يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - 25 Sep 2022
 
۰
۱

پیشنهادات دولت سایه درباره خاموشی ها به دولت

چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۱
کد مطلب: 631145
متن بیانیه کارگروه نیروی دولت سایه درباره خاموشی های اخیر و پیشنهادات عملی به دولت منتشر شد.
پیشنهادات دولت سایه درباره خاموشی ها به دولت
به گزارش جهان نيوز، یکی از وظایف مهم وزارت نیرو و دستگاه های مدیریتی عظیم ذیل نظر آن در بخش برق و انرژی نظیر شرکت توانیر، شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، شرکت های برق منطقه ای و ... برآورد صحیح از مصرف برق سالیانه و سالهای آتی کشور است. متناسب با این برآورد انتظار است برنامه ریزی های لازم برای مدیریت و افزایش توان تولید برق در دستور کار باشد و هزینه های لازم جهت تأمین آن خواه از طریق اعمال تعرفه منطقی برق و خواه از طریق یارانه تأمین گردد که کلیات آن در اسناد بالادستی انرژی کشور قطعاً پیش بینی شده است. 

خاموشی ها در حالی است که بخشی از صنایع تولیدی کشور بنا به دلایلی هم اکنون فعال نیستند که اگر بودند شرایطی که برای شبکه برق کشور ایجاد می شد نگران کننده تر بود. این خاموشی ها که آشکار و غیر قابل انکار است نتیجه ی ضعف مدیریت در حوزه برق کشور و در قوانین بودجه و تخصیص منابع مالی و خصوصاً نادیده گرفتن نقش بخش خصوصی در این صنعت است.

به عنوان نمونه یکی از علل اصلی خاموشی ها از سوی مسئولین وزارت نیرو خارج از مدار بودن نیروگاه های برق آبی به دلیل تنش های آبی اخیر در کشور مطرح می شود. این نکته صحیح است اما نکته ی قابل تأمل این است که این وزارت در حالی سالهاست به اطلاع رسانی چالش های آبی برای عموم مردم می پردازد که خود به عنوان اولین مخاطب به آن توجه لازم را ندارد و گویا از تغییر اقلیم و کاهش منابع آب پشت سدها تا کنون اطلاعی نداشته است تا بتواند برنامه ریزی برای منابع جایگزین تولید برق در زمان مناسب و قبل از بحران را چاره اندیشی نماید.    

با این سبک از مدیریت می توان پیش بینی کرد تعهدات اخیر که در خصوص گازهای گلخانه ای و گاز کربنیک در کشور مطرح است احتمالاً در آینده ای نه چندان دور سرنوشتی را برای نیروگاه های حرارتی کشور رقم خواهند زد که امروز برای نیروگاههای برق آبی شاهد آن هستیم، یعنی عدم توجه به آن تا زمان رسیدن به بحران و خروج نیروگاه های حرراتی از مدار تولید به علت تعهد کاهش تولید گاز کربنیک! 

  عدم مشارکت بخش خصوص که سهم قابل توجهی را در تولید دارد در جلسات تصمیم گیری نحوه توزیع و تولید و بی توجهی به خواسته های آنان غیرمنصفانه بوده و انگیزه ی این بخش در سرمایه گذاری های توسعه ای را از بین می برد. با بی انگیزه نمودن بخش خصوصی که طبق قوانین جاری بار سنگین تولید برق قرار است بر دوش آنان باشد، مشکلات تأمین و توزیع برق بیش از پیش خواهد شد.

با عنایت به فرسوده بودن نیروگاه های حرارتی و راندمان پایین آنها، توجه ویژه به توسعه برق های نو بخصوص هسته ای که برای آن سرمایه گذاری شده است در کشور یک ضرورت است اما متأسفانه تاکنون به دلایل مختلف حمایت خوبی از آنها نمی شود. 

همه این موارد گویای این مطلب است که علی رغم ادعاهای صورت گرفته مبنی بر برنامه ریزی و درایت، در حوزه برق اقدامات و دستاوردها در خور شأن خدمتگزاری انقلاب اسلامی به مردم نیست.

وضعیت فعلی برق کشور : 

1- ظرفیت اسمی نیروگاه ها کشور اعم از حرارتی، برق آبی، اتمی و تجدید پذیر در حدود 75000 مگاوات است که در حدود 57000 مگاوات توان تولیدی دارند. 

2- به علت کاهش ذخیره آب سدها برخی از نیروگاه های برق آبی در مدار تولید نیستند که البته از سالها قبل قابل پیش بینی بود. 

3- به علت فرسودگی و مشکلات در نگهداری و تعمیرات، برخی از نیروگاه های حرارتی در مدار نیستند و یا امکان تولید با حداکثر ظرفیت را ندارند که عامل اصلی آن بدهی های بالای وزارت نیرو به این نیروگاه ها است. وزارت نیرو خود می داند که حیات و بقای نیروگاه های خصوصی متصل به پرداخت بهای برق تولیدی آنهاست ولی با این وجود پرداخت ها به موقع و کامل انجام نشده است. 

4- ساختار وزارت نیرو هزینه های زیادی را به صنعت برق تحمیل نموده است که ناشی از عدم واگذاری برخی امور اجرایی به بخش خصوصی است. این تمرکز گرایی موجب لختی در انجام وظایف اصلی و از آن مهمتر بالا رفتن قیمت تمام شده برق شده است. عدم امکان مشارکت بخش خصوصی در شبکه توزیع حادتر است و باعث انحصار طلبی شده و فضای رقابتی در عرضه برق به مشترکین عملاً وجود ندارد.   

5- توسعه نیروگاه های دولتی ممنوعیت دارد و بخش خصوص بعلت بی اعتمادی به وزارت نیرو که ناشی از بدهی های سنگین و بدحسابی¬هاست، حاضر به سرمایه گذاری و ساخت نیروگاه¬های جدید نیست. 

6- نیروگاه های تجدید پذیر که امروزه مردم بخوبی به اهیمت و کارایی آنها پی برده اند، در بدنه وزارت نیرو اغلب به عنوان یک موضوع فانتزی یاد می شود. نرخ خرید برق تضمینی از این نیروگاه ها در حدودی است که لزوما برای همه ی انواع آنها توجیه اقتصادی جهت ساخت و بهره برداری از این نیروگاه ها وجود ندارد.
 
7- نیروگاه های اتمی نیز که پرونده ای پر واضح دارند. خواست و اراده و ضرورت کشور است اما با مسایل سیاسی گره خورده و در طول زمان در حد انتظار، پیشرفت و توسعه ندارد. 

8- تلفات در شبکه برق کشور بالاست و در حدود 14% اعلام می شود که حدود  3% آن در بخش انتقال و حدود 11% آن در بخش توزیع است.

راهکارهای پیشنهادی برای برون رفت از وضعیت فعلی:

1- عبور مصرف از ظرفیت واقعی تولید یعنی عدد 57000 مگاوات یعنی قطع سراسری برق و آسیب به زیرساخت های کشور که نباید تحت هیچ شرایطی اتفاق بیفتد. مسایل مربوط به برق نیز نظیر اغلب موضوعات دیگر راهکار یک شبه ندارد و نیازمند ایجاد و توسعه زیرساختها و برنامه ریزی های بلند مدت است. 

2- چنانچه اشاره شد یکی از ریشه ای ترین مشکلات برق کشور بدهی چندین هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به نیروگاه هاست. برای رفع این بدهی باید به اجرای صحیح قوانین مربوط به یارانه ها و حامل های انرژی پایبند باشیم، باید اعتبارات تخصیص داده شده را صرفاً در محل خود مصرف نماییم و از همه مهمتر الگوی تعرفه گذاری قیمت برق را اصلاح نماییم. البته این اصلاح به معنای افزایش بهای برق برای همه ی مشترکین به یک اندازه نیست بلکه بهای برق برای مشترکین متناسب با میزان مصرف ایشان محاسبه و دریافت خواهد شد. این الگوی اصلاحی مشترکین را به رعایت الگوی مصرف تشویق می کند و نسبت به زیاده روی در مصرف بازدارنده خواهد بود.  البته در کنار اصلاح الگوی تعرفه گذاری، وزارت نیرو نیز باید بتواند اصلاح قیمت برق را اعمال نماید که محدودیت برای ایشان وجود دارد.

3- تغییرات در الگوهای رفتاری و سبک زندگی، پیشرفت فناوری و صنایع، ضرورتی را ایجاد می نماید که باید نگاه واقع بینانه تری به میزان مصرف برق در کشور داشته باشیم. ضرورت دارد در برآورد نیازهای کشور بازنگری جدی داشته باشیم. 

4- کاهش بدهی های دولت به بخش خصوصی، پرداخت کامل و به موقع بهای برق تولیدی نیروگاه ها و اصلاح در برخی قوانین و قرارداد های وزارت نیرو با نیروگاه های بخش خصوصی، سرمایه گذاران بخش خصوص را برای ایجاد نیروگاه های جدید که در کوتاه مدت یک اصل و ضرورت است ترغیب خواهد نمود. در زمینه احداث نیروگاه های جدید هرچند از سرمایه گذاری های خارجی نباید غافل بود اما ظرفیت تولیدکنندگان تجهیزات نیروگاهی داخل کشور همواره باید مورد نظر باشد و حضور سرمایه گذاران خارجی را بدون شک باید مشروط به تأمین و توسعه تجهیزات در داخل کشور نمود.

5- چنانچه اشاره شد تلفات شبکه برق در کشور در خطوط انتقال و خصوصاً در شبکه توزیع حدود 14% است. به هر میزان که از این تلفات بکاهیم به معنای آن است که به همان میزان نیروگاه جدید احداث نموده باشیم. 

6- چابک سازی بدنه وزارت نیرو با برون سپاری و واگذاری برخی امور در حوزه تولید و خصوصاً توزیع برق به بخش خصوصی یک ضرورت است. مقایسه تجربه عملکرد وزارت نیرو با بخش خصوصی در احداث و بهره برداری از نیروگاه ها و مدیریت هزینه ها گویای توانمندی بالاتر بخش خصوصی و قابلیت رقابتی آن است. این کارآمدی و موفقیت بخش خصوصی را می توان در بخش تولید توسعه داد و در بخش توزیع نیز تجربه نمود.

7- توسعه نیروگاه های تجدید پذیر فارغ از انواع آن نیازمند حمایت جدی است. بخش خصوصی و عموم مردم در این عرصه می توانند فعالیت مفید و مؤثر داشته باشند. در این حوزه نیاز است عوارض برق که در قبوض مشترکین لحاظ و دریافت می گردد، در محل خود مصرف شود. قیمت واقعی تولید برق در کشور باید محاسبه و اعلام شود و متناسب با آن تعرفه قیمت خرید برق تضمینی اصلاح گردد. سرمایه گذاری هایی در خصوص فرآوری مواد اولیه برای تولید قطعات و تجهیزات این نیروگاه ها ضرورت دارد تا حجم سرمایه گذاری جهت احداث نیروگاه های تجدید پذیر و به دنبال آن قیمت تمام شده این نوع برق کاهش یابد. ایجاد آزمایشگاه های مرجع برای تست و کنترل کیفیت نیز در این زمینه یکی از نیازهای اصلی است که دولت و یا بخش خصوصی می توانند در ایجاد و مدیریت آنها مشارکت نمایند. در این میان باید نیروگاه های برق آبی کوچک و متوسط که در حال حاضر در کانون توجه نیستند و برای مناطقی از کشور کارآیی دارند، مورد توجه بیشتر قرار گیرند.

8- توسعه فناوری هسته ای و بدنبال آن نیروگاه های هسته ای همواره یکی از راهبردهای اصلی کشور طی سالهای اخیر بوده و هست که برای آن نیز سرمایه گذاری شده است و کشور افق تامین برق تا میزان 20 هزار مگاوات را از این طریق هدفگذاری نموده است. سال های قبل که بحران های برق و آب به این شدت محسوس نبود، ضرورت وجود چنین نیروگاه¬هایی برای برخی مشهود نبود و استقامت کشور در مقابل کارشکنی های غرب و اروپا در مسیر توسعه آن را حیاتی نمی دانستند. امروز بر همگان آشکار است که نیروگاه های هسته با برق پایدار منشاء آلایندگی سوخت های فسیلی در نیروگاه های حرارتی را ندارند فلذا با استانداردهای محدود کننده بین المللی که البته هر روز بر شدت و سختگیری آنها افزوده می شود سازگار است. علاوه بر آن محدودیت نیروگاه های برق آبی را ندارد و با قرارگرفتن در کنار سواحل آبهای آزاد، یک منبع تولید مطمئن آب شیرین محسوب می شوند که امروزه از نیازهای اساسی و حیاتی کشور محسوب می شود. مزیت دیگر فناوری هسته ای بومی شدن در کشور است که با وجود تمام محدودیت ها و بدخواهی ها وابستگی خارجی ندارد.

شایان ذکر است نیروگاه های هسته ای در ازای هر کیلو وات ساعت تولید برق، از ارزانترین نوع نیروگاه های ممکن در دنیاست.

امید است با همدلی و همکاری و کمک به رفع نارسایی های موجود و استقبال از راهکارهای اجرایی، تلاش جمعی را برای رفع هر چه سریعتر کاستی ها متمرکز نماییم و آنچه را مطالبه گری و گفتمان انقلاب اسلامی برای رفاه و آسایش پایدار مردم عزیزمان است محقق نماییم؛ ان شاء الله.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
Iran, Islamic Republic of
سلام
متن زیبایی بود ..استفاده کردیم...ضمن تقدیر از همه ی عزیزانی که در این عرصه فعالیت دارند و پاسداشت حرمت خون شهیدانی که استقلال و تمامیت ارضی را به این مرز بوم با نثار خون خودشان هدیه کردند به نظر می رسد که تاسیس نیروگاهها ی اتمی در مقیاس کوچکتر (به نحوی که آب کمتری جهت کار لازم داشته باشد)امروز در دنیا جواب داده و کشور مجارستان در این عرصه پیشتاز است.خوب است از تجارب آنها در این زمینه بهره برداری گردد.