سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - 16 Aug 2022
 
۰
۱۹
نظر وزیر برند روحانی درباره سیاست‌های دولت:

دولت روحانی هیچ نظریه راهبردی در اقتصاد کلان ندارد/ توقف مسکن مهر تنها اقدام راهبردی دولت بود

پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 648716
وزیر مستعفی راه و شهرسازی با حمله به سیاست‌های دولت در حوزه اقتصاد به ظن خود نبود نظریه راهبردی را دلایل نابسامانی بازارهای اقتصادی عنوان و پیش بینی کرد ساختار اقتصاد کشور مانند یک دومینو یکی پس از دیگری فرو خواهند ریخت.
دولت روحانی هیچ نظریه راهبردی در اقتصاد کلان ندارد/ توقف مسکن مهر تنها اقدام راهبردی دولت بود
به گزارش جهان نيوز، عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های حامی دولت به واکاوی دلایل عدم موفقیت دولت در حوزه اقتصاد پرداخت.

وی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های حامی دولت با بیان این‌که دولت یازدهم پس از تشکیل با مشکلات ساختاری بسیار بسیار پیچیده مواجه بود، گفت: دولت در حوزه اقتصاد کلان هیچ نظریه راهبردی برای حل مسائل ساختاری اقتصادی ایران نداشت و اقدام بارزی انجام نداد. شاید تنها اقدامی که صورت گرفت توقف طرح مسکن مهر بود. وگرنه بقیه کژراهه‌ها اصلاح نشد.

وی با بیان این‌ نکته که دولت با مسئله مشکلات ساختاری در روابط بین‌الملل و امنیت ملی در سطح منطقه و جهان مواجه بود، افزود:‌ در این موضوع دولت دارای یک نظریه روشنی بود و خود رئیس دولت کاملا می‌دانست که در این زمینه دارد چه کار می‌کنئ.
وی گفت که دولت برای ترمیم شکاف اجتماعی عمیق و ژرف، اندیشه روشنی نداشت و نتوانست در این زمینه اقدام مشخصی انجام بدهد.

وزیر سابق راه و شهرسازی درباره عملکرد دولت روحانی در خصوص برجام نیز، گفت: معمولا در ایران برنامه‌ها و رویکردها کوتاه مدت و مرحله‌ای است و افق بلندمدتی را در بر نمی‌گیرد. معمولا، گام‌های دوم و سوم یا اساسا دیده نمی‌شوند یا اگر هم دیده‌شوند، دقیق و روشن نیستند. ممکن است شما بگویید انگیزه و هدف این نوع اقدام، ادامه بقا است.

آخوندی بیان کرد: اگر دولت می‌خواست بعد از برجام اقتصاد را مدیریت کند باید برای این مشکلات و دیگر مشکلات ساختاری اندیشه‌ای داشته باشد. افزون بر این‌ها، دولت باید همراه با برجام مساله FATF را حل و فصل می‌کرد. چون بدون آن امکان بهره بردن از ظرفیت‌های برجام و گسترش مبادلات مالی و تجاری با جهان فراهم نبود. اینجا آن نقطه‌‌ضعف دولت است که در حوزه‌ اقتصاد گفتمان منسجم و صریح و دانش کافی بین‌المللی نداشت.

وزیر سابق راه و شهرسازی در بخشی از سخنانش درباره دلایل بحران های اخیر در بازارهای اقتصادی کشور اظهار کرد: ...دومین عامل مداخله گسترده دولت در بازار از محل تزریق دلار ارزان بود. همان سیاستی که در دولت نهم هم استفاده شد و قیمت‌ها به وسیله آن به‌طور تصنعی پایین نگاه داشته شد تا آنکه کار از دست در رفت.

اما مهم ترین بخش این گفت وگو که شاید هدف اصلی از انجام آن هم باشد سئوال خبرنگار با این مضمون است که دولت توانایی تغییر رئیس برنامه و بودجه را ندارد. آخوندی در پاسخ به این سئوال گفته است؛ « اگر 10 سیاست گذار هم عوض شود، چه فرقی می‌کند؟ شما باید بدانید که چرا این اتفاق رخ داد. اگر آدم عوض کردید، روش‌ را عوض نکردید، مسئله حل و فصل می‌شود؟ بلکه مشکل بیشتر می‌شود. چون جابجایی اطلاعات و مدیریت خود زمان‌بر است. بنابراین، باید ببینید نظریه چیست؟ ما نیاز داریم که به یک نظریه برسیم. اگر نتوان تبیین قابل اقناعی برای جامعه داشت، راه به‌جایی نمی‌بریم. گفتن اینکه ریشه تنگنای موجود سیاسی یا اقتصادی است دردی را درمان نمی‌کند. لذا من می‌گویم که ساختار اقتصاد مانند ستون‌های خانه‌ای است که در پی‌ دچار اشکالات اساسی است. حالا این خانه همچنان استوار است.»

وی با بیان طرح این سئوال که چه زمانی این خانه فرو می‌ریزد، یا دچار فروریزی موضعی می‌شود؟ ادامه داده است: وقتی که اولین جزء سازه‌ای تاب نیاورد و فرو بریزد. بقیه اجراء مانند دومینو یکی پس از دیگری فرو خواهند ریخت.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دولت خیلی دیگه بهم ریخته خداوکیلی
صدای ملت
Iran, Islamic Republic of
از کجا آوردی؟!
Iran, Islamic Republic of
آخوندی بعد 5 سال فهمیده؟!
کاظم
Iran, Islamic Republic of
اقای اخوندی اگر در طول عمرت یک کار خوب انجام داده باشی همین استعفا میباشد.!
Iran, Islamic Republic of
...
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا بزرگترین ضعف دولت اعتدال جفا به مسکن مهر بود
Iran, Islamic Republic of
با یک حساب ساده :
مسکن مهر برای طبقات ضعیف و کم در آمد جامعه که سر پناهی نداشتن ساخته شدند .
...
حامد
Iran, Islamic Republic of
مهمتر این است که روحانی گفته بود آخوندی وزیر برند جهانی است
Iran, Islamic Republic of
5 سال هدر دادن فرصت ها با برجام بی فرجام یکی از اقدامات غلط دولت بود.
Iran, Islamic Republic of
یکی نه تمام مشکلات کشوربه برجام گره زده شداگر۵سال
به تولیدملی اعتنامیشداگرپروژه های عمرانی تعطیل نمیشدوضع اقتصادکشوراین نبودکشوری که گاووگوسفند داردولی شیرش پیدانمیشودیاکشاورزش گوجه میکارداما
رب آن قاچاق میشود!!!
United States
زمانی که رئیس ستاد انتخابات یک فتنه گر بجای محاکمه و مجازات به پست وزارت مملکت برسه باید چه انتظاری ازش داشت...
مرگ برغارتگربیت ولمال
Iran, Islamic Republic of
وقتی 4نوبت مجلس که امین مردم هست و وکیل به این شخص رای می دهند مقصر کیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
درخشان
Iran, Islamic Republic of
آقای آخوندی بزرگترین راهبرداقتصادی دولت آقای روحانی تخریب دولتهای نهم ودهم هم درلفظ بودمانند آوار تحویل گرفتیم و...وهم درعمل باتعطیلی پروژهای عمرانی وتولیدی آن مانندمسکن مهرکه متولی تعطیلی آن خودتان بودیدبزرگترازاین که نمیشود!!!
Iran, Islamic Republic of
خودت بجاي اين انشا نويسي چرا كارتو انجام ندادي الان طلبكاري ما از شما طلبكاريم و خواهان محاكمه عادلانه شما هستيم
حسین
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اخوندي منو ساير مستا جرينو بدبخت كردي هيچ وقت حلا لت نمي كنيم
Iran, Islamic Republic of
من یکی از مخالفان سرسخت اخوندی بودم ولی خدا وکیلی شاید این حرفش در مورد مسکن درست باشد
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
....
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
7 ساله وزیر بودی کجابودی میشه بگی چرا اون موقع نمیگفتی میترسیدی پستتو بگیرن