پنجشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۳ - 18 Jul 2024
 
۴
۶۶
ماجرای یک گزارش پرحاشیه

یک بام و ۲ هوای رئیس جمهور در مواجهه با تخلفات/ روحانی، آبان ۹۸: مردم باید بدانند پولی که از بیت المال پرداخت شده، چگونه و کجا رفته و چه کسانی مسئول هستند

دوشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 725086
واکنش رئیس دولت دوازدهم به گزارش دیوان محاسبات نشان می‌دهد وی در قبال گزارش‌های دستگاه‌های نظارتی و چگونگی مواجهه با تخلفات همچنان سیاست یک بام و ۲ هوا را دنبال می‌کند.
یک بام و ۲ هوای رئیس جمهور در مواجهه با تخلفات/ روحانی، آبان ۹۸: مردم باید بدانند پولی که از بیت المال پرداخت شده، کجا رفته و چه کسانی مسئول هستند
گروه سیاسی جهان نيوز: «گزارش تفریغ بودجه ۹۷ به صورت خیلی محرمانه با جزئیات به رئیس‌جمهور محترم منعکس شده بود چرا تا زمان قرائت گزارش هیچ‌ تردیدی به صحّت محتوا یا ارقام این گزارش وارد نکردند، ولی به محض اطلاع‌رسانی عمومی،ادعا کرد همه چیز صددرصد غلط است». 

برپایه گزارش فارس، این بخشی از بیانیه عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور در پی دروغ خواندن گزارش این نهاد نظارتی از سوی حسن روحانی رئیس‌ دولت‌های یازدهم و دوازدهم بود.

*ماجرای یک گزارش پرحاشیه
ماجرا از آنجا آغاز شد که روز سه شنبه ۲۶ فروردین در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی رئیس دیوان محاسبات کل کشور گزارش این دیوان درباره تفریغ بودجه سال ۹۷ را قرائت کرد و در این زمینه به غیر از تخلف دولت در عدم واریز بخشی از درآمدهای نفتی به خزانه، باقی ماندن ۲۴۱ مدیر نجومی بگیر، عدم واگذاری  ۳۳ درصدی از اموال منقول  و غیرمنقول بانک ها، به رقم قابل توجه ۴.۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ اشاره کرد که هیچ گونه وارداتی با آن انجام نشده است.

بالاخره نوبت به حسن روحانی رسید و رئیس‌جمهور بیست و هفتم فروردین در واکنش به گزارش تفریغ بودجه ۹۷ نه تنها دستوری بابت برخورد با متخلفین واگذاری ها نداد بلکه اعلام کرد:
«نظارت باید، نظارت عام باشد، نه همه دستگاه نظارت را بگذاریم در یک دستگاه و بقیه دستگاه را فراموش کنیم ... یک سازمان نظارتی قبل از اینکه گزارش تهیه کند مگر با مسئولین مربوطه دولتی قهر است؟ این گزارش را که خود مسئولین دولتی به او دادند با اینها صحبت کند بگوید من می‌خواهم گزارش دهم ...درباره ارز، آن بخشی که من شنیدم، آن بخش‌ صد در صد غلط بود. آن بخشی که من شنیدم، کاملاً بی‌اطلاعی محض از مقررات و قوانین کشوراست...این خیلی برای ما بد است که یک دستگاه نظارتی حرفی بزند و آن حرف منطبق نباشد.»

*کش و قوس دولت و دیوان محاسبات کشور
کش و قوس دولت و دیوان محاسبات کشور و سخنان روحانی که پرسیده بود مگر دولت و دیوان با هم قهر هستند که با یکدیگر سخن نمی گویند تا جایی پیش رفت که عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور در واکنش به اظهارات دولتمردان به گزارش تفریغ بودجه ۹۷ بیانیه‌ای صادر و در آن تاکید کرد:
«در چهارم اسفند سال جاری گزارش محرمانه تفریغ بودجه به روحانی ارسال شده بود اما گویی برخی بر اساس اطلاعات نادرست ارائه شده به ایشان مطالبی در نقد و ردّ محتوای گزارش این دیوان در بخش حسابرسی عملکرد ارز تخصیصی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و غیراساسی بیان نمودند».

*روحانی پیش تر هم به نظارت اعتراض داشت
روحانی پیشتر هم به نظارت اعتراض داشت. وی در سخنرانی معروف خود در میدان امیرچخماق یزد اظهارات تندی مطرح کرد که بیشتر ناظر به انتقاد شدید از نظارت قوه قضائیه و  قوه مقننه بود. وی در یزد گفت:
«مبارزه با فساد دانه درشت ها کجاست؟ و چرا به این فسادها و پول ها رسیدگی نمی شود؟ اینکه چند نفر را به دادگاه کشانده و تبلیغ مبارزه با فساد شود، بدانید که سرِ مردم کلاه نمی رود مردم باید بدانند پولی که از بیت المال  پرداخت شده، چگونه و کجا رفته و چه کسانی مسوول هستند و در این زمینه قضات و دادستان های شریف نباید از پیگیری این پرونده ها بترسند و سرنوشت این پول ها را برای مردم روشن کنند در غیر این صورت به مناسبت های مختلف و مورد به مورد این ارقام را به مردم توضیح خواهم داد.»

*چرا رئیس‌جمهور حرف خود را نقض می کند؟
برای پی بردن به اینکه آیا واقعاً دولت و در راس آن حسن روحانی مصمم به این است که مردم باید بدانند پولی که از بیت المال  پرداخت شده، چگونه و کجا رفته؟ و چه کسانی مسئول هستند؟ سراغ گذشته برویم.
مداقه در رفتار ریاست جمهور نشان می دهد علی رغم وجود مشکلات بسیار در گزارش تفریغ بودجه های سال های مختلف، نه تنها دستوری برای برخورد و پیگیری از سوی دولت صادر نشده است که متخلفین دولتی هم با پیگیری قوه قضائیه رهسپار پشت میله های زندان شده اند.

به طور مثال یکی از مبهم ترین و سوال برانگیز ترین اقدامات دولت در گزارشات تفریغ بودجه همین موضوع واگذاری رانتی ارز های دولتی است به‌طوری که براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، مستندات مربوط به ۶۲ میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار ارز تخصیص یافته برای واردات کالا و یا انجام خدمات تاکنون به بانک مرکزی داده نشده است.

مثال دیگر مربوط به همین گزارش تفریغ بودجه ۹۶ نشان می دهد در حسابرسی عملکرد سال ۱۳۹۶ شرکت‌های دولتی، (۱.۹۷۴) مورد انحراف با تقویم ریالی یکصد هزار و هشتصد و دو میلیارد (۱۰۰.۸۰۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) تومان، دویست و نه میلیون( ۲۰۹.۰۰۰.۰۰۰) درهم امارات، شانزده میلیارد و هشتصد و هجده میلیون (۱۶.۸۱۸.۰۰۰.۰۰۰) دلار، هفتاد و پنج میلیون (۷۵.۰۰۰.۰۰۰) یورو، پنج میلیارد و چهارصد و هفتاد میلیون (۵.۴۷۰.۰۰۰.۰۰۰) وون کره و هشتاد و دو هزار (۸۲.۰۰۰) فرانک سوئیس احصاء گردیده است.با محاسبه و تبدیل ارزهای گفته شده به دلار، رقمی حدود ۲۶ میلیارد و ۸۳۳ میلیون و ۲۶۷ هزار دلار انحراف با تقویم ریالی (ارزش گذاری) در بودجه شرکت‌ها مشاهده می‌شود. اما باز هم شاهد برخوردی با متخلفین در دولت نبوده ایم.

* تفریغ بودجه‌های پر از تخلف در دولت تدبیر و امید​
نمونه ای دیگر؛ در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ کل کشور که دیوان محاسبات به مجلس ارائه کرد، وضعیت دخل و خرج سال ۹۶ شستا مشخص نبود، دیوان محاسبات در همان زمان پرونده عدم همکاری شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی در مورد عملکرد بودجه سال ۹۶، را به دادسرای دیوان برای رسیدگی ارسال کرد.

اما در گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵ نیز موارد متعدد از تخلف دیده می شود. براساس گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵ از سهم صندوق توسعه ملی از محل منابع حاصل از صادرات نفت، شامل نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی مبلغ یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار به حساب صندوق توسعه ملی واریز نشده بود. 
همچنین در همین گزارش آمده است که وزارت نفت در مجموع ۱۶هزار میلیارد تومان از درآمدهای ناشی از فروش گاز و همچنین تحویل خوراک به شرکت‌های پتروشیمی در سال ۹۵ را به خزانه واریز نکرده است.
برای فهم بهتر سراغ یکی از دستگاه های متهم به رانت و فساد می‌رویم. میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی امروز به علت اتهامات مختلف در زندان به سر می برد. برای این منظور حتی در پی انتشار گزارش دیوان محاسبات در مورد تخلف ۱۲ هزار میلیاردی سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری‌ها، ۲۵ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت‌الله رئیسی، ریاست قوه قضائیه خواستار بررسی علنی دادگاه‌های ویژه جرائم اقتصادی به تخلفات «پوری‌حسینی» رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی شد.

*ارتکاب تخلفات عدیده در سازمان خصوصی سازی
در بخشی از نامه نمایندگان مجلس آمده است:
«همان‌گونه که خاطر عالی مستحضر است سازمان خصوصی‌سازی با ارتکاب تخلفات عدیده در اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه کشور باعث اتلاف مقادیر متنابهی از اموال بیت‌المال گردیده است، برابر گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ حداقل ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال عمومی با قیمت‌گذاری غیرعادلانه و واگذاری بنگاه‌های دولتی به خریداران فاقد اهمیت یا مدیران و اعضای هیئت‌مدیره این بنگاه‌ها تضییع شده است».

در بخش دیگری از نامه مذکور آمده است:
«با تلاش مجدانه دستگاه‌های امنیتی و نظارتی و اهتمام قوه محترم قضائیه تاکنون فرآیند واگذاری تعدادی از این بنگاه‌ها بررسی و تخلفات قانونی و جرایم مترتبه احصا گردیده‌اند.
به سبب آشکار شدن تخلفات مذکور هیئت واگذاری، در اولین گام برای جبران مافات در سیصد و پنجاه و هفتمین جلسه برگزار شده در تاریخ ۹۸/۱۰/۹ مقرر نمود واگذاری شرکت‌های ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز، زمین‌های ائل‌گلی، شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری مغان، شرکت پالایش نفت کرمانشاه، تولید نیروی برق شاهرود، ایران ایرتور، خدمات مهندسی آب و خاک پارس و خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه‌آهن از طریق سازوکارهای پیش‌بینی شده در قانون ابطال و بنگاه‌های پیشتر گفته شده به بیت‌المال بازگردانیده شوند».

در نامه نمایندگان مجلس به آیت‌‌الله رئیسی تصریح شده است: با کمال تأسف روند ابطال واگذاری‌های مذکور در مراحل نخست توسط اعمال غیرقانونی بخش‌هایی از قوه مجریه با اختلال مواجه گردیده است. به‌عنوان مثال، معاونت هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهور مبادرت به تشکیل کمیته‌ای موسوم به کمیته رونق تولید نموده که سعی دارد تا کلیه جرایم و تخلفات قانونی صورت‌پذیرفته در واگذاری شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری مغان را که توسط مقامات ذی‌صلاح قضایی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، تحت عنوان «رعایت مصالح ملی بی‌اثر و واگذاری خلاف قانونی (قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی)» مبادرت به صدور مصوبه‌ای برخلاف نص صریح قوانین و مقررات کشور نموده که منجر به تخدیش استقلال قوه قضائیه نیز گردیده است.

*یک بام و دو هوای روحانی در مواجهه با فساد
هر چند در سخنرانی جدید حسن روحانی، در مقایسه با سخنرانی مشابه درباره گزارش‌های دستگاه‌های نظارتی با غلظت بیشتری از عبارت «غلط» استفاده شده است، اما این موضوع نمی تواند وظیفه دولت در قبال برخورد با رفتار و عناصر رانتی و فساد زا را منتفی کند.

روند جاری مواجهه با گزارش‌های دستگاه‌های ناظر باعث شد که هیچ‌گاه موضوعاتی چون واگذاری های غیر قانونی، حقوق های نجومی و علل رسوخ فساد در دستگاه های دولتی پیگیری نشود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


لشکرش
Iran, Islamic Republic of
ای جهان نیوز از دست تو با این تیترهای مغرضانه ات . کاش یکبار هم از زحمات دولت تشکر کنی ....!!!
Iran, Islamic Republic of
یکی از مشکلات دولت روحانی سنگ اندازی‌ مخالفان است !!!!!!!!!!!!!
ربابه زرگر
Iran, Islamic Republic of
مخاطبان عزیز سلام
سایت جهان نیوز متاسفانه نظرات من را منتشر نمی کند
..
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
به زرگر
Iran, Islamic Republic of
یه جور میگید نظرات من را منتشر نمیکند انگار چی میگفتید . مدام داشتید در مورد روغن و زعفران و برنج صحبت میکردید اینجا را با بقالی اشتباه گرفتید
Iran, Islamic Republic of
احسنت خستمون کرد بابا اگه بلد نیستی حرف نزناما اگه دلار قشنگه رو گرفتن که حرف دیگه ایه
Iran, Islamic Republic of
اقا اگه درست بنویسی و بی ادبی ناشه جهان نشون داده که از انتشار نظرات مخالفین هم دریغ نمی کنه اما یک منتقئ واقعی و دلسوز
به زرگر، عزیز، لشکر...
Iran, Islamic Republic of
با صدتا اسم که کامنت نمی گذارند.
همان ربابه زرگر برات بهتره.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
عمده مشکلات کشور نتیجه سوء مدیریت اصلاح طلبان در بدنه دولت است.
Iran, Islamic Republic of
ناکارامدی ....علت مشکلات کشور است.
حمید
Iran, Islamic Republic of
شما اگر بتوانی دو خط از خدمات دولت بنویسی جایزه داری .
Iran, Islamic Republic of
.....
مغز متفکر اصلاحات
Iran, Islamic Republic of
ان شاءالله سنگ اندازان به دولت به راه راست هدایت شوند...
خخ
Iran, Islamic Republic of
........
اصغر
Iran, Islamic Republic of
فعلا روحانی دستور بررسی موضوع جوجه ها را داده است. مگر میلیاردها دلار هم پول با ارزشی است؟....
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
دولت مثل کوه در مقابل طوفان مشکلات ایستاده. این تیترها که نسیمی بیش نیستند
Iran, Islamic Republic of
‏......
سوال
Iran, Islamic Republic of
حالا شما بفرما 4/8 میلیارد دلار گم شده کجا رفته است ؟!
به لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
..
به لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
..................
...
United States
......
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
کدوم زحمات؟ زحمت گران کردن دلار و ایجاد گرانی برای مردم؟.....
دقیق
Iran, Islamic Republic of
عزیر = حقیقت گو = برجامچای = گلابی برجام = هوشیار = سرور = اصلاحاتی پشیمان = زیباکلام و .........
سرور
Iran, Islamic Republic of
........
خخ
Iran, Islamic Republic of
بنده خدا دقیق (عزیز) توهم زده است.
Iran, Islamic Republic of
...
باباجی
Iran, Islamic Republic of
با چند نام حمله کردن و به کامنت های موافق دولت جمهوری اسلامی رو منفی میدهند . ....!!!!!
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
...
سیاهی لشگر
United States
سیاهی لشگر نیاید بکار
یکی مرد جنگی به از صد هزار
Iran, Islamic Republic of
....
کپی نکنید
United States
بنده سه روز قبل نوشتم
عزیز = ربابه زرگر =حقیقت گو = لشگر =....
و شما یاد گرفتید و کپی کردید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
کلیه دستگاههای نظارتی علی الخصوص قوه قضاییه میبایست از دیوان محاسبات و آقای عادل آذر حمایت قاطع نموده و با جدیت پیگیری نموده و نتیجه را به مردم اعلام نمایند با تشکر .
Iran, Islamic Republic of
تمام دستورات اين كابينه نيم بند است...!!!!
اصعر
Iran, Islamic Republic of
سلام دوست عزیزمان از جهان نیوز پرسیده که یک کمی هم از عملکرد خوب دولت می نوشت دوست عزیز جهان ..اگر شما از عملکرد خوب دولت خبر دارید بنویسید ....
Iran, Islamic Republic of
......
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
با سلام - سخن روحانی که گفته بود مردم باید بدانند پول بیت المال کجا رفته و چگونه خرج شده درست است . ولی متاسفانه خیلی از پول های بیت المال توسط خیلی از دوره بری های مسئولین و آقازاده های آنها به تاراج رفته و هیچ کس از میئولین جواب گوی مردم نیستند که بخواهد برای مردم توضیح دهند .....!!!!!
Romania
........
Romania
باتغییردودولت درایران وامریکاراه تنفس نظام وکشور باز خواهد شدوغیر
علی
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
....
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
باسلام - چند عملکرد خوب دولت : 1- گرانی ارز و طلا 2- خراب شدن اقتصاد و کوچک شدن سفره مردم 3- هزینه ازبیت المال برای ارتباط گرفتن با غرب به ویژه آمریکا 4- فساد فامیلی بین آقازاده ها بعضی از وزرا دولت 5- نظارت نادرست در بخش های مختلف دولت اقتصاد و دارایی ، جهاد کشاورزی ، ورزش و جوانان 6- نظارت نادرست و دو گانگی در برخورد با ویروس کرونا و ........... این بخشی از خدمات خوب دولت . علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
نیست تو دولت قبل نه دلار گرون شد نه طلا و...
Iran, Islamic Republic of
در دولت قبل دلار فقط 2 هزار تومان گران شد اما حالا 12 هزار تومان گران شد و این از نتایج تدبیر است !
Iran, Islamic Republic of
برای نتیجه صحیح گرفتن باید گفت دلار آن زمان 4 برابر گران شد الان هم نتیجه همان عدد 4 برابر شده.ضمن اینکه حقوق ها هم نسبت به آن سالها چند برابر شده.فیش حقوقی سال 92 و سال 99 را اگر دارید مقایسه کنید.
Iran, Islamic Republic of
00:28
مگر نمی گفتید به گذشته برنمیگردیم ؟ مگر نمی گفتید اگر فلانی رییس دولت شود دلار پنج هزار تومن میشه ؟ تازه هنوز یک سال و چند ماهی از دولت هم مونده
سرور
Iran, Islamic Republic of
در دولت آقای دکتر احمدی نژاد دلار سه برابر شد و در دولت حسن روحانی با آفتاب برجام پنج برابر. اول این دولن دلار حدود 2800 تا 3000 تومان بود.
Iran, Islamic Republic of
از سال 92 تا 99 افزایش حقوق ها متناسب با نرخ تورم نبوده و سفره های مردم بسیار کوچکتر شده است.
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
دلار 900 تومانی 3600 شد و کمتر از دو سال پیش دلار تا 20 هم رفت و فعلا کمی بالاتر از15 هست. و...........
سایبر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
......
Romania
۷سال خسران محض برای کشور.....!!!
کمال
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
مگر کسی یا افرادی از مقامات تا به حال به نظرات و خواسته مردم ارزش قایل شده که نظر نویسی میکنید یا انجام دهیم
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
مرحوم هاشمی سازنده ایران پس از بحران و خاتمی مانع ایجاد بحران و روحانی مرد پایدار و تدبیر در برابر بحران و احمدی نژاد بحران و تحریم ساز که آرامش را از کشور در بهترین شرایط اقتصادی و درآمد بالای نفت از بین برد.
سرور
Iran, Islamic Republic of
باشه تو خوبی!
شاهد
Iran, Islamic Republic of
هیلاری کلینتون: تحریم های بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
Iran, Islamic Republic of
کاغد پاره و قطعنامه تون خواندن احمدی نژاد به ترتیب اسفند 85 و آذر 87 است و هنوز 88 نشده بود.یعنی قطعنامه های صادر شده بود که اینها را می گفت.شماره قطعنامه ها را تو گوگل سرچ کنید.!!!
Iran, Islamic Republic of
.....