دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 5 Dec 2022
 
۱
۴۲
سفر نماینده رهبری به مسکو/ با تهدید آمریکا از سوریه خارج نمی‌شویم

ولایتی: تمایلی به مذاکره با واشنگتن نداریم/ نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی نشانه چه بود؟

جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب: 626592
مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه حضور ایران و روسیه در سوریه ادامه خواهد داشت، گفت با تهدیدات آمریکا و اسرائیل این کشور را ترک نمی‌کنیم.
ولایتی: تمایلی به مذاکره با واشنگتن نداریم/ نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی نشانه چه بود؟
گروه سیاسی جهان نيوز: «علی اکبر ولایتی» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور و مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران در امور بین‌الملل، امروز (جمعه) اعلام کرد که حضور ایران و روسیه در سوریه ادامه خواهد داشت تا عدم فعالیت مجدد تروریست‌ها در این کشور را تضمین کنند.
ولایتی طی سخنرانی در اندیشکده «والدای» گفت: «حضور ایران در سوریه ادامه خواهد داشت. معتقدم اگر ما این کشور (سوریه) را ترک کنیم، روسیه هم بعد از ما ترک کند، همان تروریست‌های قبلی دوباره به منطقه باز می‌گردند».

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» وی با بیان اینکه ائتلاف آمریکایی ضد داعش بدون مجوز دمشق در این کشور حضور دارد، تاکید کرد که ایران با تهدیدات آمریکا، سوریه را ترک نمی‌کند و تمایلی هم به مذاکره با این کشور ندارد.

فرستاده ویژه رئیس جمهور ایران که به روسیه سفر کرده، ادامه داد: «ما فقط در صورتی که مقامات سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز دارند، این کشور را ترک می‌کنیم. مستشاران نظامی ایران که در سوریه و عراق مستقر هستند، به درخواست دولت‌های آنها و به صورت قانونی در این کشورها حضور دارند».

ولایتی با بیان اینکه 80 درصد مناطق آزاد شده در سوریه از چنگ تروریست‌ها با کمک ایران بوده، تاکید کرد: «ما با مجوز آمریکا به سوریه نیامدیم که اکنون با درخواست آنها این کشور را ترک کنیم. این ایران است که در اهداف و مشروعیت حضور آمریکایی‌ها در سوریه شک دارد».
وی در ادامه افزود: «ایران مانع تجزیه سوریه، مانند مدل لیبی، خواهد شد. ما به سوریه کمک می‌کنیم تا با تجاوزات آمریکا مقابله کند...به محض اینکه ایران، سوریه را ترک کند، روسیه هم این کشور را ترک می‌کند...ایران حضورش در سوریه را حفظ می‌کند تا مانع بازگشت تروریست‌ها شود».

مشاور رهبر انقلاب اسلامی در اندیشکده والدای تاکید کرد: «اگر آمریکا خاورمیانه را ترک نکند، ما آنها را مجبور به ترک (منطقه) می‌کنیم...درخواست آمریکا برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه با هدف گسسته کردن متحدان این کشور است.»

ولایتی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، توضیح داد: «ایران به مباحثات با روسیه و چین درباره برجام ادامه می‌دهد...ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود. اگر این اتفاق نیافتد، دیگر دلیلی برای باقی ماندن در آن نداریم».
وی ضمن تاکید بر اینکه ایران فعلا به باقی‌ماندن در برجام پایبند است، اضافه کرد: «روسیه و چین درباره برجام کمک‌های بسیار کرده‌اند...ما آینده درخشانی برای روابط با روسیه می‌بینیم»

فرستاده ویژه رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران، سوریه، روسیه و حزب‌الله اقدامات خود را به دقت با یکدیگر هماهنگ می‌کنند، گفت: «ادعاهای اسرائیل درباره عقب‌نشینی نیروهای ایرانی و مقاومت از مرزهای جنوبی را نادیده بگیرید. حضور ایران در سوره هیچ ارتباطی با اسرائیل ندارد. ایران حضورش در سوریه را با مسکو و دمشق هماهنگ می‌کند و نیازی ندارد که خواسته‌های اسرائیل را رعایت کند».
ولایتی همچنین با درخشان خواندن آینده روابط ایران و روسیه، تصریح کرد: «روسیه آماده است تا 50 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند. همکاری نظامی-فنی با روسیه، اهمیت زیادی برای ایران دارد».

وی درباره رویکرد و رفتارهای غیر دیپلماتیک و نامتعارف رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت: «غیرقابل پیش‌بینی بودن ترامپ، به جامعه بین‌المللی آسیب زده است».

فرستاده ویژه ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران هیچ تمایلی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد، تاکید کرد: «آمریکا غیرقابل اعتماد است، پس چرا (دوباره) با آنها مذاکره کنیم...آرزوی آمریکا برای کاهش عرضه نفت ایران در بازار، باعث بالا رفتن قیمت آن و آسیب رسیدن به کشورهای مصرف‌کننده نفت می‌شود».

ولایتی ضمن اشاره به تهدید ترامپ درباره ممانعت از صدور نفت ایران از خلیج فارس، گفت: «علی‌رغم تحریم‌ها، ایران هیچ مانع برطرف نشدنی برای فروش نفت خود نمی‌بیند. ما حتی تحت تحریم نیز به صادرات نفت خود ادامه می‌دهیم. اگر ایران نتواند نفت خود را از خلیج فارس صادر کند، هیچ کسی دیگر هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد».

وی درباره تمایل ناتو و آمریکا برای استقرار نظامیان خود در مرز ترکیه-سوریه نیز افزود که چنین مسئله‌ای را به رسمیت نمی‌شناسیم و با روسیه و دیگر کشورها مانع تحقق آن می‌شویم.
 

 
نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی نشانه چه بود؟
سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات و از دیپلمات‌های باسابقه کشور در گفت‌وگو با تسنیم به تحلیل سفر مهم ولایتی به روسیه و اهمیت روابط استراتژیک ایران با این کشور پرداخت.

آصفی در رابطه با اهمیت این سفر می‌گوید: سفر آقای ولایتی به روسیه دارای اهمیت بسیار زیادی است و در یک برهه و مقطع حساسی صورت می‌گیرد. این سفر پیرامون روابط دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی است چون منافع و نگرانی‌های ما با این کشور مشترک است و هر دو مورد تهدید تروریسم هستیم و امنیت این منطقه وابسته به همه کشورها است لذا نگرانی‌های مشترکی داریم.

وی در ادامه با اشاره به نمایندگی توامان دکتر ولایتی از سوی مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور اظهار داشت: ارائه دو  پیام از سوی رهبر معظم اتقلاب و رئیس‌جمهور اهمیت این سفر را دو چندان می‌کند. این دو پیام نشان می‌دهد ایران مصمم به گسترش روابط با روسیه و بعد از آن چین است.

ایران مصمم است روابط خوبی که این سال‌ها با این دو کشور شکل گرفته گسترش دهد و تعمیق ببخشد.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه افزود: علاوه بر موضوعات دو جانبه، موضوعات منطقه‌ای از موضوعات مهمی است که در این سفر مورد توجه قرار گرفته، همچنین موضوع غرب آسیا، سوریه و دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای مثل آمریکا و سایرین از دیگر موضوعات مهم در این سفر است که طرفین علاقه دارند روی آن تمرکز کنند.

وی در ادامه با اشاره به اصول و عرف‌های دیدارهای رسمی و دیپلماتیک گفت: نحوه ملاقات آقای پوتین با آقای ولایتی دارای معانی بسیاری است.

آصفی ادامه داد: آقای پوتین دکتر ولایتی را روبروی خود قرار دادند و این گفت‌وگو را به عنوان یک مذاکره جدی تلقی و از حالت تشریفاتی خارج کردند. نوع چیدمان نشستن نشان دهنده فضایی است که در روابط وجود دارد. روبروی هم نشستن مخصوص ملاقات دو همتا در مذاکرات است و این نحوه قرارگیری گویای این مطلب است که آقای پوتین جایگاه دکتر ولایتی را در مرتبه خود قرار داده و برای این دیدار اهمیت قائل شده است.

لذا این سفر در این مقطع پیامی روشن برای کشورهای منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای، دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی ایران دارد.
وی با اشاره به موضوع برجام افزود: موضوع دیگری که در این سفر مورد توجه جدی قرار می‌گیرد، موضوع برجام است. روس‌ها و چینی‌ها در موضوع برجام نگاه مثبتی داشتند و مواضع  آنها در حمایت از ایران برای احقاق حقوق حقه خود بسیار قوی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با بیان اینکه اگر بخواهیم برجام حفظ شود که در شرایط فعلی بهتر است که جمهوری اسلامی ایران تلاش کند که برجام حفظ شود و بهانه‌ای به دست دشمنان نیافتد، گفت: روسیه و چین باید در کنار کشورهای اروپایی قرار گیرند تا هم‌افزایی پیدا کنند و باعث تقویت این دسته از کشورها شوند.

" بی‌شک موضوع بداخلاقی آمریکا باید مورد بررسی قرار گیرد و سایر طرف‌های باقی‌مانده در برجام باید تلاش کنند که حقوق ایران تأمین و تضمین شود. روشن است با توجه به مذاکراتی که میان روس‌ها و چینی‌ها و اروپایی‌ها شکل گرفته، ایران باید تلاش کند تک تک کشورها را ملزم و پایبند به تعهدات خود در برجام کرده و سعی خود را معطوف به این مسئله کند که این کشورها به صورت جمعی در این موضوع تشریک مساعی داشته باشند.

وی به حامیان رابطه بی قید و شرط با غرب و منتقدین گسترش روابط ایران با روسیه و چین اینگونه پاسخ داد: جمهوری اسلامی ایران سیاست موازنه مثبت و ایجاد تعادل در روابط خارجی خود را دنبال می‌کند، روابط ما با آمریکا روشن است، رژیم صهیونیستی هم یک استثنا است. ما با همه کشورها خواهان یک روابط برابر توأم با احترام هستیم. روسیه همسایه ماست و در همین چارچوب قرار می‌گیرد. کشورهایی مثل فرانسه و آلمان هم می‌توانند در همین زمره قرار گیرند.

آصفی بر همین اساس تاکید کرد: اساس سیاست خارجی ما نه شرقی و نه غربی است که معنایش زیر سلطه نرفتن و سلطه ناپذیری ایران از سوی غرب و شرق است. در عین حال یکی از اصول سیاست خارجی ما برقراری روابط حسنه با همه کشورها اعم از غرب و شرق است. در اساس جمهوری اسلامی ایران آنچه نفی می‌شود سلطه پذیری است نه داشتن رابطه گسترده با کشورها.

آصفی در ادامه گفت:تلاش  ایران در راستای ایجاد یک رابطه مستحکم با همه کشورهاست حالا اگر یک کشور غربی یا اروپایی نگران آمریکاست و یا ملاحظه‌ای در روابط دوجانبه خود با ایران دارد این موضوع دیگر به جمهوری اسلامی ایران مربوط نیست.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ادامه داد: همانطور که جمهوری اسلامی تمایل به گسترش روابط با روسیه دارد به گسترش روابط با آلمان و فرانسه هم علاقمند است. حال اگر اشکالی در روابط دو جانبه ایران و برخی کشورهای اروپایی به وجود می‌آید این دیگر به ایران بر نمی‌گردد بلکه این موضوع متوجه آن کشورهای غربی و اروپایی است که فراتر از منافع ملی خود نگران آمریکا هستند و از او ترس دارند.
"ایران نمی‌تواند منتظر بماند که یک کشور اروپایی تصمیم بگیرد که با ملاحظات خود چگونه با جمهوری اسلامی ایران رابطه داشته باشد. با این حال به نظر بنده نمی‌توان این را هم نگاه به شرق نامید بلکه نامش ایجاد تعادل در روابط خارجی ایران است. نگاه ایران ایجاد رابطه با تمام کشورهاست".

آصفی در همین رابطه و در راستای برشمردن مزایای گسترش روابط با مسکو اظهار داشت: روسیه در موضوعات منطقه‌ای در کنار ماست. روسیه در موضوعات کلیدی منطقه مواضع نزدیک به جمهوری اسلامی ایران دارد. روسیه در خصوص توانمندی دفاعی ایران نیز مواضع نزدیک به ما دارد. پس روشن است که باید روابط با چنین کشوری گسترش پیدا کند.
وی در پایان گفت: علاوه بر این در موضوعات اقتصادی هم چین و هم روسیه تحفظ و ملاحظاتی را که اروپایی‌ها دارند، ندارند و روشن است که جمهوری اسلامی باید از این مزایا استفاده کند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


آفرین به دکتر ولایتی و جذبه بین المللی ایشان. قابل توجه اقای جلیلی و گروه کوچک جمنا که سعی در تحقیر و تخریب ایشان را داشتند. زهی خیال باطل. شما کجا و دکتر و اندیشه و منزلت بلند ایشان کجا.
علی اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
ایشان نماینده جمهوری اسلامی و رهبریست ربطی به دولت ندارد دولت که خراب کرده اکنون رهبری باید خرابکاری دولت را جبران کند اقایان هم نشسته اند لایحه مقابله با تحریما را می نویسند نمی توانند جلوی حتی گرانی دلار رو هم بگیرند چه رسد به اقدامات امریکا.
ظریف دقیقا کجایی؟
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
تاریخ مصرف ظریف منقضی شده است؟
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
پوتین اسمش روش هست پوتینی پوشیده که یک تنه دنیارا فتح کند حداقل به پیام امام خمینی گوش میدادید نه شرقی نه غربی
Iran, Islamic Republic of
آفرین به پوتین که با روی خوش از گسترش روابط ایران و روسیه استقبال کرد .
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر تفرقه افکنان (رقابت جلیلی - ولایتی هرچه بود تمام شد).
گذشته را رها کنید ...
Iran, Islamic Republic of
منزلت ایشان تنها و تنها به فرستاده رهبر بودن در این سفر است .
Iran, Islamic Republic of
کدام تحقیر و تخریب؟

انتقاد از برخی مواضع و رویکردهای یک نفر به معنای تحقیر است؟!
Iran, Islamic Republic of
حالت خوبه؟!!!!
کلا متناقض حرف زدی
Iran, Islamic Republic of
جذبه ؟؟؟
-----------
روسیه با پوتین قابل اعتماد است، مگر اینکه دیگر توان تحمل تحریم امریکا و اروپا را نداشته باشند ، آنوقت شاید کمی پشت ما رو خالی کنن
Iran, Islamic Republic of
بحث اعتماد به آن معنی مطرح نیست
بلکه صحبت از منافع و تهدیدهای مشترک است
روسیه به خوبی می داند که آمریکاییها اگر به ظاهر اظهار دوستی کنند اما در پشت به فکر نحوه خنجر زنی هستند
Iran, Islamic Republic of
روس وچبن یا طرفهای غربی همه دنبال منافع خود هستند قطعا فقط با اتخاذ موضع آگاهانه وجدی نه از سرضعف می توان پیش برد...
یک معلم دین
Iran, Islamic Republic of
«ما فقط در صورتی که مقامات سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز "ندارند"، این کشور را ترک می‌کنیم.

تحریریه باید در اغلاطی که کل معنا را تغییر می دهند خیلی دقت کند. ود کاربرد برخی ترکیبها نیز وسواس به خرج دهد مثل رئیس جمهور که غلط است و رئیس جمهوری صحیح است مقام دوم کشور رئیس سیستم جمهوری است نه رئیس مردم...
مهدی
Iran, Islamic Republic of
چیدمان نشست آقای ولایتی و پوتین پیامهای مهمی برای بازیگران سیاسی منطقه ای و بین المللی داشت ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ایران کشور بزرگ و مهمی است. کسانی که این امر را باور ندارند برای نشان دادن اهمیت دیدار با نماینده کشورمان به تحلیلهایی از قبیل نحوه نشستن و ... طرف مقابل متوسل می شوند.
بله ایران کشوری مهم و دارای جایگاه کلیدی در سیاستهای منطقه ای و جهانی است. اما مهم تر این است که آیا دولتمردان ما در حد و اندازه این جایگاه بزرگ هستند و متناسب با آن عمل می کنند؟
تجربه نشان می دهد که باستثنای رهبری، مابقی یا از خودباوری لازم برخوردار نیستند و یا ...
ناشناس
Spain
دولت در سايه را بچسب اقاي ظريف ...
Iran, Islamic Republic of
آقای اسپانیایی! دکتر ظریف و دکتر ولایتی در یک مسیرند و هر دو به قول رهبر انقلاب فرزندان ملتند. شما برو بساط تفرقه افکنی ات را جای دیگر پهن کن!
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
تجارب گذشته حاکی از ان است که اقای پوتین یکی به میخ یکی به نعل میزند.الله اعلم
حميد
Iran, Islamic Republic of
مگر به همين چيزها دلتون را خوش كنيد . پياده نظام پوتين هستيد تا ايشان از امريكا و غرب پوئن بگيرد و كشور روز به روز نابسامانتر شود و ارزش ريال به اوج حضيض برسد .
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فقط به شمامی توان گفت: خودباخته! و ترسیده!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
پوتين در عمل نشان داده كه متحد ايران است ومانند امريكا و اروپا در پي فريب كاري نيست.ايران با هر كشوري كه قصد سلطه بر مقدرات كشور را نداشته باشد،ارتباط برقرار مي كند.وزماني كه احساس كند كشوري قصد فريب دارد با او طور ديگري عمل مي كند.همكاري پوتين با ايران در مورد سوريه و داعش و همچنين مباحث برجام بسيار با اهميت است.اينچنين همكاري هايي هرگز از طرف اروپا و امريكا ديده نشده است.
Iran, Islamic Republic of
پوتين در عمل نشان داده كه متحد ايران است ومانند امريكا و اروپا در پي فريب كاري نيست.ايران با هر كشوري كه قصد سلطه بر مقدرات كشور را نداشته باشد،ارتباط برقرار مي كند.وزماني كه احساس كند كشوري قصد فريب دارد با او طور ديگري عمل مي كند.همكاري پوتين با ايران در مورد سوريه و داعش و همچنين مباحث برجام بسيار با اهميت است.اينچنين همكاري هايي هرگز از طرف اروپا و امريكا ديده نشده است.
محمد
این روس در طول تاریخ نشون دادن تنها چیزی که براشون مهم منافعشون و بس وسلام
Iran, Islamic Republic of
مگر همه كشورها و خود ما اينگونه نيستيم؟ايران هم اگر ببيند چيزي با منافعش وبا اصولش مغاير است زير بار آن نمي رود.
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
چقدرعاشق روسیه هستیم ؟ اتفاقا نمیشه قضاوت کنیم که نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی یعنی اینکه اهمیت خاصی به اون ندادن ؟
Iran, Islamic Republic of
بستگی به عینکت داره!
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
اقا فکرکنم منظور اینه که روسیه مارو دوست داره قدیما تومدرسه قلدری داشتیم هرکس بهش پول میداد خوراکی میداد دوستش داشت وهرکس بهش چیزی نمیداد کلا میزدنابودش میکرد پس بیایید ماهم کاری کنیم که پوتین دوستمان بدارد !!!!😉😉😉😉
Iran, Islamic Republic of
شماها که آنزمان ذلیل قلدورها بودید ، اگر روزی سرکار آمدید مثل همین اصلاح طلب ها همین کار را می کنید. برجام هم یکی از همین پول و خوراکی بود که به آمریکا و اروپا از روی ذلت دادید. ولی ما پیرو آن امامی هستیم که نه به شرق اطمینان می کرد ونه به غرب باج می داد.
یک نفر
Iran, Islamic Republic of
در روابط بین الملل کشورهای ضعیف از تبلیغات حداکثری بهره می گیرند تا در نزاع پایانی برای سمپات هایشان حسابی مایه گذاشته باشند و صد البته برای سمپات ها نتیجه مهم نیست همان غرش توفانی مقابل دولت بزرگتر خیلی خوب است.
این ماجرا در سفر ولایتی به مسکو نیز تکرار شد و این غرش توفانی ایجاد شد. اما اصل ماجرا چه بود؟ ترامپ تصمیم دارد تا پایان تابستان امسال مسئله فلسطین - اسراییل را برای همیشه یک سره نماید و صد البته مخالفین ترامپ این را نشدنی می دانند و با غرش توفانی به استقبال می روند. هدف ولایتی از سفر به روسیه این بود تا روسیه میانجی گری کند پیش امریکا تا یک نقش آبرومندانه برای ایران و حزب الله و ... در دوران پس از "معامله قرن" دست و پا نماید. وگرنه هر تحلیلگری می داند که موضوع سوریه با اعلام انهدام قطعی داعش توسط سردار سلیمانی دیگر برای ایران چیزی باقی نگذاشته است و دیر یا زود نیروهای ایرانی باید به سرزمین خود بازگردند. القصه غرش توفانی ولایتی در رسیدن به هدف مورد نظر خیلی مهم بود تا اقناع بشوند سمپاتهایی که 40 سال اسراییل را محو شده روزگار می بینند.
Iran, Islamic Republic of
عزیزم معلوم شد که نه سرت به قواعد بین المللی می شود و نه اخبار داری و فقط جوک هایی را که بعضی از این درس ناقص خوانده های روابط بین الملل می گویند را باور داری. نه ایران نفوذش را از کسی گدائی می کند و نه آمریکا عرضه پیاده کردن معامله قرن را دارد. اگر می توانست خودش را در عراق حفظ می کرد. نکته بعد: چون شما فقط جوک های روابط بین الملل را خوانده ای و به قواعد آن آشنا نیستید هنوز نفهمیده اید که نفوذ ایران در منطقه نظامی نیست و هیچ وقت هم نظامی نبوده و به مصلحت هم نیست که نظامی باشد و نیازی هم ندارد که نظامی باشد . ما در لبنان چقدر نیروی ایرانی داریم؟ اما چندین لشکر نیروی قدرتمند لبنانی با ما همراهند. در عراق چقدر نیروی ایرانی داریم ؟ اما چندین لشکر نیروهای حشد الشعبی با مام همراهند. در یمن چطور ؟ در سوریه هم همین خواهد بود . عزیز جان حضور نظامی جز عکس العمل داخلی و احساس حقارت قومی برای مردم کشور مهمان ایجاد نمی کند . باید کاری کرد تا مردم آنجا خودشان همراه ما باشند. این خواست امام در خصوص صدور انقلاب اسست.
Iran, Islamic Republic of
وضع مملکت را با چگونه نشستن پوتین می خوای درست کنی؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
ولایتی خبر از قراردارد ۵۰ میلیاردی سرمایه گذاری روسها در نفت و گاز ایران میده
‏روسها خبر از تبادل نفت در برابر غذا و کالا با ایران ...
Iran, Islamic Republic of
...
سعيد
Germany
نفت رو بدين به عمو پوتين به جاش اب و نون بهتون مي ده! خيلي اين اقاي ولايتي زحمت كشيده !
براي پوتين از اين بهتر نميشه ، بازار نفت ايران را پر مي كند و از فروش نفت اجناس بنجلش را به ايران مي دهد سالي ٥٠ ميليارد پول نفت ايران ميره تو جيب پوتين !
شما هم به اينكه مثلا پوتين ولايتي رو تحويل گرفته افتخار كنين !
یک
Iran, Islamic Republic of
باید بپذیریم که دولت روحانی در سیاست خارجی بسیار ضعیف عمل کرد، اینقدر که نه تنها دوست منطقه‌ای نداریم، بلکه کشورهای کوچیک منطقه برای کشورما که دارای سابقه تاریخی و تمدنی بسیار بلندی هست خیلی راحت شاخ و شونه کشیدند!! ...
Iran, Islamic Republic of
...