چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۶
۵

تهیه کننده مارمولک: نظر رهبری را همان موقع می‌دانستیم

يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۶
کد مطلب: 749551
منوچهر محمدی تهیه‌کننده فیلم «مارمولک»، پیرو اظهارات اخیر رهبر انقلاب در مورد این فیلم، یادداشتی را در اختیار فرهیختگان قرار داده است.
تهیه کننده مارمولک: نظر رهبری را همان موقع می‌دانستیم
به گزارش جهان نيوز، منوچهر محمدی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «مارمولک»، پیرو انتشار اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب در مورد این فیلم، یادداشتی را منتشر کرد. متن این یادداشت را که در شماره امروز روزنامه «فرهیختگان» منتشر شده است، در ادامه می‌خوانید:

«فرمایشات اخیر مقام [معظم] رهبری که در مستندی به‌نام غیررسمی انتشار یافت و نشر آن ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد، در بخشی از آن که به حسن ظن ایشان به فیلم سینمایی مارمولک برمی‌گشت برای بنده تازگی نداشت. نظر مبسوط و کامل ایشان، در زمان قبل از نمایش عمومی فیلم مارمولک، به اطلاع ما رسید که علی‌رغم درخواست وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انجام پاره‌ای اصلاحات، ایشان فرموده بودند که نیازی نیست.

حتی در باب تغییر اسم اثر، ایشان فرموده بودند که لزومی ندارد و اظهارات محبت‌آمیز دیگری که جای گفتن و بنای گفتن نیست. البته برای من، تردیدی در هوشمندی نگاه هنرمندانه و هنرشناس ایشان وجود ندارد. در مصادیق اگر بخواهم عرض کنم، اگر نبود این نگاه هوشمندانه، فیلم‌های سینمایی از کرخه تا راین، بازمانده، زیر نور ماه و طلا و مس هیچ‌گاه روی پرده نمی‌رفت و کماکان در توقیف می‌ماند.

در این سالیان من سکوت اختیار کرده‌ام و در این باب سخنی نگفته‌ام. هنوز هم ترجیح می‌دهم سکوت کنم و به‌ شرح جزئیات نپردازم. اما به‌گمانم اصحاب رسانه اگر تعهدی نسبت به فرهنگ و هنر کشور و هنرمندان احساس می‌کنند، باید سراغ کسانی بروند اعم از مکلّا و روحانی، مسئول و غیرمسئول که آنچه نباید درباره فیلم مارمولک گفتند و کردند و از هیچ تهمت و افترایی دریغ نکردند؛ کسانی که بی‌آنکه دانش و هوشمندی و شناختی از زبان هنر و سینما داشته باشند، هر اثر متفاوتی را به چوب تکفیر می‌نوازند.

تلخی دردناک این ماجرا زمانی بیشتر می‌شود که روز دوم نمایش پانزده‌روزه فیلم مارمولک، چهار حکم جلب سیار از چهار دادگاه انقلاب، حکم ارتداد، حکم انتساب به سرویس‌های امنیتی خارج از کشور از سیا و موساد و قرارگاه اشرف برایم صادر شد.

اصحاب فرهیخته و متعهد رسانه! می‌شود اکنون سراغ این آقایان بروید و ببینید آیا همان نظر را دارند یا به مصلحت، تقیه می‌کنند. من داد خویش از این ظلم آشکار را به آن دنیا می‌برم.

و لله العاقبة الامور»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حمید
Iran, Islamic Republic of
اونها نظر خودشون رو گفتن
بله نظرشون با نظر آقا همخوانی نداشته اما این دلیلی بر تکفیر اونها نیست

صرفا در اون مسئله به تحلیل دقیق و کاملی دست پیدا نکرده بودن
«بخشی» از همون جماعت پای کارهای اصلی ولایتن و با این مسائل زیر سوال نمیرن
Iran, Islamic Republic of
اما ای کاش امروز اونها به اشتباهات خود اقرار میکردند و از ایشون حلالیت میطلبیدند
Iran, Islamic Republic of
خود فیلم محتوا و پیام خوبی داشت و و اون اینکه لباس مقدس روحانیت که بر تن یک انسان شایسته و متقی باشد، اگر این لباس را یک نفر ناصالح و دزد هم بپوشد، اثر هدایتی و بازدارندگی از خلاف در این فرد هم می گذارد..
Iran, Islamic Republic of
کاش فیلمی راجع به شیخ فضل الله نوری مظلوم.میرزای شیرازی بزرگ می ساختید..
Iran, Islamic Republic of
هنوز ما نفهمیدیم که در ایران مسئول صدا و سیما چه کسی است. چون حتی رهبری هم نسبت به سیاست های آن نقد دارند