جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
 
۰

تغییرات مثبت در آزمون جامع دکتری

پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: 607273
حداقل نمره قابل قبول آزمون زبان انگلیسی جهت شرکت در آزمون جامع برای دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی به واحدها و مراکز آموزشی ارسال و جهت اجرا، ابلاغ شد؛ بخشنامه‌ای که تغییراتی نسبت به سال قبل دارد .
تغییرات مثبت در آزمون جامع دکتری
به گزارش جهان نيوز به نقل از فرهیختگان ،گذشتن از سد آزمون جامع برای دانشجویان دکتری شاید از خود آزمون هم سخت‌تر باشد؛ سدی که گذشتن از آن کار هر کسی نیست و دانشجویان را سخت به تکاپو می‌اندازد که پایه‌های زبان خود را قوی کنند. دانشجویانی که به‌دنبال کسب عنوان دکتر برای مدرک خود هستند باید قبل از شرکت در آزمون اصلی در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی پذیرفته شوند؛ اما هر دانشجویی با توجه به رشته و دانشگاه هدف خود، نوع آزمونی که انتخاب می‌کند، تفاوت دارد. آزمون زبان تولیمو (TOLIMO)، آزمون زبان تافل (TOEFL) و آزمون زبان آیلتس (IELTS) معتبرترین آزمون‌های زبان مورد پذیرش دانشگاه‌ها برای مصاحبه‌های دکتری هستند.

منابع این آزمون‌ها تا حد زیادی یکسان هستند و با مطالعه یک آزمون می‌توان برای دیگر آزمون‌ها هم آماده شد. تفاوت اساسی، شیوه برگزاری آزمون‌ها است. آزمون EPT هم آزمون ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است؛ آزمونی که هرماه توسط همین دانشگاه برگزار می‌شود و سطح زبان عمومی متقاضیان در محک آزمون قرار می‌گیرد؛ درواقع این آزمون پلی است برای داوطلبانی که نتوانسته‌اند مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی با نمره تعیین‌شده توسط دانشگاه را کسب کنند، بنابراین موظف به شرکت در آزمون EPT و کسب حداقل نمره قبولی در آن هستند. آزمون MCHE هم به‌عنوان مجوز ورود دانشجو به دوره دکتری داخل کشور تلقی می‌شود و اگر دانشجویی این مدرک زبان را نداشته باشد، نمی‌تواند به دوره دکتری وارد شود، هرچند این آزمون تنها در داخل کشور دارای اعتبار است. برای گذشتن از سد هرکدام از این آزمون‌ها باید یک نمره قابل قبول را کسب کرد تا علاوه‌بر کنکور دکتری، مدرک زبان نیز برای مصاحبه‌ها آماده شود.

دیروز معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه اصلاح جدول حداقل نمره قابل قبول آزمون زبان انگلیسی جهت شرکت در آزمون جامع برای دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی را ابلاغ کرد. بر این اساس دانشجویان برای هرکدام از این آزمون‌ها نیاز دارند نمره حداقلی را کسب کنند.

براساس این بخشنامه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص حداقل نمره قابل قبول آزمون زبان انگلیسی جهت شرکت در آزمون جامع برای دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی به واحدها و مراکز آموزشی ارسال و جهت اجرا، ابلاغ کرده است. براساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزشی و درسی دانشگاه آزاد اسلامی، حداقل نمره قابل قبول آزمون زبان انگلیسی برای دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی به شرح جدول زیر است.همچنین مقرر شده حداقل نمره آزمون زبان انگلیسی قابل قبول برای دانشجویان شاهد و ایثارگر با توجه به جامعه هدف اعلام‌شده در آیین‌نامه تسهیلات آموزشی مورخ 17/8/94 و نظر به مصوبه 208 هیات‌رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی مورخ 20/2/96، 80 درصد حداقل نمره قابل قبول برای سایر دانشجویان در نظر گرفته شود. این مصوبه از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجراست و با ابلاغ این بخشنامه، تمام بخشنامه‌های مرتبط قبلی کان‌لم‌یکن تلقی خواهد شد.

  اعلام زمان و نحوه ارائه نمره آزمون زبان خارجی برای دانشجویان دوره‌های دکتری

 حالا شرایط بهتر و مناسب‌تری برای داوطلبان  این آزمون‌ها در نظر گرفته شده است. دیروز معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «زمان و نحوه ارائه نمره آزمون زبان خارجی برای دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی» را نیز ابلاغ کرد. براساس این بخشنامه که از سوی علیرضا رهایی، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه ابلاغ شد و با توجه به اهمیت استفاده از منابع بین‌المللی در آموزش و پژوهش دوره دکتری، مقرر شد برنامه‌ریزی لازم برای ارزیابی به‌موقع نمرات زبان خارجی دانشجویان از شروع دوره آموزشی دانشجو صورت گیرد.

در بندی از این بخشنامه آمده است که برای سال‌های 1397 و 1398 دانشجویان دوره دکتری می‌توانند در صورت حصول سایر شرایط به‌طور استثنائی و قبل از کسب حدنصاب نمره زبان، در آزمون جامع شرکت کنند. همچنین در صورت قبولی در آزمون جامع، نتیجه این آزمون تا حداکثر 6 ماه بعد، به شرط قبولی در آزمون زبان و کسب حدنصاب لازم اعلام خواهد شد در غیر این صورت، قبولی در آزمون جامع نیز ابطال می‌شود. در این بخشنامه آمده است: «دانشجویان می‌توانند در آزمون‌های ماهیانه زبان مرکز سنجش و پذیرش یا سایر آزمون‌های زبان مورد قبول دانشگاه مطابق مصوبه جلسه 246 مورخ 12/10/96 شرکت و نمره قبولی کسب کنند یا با شرکت در دوره آموزشی زبان مرکز سنجش و پذیرش (در سه بخش 6 هفته‌ای) و به شرط کسب حدنصاب سه آزمون مربوطه، برنامه آموزشی خود را دنبال کنند.» در این بخشنامه تاکید شده دفاع از پیشنهاد رساله دکتری منوط به طی کلیه مراحل فوق است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *