يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - 22 May 2022
 
۱
۲۱
آب پاکی که روحانی روی دست تحول‌خواهان ریخت

منتظر تغییرات بیشتر در دولت نباید بود؟!/ مجلس تا کجا می‌تواند ماشین تغییرات دولت را هل دهد؟

پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 632670
به نظر می رسد با تعریف و تمجید رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی از وزرایش نباید دیگر منتظر تغییری در کابینه دولت باشیم.
منتظر تغییرات بیشتر در دولت نباید بود؟!/ مجلس تا کجا می‌تواند ماشین تغییرات دولت را هل دهد؟
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: بسیاری بر این اعتقادند که تیم اقتصادی دولت با ضعف و عملکرد منفی تشدید کننده مشکلات اقتصادی مردم بوده است. موضوع تغییر رئیس کل بانک مرکزی و نتایج مثبت بعد از آن این نظریه را تاحدودی اثبات می‌کند. از این رو بود که 200 تن از نمایندگان مجلس طی نامه ای که به رئیس جمهور نوشتند از وی خواستند که تغییر کابینه را برای چابکی و تغییر در عملکرد و نگرش دولت مد نظر قرار دهد.

حتی نامه نمایندگان به رئیس جمهور به عنوان اتمام حجتی برای این امر بود که دولت خود دست به کار تغییرات شود و به اصلاح کابینه بپردازد و کار به مجلس نکشد. اما امروز نمایندگانی همچون «قاسم میرزایی نکو»، نماینده اصلاح طلب مجلس معتقدند که دولت می‌خواهد هزینه تغییرات را به گردن مجلس بیندازد.

در همین رابطه، «ابوالفضل سروش»، عضو فراکسیون امید مجلس تغییر رییس کل بانک مرکزی را به تنهایی رافع مشکلات اقتصادی کشور ندانست و تاکید کرد: «اگر وزرای اقتصاد، تعاون و کار، صنعت و معدن و حتی رییس سازمان برنامه و بودجه توسط رییس جمهور عوض نشوند قطعا مجلس استیضاح و برکناری آنان را اگر چه برای کشور هزینه ایجاد می کند، به جریان می اندازد.»

موضوعی که البته فراکسیون امید با حمایت‌ها و دیداری که با رئیس جمهور داشت به نظر نمی رسد در این عرصه ورود پیدا کند. چه اینکه این فراکسیون پیشتر نیز با اغلب استیضاح‌ها و اخطارها به وزرای دولت مخالفت کرده است.

دولت اما در این میان تنها یک تغییر چشم گیر انجام داد. دوره «ولی الله سیف» رئیس کل پیشین بانک مرکزی تمام شد و «عبدالناصر همتی» جای او را گرفت. تغییری که عزل و برکناری در آن در کار نبود و روال کار یا بر انتصاب دوباره بود یا انتخاب فردی دیگری که با توجه به انتقادات از سیف وی رفت و جای خود را به دیگری داد.

از سوی دیگر درحالی که با وعده‌های چندین باره «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور این قول به مردم داده شده بود که تغییراتی در دولت در راه است اما تنها «محمدباقر نوبخت» که توامان هم مسئولیت سخنگویی دولت و هم رئیس سازمان برنامه و بودجه را بر عهده داشت، ترجیح داد که دیگر در پست سخنگویی فعالیت نکند و در سازمان برنامه و بودجه بماند. درواقع برخی از کارشناسان مطرح می کنند که استعفای سخنگو وجه الضمان ماندن وی در راس سازمان برنامه و بودجه بود.

اما رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی درباره وزرای خود گفت: « اگر مردم و دولت در کنار هم باشند و این را هر دو وظیفه خودمان بدانیم و مردم به دولت اعتماد کنند که با همه وجود دنبال حل مشکلات است و من اینجا به مردم عزیز می‌گویم که همه اعضای دولت که شب ساعت ۱۱ با آن‌ها تماس می‌گیرم که بعضی از وزرا تا دیروقت در دفتر کارشان هستند، جمعه بعداز ظهر‌ها با همه وزرا در تماس هستم که همه آن‌ها در حال فعالیت هستند یا در شهرستان در حال بازدید و افتتاح هستند یا در دفتر کارشان و در دسترس هستند. یعنی همه وزرای ما در شبانه‌روز دارند فعالیت می‌کنند.»

وی ادامه داد: «مردم ما باید مطمئن باشند که دولت، رئیس‌جمهور، وزرا، معاونین، دستگاه‌ها، و حتی قوای دیگر همه توانشان را برای این کار گذاشته‌اند.»

با این صحبت‌های رئیس جمهور به نظر می رسد که وی آب پاکی را بر دستان کسانی که خواهان تغییر و تحولات بنیادی خصوصا در تیم اقتصادی دولت بوده‌اند، ریخته است.

تغییرات کند و مدت دار نیز این مطلب را تصدیق می کند. چندی است که دولت سخنگو ندارد و گزینه‌هایی مانند «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور، « عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور، برای این پست در رسانه‌ها مطرح شده اند‌ اما هنوز خبری از انتخاب سخنگوی جدید نیست. البته در این زمینه محتمل است که « محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور به عنوان سخنگو پشت تریبون دولت قرار بگیرد. گمانه زنی‌های متعدد برای یک پست تشریفاتی در دولت و اینکه دولت هنوز برای این پست نتوانسته فردی را جایگزین کند، خود نشان می‌دهد که دولت برای تغییرات چندان چابک نیست و برای تغییرات مهم دیگر نیز یا زمان زیادی صرف می شود یا اینکه دولت عطای آن را به لقایش می بخشد.

مجلس نیز تا حدودی می تواند ماشین تغییرات دولت را هل دهد و با توجه به ویژگی‌های متفرق نمایندگان مجلس به نظر نمی‌رسد بهارستان نشیان نیز توانایی تغییرات چشمگیری را در مجلس داشته باشد؛ چراکه برخی از نمایندگان حامی دولت تغییرات در حال حاضر را ضربه به دولت می دانند تا اینکه این اصلاحات باعث تقویت دولت شود.

این روزها هم مجلس گرفتار سئوال از رئیس جمهور هست و این موضوع هزینه زیادی برای مجلس با توجه به تبلیغات سیاسی منفی دولت در بر داشته و به نظر می رسد با این ترفند چندان مجلس توانایی فشار بیشتری بر دولت را ندارد. به هر جهت دولت در حوزه تغییرات کابینه خود نیز نشان داد که چندان مصر و جدی نیست و باید دید که با همین روند روحانی و کابینه‌اش چگونه بر مشکلات اقتصادی که رئیس جمهور بازهم قولش را به مردم داد، فائق می آید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


جواد
Iran, Islamic Republic of
مجلس باید روحانی رو استیضاح کنه،بایدرای بده به عدم کفایت روحانی
Iran, Islamic Republic of
واقعا شرم آور و ياس آور نيست كه ميان همه وزرا، وزير كار كه بهتر از بقيه بود استيضاح شد؟

منتظر استيضاح ديگري هم نباشيد. اين مجلس خلاف ميل روحاني كاري نمي كند.
Canada
بیچاره وزیر کار قربانی شد!!!! گنه کرد در بلخ آهنگری ... به ششتر زدند گردن مسگری!!!!
Iran, Islamic Republic of
بار کج به منزل نمیرسه با این کابینه پیر و فرتوت اوضاع اقتصاد و معیشت مردم روز به روز خراب تر خواهد شد و شیخ حسن مجبور به استعفاء خواهد شد!!!!
Iran, Islamic Republic of
یک مثل انگلیسی میگوید:وقتی زبان خوش مریض را وادار نمیکند دارویش را بخورد, درد باید وادارش کند. لذا مجلس باید بدون استثنا تمامی وزرای اقتصادی دولت را استیضاح و برکنار کند....
سرور
Iran, Islamic Republic of
باشه.مجلس حتما به این ضرب المثل انگلیسی گوش میده!
Iran, Islamic Republic of
مطالبه مردم: استیضاح و بر کناری رییس جمهور
Iran, Islamic Republic of
...
الفت
Iran, Islamic Republic of
...
محمود
Iran, Islamic Republic of
باید مراقب بود این دعوای مجلس و دولت تبدیل به دعوای موش و گربه در سرایل های کارتونی و سرگرم کننده برای کودکان نشود.
مردم باید پیگیر جدی مطالبات خود باشند و اجازه ندهند در این بازی های سیاسی گم شود.
عباس گودرزی
سلام اگر سطحی نگر باشیم و تاجر یا اشرافگر بی خبر از درد مردم را عوض کنیم و اشرافزاده دیگری جای او بکار بگیریم هیچ تغییری در عملکرد نخواهیم دید . زمانی تغییر مفید است که تفکر افرادجایگزین الهی باشد و جز خدمت به مردم و مبارزه با اختلاس و رانت به چیز دیگری فکر نکند و فرزند و خانواده ای در آنسوی مرزها نداشته باشد که سرویس های اطلاعاتی دشمن او را مجبور به هماهنگی با آنها نمایند و همواره خدا را ناظر بر اعمال خود بداند
Iran, Islamic Republic of
ما را امیدی به خیر این جماعت نیست!! فقط لطف کنند وضع را از این بدتر نکنند. نفرین بر آنان که مسبب این نابسامانی ها هستند!
مسلمان
Iran, Islamic Republic of
تمام کسانی که به رئیس جمهور رای دادند در قبال اوضاع کنونی مسئولند.
خرسندی
United Kingdom
دولت اگر بزارند کار می کنه دولت نشان داده که می تونه قیمت دلار رو بیاره پایین دلواپس ها اگر بزارند
Iran, Islamic Republic of
شما کجا زندگی می کنی
م ج
Iran, Islamic Republic of
جناب ناراحت نباشید مردم کمک مجلس می کنندو هل لش می دهند؟قدرت مردم را دست کم نگیرید؟؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مجلس باید به وظیفه خود ش عمل کنه
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
...
عارف
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان دو دوره سیاسی داشتند.دوره ای که به هر بهانه ای مثل حمله صدام به کویت و تهاجم آمریکا به عراق و حمله آمریکا به افغانستان و طالبان که در آن دوران مجلس را هم در دست داشتند اعلام می کردند با این دو گروه همکاری شود و با آمریکا ،ایران وارد جنگ شود .و دوره دوم که به هر پستی و حقارت تن میدهند تا با آمریکا مذاکره کنند.به قول خودشون مذاکره بد بهتر از مذاکره نکردن هست.چه گذشت براین جماعت که از ادای شیر بودن به موش بدل گشتن والله و اعلم.
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
این دولت می خواهد کم کاری های خود را گردن دیگران مثل مجلس / نیرو های نظامی و انتظامی/ بنیاد های مختلف و .... بیندازد ولی مردم که می دانند دولت بی تدبیر تر و بی انگیزه تر از این دولت تاکنون کشور نداشته و بجز تغییر ات اساسی در وزرا و یا استعفای دولت چاره ای نیست و باید این اتفاق بیافتد .
در وحله اول تغییر وزرایی مثل آخوندی / زنگنه / نوبخت/ حجتی /شریعتمداری / که در این 5 سال با توجه به سالیان سال تجربه هیچ تدبیری نداشتند و هیچ هیچ و هیچ اقدامی هم ننمودند باید بر کنار شوند اگر دولت خودش این کار را بکند که چه بهتر و اگر اقدامی نکرد مجلس اگر به فکر مردم است و لاریجانی و امثال ایشان اجازه بدهند دولت را باید عدم کفایتش را اعلام نمایند و کشور و مردم را نجات دهند .