دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - 29 May 2023
 
۱

۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان

يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۱
کد مطلب: 615373
عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان ایران با بیان اینکه ۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد، بیان کرد: بنابراین ضروریست تمام دست اندرکاران سلامت و مردم در حوزه پیشگیری فعال شوند.
۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان
به گزارش جهان نيوز، سید جلال پورهاشمی در آستانه برگزاری نخستین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران درباره پوسیدگی دندان، اظهار داشت: پوسیدگی دندان در دنیا و از جمله کشور ما به عنوان شایع‌ترین بیماری عفونی انسانی شناخته شده است. وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از بیماریهای عمومی موفق بوده اما در زمینه پیشگیری از بیماریهای دهان موفقیت چندانی نداشته است.

وی با بیان اینکه شاخص پوسیدگی دندان در کشور ما در طول 20 سال گذشته نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش نیز داشته است، افزود: حدود 40 الی 50 سال گذشته مردم از سلامت دندان بهتری برخوردار بودند اما برای این مساله نمی‌توان تنها یک فرد یا وزارتخانه را مقصر دانست اما متاسفانه آنگونه که باید در حوزه پیشگیری از پوسیدگی اقدام نشده است.

پورهاشمی با توجه به نقش دندانپزشکان برای پیشگیری از پوسیدگی، بیان کرد: دندانپزشکان در دفاع از پایان نامه خود سوگند یاد کرده اند که حافظ سلامت دندان‌های مردم باشند اما متاسفانه اکنون دنداپزشکان به جای فعالیت در حوزه پیشگیری بیشتر به درمان می‌پردازند.

این متخصص دندانپزشکی کودکان افزود: در همین راستا و برای یادآوری وظایف دندانزشکان انجمن دندانپزشکان عمومی همایشی را برگزار خواهد کرد. علاوه بر این برگزاری این همایش‌ها موجب بروز رسانی علم دندانپزشکان می‌شود.

این عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: پوسیدگی دندان در کشور ما بسیار شایع است به گونه ای که اگر تمام بودجه سلامت کشور را صرف درمان کنیم پاسخگو نخواهد بود.

پورهاشمی با توجه به شاخص پوسیدگی دندان در کشور، گفت: شاخص پوسیدگی دندان در کودکان 12 ساله 2.2 یعنی کودکان 12 سال 2 دندان پوسیده دارند که این شاخص در کودکان 5 ساله 5.5 و بالای 5 سال 13 الی 14 است. در واقع برآورده‌ها نشان می‌دهد ایرانیان 300 میلیون دندان خراب در دهان دارند که اگر دندانپزشکان شبانه روز به درمان بپردازند بهبودی در سلامت افراد حاصل نمی‌شود.

این متخصص دندانپزشکی کودکان با تاکید براینکه درمان پوسیدگی هزینه بسیاری نیاز دارد، تصریح کرد: بنابراین ما چاره ای جز پیشگیری نداریم لذا باید تمام دست اندرکاران سلامت و مردم دست به دست هم دهند و از پوسیدگی پیشگیری کنند.

وی نخستین گام برای پیشگیری را توجه به مادران باردار و نوزادان دانست و گفت: اگر ما مادران را از زمان باروری آموزش دهیم و بیاموزیم از بدو تولد به سلامت دندان های فرزندانشان توجه کنند در آینده شاهد دندان های سالم در دهان افراد خواهیم بود.

پورهاشمی ادامه داد: با انجام این اقدام هزینه‌های درمان 10 برابر کاهش می‌یابد. بر اساس این گزارش؛ نخستین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران 27 الی 29 تیر در هتل المپیک برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *