کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۲۹ اسفند؛ سالروز ملی شدن صنعت نفت؛

رحیم‌پور ازغدی: اگر نواب نبود، نفت هم ملی نمی‌شد

29 اسفند 1401 ساعت 10:54

مرحوم آقاى طالقانى بر سر مزار مصدّق، بعد از انقلاب در مراسم سالگرد او در احمدآباد گفت ، اگر عمليات هاى نوّاب نبود، نفت ملى نميشد.


گروه سیاسی جهان نیوز: 29 اسفند در تقویم شمسی به ملی شدن صنعت نفت ثبت شده است. فارغ از جریانات سیاسی خاص که در طول سال های متمادی تلاش کردند تا ملی شدن صنعت نفت را به نام مصدق بزنند و این طور در اذهان عمومی القا کنند که ملی شدن نفت یعنی مصدق؛ اما آن جریان تاریخی شامل ابعاد دیگری هم است.

استاد رحیم پور ازغدی در در بخشی از سخنرانی روشنگرانه خود با عنوان "نواب صفوى، ميعاد نظر و عمل" در سال ١٣٨٨ پیرامون شخصیت شهید نواب، به این موضوع پرداخته اند که در ادامه خواهید خواند:

نواب به يك معنا در دوره شهريور هزار و سيصد و بيست به بعد، پدر جنگ و جهاد مسلحانه در ايران است. تمام گروه هاى چريكى چپ و مذهبى و التقاطى كه در آن دوره بوجود آمدند، اعتراف بكنند يا نكنند، ملهم از كار نواب و فدائيان اسلام بودند. منتهى اين را به شما بگويم، بر خلاف همه گروههايى كه ترورهاى كور انجام ميدادند، مثلاً در خيابان يك پاسبانى را ميزدند يا تير چراغ برقى را ميانداختند، تنها گروهى كه عمليات هاى حساب شده داشتند و ترور كور نمي كردند، گروه نواب بود. هژير و رزم آرا، دو نخست وزير شاه را كه زدند، تحولات عظيمى در كشور ايجاد كرد. 

اصلاً زدن هژير كه عامل انگليس بود، باعث شد شاه و دربار عقب نشينى كنند و انتخابات مجلس شانزدهم تشكيل شود و آيت الله كاشانى از تبعيد برگردد و بيايد به مجلس و مذهبى ها و ملّييون مثل مصدّق وارد مجلس شوند. اين عمليات باعث شد كه مجلس به دست اين نيروهاى انقلابى بيافتد و از دست شاه و دربار و انگليس خارج شود. عمليات شهيد واحدى عليه  هژير و عملياتى كه شهيد طهماسبى عليه رزم آرا انجام دادند، باعث شد كه قدرت برگردد دست نيروهاى ملى مذهبى و ملى شدن صنعت نفت در دستور كار قرار گيرد.

مرحوم آقاى طالقانى بر سر مزار مصدّق، بعد از  انقلاب در مراسم سالگرد او در احمدآباد گفت، اگر عمليات هاى نوّاب نبود، نفت ملى نميشد. اگر فعاليت هاى نواب نبود، دولت مصدق بر سر كار نمي امد. اگر نواب نبود انتخابات مجلس شانزدهم نسبتاً آزاد برگزار نميشد تا امثال مصدق و كاشانى وارد مجلس شوند. 

خلاصه كار اينها اصلاً عمليات هاى كور نبود، بلكه كاملا حساب شده بود. اين سه چهار عمليات ،كمر استبداد و استعمار را در كشور شكست.

نكته ديگر اينكه اينها براى هر عملياتشان ، اوّل مساله شرعى آنرا حل مي كردند. اينجور نبود كه بگويند چون از فلان كس خوشم نميايد يا چون با منافع من درگير است ، پس بزنيمش، يا جايى بمب بگذارند كه عده اى بى گناه كشته شوند. در اين چند عملياتى كه اينها كردند، از چندين مجتهد اذن ميگرفتند. در واقع يك دادگاه مخفى شرعى تشكيل ميشد. چون حكومت،  نامشروع و در اختيار استبداد و استعمار بود و اين كار كاملاً با قانون شرع مطابقت داشت. 


کد مطلب: 678748

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/678748/رحیم-پور-ازغدی-اگر-نواب-نبود-نفت-هم-ملی-نمی-شد

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com