دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ - 23 May 2022
 
۳
۱۴
رسانه ملی و برنامه سازی برای کدام برجام؟!

کی قرار است برای برجام به عنوان یک تجربه ملی و تاریخی برنامه سازی کنیم؟/ آیا صدا و سیما دوباره قرار است افکار عمومی را در انتظار گشایش برجام در تعلیق قرار بدهد؟/ رسانه‌ملی، رسالت بیان واقعیات برجام و آینده آن را ندارد؟!

سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۶
کد مطلب: 611824
رسانه ملی در این بزنگاه خاص تاریخی برای تبیین موضوع برجام باید دست به کار شود. چراکه در این شرایط یادآوری وعده‌های دولتمردان و در عوض رفتار متقابل آمریکایی ها می تواند در فضاسازی برای اینکه ملت ایران راه درست را بهتر بیابد امری حیاتی است.
کی قرار است برای برجام به عنوان یک تجربه ملی و تاریخی برنامه سازی کنیم؟/ آیا صدا و سیما دوباره قرار است افکار عمومی را در انتظار گشایش برجام در تعلیق قرار بدهد؟/ رسانه‌ملی، رسالت بیان واقعیات برجام و آینده آن را ندارد؟!
گروه سیاسی جهان نيوز، پس از امضای برجام توسط تیم هسته ای کشورمان سیل وعده‌های برجامی به سوی ملت ایران از سوی دولتمردان روانه شد. در این راستا «حسن روحانی» رئیس جمهور، «علی اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه کشورمان و «سید عباس عراقچی» معاون حقوقی وزیر خارجه، به مردم قول لغو یکباره و یکجای تحریم‌ها از روز اول اجرای برجام را دادند.

به گزارش جهان نيوز، حسن روحانی در روز تیرماه سال 94 خطاب به مردم گفت: «امروز به ملت شریف ایران اعلام می کنم که طبق این توافق در روز اجرای توافق تمامی تحریم‌ها حتی تحریم های تسلیحاتی، موشکی هم به صورتی که در قطعنامه بوده لغو خواهد شد. تمام تحریم‌های مالی، بانکی، اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق.»

صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای نیز گفت:‌ «ابتدا توافقی حاصل خواهد شد و توافقنامه ای از طرف دو طرف که الزام آور است امضا می شود و همان روز قطعنامه ها لغو می شود و بعد وارد مرحله اجرایی می شود که در آن یک سری اقداماتی وجود دارد که ما باید انجام دهیم و اقداماتی نیز هست که آنها باید انجام دهیم.»

محمد جواد ظریف که شنبه 26 دیماه سال 1394 به جهت اعلام آغاز روز اجرای برجام به وین رفته بود در بدو ورود به فرودگاه گفت: «ما فکر مي کنيم که اجراي برجام يک فرصت بسيار خوبي براي مردم ايران است که از آن طريق همه قطعنامه‌هاي ظالمانه شوراي امنيت و همه قطعنامه هاي شوراي حکام اژانس بين المللي انرژي اتمي پايان يابد و رسما لغو شود. همه تحريم هاي ظالمانه اي که بخاطر موضوع هسته اي ايران اعمال شده است، انشاء الله امروز لغو خواهد شد و کنار گذاشته خواهد شد و اين يک روز بسيار خوبي براي مردم ايران است.»

این‌ وعده‌‌های امیدوارکننده از سوی دولت تدبیر و امید درحالی به مردم داده می شد که در طول این مدت صداو سیما نیز یا همراهی نشان می داد و یا حداقل موضع یک رسانه بی طرف را در پیش می گرفت!

اما اینک که ماهیت ضعیف برجام با خروچ آمریکایی ها بیش از پیش نمایان شده، به نظر می رسد صدا و سیما در این بزنگاه خاص تاریخی برای تبیین واقعیات برجام باید دست به کار شود. چرا که در این شرایط یادآوری وعده‌های دولتمردان و در عوض رفتار متقابل آمریکایی ها می تواند در فضاسازی برای اینکه ملت ایران راه درست را بهتر بیابد امری حیاتی است.

از این رو از این فرصت مغتنم نباید چشم پوشی کرد. این در شرایطی است که این رسانه در زمان برگزاری مذاکرات و اجرا برجام زمان‌های آنتن خود را به این موضوع اختصاص می داد و حال نیز این انتظار وجود دارد که باز هم همان زمان را برای تببین این موضوع صرف کند.  

 اما صداو سیما در چند روز گذشته نشان داده که قصد شفاف سخن گفتن در برخی واقعیت ها درباره آنچه برجام بود و آنچه بر سربرجام آمده است را ندارد! این در حالیست که در صداو سیما با توافق هسته ای برخورد شتابزده ای در روزهای اول صورت گرفت و حتی اجازه ندادند منتقدین فرصت بیان اظهار نظر و نقدهای خود را پیدا کنند، این روزها نیز که ماهیت متزلزل این توافق نمایان شده، ظاهرا با سیاست های روزهای اول برجام می خواهند برنامه بسازند! تا جایی که کسانی دوباره برای برجام به تلویزیون میایند که حامیان سینه چاک همان روزهای اول برجام بوده اند! آیا در این شرایط آنها جز توجیهه و تعریف مجدد از برجام سخن خواهند گفت؟!

حامیان و مدافعان برجام که سخنان خود را قبلا گفته اند و اگر پیش گویی ها و استدلال هایشان درست بود که این روزها حال و روز برجام نباید اینگونه می بود؟ حداقل برخی از منتقدین که اینک درستی سخنان ماه‌ها قبل شان درباره برجام به درستی مشخص شده است، اجازه بدهند تا درباره آینده پیش روی برجام نیز چند سخن درست دیگر برای مردم بگویند! حداقلش این است که صدا وسیما واقعیت را به مردم منتقل کرده است!

آمدن منتقدین به صدا و سیما اصلا به کنار ولی رسانه ملی اگر این روزها از نواقص برجام و لزوم هوشیاری درباره رکب نخوردن از اروپایی ها سخن نگوید، کی قرار است سخن بگوید؟ بعد از فروپاشی برجام که همه چیز تمام شده است؟!

کمک به نظام و افکار عمومی وحتی دولت این نیست که باز دوباره صدا و سیما افکار عمومی را همراه با برجام کند به امید اینکه احتمال دارد برخی گشایش ها اتفاق بیافتد. در برخی برنامه های اخیر این رسانه و نوع سخنانی که برخی کارشناسان در آن بیان می کنند، خروجی آن جز این نیست که مردم را چند ماه دیگه نیز در تعلیق و انتظار نگه دارند تا شاید اتفاقی بیافتد! آیا چیزی بدتر از این هست که یک ملت با عزت را رسانه ملی در وضعیتی قرار بدهد که چشم امید به دست اروپایی ها بدارند که اعتمادی هم به آنها نیست؟! 

صدا و سیما کی قرار است برای برجام به عنوان یک تجربه ملی و تاریخی برنامه سازی کند؟ کی قرار است که از نقش جریان غرب گرا - که استحاله جمهوری اسلامی را دنبال می کند- در پایه ریزی و تحمیل برجام و اینک مصایب آن برای مردم و کشور سخن بگوید؟ صدا و سیما چه برنامه ای برای نقش نفوذی ها در برجام که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان خطرات بزرگ پیش روی نظام و کشور سخن گفته اند، دارد؟ می شود به بهانه معذوریت های - بعضا خود ساخته- صداو سیما از این رسالت های بزرگ چشم بپوشید؟ اساسا رسانه ملی رسالتی برای بیان واقعیات برجام و آینده آن ندارد؟!
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
انتقادات صریح مسیح مهاجری: حضرات! مردم سهم شما را کمتر از ترامپ نمی‌دانند؛ مردم را بیش از این خشمگین نکنید /بعضی از نهادهای مهم حوزوی و حکومتی به جای دشمن رئیس جمهور را مورد عتاب قرار می دهند /محتوای برخی از این تهاجمات سبک و خارج از منطق است /درخواست برای عذرخواهی روحانی بوی انتقام می دهد /این، دمیدن در شیپور از سرِ گشاد آنست /چرا در دوران احمدی نژاد دائما در حال ستودن او بودید
جهت اطلاع مهاجری... رهبر محبوبش (هاشمی رفسنجانی) توسط احمدی نژاد بعد از چند سال هنوزناراحته.بداند ....ولی روحانی به دلایل زیاد واز جمله موارد زیر از مردم عذر خواهی کند
رئیس جمهور،تمامی مشکلات، حتی مشکل آب خوردن را نیز به مسئله مذاکرات و تحریم ها گره زده شده.
روزنامه دولت در حالی جزئیات مذاکرات را به رهبرانقلاب نسبت می دهد و دولت را از عذرخواهی در خصوص برجام معاف می کند که پیشتر حسن روحانی اعلام کرده بود که مسئولیت همه مذاکرات را برعهده می گیرد و رهبر انقلاب هم شایعه ورود به جزئیات را رد کرده بودند
Iran, Islamic Republic of
تریبون های یکطرفه بی بی سی در اختیار اصلاح طلبان فراری است و‌ برجام را فتح الفتوح جا می زنند، انوقت صدا و‌سیما به دستور دولت برای ما دورهمی و خندوانه پخش می کند!!
هادی
Iran, Islamic Republic of
والا تلویزیون که دربست در اختیار منتقدانه....
یک برنامه در دفاع از برنامه نام ببر!
احتمالا شما هستید که فقط موقع خندوانه تلویزیون رو روشن میکنید....
Iran, Islamic Republic of
اقای 8-51 ما تابحال برنامه ایی ندیدیم از صدا و سیما به حمایت از برجام بجاش فقط از روز اول مخالفان حرف زدند و حرف زدند
مسعود
Iran, Islamic Republic of
ایرانی ها بی تفاوت ترین مردم دنیا نسبت به آینده کشور خود هستند آنقدر درگیر مسائل روز مرگی شده ایم که هر بلایی بر سرمان می آورند!
فقط باگذاشتن کامنت خودمان را تخلیه می کنیم و پول به جیب دولت بی کفایت می ریزیم!
این شده روش تخلیه ایرانی ها!
Iran, Islamic Republic of
ترکیه در راستای همدردی با فلسطینیها سه روز عزای عمومی در ترکیه اعلام کرد
ایران فقط محکوم میکند؟
چرا صدا وسیما تحرکی نمیکند؟
France
آره ولی همین ترکیه روزی چندین پرواز مستقیم از شهرهای مختلف به چندین شهر اسرائیل از جمله تل آویو و حیفا داره و کلی مراودات تجاری و سیاسی دیگه. اگر راست میگه اونارو قطع کنه. اینقدر ساده لوح نباشیم.
Iran, Islamic Republic of
دولت اجازه تظاهرت علیه سیاستهای اقتصادی وبرجام را نمیده باید قبول کرد که اروپا ازاین لحاظ یعنی تظاهرات برعلیه سیاستهای غلط دولتمردانشان (حداقل در مسایل اقتصادی)آزادتراز ایرانه
Iran, Islamic Republic of
اشتباه منفی دادم
ببین اوضاع چه قمر در عقربه که جهان نیوز داره به صدا و سیما میلی حمله می کنه!!!
کی به کیه اینجا اصن؟
Iran, Islamic Republic of
همیشه منتقد بودیم از زمان محمد هاشمی و فرصت سوزیهای آموزشی و فرهنگسازی در رسانه باصطلاح ملی
فضولباشی
Romania
امان از آن کلید
امان از آن خودکار
که این دو ابزار گرانبها چه ها که نکردند
اولی که حلّال کل مشکلات کشور شد
و دومی دشمنان را از دم تیغ (ببخشید از دم خودکار)گذراند !!!!!!!!!!!!!!!!!
افسوس که کسی قدر دان نیست و کفران نعمت می کنند
....
Iran, Islamic Republic of
رسانه ملی نه
رسانه تدبیر وامید
دقت کردین حتی 30و20 تمام مصاحبه هاش با نماینده های لیست امید واصلاح طلب ها شده
اصلا انگار سایر جریانها دیگه وجود ندارن
France
حالا کی قراره، خیانت روسیه و ایستادن آمریکا پای متحدانش به عنوان یک تجربه ی ملی و تاریخ ثبت بشه و در موردش برنامه بسازن؟