سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - 16 Aug 2022
 
۱
۱۶

اگر چندهمسری اجرا نشود، فحشا بیشتر می‌شود!

پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 706393
اگر حکم چند همسری را قبول نکنیم به معنای این است که عده ای از بانوان از حق تاهل محروم شوند.
اگر چندهمسری اجرا نشود، فحشا بیشتر می‌شود!
به گزارش جهان نيوز، علی مطهری درباره موضوع چند همسری گفت: اصل مسئله چند همسری حکمی از احکام اسلام است که به حل یک معضل اجتماعی می پردازد.

نماینده تهران در مجلس افزود: معمولا در اجتماعات بشری به دلیل تلفات مردان در جنگ و یا در حین کار یا بر اثر بیماری، تعداد زنان آماده ازدواج از تعداد مردان آماده ازدواج بیشتر می شود که اگر حکم چند همسری را قبول نکنیم به معنای این است که عده ای از بانوان از حق تاهل محروم می شوند.

مطهری با اشاره به اینکه این حکم برای هر مردی جایز نیست، گفت: البته این مسئله شرایطی دارد. مردانی می توانند این حکم را اجرا کنند که توانایی مالی، توانایی جسمی، رشد و فکری و عقلی داشته باشند و حتی حکومت اسلامی می تواند در این موضوع دخالت کند و کسانی که صلاحیت این کار را دارند بتوانند انجام دهند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی جامعه، اگر ما این حکم را اجرا نکنیم، فساد و فحشا در جامعه افزایش پیدا می کند. اما موضوع این نیست که بخواهیم این مسله را ترویج کنیم و از همه بخواهیم این کار را انجام دهند. این مسئله ترویج بردار نیست. حکمی است که در جای خود خوب است و کسانی که شرایطش را دارند می توانند انجام دهند و اینکه بخواهیم کارگاه ترویج برگزار کنیم که همه این به این حکم عمل کنند، کار درستی نیست و مشکلات زیادی ایجاد می کند.

مطهری در پاسخ به سوال خبرنگار عصر ایران درباره اینکه این موضوع از لحاظ احساسی بنیاد خانواده را درگیر می کند، گفت: در اینکه تک همسری بهتر از چند همسری است شکی نیست اما این راه حلی برای یک معضل اجتماعی است.

در جامعه ای که بر فرض مثال 3 میلیون زن آماده ازدواج بیشتر از مردان دارد چه باید کرد؟ نمی توانیم بگویم که آنها ازدواج نکنند. حق تاهل، حق اجتماعی و الهی آنها است و هیچ راهی هم غیر از این وجود ندارد و اینکه بگوییم دولت اداره آنها را به عهده بگیرد درست نیست. لذا حکمی که اسلام داده است، بسیار حکم حکیمانه ای است.

وی در پایان اظهار کرد: بعد از جنگ جهانی دوم در آلمان تصویب کردند که هر مرد می تواند با 4 زن ازدواج کند و این موضوع به این خاطر بود که مردان زیادی در جنگ کشته شده بودند و و زنان آماده ازدواج بیشتر بود.

او در واکنش به این سوال که شرایط فعلی ایران با شرایط بعد از جنگ آلمان قبل مقایسه نیست توضیح داد:‌ شرایط ایران هم اکنون نرمال نیست. اگر هم اکنون آمار بگیرید تعداد زنان آماده ازدواج بسیار بیشتر از مردان آماده ازدواج است. چند همسری یک راه حل برای معضل اجتماعی و برای مردانی است که ویژگی هایی داشته باشند.

منبع:عصر ایران
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
..بجای این شعارهای الکی برای جوانان امکان ازدواج و کار را فرهم کنید
Iran, Islamic Republic of
فارغ از سلایق سیاسی، تحلیل ایشان درست و دقیق است.
Iran, Islamic Republic of
هیچ دختر باشعوری حاضر نمیشه همسر دوم بشه اون کم شعوری هم که وارد زندگی مرد متاهل میشه هدف نهاییش حذف زن اول است
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
جوان
Iran, Islamic Republic of
جوانان امروزی حتی فکر ازدواج اذینشون میکنه چه برسه به چند همسری .....
اقبال مهدوی
Iran, Islamic Republic of
پس مرد باش بگیر ولی بعد بگو زنت چه بلایی سرت آورد
Iran, Islamic Republic of
فقط همین حرفش درسته ! قبول دارم ...
Iran, Islamic Republic of
افاي مطهري شما در حدواندازه اي نيستيد كه احكام صادر كنيد.!!
Iran, Islamic Republic of
با سلام
جناب مطهری شما اول بفرمایید،.....
Iran, Islamic Republic of
فکر نکنید این فحاش این تحلیل های دقیق را دارد
این ها حرفهای شهید مطهری است
چند همسری تحت شرایط و ضوابط خاص منع ندارد در عین حال که استحباب ندارد و در نتیجه نباید ترویج شود ولی نباید ضد آن هم گفتمان ساخته شود و به عنوان یک قبح در جامعه جا بیفتد
البته اساسا الان مشکل ازدواج مردم همسر دوم نیست همسر اول است
شما اصل ازدواج را آسان کنید به جای فحاشی به مردم
ممد
United States
اگر چند همسری رواج یابد خانمها آسان گیر تر خواهند شد و به جوانان مجرد زودتر و آسانتر بله خواهند گفت... این هم هست....
Iran, Islamic Republic of
بازگشت به خویش!
Iran, Islamic Republic of
آقای مطهری! آمار داری چند میلیون جوان بیکارند؟!
مهدی
Iran, Islamic Republic of
خبرنگار : آقای دکتر با توجه به فرمایش شما درخصوص لزوم چند همسری ، چه راهکاری برای جلوگیری از فرزند آوری ناخواسته دارین لطفا بفرمایید!
دکتر : قرص ضدبارداری ! الان تو جیبم دارم بدم خدمتتان؟!!!.
Iran, Islamic Republic of
...