چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
 
۱
۳۱

ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۸
کد مطلب: 665661
پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در مدارس شیراز، شائبه‌ساز شده و واکنش‌های بسیاری برانگیخته است.
ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز
به گزارش جهان نيوز، سازمان بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان (cifej)، از 54 سال پیش فعالیت خود را با حمایت یونسکو و سازمان ملل متحد آغاز کرده و اکنون مجمع عمومی آن دارای بیش از 150 عضو از 60 کشور جهان است.

حدود 10 سال قبل (1387) در نشست هیأت مدیره این سازمان در ژوهانسبورگ، انتقال دفتر مرکزی این سازمان به ایران مورد تصویب قرارگرفته و یک سال بعد در مهرماه 1388، مجمع عمومی این سازمان نیز در تایوان این موضوع را به تصویب رساند تا بدین ترتیب دفتر مرکزی بااهمیت‌ترین سازمان بین‌المللی در عرصه فیلم کودک و نوجوان، در تهران مستقر شود.

مجمع عمومی سیفژ، «فردوس بولبولیا» دبیر کل پیشین این سازمان را از آفریقای جنوبی به‌عنوان رئیس این مرکز در تهران برگزید؛ اما در رسانه‌ها کمتر خبری از فعالیت این نهاد بین‌المللی منتشر شد تا اینکه چندی پیش برخی رسانه‌های کشور همچون روزنامه کیهان جزئیاتی از فعالیت‌های مرکز ملی سیفژ در ایران منتشر کردند.

داستان چیست؟
سیفژ در هفته پایانی آبان‌ماه 97 با همکاری چندین مجموعه خصوصی و دولتی دیگر ازجمله آموزش‌وپرورش و حوزه هنری فارس، برنامه‌ای در شیراز با موضوع «عصر فیلم کوتاه و نمایش فیلم برای کودکان» برای دانش‌آموزان برگزار کرد.
 
 
در این برنامه که در محل حوزه هنری فارس و با مشارکت برخی دستگاه‌های دولتی و خصوصی برگزار شد، در میان فیلم‌های تأییدشده و دارای مجوز، یک انیمیشن خارجی با عنوان «کُمِل» نیز با موضوع تعرض به دختر نوجوان هندی و آموزش به نوجوانان جهت جلوگیری از این تعرض‌ها، نمایش داده شده و سپس یک روانشناس نیز آموزش‌های خودمراقبتی در رابطه با مسائل جنسی به دانش‌آموزان را توضیح می‌دهد.
 
هرچند تاکنون بارها مسؤولان وزارت آموزش‌وپرورش بر کنار گذاشتن سیاست‌های آموزشی «سند بین‌المللی 2030» در مدارس تأکید کرده‌اند، اما اجرای این انیمیشن در حین برنامه سیفژ، موجب شد بار دیگر شبهه اجرای پنهانی این سند بین‌المللی که با ارزش‌ها و فرهنگ ایرانی-اسلامی ناهمگون است، مطرح شود.

اکران این انیمیشن که محتوای آموزشی جنسی را پخش می‌کند، اعتراض والدین دانش‌آموزان را نیز به دنبال داشت؛ چراکه معتقدند فرزندانشان دچار آسیب‌های حاصل از این نوع آموزش شده و روح و روان آن‌ها در هاله‌ای از وحشت فرورفته است؛ به‌طوری‌که به تمام اطرافیان حتی دایی و عمو نیز بدگمان شده و در ارتباطات خانوادگی دچار مشکلات عدیده شده‌اند.
برخی کارشناسان نیز معتقدند در فرهنگ ایرانی بسیاری از کودکان تاکنون با این اتفاقات برخوردی نداشته‌اند و پخش این‌گونه فیلم‌ها در مدارس سبب بلوغ زودرس و افزایش انحرافات اخلاقی خواهد شد و ممکن است به مشکلات عمیق‌تری همچون گوشه‌گیری و افسردگی دانش‌آموزان منجر شود.
 
 

اکران انیمیشن جنسی در سایر مدارس
اما پیگیری‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد پخش انیمیشن کُمِل در مورد آموزش مسائل جنسی به دانش‌آموزان، تنها به اجرای برنامه سیفژ در حوزه هنری فارس محدود نشده و ظاهراً در مدارس دیگر نیز این انیمیشین اکران شده است. این اتفاق سبب شده تعدادی از والدین به این اقدام اعتراض کرده و حتی کار به شکایت از عاملان انتشار فیلم به دستگاه قضایی کشیده شود.

یکی از اولیای دانش‌آموزان در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: ظاهراً گروهی از معاونت اجتماعی یکی از سازمان‌ها با حضور در مدرسه، انیمیشنی را در باب آموزش مسائل جنسی به آنان نمایش داده‌اند.

وی افزود: مسؤولان و روحانی مدرسه نیز در جریان انتشار این انیمیشن به نام کُمِل نبوده و در حال پیگیری موضوع هستند.

پدر این دانش‌آموز که نخواست نامش فاش شود، همچنین گفت: به‌هرحال این انیمیشن برای فرزندان ما به نمایش درآمده و در باب برخی مسائل جنسی برای آنان بسیار سوال‌انگیز بوده است.

وی افزود: پخش این فیلم‌ این شائبه را به وجود آورده که شاید در راستای سند 2030 انجام‌شده و جای تعجب هم اینجاست که چرا این مسئله برای یک مدرسه امین اتفاق افتاده که معمولاً مسائل اعتقادی در آن پررنگ است و حتی روحانی مقیم دارد.

وی همچنین گفت: جمعی از اولیاء شکایت علیه منتشرکنندگان انیمیشن را امضاء کرده‌اند.
 

کارشناسان روان‌شناسی چه می‌گویند؟
جدا از مواضع مطرح‌شده در این گزارش، باید اذعان کرد که پرداختن به مباحث آموزش و تربیت جنسی، یک بحث کاملاً تخصصی و علمی است که باید توسط کارشناسان و متناسب با ساختارهای اعتقادی و ارزشی جامعه صورت گیرد. مسئله مهم اینجاست که آیا آموزش‌های مرتبط با مسائل جنسی به دانش‌آموزان به شکلی که در انیمیشن کمل به نمایش درآمده، متناسب با فرهنگ و جامعه ماست یا خیر؟ 

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی در این رابطه می‌گوید: بنده موافق آموزش جنسی هستم؛ البته در جایی که ضرورت داشته باشد. اما ارائه این آموزش‌ها به دانش‌آموزان برای پیشگیری از ایدز و کودک‌آزاریِ جنسی هیچ ‌وجه عقلانی و ضروری ندارد.
 
 
حسین مروتی مدعی است: بنده شاید تنها کسی باشم که در یک مطلب ژورنالیستی در موضوع آموزش جنسی به مطالعات متعدد علمی ارجاع داده‌ام. شما می‌توانید به یادداشت بنده با عنوان «ترویج خزنده فحشا» رجوع کنید. ولی مختصراً باید بگویم که محتوای این آموزش‌ها مُحرّک کنجکاوی و غریزه جنسی دانش‌آموزان است و به همین دلیل می‌تواند مضرات مهمی داشته باشد؛ پس باید هزینه فایده را برای آنها سنجید. 

برای یک دستمال، قیصریه را آتش نمی‌رنند!
این کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است: در شرایط کنونی از هر صدهزار دانش‌آموز ایرانی، نهایتاً چهار نفر از طریق اعتیاد و رابطه جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند، حال آیا معقول است برای جلوگیری از ابتلای این چهار نفر، 100 هزار نفر را در معرض آسیب‌زاترین محتواها قرار بدهیم؟ 

مروتی درباره آموزش مسائل جنسی به دانش‌آموزان نیز همین نظر را دارد و می‌گوید: در این مسأله هم آموزش به کودک فایده‌ای ندارد؛ چون اغلب این تجاوزها با زور و فریب صورت می‌گیرد و کودک در آن سنین، معمولاً توان دفاع از خود و فهم فریب دیگران را ندارد. در واقع برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی باید والدین کودک آموزش ببینند تا بچه‌ها اساساً در معرض کودک‌آزاری قرار نگیرند. البته معدود مطالعاتی که در کشور ما صورت‌گرفته نشان می‌دهد که شیوع این معضل در ایران بسیار اندک است. پس باید بیشتر به سراغ مناطقی برویم که این معضل در آنجا شیوع دارد، وگرنه آموزش عمومی از طریق رسانه می‌تواند به بدبینی عموم جامعه نسبت به یکدیگر و کاهش سرمایه اجتماعی بینجامد.

آموزش جنسی باید از طریق والدین باشد، نه مدرسه
یک کارشناس روان‌شناسی دیگر هم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: اولین کسی که باید به کودک آموزش جنسی دهد، والد همجنس است؛ اگر نبود مشاور هم‌جنس و اگر در نهایت کسی نبود مدرسه؛ در حالی که اکنون در همان ابتدا مدرسه وارد شده است.

وی افزود: مسأله دوم در مورد انیمیشن کُمِل آن است که آموزش جنسی دختر و پسر را با هم انجام می‌دهد که این موضوع بسیار مُخرّب است، حتی در کشورهای دیگر نیز معتقدند که آموزش جنسی باید جداگانه باشد. در بحث آموزش جنسی کودکان باید جدا شده و تک‌تک به سوالات آنان پاسخ داده شود.

این روان‌شناس بالینی خاطرنشان کرد: یکی از عیب‌های بزرگی که در این فیلم وجود دارد این است که توضیحات تربیت جنسی را با آزارگری شروع کرده، در حالی که هدف ما آموزش است. روی این فیلم، تحقیقی انجام نشده و کودکی که چنین فیلمی را ببیند، ممکن است به جای آموزش، آزارگری را یاد بگیرد!


 
این مشاور روان‌شناسی ادامه داد: مسأله مهم بعدی این است که کودکان بین 3 تا 5 سال باید خصوصی‌سازی را یاد بگیرند، اما قبل از اینکه این مسائل را به آن‌ها یاد دهیم، کودک باید ثبات جنسیت و هویت جنسی را بفهمد؛ یعنی بداند یک دختر همیشه دختر است و یک پسر همیشه پسر و با هیچ تغییری، جنسیت و هویتش تغییر نمی‌کند؛ هنگامی که بچه به هویت خود علاقه‌مند شد، پس از آن باید بفهمد فرزند از کجا به دنیا می‌آید که این مساله خود دریایی از مباحث دارد.

وی ادامه داد: ما در این سنین قرار نیست اسم اندام جنسی را بیاوریم. فقط می‌گوییم فرزند از زیر شکم به دنیا می‌آید و بعداز آن خصوصی بودن اندام جنسی را یاد می‌دهیم؛ اما اگر از همان ابتدا آموزش دهیم، کودکی که هنوز هویت و ثبات جنسی ندارد، این آموزش را متوجه نخواهد شد. بنابراین ابتدا باید ثبات و هویت جنسی آموزش داده شود.

سند 2030 یک شوخی بی‌مزه بود
اما خبرنگار فارس برای حقیقت‌یابی موضوع، نظر مدیرکل آموزش‌وپرورش استان فارس که مقام عالی این نهاد مهم در استان هست را نیز جویا شد تا فصل‌الخطاب این گزارش باشد.
علی عسکر نجفی در ابتدای گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فارس، با تکذیب ادعاهای مطرح‌شده در مورد اجرای مخفیانه سند 2030 در این نهاد، اظهار داشت: اجرای سند 2030 در آموزش‌وپرورش بیشتر شبیه یک شوخی بی‌مزه است و این بحث در آموزش‌وپرورش فارس هیچ جایگاهی ندارد.
 
 
وی با بیان اینکه «سند تحول بنیادین» که به تائید مقام معظم رهبری رسیده، ملاک و معیار تمام امور در آموزش‌وپرورش است، خاطرنشان کرد: در این سند جامع که مبتنی بر مبانی اعتقادی عمیق و انسان‌ساز دین مبین اسلام تدوین‌ شده، تمام ساحت‌های تربیتی دانش‌آموز از آموزش تا مهارت‌های گوناگون اجتماعی، مدنظر قرارگرفته است و هیچ دلیلی وجود ندارد که ما سند 2030 که هیچ تناسبی با ارزش‌های جامعه ندارد را ملاک عمل قرار دهیم.

این مقام مسؤول افزود: در سند تحول بنیادین، دانش‌آموز باید در تمام ابعاد و مهارت‌های تربیتی و اجتماعی توانمند شود، درصورتی‌که در گذشته ملاک کار آموزش مهارتی در حد سواد خواندن و نوشتن و یا درنهایت گرفتن دیپلم و رفتن به دانشگاه بود؛ یعنی تنها یک بُعد از ابعاد تربیتی را مدنظر داشت.

سند تحول بنیادین، ملاک کار آموزش‌وپرورش
نجفی ادامه داد: امروز در سند تحول بنیادین ما باید دانش‌آموز را در تمام ابعاد زندگی توانمند کنیم البته متناسب با ساختارهای اعتقادی و ارزشی جامعه اسلامی خودمان نه هیچ برنامه دیگری؛ که متأسفانه شائبه‌هایی نیز که گاهی در این راستا مطرح می‌شود، از همین‌جا شکل گرفته است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس تصریح کرد: یکی از ابعاد تربیتی دانش‌آموزان، موضوع جسمی و بحث تربیت و مسائل جنسی است که باید متناسب با ساختار جامعه و طبق سند تحول بنیادین، تعیین تکلیف شود تا همه ما بدانیم که چه مسیری را باید در این عرصه دنبال کنیم.

مقام عالی اداره‌کل آموزش‌وپرورش فارس ادامه داد: در سند تحول بنیادین بر تربیت جنسی مبتنی بر مبانی اسلامی و ارزشی تأکید شده؛ تربیتی که پشتوانه آن فلسفه ازدواج، پاکی و طهارت است و در این زمینه در دین مبین اسلام سفارشات بسیار و کتاب‌ها نوشته شده است.

هنوز سرفصل‌های تربیت جنسی تدوین نشده
نجفی خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل آنکه هنوز سرفصل‌های تربیت جنسی مبتنی بر مبانی اسلامی در جامعه تدوین‌ نشده و اشخاص مختلف در مورد این مسئله برداشت‌های متفاوت دارند، گاهی نیز واکنش‌های عجولانه از خود نشان می‌دهند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس افزود: به‌هرحال امروز در جامعه آمارهایی در مورد آزار و اذیت جنسی از مراجع رسمی منتشر می‌شود و نمی‌توان منکر این قضیه شد؛ بنابراین راه‌حل منطقی و عقلانی این است که راهکارهایی برای خودمراقبتی شکل گیرد؛ البته بازهم تأکید می‌کنم این راهکارها باید دقیقاً بر اساس سند تحول بنیادین و ساختارهای نظام اسلامی باشد.

پخش  انیمیشن کُمل بدون هماهنگی و یک اشتباه بزرگ بود
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: متأسفانه عدم فهم دقیق از مطالبی که ذکر شد، موجب می‌شود که مثلاً عده‌ای مباحث را خلط کرده و دچار اشتباه شوند و انیمیشنی مانند کُمل را با همین قالب خودمراقبتی و بدون توجه به سن مخاطب برای کودکان پخش کنند که یک اشتباه بزرگ بوده و هرگز به آن توصیه نشده است. نکته مهم‌تر اینکه این انیمیشن، فضای کشور هند را نشان می‌دهد که به‌هیچ‌عنوان با معیارها و ارزش‌های اسلامی و اصول اعتقادی ما هم‌خوانی ندارد.
 
 
نجفی با تکذیب پخش گسترده انیمیشن کمل در مدارس آن‌گونه که در رسانه‌ها آمده بود، افزود: بررسی دقیق ما نشان می‌دهد که تنها در یک مدرسه امین به نام مدرسه امام جواد (ع) در ناحیه یک شیراز، یک کارشناس مشاوره آن‌هم نه از آموزش پرورش بلکه از نهادی دیگر دعوت‌شده و اقدام به پخش این انیمیشن کرده است که بلافاصله با واکنش مسؤولان روبه‌رو شده و پرونده این انیمیشن همین‌جا مختومه می‌شود؛ بنابراین اینکه گفته‌شده در برخی مدارس این اتفاق افتاده، کاملاً اشتباه است.

تمام مسؤولان مرتبط با ماجرا احضار شدند
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به اساس‌نامه مدارس امین که حاصل همکاری مشترک حوزه و آموزش‌وپرورش است، بیان داشت: بنده تمام مسئولان مرتبط با این ماجرا را احضار کرده و توضیح خواستم و صورت‌جلسه آن نیز نزد ما موجود و به اطلاع برخی از مقامات استان نیز رسیده است و خوشبختانه مسؤولان نیز به این نتیجه رسیدند که اتهامی متوجه آموزش‌وپرورش در این ماجرا نیست.

تیغ دولبه
مقام عالی آموزش‌وپرورش فارس در ادامه این گفت‌وگو با اشاره مجدد به شائبه‌های موجود در جامعه به دلیل نداشتن یک سرفصل مشخص در بحث تربیت جنسی، اظهار داشت: امروز آموزش‌وپرورش واقعاً مظلوم واقع‌ شده؛ از طرفی فلان دستگاه آمارهای نگران‌کننده در این خصوص ارائه می‌دهد و انتظار دارند آموزش‌وپرورش در این مباحث ورود کند و از طرفی سرفصل مشخص در این رابطه متناسب با ساختار جامعه هنوز تدوین‌نشده است. ما ورود نکنیم می‌گویند آموزش‌وپرورش بی‌خیال است و کاری نمی‌کند؛ اگر هم ورود کنیم عده‌ای می‌گویند سند 2030 را می‌خواهید اجرا کنید! درصورتی‌که همان‌طور که اشاره کردم برای ما مدیران، بحث اجرای سند 2030 بیشتر شبیه یک شوخی بی‌مزه است.

نجفی افزود: به‌هرحال ما بیکار ننشسته و از وزارت خانه کسب تکلیف کردیم و آن‌ها نیز به ما صراحتاً گفته‌اند که آموزش جنسی طبق سند 2030 کاملاً مطرود و مردود است؛ اما بحث تربیت جنسی در قالب یک طرح متناسب با ساختارهای اسلامی و عقیدتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین است. به همین خاطر بنده به تمام همکاران خود در آموزش‌وپرورش فارس تأکید کرده‌ام که تا زمان تدوین نهایی این برنامه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیچ مقامی اجازه ندارد برنامه‌ای در این خصوص دنبال کند.

وی در مورد پخش این انیمیشن در حوزه هنری فارس نیز گفت: جشنواره‌ای در این حوزه برگزار شده که باید 12 فیلم مورد تأیید کانون پرورش فکری در آن به نمایش درمی‌آمده که همگی مجاز بوده است، اما در میان پخش این فیلم‌ها، انیمیشن کمل پخش‌ شده که به‌سرعت با واکنش مسؤولان آموزش‌وپرورش روبه‌رو می‌شود.

چرا رسانه‌ها توضیحات ما را نخواستند؟
نجفی با انتقاد از عدم دقت برخی رسانه‌ها در انعکاس واقعیت، افزود: عامل انتشار انیمیشن نیز وقتی ما از وی توضیح خواستیم با ابراز پشیمانی از این کار گفت «بنده با نیت خیرخواهانه فکر می‌کردم که شاید این انیمیشن برای دانش آموزان مناسب بوده و در زمان فاصله بین پخش دو فیلم اقدام به انتشار آن کردم». این فرد وقتی با بازخواست ما مواجه گشت، متوجه کار اشتباهش شد. اما متأسفانه رسانه‌ها بدون نگاه حقیقت‌جویی در انعکاس این رویداد، حرفه‌ای عمل‌ نکرده و بدون بررسی حقایق، کل آموزش‌وپرورش را زیر سؤال بردند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس در توصیه‌ای دوستانه به رسانه‌ها برای انعکاس اخبار و رویدادها نیز گفت: انتظار ما از اصحاب رسانه که به دنبال رسالت حرفه‌ای خود هستند، این است که وقتی اتفاقی می‌افتد، قبل از انتشار وقایع با ما و همکاران روابط عمومی ارتباط گرفته و اصل ماجرا را جویا شوند تا خدای‌نکرده طوری قلم نزنیم که آبروی افراد را تحت‌الشعاع قرار داده و فردای قیامت جوابگو باشیم؛ چراکه حفظ آبروی افراد جزو آموزه‌های دینی ماست.

وی در پایان نیز گفت: ما به رسالت رسانه‌ها اعتقاد داریم و انتقادات آنان را می‌پذیریم و می‌دانیم که برای توسعه باید با رسانه‌ها تعامل نزدیک داشت، اما انتظار نیز این است که اصحاب رسانه با رویکرد حرفه‌ای و اخلاق‌مدار، با پیشنهادات و انتقادات سازنده در راه توسعه همه‌جانبه کشور، یاریگر مدیران باشند.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
همه دست اندرکاران می دانند و می دانند منتهی دنبال عادی سازی هستند یکی به تعل و یکی به میخ اینقدراز خوب و بدش بگویند تا اصل مسئله قبحش شکسته بشود واویلا از شبیخون های مکرر با عاملان داخلی
Iran, Islamic Republic of
لعنت خدا بر مروجان فحشا
United States
اللهم العنهم جمیعاً
Iran, Islamic Republic of
..
Oman
واقع بین باشید، کودکان در سنین به مراتب پایین تر از سن بلوغ با مسائل جنسی آشنا می شوند، آن هم نه از طریق خانواده بلکه از طریق دوستان همسن و گاها بزرگ تر. و در این مسان چه اطلاعات بسیار غلط و اشتباهی که به آنها خورانده می شود. با خودمان صادق باشیم، خانواده هایی که در مورد چنین مسائلی با فرزندانشان صحبت نمی کنند به هزارن دلیل درست و اشتباه، نادرند. به جای پاک کردن صورت مسئله، بهترین کار این است که مسائل جنسی در حد فهم کودکان و نوجوانان و به صورت کنترل شده از طریق مدرسه به آنها آموخته شود تا به خطرات در کمینشان آگاه شوند و نحوه ی برخورد با آن را یاد بگیرند. این اشاعه ی فحشا نیست، بلکه مصون سازی جامعه است.
Iran, Islamic Republic of
به ۲۳:۱۰:خب مدرسه چرا این آموزش رو به والدین نمیدن تا اونا به بچه هاشون بگن؟؟چرا یه راس میرن سراغ بچه ای که هنوز خوب و بد تشخیص نمیده؟؟اونم با انیمیشن جنسی؟؟....
fajr47
Iran, Islamic Republic of
پس 2030 داره اجرا میشه و توقف ان دروغ بوده چرا کسی دخالت نمیکنه قوه قضاییه چرا دخالتی نمیکنه
شهروند
Iran, Islamic Republic of
بله تصویب نشدن سند 2030 فقط و فقط عوام فریبی بود چرا که به صورت کاملا مخفیانه در حال اجراست....
فرانک
Romania
هرچه موسسه و جشنواره و کارهای فرهنگی هنری جنسی در ایران وجود دارد بیشتر در شیراز است!!!! جشن هنر شیراز در زمان طاغوت یادتان هست؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
مرکز بهائیان در ایران
Iran, Islamic Republic of
این دو مورد میشه هرچی جشنواره است؟؟؟
الان مساله شیراز بودنه یا خود اتفاق؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
اصلا به جهنم كه نوجووناي مبتلا به ايدز ذاره روز به روز تعدادشون بيشتر ميشه. اصلا به درك كه به بچه هامون براحتي تجاوز ميشه.
اميدوارم براي كسايي كه مخالف آموزش جنسي هستن پيش بياد تا بفهمن اهميت آموزش رو
Iran, Islamic Republic of
برای پیشگیری نیاز به این انیمیشن ها نیست اینها بچه ها رو بدتر میاره تو فضای این بحثا و ضررش بیشتر از نفعشه
اگه قراره آموزش باشه فقط در خانواده
نه در مدرسه


بفهم نفهم
Iran, Islamic Republic of
آموزش نميخوان شما اينترنت رو درست کن ...
Iran, Islamic Republic of
بقيش حذف شده احسنت بر جهان نيوز :/
دلواپس
United Arab Emirates
9:38
یعنی می گویی دیدن این فیلم جلوی تعرض یک بیمار
حیوان صفت را می گیرد؟الان توی اروپا به کسی تعرض
نمی شود؟داره میگه 4 نفر از 100000...بعد روان 96000بچه را بهم بریزیم که بگوییم هرلحظه منتظر هیولا باش!چه منطقی دارید شما!به جای آن باید بنیان خانواده تحکیم شود....
Iran, Islamic Republic of
بله آموزش باید باشه اما نه به این شکل و در مدرسه پس مادر چه کاره هست خیلی هوشمندانه و بدون اشاره مستقیم میتوان کودک را هوشیار کرد .که مراقب باشد . نه با ترویج فحشا کمی عاقل باشیم
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
وقتی تجاوز جنسی با خشونت و به زور انجام می شود، آیا کودکی که قدرتی ندارد چگونه می تواند از آن جلوگیری کند؟ دانستن کودک چه کمکی به آن می کند جز بلوغ زود رس؟
مردم
Iran, Islamic Republic of
خدا لعنت کند مسببان این امر را ....
مهدی
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
من محتوی این فیلم را ندیدم ولی از جهان نیوز سوالی دارم.
به نظر شما چند درصد مردم ماهواره دارند ؟ چند درصد خانواده ها و بچه ها به موبایل های هوشمند دسترسی دارند؟

آیا در این رسانه ها که گفتم نمیتوان برنامه و یا تصاویر و فیلم بامحتوای جنسی مشاهده کرد؟
همگان میدانند با یک تایپ ساده و کلیک به راحتی میتوان به هر محتوای که بخواهید دسترسی پیدا کنید و پیدا کرده اید.
...
رضا
Iran, Islamic Republic of
خوب که چی؟
یکسری قواعد، فردی است و هرکس باید خود مراقب باشد. یه سری قواعد مربوط به حدود خانواده است. یه سری قواعد هم اجتماعی است که مسئولین موظفند قوانینی را تدوین و اجرا کنند که سلامت محیط عمومی و اجتماع را تامین کند. حالا اگر کسی خود مراقب نیست و یا برخی خانواده ها بعضی مسائل را رعایت نمی کنند، دلیل نمیشه که قانون گذار و مسئولین بی خیال بشن و نا امنی را رواج دهند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چه نیازی است بچه کوچکی که حتی دقیق جنسیت خود را تشخیص نمیدهد برایش آموزش جنسی بگذارند. اگر بحث حفاظت است که این به عهده والدین است نه خود بچه.
از یک طرف سن ازدواج بشدت بالا رفته و از طرف دیگر میگویند برای ازدواج حداقل سن فلان و بهمان باشد و سرش جنگ و جدل و سیاسی کاری است. بنظرم یک جای کار ایراد دارد.
همش مشکل از بی برنامگی و بی مسئولیتی همه دولت های حاکم از 40 سال پیش تا الان است.
Iran, Islamic Republic of
/... طلبكار هم شده كه رسانه ها پيگيري كرده اند
حلما
Iran, Islamic Republic of
اول اینکه اگر پدر ومادر مراقب فرزندشون باشن وسهل انگاری نکنن ومسیولیت خودشون رو گردن دیگری نندازن این مشکل برا بچه شون پیش نمیاد ولی درصورت بروز این مشکل به نظر شما با اموزش جنسی بچه واکسینه میشه نه عزیز من برای حل این مشکل باید دفاع شخصی یادش بدیم تا بتونه طرف رو له کنه تا بتونه فرار کنه ما شاهد هستیم که به زنان ودختران به راحتی تجاوز میشه در حالی که از نظر قوای بدنی قوی تر از یه بچه هستن راهش فقط دفاع شخصی است نه اموزش مسایلی که مربوط به سنش نیست و مربوط به ۱۸سال به بالاست ولی کودک باید بدونه که برخی از اعضای بدنش خصوصی است وکسی نباید بهش دست بزنه و هر غریبه ای نباید مثلا بوسش کنه که اموزش های اینچنینی در حیطه مسیولیت مادر هست درواقع ماباید مادر وپدر خانواده رو از نظر مسیولیت پذیری در قبال کودک اموزش بدیم نه خود کودک رو.......
مجتبی
امان از دست دولت بی تدبیر روحانی...
Iran, Islamic Republic of
تا وقتی افساد طلبان حاکم هستند جسارت به ارزش ها و ترویج فساد و فحشا و خیانت و .... هم هست تردید نکنید
علی
Iran, Islamic Republic of
سلام کاش خودتون انیمیشن رو می دیدید و متوجه می شدید که این انیمیشن فقط و فقط آموزش به بچه ها برای جلو گیری از تجاوز و سوء استفاده جنسی است. بنده به عنوان مشاور و روانشناس شاهد این هستم که بیشتر اختلالات و آسیب های دوران بزرگسالی نشأت گرفته از افرادی است که مورد آزار و اذیت و سوء استفاده های جنسی درخردسالی و کودکی قرار گرفته اند ولی متأسفانه شما عینک نگاه سیاسی به مسائل دارید و به هیچ وجه هم مصلحت جامعه را در نظر نمی گیرید البته من هم موافق اجرای بی قید و شرط سند 2030 نیستم ولی این انیمیشن رو دیدم و در این حد آموزش رو برای بچه ها لازم و ضروری می دانم از تمامی خانواده ها هم تقاضا می کنم این آموزشهای اولیه را به بچه های خود بدهند چه در قالب این انیمیشن چه در قالب صحبت و گفتگو با فرزندان. چرا که متأسفانه آمار سوء استفاده های جنسی در کشور عزیزمان بالاست.
Iran, Islamic Republic of
کار خودشون رو می کنن بعد که میبینن اعتراض بلند شد میگن همین یه مورد بوده اونم کار مانبوده . غیر دولتی بوده ! بدون هماهنگی بوده !
عجب !!!
میگه ادعای اجرای ۲۰۳۰ خنده داره !!!! بله شما خوبی ، برو بخند
Iran, Islamic Republic of
به بهانه تجاوز جسمی نمیتوان به روح کودک تجاوز کرد.
مثلا فیلم روابط لواط رو بذارن بگن ببین اینه که بده.
اصغرى
Iran, Islamic Republic of
اى لعنت خدابرامضاء کنندگان سند 2030