چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 Aug 2022
 
۰

طوفان نمک در دریاچه ارومیه حقیقت ندارد

يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۳
کد مطلب: 602195
در حالی‌که وزش باد شدید و وقوع طوفان چهارم فروردین‌ در ارومیه از سوی رسانه‌ها، طوفان نمک نام گرفت، پرویز کردوانی، چهره ماندگار جغرافیا معتقد است آنچه در تصاویر مشاهده می‌شود ریزگردها در مراتع است نه طوفان نمک در دریاچه ارومیه.
طوفان نمک در دریاچه ارومیه حقیقت ندارد
به گزارش جهان نيوز، کردوانی درباره پدیده‌ای که طی روزهای گذشته به عنوان طوفان نمک معرفی شده می‌گوید: همانطور که پیشتر هم گفته بودم بلور نمک قابلیت بلند شدن و پخش شدن در هوا را ندارد.
 
 مگر آن‌که ماشین روی سطح نمک حرکت کند و کریستال‌های نمک خرد شوند. به علاوه، به فرض که حتی به جای نمک، سطح دریاچه را آرد هم پوشانده باشد در حالی که ۹ ماه سال سطح دریاچه مرطوب است امکان بلند شدن آرد وجود نخواهد داشت.

وی ادامه می‌دهد: غیرممکن از یکی از اهالی منطقه را پیدا کنید که بگوید شاهد طوفان نمک در دریاچه ارومیه بوده است. آنچه در تصاویر مشاهده می‌کنید ریزگردهای مراتع اطراف دریاچه ارومیه است و نه طوفان نمک در دریاچه ارومیه.

پدر علم کویرشناسی ایران با تاکید بر اینکه طوفان ریزگرد ارومیه ارتباطی به دریاچه ارومیه ندارد می‌گوید: مراتع اطراف دریاچه مدتهاست مانند سایر استان‌ها با مشکل ریزگردها مواجهند و همین سبب شده هزاران هکتار جنگل‌کاری انجام شده و هزاران هکتار قرق شود و دامداران از آن خارج شوند با این حال هنوز مهار ریزگردهای مراتع اطراف دریاچه ارومیه محقق نشده.

این استاد جغرافیا با بیان اینکه بارندگی در حوزه دریاچه ارومیه به نسبت سال قبل، ۳۰ درصد افزایش یافته اما تراز دریاچه به نسبت سال گذشته، دو سانتی‌متر یعنی ۴۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته به سفر اخیر اسحاق جهانگیری به دریاچه ارومیه اشاره کرده و می‌گوید: هرچند معاون اول رئیس‌جمهور در سفر خود به دریاچه ارومیه اعلام کردند که تراز دریاچه نسبت به سال قبل تغییری نداشته و از اهمیت احیای دریاچه گفتند اما در عمل اعتباری برای احیای دریاچه تعیین نکردند.

وی ادامه می‌دهد: در سفر ایشان، تنها برنامه‌هایی از قبیل لایروبی رودخانه‌ها که پیشتر هم با خرج میلیاردها تومان انجام شده، کم کردن آب کشاورزان و اختصاص ششصد میلیون متر معکب از آب سدها برای احیای دریاچه مطرح شد که اقداماتی است سرگرم‌کننده و نشان از آن دارد که دریاچه را رها کرده‌اند. چرا که اگر احتمال هم می‌دادند که دریاچه قابل احیا باشند در این سفر بودجه‌ای برای احیای دریاچه تعیین می‌کردند.
کردوانی که بارها با استناد به قانون ظروف مرتبط، احیای دریاچه ارومیه را غیرممکن دانسته با اشاره به اظهارات پیشین عیسی کلانتری، می‌گوید: آقای کلانتری زمانی که دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه بودند گفته بودند که در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، طوفان‌های نمکی منجر به جابه‌جا شدن شهرهای تبریز و ارومیه خواهد شد که مخارجی به مراتب بیشتر از احیای دریاچه ارومیه را به همراه خواهند داشت.

در حالی که همانطور که گفتم بلور نمک تنها در حالی که توسط تردد ماشین‌ها خرد شود و آن هم در فصل خشک سال که رطوبتی وجود ندارد می‌تواند از زمین بلند شود. احتمالاتی که حتی اگر محقق شوند هم آنقدر موثر نخواهند بود که به جابه‌جایی شهرهای تبریز و ارومیه بینجامند.
 
منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *