جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 20 May 2022
 
۲
۱۹

جزئیات جالب و تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی/شکار وزیر اسرائیلی، پیروزی اطلاعاتی برای ایران

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴
کد مطلب: 621329
روزنامه هاآرتص نوشت اگر اتهامات مطرح شده علیه «گونن سِگِو» وزیر پیشین انرژی اسرائیل صحت داشته باشد، استخدام او به عنوان جاسوسی و عامل اطلاعاتی، یک پیروزی برای ایران است.
جزئیات جالب و تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی/شکار وزیر اسرائیلی، پیروزی اطلاعاتی برای ایران
به گزارش جهان نيوز، روزنامه «هاآرتص» در یادداشتی به بررسی ماجرای جاسوس اعلام شدن «گونن سِگِو» وزیر اسبق انرژی رژیم صهیونیستی پرداخته و نوشت جدای از اتهامات مطرح شده، شکار یک مقام پیشین اسرائیلی «پیروزی برای اطلاعات ایران» است.

در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه استخدام یک عضو پیشین کابینه وزیران و نماینده کنست (پارلمان)، دستاوردی مهم برای ایران است، آمده است: «سوای از صحت اتهامات مطرح شده، او می‌توانست اطلاعاتی را به ایرانیان بدهد که نمی‌توانستند از طریق اینترنت به‌دست بیاورند».

هاآرتص با اشاره به شبکه پیچیده ارتباطات سیاسی-تجاری و همچنین نفوذ نقش دستگاه‌های امنیتی در کابینه، نوشت: «به عنوان یک وزیر سابق، او اطلاعات مهمی درباره صنعت انرژی اسرائیل داشته که می‌تواند برای دشمن استفاده شود».

این روزنامه با اشاره به اینکه سِگِو حتی تلاش کرد  افرادی را در حوزه‌های نظامی، امنیتی و دیپلماسی رژیم صهیونیستی برای ایران به کار بگیرد، نوشت: «ایران و حزب‌الله، با هم و جداگانه اقدامات پیچیده‌تری را در مقایسه با کشورهای عربی، علیه اسرائیل اجرا می‌کنند».

هاآرتص ادمه داد: «آسیبی که آنها (سگو و کسانی که با آنها در ارتباط بود) می‌توانستند (به اسرائیل) بزنند، از موارد قبلی که شهروندان غربی در اسرائیل به عنوان عوامل ایران یا حزب‌الله و به جرم عکاسی از تاسیسات نظامی مهم دستگیر می‌شدند، بیشتر بود».

این روزنامه در ادامه با انتقاد از اهمال دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در نظارت بیشتر روی سِگِو، نوشت: «مشخص نیست او چگونه شش سال بدون لو رفتن، فعالیت می‌کرده و چه اطلاعاتی را در اختیار ایران قرار داده است. همچنین مشخص نیست که چگونه بازداشت شده و به اسرائیل آورده شد».
 
هاآرتص با درست فرض کردن اتهامات مطرح شده علیه او، تاکید کرد: «این مسئله نشان می‌دهد اطلاعات ایران چه مقدار روی اسرائیل متمرکز است. علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات نظامی و اقدامات افزایش یافته در جاسوسی مجازی، ایران و حزب‌الله از روش‌های سنتی جمع‌آوری اطلاعاتی یعنی عوامل انسانی فروگذار نکرده‌اند».

این روزنامه در پایان این مسئله را با عملیات ادعایی موساد در به‌دست آوردن اسناد هسته‌ای از تهران، نوشت: «درپی این قضیه، شاباک به تحقیقات برای یافتن دیگر عوامل استخدام شده از سوی ایران مشغول خواهد شد».

روز دوشنبه (18 ژوئن) و پس از برداشته شدن حکم سکوت رسانه‌ای، اعلام شد که «گونن سِگِو» وزیر انرژی اسبق و نماینده پیشین پارلمان رژیم صهیونیستی به جرم جاسوسی بازداشت شده است.
سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی «شاباک» در بیانیه‌ای ادعا کرد که سِگِو ۶۲ ساله، به برقراری تماس‌های غیرقانونی با عوامل ایران، افشای اطلاعات محرمانه درباره زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی رژیم صهیونیستی و جاسوسی متهم است.

اعلام جرم و اتهامات علیه این مقام پیشین رژیم صهیونیستی با واکنش‌های متعددی در رسانه‌ها و نزد مقامات این رژیم همراه شد، اما نکته مشترک تمام آنها، انتقاد شدید و محکوم کردن این اقدام وی، بدون هیچگونه تلاش برای کاستن از ابعاد رسانه‌ای این موضوع بود.

جزئیات جدید منتشر شده توسط رسانه‌های صهیونیستی از پرونده «گونن سگو» نشان می‌دهد وی زمانی که به عنوان پزشک در ابوجا فعالیت می‌کرده با منابع دیپلماتیک مختلف نیجریه‌ای، ایرانی و صهیونیستی ارتباط داشته است.

مقامات وزارت دادگستری و چند وکیل معتبر می‌گویند که اگر گونن سِگِو در پرونده جاسوسی برای ایران گناهکار شناخته شود، احتمالا با مجازات اعدام یا حبس ابد مواجه خواهد شد.

جزئیات جالب و تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران

با افشای ابعاد جدیدی از پرونده اتهامات مطرح شده علیه «گونن سِگِو» وزیر پیشین انرژی رژیم‌صهیونیستی درباره جاسوسی برای ایران، گفته می‌شود وی ارتباطات نزدیکی با حلقه دیپلماتیک این رژیم در نیجریه داشته است.

روز دوشنبه و پس از برداشته شدن حکم سکوت رسانه‌ای، اعلام شد که «گونن سِگِو» وزیر انرژی اسبق و نماینده پیشین پارلمان رژیم صهیونیستی به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی «شاباک» در بیانیه‌ای ادعا کرد که سِگِو ۶۲ ساله، به برقراری تماس‌های غیرقانونی با عوامل ایران، افشای اطلاعات محرمانه درباره زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی رژیم صهیونیستی و جاسوسی متهم است.

اعلام جرم و اتهامات علیه این مقام پیشین رژیم‌صهیونیستی با واکنش‌های متعددی از سوی رسانه‌ها و مقامات این رژیم همراه شد، اما نکته مشترک تمام آنها، انتقاد شدید و محکوم کردن این اقدام وی، بدون هیچگونه تلاش برای کاستن از ابعاد رسانه‌ای این موضوع بود.

منابعی که در نیجریه با سِگِو در ارتباط بودند به نشریه عبری زبان «والا» گفتند وی گاهاً با «گای فلدمن» سفیر رژیم صهیونیستی در نیجریه دیده شده بود و برخی از کارمندان سفارتخانه نیز با او در ارتباط بودند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که وی چند روز پیش از بازداشت شدن، در همایش هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم جعلی اشغالگر قدس در سفارتخانه این رژیم در نیجریه شرکت کرده بود.

به نوشته«یدیعوت آحارونوت» سگو در نیجریه به عنوان پزشک مشغول کار بود و دیپلمات‌های اسرائیلی به بهانه بیماری و معاینه شدن، به نزد او رفته و اطلاعاتی را در اختیارش می‌گذاشتند.

شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که این وزیر اسبق، با نام مستعار «گونن واندرمن» به عنوان یک تاجر اسرائیلی در نیجریه فعالیت می‌کرده و با چندین دیپلمات خارجی جهت مقاصد اطلاعاتی خود ارتباط برقرار کرده است.

به ادعای این شبکه، سِگِو از یک پاسپورت دیپلماتیک آلمانی برای سفر به ایران و ارائه اطلاعات به‌دست آمده، استفاده کرده بود. وی این پاسپورت و یک خودرو با پلاک آلمانی را بعد از ازدواج صوری با یک دیپلمات آلمانی در نیجریه به دست آورده بود. این ازدواج بعد از پایان ماموریت، به پایان رسید.

جزئیات جدید منتشر شده از بازجویی‌های سگو در رسانه‌های صهیونیستی نشان می‌دهد که وی ادعا کرده زمانی که از سوی سفارت ایران برای ارائه خدمات پزشکی فراخوانده شده بود، برای اولین بار مورد ارتباط عوامل اطلاعاتی ایرانی قرار گرفته و از آن زمان فعالیت‌های مخفیانه خود را آغاز کرد. او همچنین تلاش کرده بود که عاملین ایرانی خود را به عنوان تجار خارجی به دیپلمات‌های اسرائیلی معرفی کند.

بنابر این گزارش، یکی از این دیپلمات‌ها اما به تلاش‌های مکرر وی برای برقراری ارتباط با ایرانی‌ها مشکوک شده و به سازمان اطلاعات این رژیم گزارش داده است. سِگِو در نیمه ماه می ۲۰۱۸ هنگامی که قصد داشت از فرودگاه ابوجا به کشور گینه استوایی بگریزد، توسط پلیس بازداشت و به فلسطین اشغالی استرداد شد.

مقامات وزارت دادگستری و چند وکیل معتبر می‌گویند که اگر گونن سِگِو در پرونده جاسوسی برای ایران گناهکار شناخته شود، احتمالا با مجازات اعدام یا حبس ابد مواجه خواهد شد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
نا سلامتى اسمتون انگار رسانه است بجاى اين ترجمه هاى حاضرى مى رفتيد از مسؤلين اطلاعاتى صحت و سقم اين خبر را پيگيرى مى كرديد
Iran, Islamic Republic of
مقامات اطلاعاتی و سازمانهای امنیتی هیچوقت به صورت علنی در خصوص اقداماتشان اظهار نظر نمیکنند ، همین سکوت دستگاه امنیتی یعنی تایید این عملیات خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
ناسلامتی مثل اینکه از هیچی خبر نداری...اخه اگر هم راست باشه, کسی نماد بگه راسته که
United Arab Emirates
پ ن پ توی این ۲۵ سال ، تا نابودی کامل اسرائیل، دست روی دست میگذاریم، تازه همه دنیا میدانند که بسیاری از سران اسرائیل از یهودی های یزدی الاصل ایران هستند که در ۲۵ سال آتی با وظایف میهنی وملی خود آشنا هستند!
Iran, Islamic Republic of
طرف یه آدم فاسد و قاچاقی مواد مخدر و انسان و اختلاسگر بوده ! چه پیروزی اطلاعاتی ای ؟
مثلا الان کانادا خاوری رو بگیره بگه یه مسوول ایرانی رو گرفتیم افتخار داره ؟!؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
یعنی یه چی می گی ها !! مهم اینه که ازش اطلاعات گرفتیم ، ...
Iran, Islamic Republic of

...
Iran, Islamic Republic of
عزیز من آقای خاوری اگر تخلیه اطلاعاتی کامل نمیشد و پول هنگفتی نداست هیچگاه در کانادا ماندگار نمیشد
Iran, Islamic Republic of
اولا دست بالای دست بسیار است
دوما اعدام خیلی بده بد بد بد !!!

جالبه جاسوسهائی که در ایران گرفته میشوند با پدرن با مادرن یا فرهنگین و باید سریع آزاد بشن !!!
مجید سرابی
Iran, Islamic Republic of
این خبر اسراییلی ها یک ابهام دارد و آنهم اینکه اینگونه پرونده ها امنیتی معمولا" یا رسانه ای نمی شوند و یا خیلی دیر و با گذشت زمان خیلی زیاد به دست رسانه ها می رسد زیرا کارهای اطلاعاتی و امنیتی بسیار پیچیده است و رسانه ای شدن آنها می توانند ضربات جبران ناپذیری به سیستم های امنیتی اطلاعاتی وارد کند . ...
Iran, Islamic Republic of
بله ، برای منم همین سوال وجود داره که چرا این خبر رو منتشر کردن ؟؟؟ می تونستن صداشو در نیارن ولی از طرفی در صورت صحت مساله ، شاید می ترسیدن ایران پیش دستی کنه و خبرو اعلام کنه که در اینصورت یه شکست دیگه براشون بحساب میومد ولی حالا میتونن ادعا کنن ما حواسمون هست یا نور براش پهن کرده بودیم و ...
United States
مورد بو دار دیگه اش اینه که چرا اومده ایران؟ راه دیگه ای برای رساندن اطلاعات نبود؟ ممکنه جاسوس دو جانبه بوده باشه و سفرش به ایران برای کسب اطلاعات... به خصوص که موضوع حمله به ساختار انرژی ایران در دستور کار اسراییلی ها قرار گرفته
استاد
Iran, Islamic Republic of
این که کشوری جاسوس کشور دیگه ای روبدام بندازه بعنوان یک افتخارمحسوب میشه ومعمولا هم علنی میشه.مثل جاسوسایی که خودمون میگیریم وهنوز نگرفته حتی خواجه حافظ هم میدونه.البته ذک عنوان کشور کلی بود والا رژیم صهیونیستی که...
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
جهان عزیز در مورد سخنان مقام معظم رهبری چرا کامنت ها را نمی گذارید
مثلا می نویسید ۲۱نظر ولی حتی یک نظر را هم نمی گذارید
Iran, Islamic Republic of
براش پاپوش دوختن
Iran, Islamic Republic of
ترور دانشمندان هسته اي كنار و ترورهاي عوامل حزب الله هم كنار به گفته خودتون كه اين همه جاسوس موساد را دستگير مي كنيد مثل محيط زيستي ها !!! پس ميخواين با يدونه بگيد ما شاخ اونارو شكونديم؟
بابا نخندونيد توروخدا ملتو
Iran, Islamic Republic of
باور نمی کنم که اطلاعات ایران اینقدر توان مند باشه که وزیر اسراییلی را شکار کرده باشه یهود صهیونیزم هیچ وقت به یهود خیانت نمی کنه!!!!
علکی میگه
Iran, Islamic Republic of
زنده باداحمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
مرگبر اسراییل جنایتکار