیک، این افسر پلیس تا پایان روند تحقیقات از کار تعلیق شده است.

حساب‌های ترامپ در «فیسبوک» و «اینستاگرام» مسدود شد
دو شبکه اجتماعی «فیسبوک» و «اینستاگرام» روز پنجشنبه حساب‌های کاربری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را به طور دائم مسدود کردند.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، «مارک زاکربرگ» رئیس شرکت فیسبوک و اینستاگرام که زیرمجموعه آن است اعلام کرد، ترامپ از این بستر برای «تحریک به اقدام خشونت‌آمیز علیه دولت انتخاب شده از طریق دموکراتیک» استفاده کرده است.

ساختمان کنگره ایالتی میشیگان از بیم تهدیدات بسته شد
قانون‌گذاران ایالتی میشیگان روز پنجشنبه گفتند، ساختمان کنگره این ایالت از بیم تهدیدات بسته شده و پلیس در حال انجام تحقیقات است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، «عبدالله حمود» از قانون‌گذاران این ایالت در پیامی توییتری نوشت: «ساختمان کنگره در [شهر] لنسینگ امروز به خاطر تهدیداتی که صورت گرفته بود بسته شد».

مشاور شورای امنیت ملی آمریکا در امور اروپا و روسیه استعفا کرد
براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از خبرنگار بلومبرگ،«رایان تالی» که مشاور و مدیر میز اروپا و روسیه در شورای امنیت ملی آمریکا است در اعتراض به اغتشاشات در کنگره آمریکا از سمت خود استعفا کرد.

مسکو: نظام انتخاباتی کهنه آمریکا با معیارهای دموکراتیک ناسازگار است
«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت، حمله روز گذشته به کنگره آمریکا نشانه کهنه و متناقض بودن نظام انتخاباتی این کشور است.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، زاخارووا در جمع خبرنگاران گفت: «این مسئله داخلی آمریکا است. [این حمله] بار دیگر خاطرنشان کرد که نظام انتخاباتی کهنه آمریکا با معیارهای مدرن دموکراتیک هم‌خوانی ندارد و به همین دلیل مستعد خشونت است».

قانون‌گذار آمریکایی: اگر آشوبگران سیاه پوست بودند آن‌ها را به گلوله می‌بستند
«کوری بوش» عضو جدید مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه گفت، به این دلیل که عاملان حمله به کنگره سفیدپوست بودند، به راحتی توانستند وارد این ساختمان شوند.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، بوش در مصاحبه‌ای گفت، اگر این افراد مهاجم سیاه‌پوست بودند، مأموران به آن‌ها شلیک می‌کردند.

استعفای یکی دیگر از مقامات دولت ترامپ
«میک مولوینی» سرپرست سابق رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و نماینده کنونی آمریکا در امور ایرلند شمالی در اعتراض به حوادث کنگره، از سمت خود استعفا کرد.

واکنش‌های جهانی به بحران در آمریکا
🔹«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به رخدادهای اخیر واشنگتن دی سی گفت که آمریکا دیگر حق ندارد برای دیگر کشورها درباره دموکراسی نطق کند.

🔸«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نیز گفت: «آنچه در واشنگتن رخ داد، قطعاً (رفتار) آمریکایی نبوده است. ما به قدرت دموکراسی آمریکا ایمان داریم».

🔹«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز به این رخدادها واکنش نشان داده و گفت: «هواداران ترامپ به زیر پا گذاشتن ارزش‌های دموکراتیک را پایان دهند. دشمنان دموکراسی از دیدن تصاویر واشنگتن، خرسند می‌شوند».

🔸«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز به طور غیرمستقیم خطاب به «دونالد ترامپ» که تحریک‌کننده خشونت‌های شب گذشته در پایتخت آمریکا بوده، گفت: «رهبران سیاسی باید هواداران خود را به خویشتن‌داری دعوت کرده و به رویه‌های دموکراتیک و حاکمیت قانون احترام بگذارند».

🔹«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا نیز به تحولات اخیر در آمریکا واکنش نشان داد و گفت: «خشونت هرگز بر خواسته مردم پیروز نمی‌شود. دموکراسی باید در آمریکا حفظ شود و همین اتفاق نیز خواهد افتاد».

🔸«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند با ابراز تعجب از حوادث‌های کنگره آمریکا گفت: «از دیدن اخبار شورش در واشنگتن آشفته شدم. نباید اجازه داد روند دموکراتیک با اعتراضات غیرقانونی تخریب شود».

🔸«گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی امروز (پنج‌شنبه) در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن رخدادهای شب گذشته در ساختمان کنگره آمریکا نوشت که از مشاهده حمله به ساختمان کنگره شوکه شده است.

🔹«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز در پی تأیید نهایی پیروزی بایدن بعنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا ابراز امیدواری کرد که مجدداً دموکراسی آمریکا احیا شود.
وی در این خصوص گفت: «بایدن و (کامالا) هریس (معاون بایدن) ظرف دو هفته فصل جدیدی از دموکراسی را در آمریکا ایجاد می کنند. شک ندارم که دموکراسی آمریکا پیروز می‌شود».

🔹عفو بین‌الملل با متهم کردن ترامپ به تحریک خشونت در آمریکا در خصوص خشونت‌های اخیر در واشنگتن دی سی ابراز تأسف کرد.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود درباره تحولات آمریکا اعلام کرد: «لحظه برآورد ایالات متحده است. رئیس‌جمهور ترامپ به طور مداوم تشویق به خشونت و بی‌نظمی هوادارانش می‌کند. این اقدامات یک رهبر نیست بلکه اقدامات یک تحریک کننده است. تمامی مقام‌های دولتی باید اظهارات رئیس‌جمهور را محکوم کنند».

در ادامه این بیانیه این نهاد بین‌المللی از ترامپ درخواست کرد که به جای دامن زدن به تنش‌ها، تنش‌زدایی کند.

«جورج بوش» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن خشونت‌های هواداران ترامپ، صحنه‌های خشونت‌باری که حامیان ترامپ به وجود آورده‌اند را «تهوع‌آور و دلخراش» توصیف کرد.

وی گفت: «جای تعجب نبود که در یک کشور ناپیدار و نه در جمهوری دموکراتیک آمریکا شاهد زیر سؤال بردن انتخابات نبودیم».

بوش با انتقاد از ترامپ به دلیل تحریک هوادارانش به خشونت گفت: «رفتار برخی رهبران سیاسی از زمان انتخابات و بی‌حرمتی امروز آنها به نهادها، سنن و حاکمیت قانون در کشور ما مایه حیرت است».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها جنایتکار شماره یک از سال 1945 تاکنون ثابت کردند که بویی از انسانیت نبرده اند.
Canada
ما بو برده ایم؟
Iran, Islamic Republic of
نه راستش تو و امثال تو بویی نبردید.
Iran, Islamic Republic of
درگیری مسلحانه در مقابل ساختمان کنگره آمریکا
Iran, Islamic Republic of
چکار دارند با مردم خداجوی واشنگتن....
مبندید دهن ها را...
Canada
اصلا جنگ جهانی بود!
Iran, Islamic Republic of
نیروهای آمریکایی از خاک عراق برای جاسوسی استفاده می کنند
United States
........
Iran, Islamic Republic of
ایشالا خودشون میزنن خودشونو نابود میکنن
Iran, Islamic Republic of
هیچ اتفاقی نمی افتد. بایدن سرانجام حکومت را به چنگ می آورد.
من تو منزل داماد من زندگی میکنم! من دارم به قهقرا میرم - فقط بذارین برم
Iran, Islamic Republic of
مثه نقی که قهرمانی تو مشتش بود
Iran, Islamic Republic of
این همان کشوری است که سالیان سال منور فکران آن را به عنوان مهد تمدن بر سر ما می کوبیدند ...فی الحال منور فکران خفه خون گرفته اند
Switzerland
جالب توجه غربگراهای وطنی!
ذات آمریکا یعنی همین صحنه های تاسف بار
امیر
Iran, Islamic Republic of
بیچاره امیدواران به آمریکا ..........
حسینی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
ترامپ مثل میر یزید شده
علی حقگو
Iran, Islamic Republic of
آیا این افراد معترض ، همان سبزی های میرحسین موسوی نیستند که اکنون به کمک ترامپ رفته اند در واشنگتن دی سی یا اراذل و اوباش طرفدار ترامپ هستند در آمریکا……!؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
پس پولهایی که بن سلمان برای هزینه شکایت ترامپ از نتیجه انتخابات پرداخته، چی میشن؟
حکیم
Iran, Islamic Republic of
دممون گرم آمریکا رو به هم ریختیم ... ان شاءالله که تجزیه میشه .
United Kingdom
بایستی یک تشکر ویژه از ترامپ داشته باشیم که توانست در عرض ۴سال چهره واقعی آمریکا رو به دنیا نشون بده .کیا هر خوبی از آمریکا مثال میزدن
Denmark
سلام یک حالی هم از اینا که میگفتن عاشق کار کردن با ترامپن بپرسیم .