سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - 16 Aug 2022
 
۰
مقاومت زمانی میسر است که همگی در مشکل شریک باشیم

روایت‌ پزشکیان‌ از ریشه آشوب‌ها در برنامه جهان آرا

دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۴
کد مطلب: 580197
برنامه تلویزیونی «جهان آرا» یکشنبه شب 17 دی ماه با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و با موضوع ریشه یابی آشوب های اخیر و رسالت خانه ملت در قبال کشور و مردم، از شبکه افق پخش شد.
روایت‌ پزشکیان‌ از ریشه آشوب‌ها در برنامه جهان آرا
به گزارش جهان نيوز؛ برنامه گفت‌وگو محور جهان‌آرا یکشنبه شب 17 دی ماه سال 1396 روی آنتن شبکه افق سیما رفت. با توجه به اعتراضات آرام دو سال اخیر مردم مقابل مجلس شورای اسلامی که هیچ‌گونه توجهی بدان‌ها نشد، عوامل جهان‌آرا در قسمت دیگری از این مجموعه با بررسی ابعاد ناآرامی‌های اخیر از منظر عملکرد مجلس شورای اسلامی این برنامه را به موضوع «بررسی حوادث اخیر، ریشه‌یابی آن و رسالت مجلس شورای اسلامی» اختصاص دادند.
 
در این بخش از برنامه دکتر مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مهمان و وحید یامین‌پور مجری کارشناس بود.
 
پزشکیان: ریشه حل مشکلات تقویت وحدت و انسجام داخلی و اعمال عدالت است
پزشکیان در آغاز گفت‌وگو علت وقایع اخیر را با ارجاع به صحبت هفت دقیقه‌ایش که سه چهار هفته پیش در مجلس مطرح کرده بود این‌گونه بیان کرد: بی‌عدالتی در سیاست‌ها و قوانین ما و نبود وحدت دو هشدار خطر و توصیه مهم من است.
 
وی افزود: تفاوت سرانه درآمدها در استان‌های مختلف و همچنین بین مشاغل گوناگون و بی‌عدالتی‌های قومی و قبیله‌ای، جنسیتی و منطقه‌ای از مصادیق بارز بی‌عدالتی هستند. ما در قانون، مدیریت و برخورد با مردم نتوانستیم عدالت را پیاده کنیم.
 
نایب رئیس مجلس اظهار کرد: مسائل معیشتی و اقتصادی در جایگاهی پس از بی‌عدالتی قرار دارند. با نظر به اقتصاد مقاومتی فرمایش رهبری ما باید مقاومت کنیم، اما مقاومت زمانی میسر است که همه در مشکلات شریک شویم.
 
وی در خصوص وحدت تأکید کرد: در جامعه بین جناح‌ها و دسته‌ها و گروه‌های موجود وحدت نداریم.
 
یامین‌پور اضافه کرد: مردم که با هم وحدت دارند.
 
پزشکیان در واکنش به این گفته تصریح کرد: به نظر من مردم وحدت ندارند، چون در این صورت این مشکلات پیش نمی‌آمد.
وی ریشه حل این مشکلات را تقویت وحدت و انسجام داخلی و اعمال عدالت دانست.
 
یامین‌پور: مبنای تجمعات اخیر احساس بی‌عدالتی و محرومیت نسبی فراگیر است
یامین‌پور تأکید کرد: مبنای تجمعات اخیر احساس بی‌عدالتی و محرومیت نسبی فراگیر است. پزشکیان در تکمیل گفته یامین‌پور گفت: نبود انصاف هم علت دیگری است.
 
وی در خصوص پایان اغتشاشات بیان کرد: مردم ما انقلاب را می‌خواهند، چون با پوست و گوشت و خونشان این انقلاب را به دست آورده‌اند و حاضر نیستند این انقلاب را معامله کنند. در عین حال باید به مطالبات مردم جواب درستی بدهیم. مشکل ما هستیم، نه مردم و باورهایشان. ما به وعده‌هایمان آن‌طور که باید و شاید عمل نکردیم.
 
نماینده مردم تبریز در پاسخ به اینکه «مسائل معیشتی و اقتصادی مردم، بیکاری و رکود ناشی از چه عواملی است؟» توضیح داد: علت نبود برنامه راهبردی و استراتژیک مناسب است. دولت‌ها حتی برنامه‌های طراحی‌شده را اجرا نمی‌کنند و مهارت اجرای آن را ندارند و بر این اجرا نظارت علمی نمی‌شود.
 
وی تأکید کرد: باید بپذیریم کارها کارشناس می‌خواهند و ما کارشناس نیستیم. مشکلات اقتصادی پیامدهای یک دهه است و برنامه‌های اقتصادی در درازمدت جواب می‌دهند. 
 
 
پزشکیان: دولت به همان برنامه‌های پنجم و ششمی که خودش نوشته بود عمل نکرد
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: دولت‌ها باید حرف و استراتژی درست را از مسیر درست تبدیل به قانون می‌کردند. مقام معظم رهبری زیر برنامه پنج‌ ساله چهارم تشریح کردند بودجه‌های سالانه باید بر اساس این برنامه نوشته شود، اما گفته شد اصلاً این برنامه را قبول نداریم. دولت به همان برنامه پنجم و ششمی که خودش نوشته بود عمل نکرد.
 
وی تأکید کرد: از نظر علمی مجلس بدنه نظارتی کارشناسی را ندارد. ساختار شکل‌گیری مجلس بر اساس جریانات حزبی ـ حزب به معنای گروه‌هایی با سلایق مختلف، نه حزب به معنای واقعی ـ است.
 
یامین‌پور در واکنش به صحبت‌های پزشکیان خاطرنشان ساخت: کارشناسان در مجلس حضور دارند و نقد شما هم به‌جاست، اما شما نایب رئیس یکی از قوای سه‌گانه هستید و مردم از شما مطالبه می‌کنند.
 
 ساختار مجلس پاسخگو نیست و اگر بود تا حالا مشکلات را حل کرده بود
پزشکیان اذعان کرد: ساختار مجلس پاسخگوی سئوال شما نیست و خروجی آن هم آنچه مورد انتظار است نیست. اگر پاسخگو بود که تا حالا مشکلات را حل کرده بود.
وی در پاسخ به این پرسش که «چرا مجلس نمی‌تواند طرح عملیاتی برای حل مشکل اقتصاد ایران ارائه دهد؟» گفت: چون منِ نماینده برای اینکه نماینده باشم باید دغدغه شهر و روستاهای اطراف آن را که نماینده‌اش هستم داشته باشم و کلان فکر نمی‌کنم. همه دنبال این هستند که سهمشان را از پول مشخصی ببرند.
 
نایب رئیس مجلس پیرامون کمیسیون‌های مجلس تبیین کرد: با وجود تخصصی بودن کمیسیون‌ها خروجی آنها تخصصی نیست، چون بدنه کارشناسی مجلس، کارشناسی نیست.
وی در خصوص طرحی برای اصلاح ساختار مجلس اعلام کرد: اول باید بپذیریم که مشکل داریم. بعد باید صادقانه بنشینیم و با تکیه بر وحدت و عدالت به طرح مناسبی برسیم.
 
دولت باید برنامه‌های مختلف را از درون قانون برنامه پنج‌ ساله در آورد، نه اینکه حرف جدید بزند
پزشکیان در خصوص اجرای برنامه‌ها تصریح کرد: دولت باید برنامه‌های مختلف را از درون قانون برنامه پنج‌ ساله در آورد، نه اینکه حرف جدید بزند.
وی گام اول بروز معضلاتی همچون رانت‌، زمین‌خواری، رشوه، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری را نبود ساختار اطلاعاتی درست در کشور دانست و توضیح داد: تا زمانی که داده مناسب در اختیار نداشته باشیم، حتی اگر عالم سیاست‌گذاری باشیم نمی‌توانیم سیاست درست را تنظیم کنیم. سیاست درست بر مبنای داده‌های درست شکل می‌گیرد.
 
نماینده مردم تبریز راجع به فرهنگ رفتاری نمایندگان مجلس گفت: وقتی منِ نماینده برای رأی‌آوری اولویتم کسب بودجه از فلان وزیر یا فلان مسئول یا ... برای جایی است که نماینده آن شده‌ام باشد، به تبعش فرهنگ و رفتارهایم هم آن‌گونه تنظیم خواهد شد. الان سبک زندگی اوایل انقلاب در هیچ‌یک از ما نیست. کل فرهنگ را عوض کرده‌ایم.
 
برای ساختن جامعه باید نگاهی را که اوایل انقلاب داشتیم نگه می‌داشتیم یا حداقل قدری زنده کنیم
وی تأکید کرد: برای ساختن جامعه باید نگاهی را که اوایل انقلاب داشتیم نگه می‌داشتیم یا حداقل قدری آن را زنده کنیم. با نگاه طلبکارانه به جایی نمی‌رسیم. اوایل انقلاب به خاطر اعتقاد همه چیزمان را می‌دادیم.
 
پزشکیان در خصوص مالباختگان مؤسسات مالی و اعتباری یکی از گرفتاری‌ها را عدم پاسخگویی به این عزیزان دانست و خاطرنشان ساخت: همان موقع 140، 150 نفر از نمایندگان مجلس امضا کردند که از رئیس‌جمهور در این باره سئوال شود.
 
وی افزود: کمیسیون ویژه‌ای شکل گرفت و به دستور مقام معظم رهبری مجوزها به قوه قضائیه داده شد تا روند رسیدگی به مطالبات مالباختگان این مؤسسات اجرا شود. در گام اول اولویتمان کسانی بودند که عرصه برایشان تنگ شده بود و مبالغ 50، 100 و 200 میلیون طلب داشتند و در صورت عدم بازگشت مطالباتشان زندگی‌شان ساقط می‌شد.
 
عضو کمیته سه نفره پیگیری مطالبات از مؤسسات مالی و اعتباری توضیح داد: از آذر ماه که گام اول برداشته شد، قرار شد بانک مرکزی برای پاسخگویی به سپرده‌گذاران بالای 200 میلیون تومان راه‌حل ارائه دهد.
 
وی در خصوص پیگیری مجلس در مورد مالباختگان مؤسسات شرح داد: در این باره سه فاز را مصوب کردیم. اول اینکه قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و سیستم‌های امنیتی کسانی را که این اموال را گرفته‌اند شناسایی کنند و مبالغی را که دست به دست گشته است در بیاورند.
 
نایب رئیس مجلس فازهای دوم و سوم را این‌گونه توضیح داد: بانک مرکزی موظف شد در شهرها جاها و افرادی را برای پاسخگویی به مردم در نظر بگیرد تا به مردم اطمینان دهند مطالباتشان در حال پیگیری است. در فاز سوم قرار شد بانک مرکزی برای سپرده‌گذاران بالای 200 میلیون تومان راه‌حل ارائه دهد. همچنین هیئتی از سپرده‌گذاران، قوه قضائیه، مجلس، دولت و هیئت تسویه‌ای که برای هر یک از این بانک‌ها وجود دارد شکل بگیرد تا کار سریع‌تر پیش برود.
 
وی در ادامه یادآور شد: حضور قوه قضائیه برای صدور حکم‌های قضایی لازم بر سرعت کار می‌افزاید، زیرا بسیاری از اموالی که مؤسسات نمی‌توانستند بدهند به خاطر این بود که قوه قضائیه آنها را ممنوع‌المعامله و مسدود کرده بود، اما پس از این جریان اجازه داده شد این اموال در اختیار بانک قرار بگیرد و حتی خط اعتباری برایشان صادر شود.
 
پزشکیان خبر از ورود به فاز دوم این قضیه را داد و خاطرنشان ساخت: در پی یافتن راه‌حلی برای سپرده‌گذاران با رقم‌های بالای 200 میلیون تومان هستیم.
وی تأکید کرد: بانک‌ مرکزی و مؤسسات باید افرادی را برای پاسخگویی به مردم در نظر بگیرند. وقتی مردم جواب نمی‌گیرند باید به طریقی صدایشان را به گوش یکی برسانند.
 
 تلاش بر این است مبلغ اولیه سپرده‌گذاران تا حد امکان به صاحبانشان برگردد
عضو هیئت سه نفره تصریح کرد: بازگشت همه مطالبات امکان نخواهد داشت، زیرا در بین سپرده‌گذاران عده‌ای با زد و بند با رؤسای بانک‌‌ها و مؤسسات تا 89 درصد سود می‌گرفتند. تلاش بر این است مبلغ اولیه سپرده‌گذاران تا حد امکان به صاحبانشان برگردد و تا جایی که ممکن است سود متعارفی را که قانون تعریف کرده است بپردازیم. لازمه‌اش شناسایی اموال دست به دست شده و تیم مسئول این کار پیگیر است.
 
وی شناسایی و برخورد با متخلفان را وظیفه قوه قضائیه و سیستم اطلاعاتی کشور دانست و تفصیل کرد: یکی از مصوبات این است که نه فقط مؤسسات مالی و اعتباری متخلف، بلکه همه کسانی که در این تخلفات شریک و موجب ضرر و زیان شدند شناسایی شوند، از جمله کسی که به خلاف به این‌گونه مؤسسات مجوز داده است و مدیران، کارشناسان و حسابداران متخلف این مؤسسات.
 
نماینده مردم تبریز اشاره کرد: همین مؤسسات سیستم پولی مملکت و صنعت را با بحران مواجه کرده است. یکی از راه‌های کنترل بحران کنترل همین پول‌هایی است که به‌جای تولید و اشتغال‌زایی در دلالی سرازیر شده‌اند.
 
یامین‌پور گفت: هم باید فرهنگ شنیدن صدای انتقاد مردم، معترضان و مالباختگان در مسئولین وجود و هم معترض فرهنگ اعتراض را داشته باشد.
 
پزشکیان در خصوص چگونگی شکل‌گیری اعتراض و برخورد نظام با آن به قانون ارجاع داد و گفت: چنانچه بر مبنای قانون اساسی عمل کنیم مشکلی پیش نمی‌آید. باید بستری برای معترضین فراهم شود تا طبق قانون بدان‌ها مجوز داده شود و آنها اعتراضشان را اعلام کنند.
 
 وظیفه ما پاسخگویی به مردم است که در ساختار اداری ما شکل نگرفته است
وی در ادامه تأکید کرد: باید ساختاری ایجاد کنیم که بتوانیم جوابگوی مردم باشیم. وظیفه ما پاسخگویی به مردم است که در ساختار اداری ما شکل نگرفته است. وقتی کسی پاسخگو نیست به‌ناچار به کف خیابان می‌آید و متأسفانه با آنها بد برخورد می‌کنیم و معترضیم که چرا به کف خیابان آمده‌اید!
 
نایب رئیس مجلس در واکنش به اینکه در دوران دانشجویی جزو بزن بهادرهای دانشگاه علوم پزشکی تبریز بود، گفت: ما بزن بهادر نبودیم، بلکه از حق، اعتقاد و باورمان بر اساس منطق دفاع می‌کردیم، حتی در بحث با گروه‌های مختلفی چون مجاهدین، چپی‌ها، کومله و... ـ که آن موقع در دانشگاه‌ها بودند ـ وقتی کم می‌آوردند ما را تهدید می‌کردند که پاسختان را با گلوله می‌دهیم. منطقشان همین بود.
 
وی با شرح جریاناتی که در دانشگاه علوم پزشکی تبریز رخ داد، افزود: انقلاب فرهنگی از دانشگاه ما شروع شد. اعتراضات آن موقع با حالا فرق داشت. آن موقع هر کاری را بر اساس اعتقادات و باورهایمان انجام می‌دادیم. اگر قانون خلاف اعتقادات ما بود ما همچنان اعتراضمان را می‌کردیم. نباید قانونی بنویسیم که اعتقادات اکثریت جامعه را ندیده بگیرد و آنها را بازداریم.
 
یامین‌پور مطرح ساخت: در جریانات اخیر که اعتراضات به سوء استفاده‌های آشوبگران و اغتشاش‌گران تبدیل شد، چهره‌های شاخص جریان اصلاح‌طلب و مجمع روحانیون مبارز و... این ناآرامی‌ها و خیابانی کردن اعتراضات را راه درستی ندانستند. در اینجا تغییر موضعی در جریان اصلاحات نسبت به آنچه که پس از جریان 88  به وقوع پیوست دیده شد.
 
پزشکیان به عنوان چهره اصلاح‌طلب در تحلیل گفته یامین‌پور تصریح کرد: چون این دو قضیه با هم بسیار متفاوتند. نکته مهم این است که آنها که آن طرف نشسته‌اند استقلال و سربلندی ما و اصلاً کل ما را نمی‌خواهند، چه چپمان و چه راستمان را. هدفشان چاپیدن کل سرمایه مملکت و سکوت ماست.
 
وی در ادامه یادآور شد: قطعاً هر انسان آزاده و پایبند به مملکت، باورها و اعتقاداتش در مقابل کسانی که می‌خواهند کشورمان را از بین ببرند ساکت نمی‌نشیند. عده‌ای ناآگاهانه به خاطر اشتباهات ما فریب افرادی را خوردند، البته تعدادی هم از ما عصبانی هستند. عده‌ای هم از اول انقلاب قصدشان این بود که انقلاب و اسلام نباشد. دشمن در کمین فرصت است تا آتش بیار معرکه باشد.
 
نایب رئیس مجلس بیان کرد: به نظرم آنچه که این جریانات در وقایع اخیر کردند حداقل کار ممکن بود و دشمنی‌شان با ما بیش از اینهاست. باید برای ساختن مملکت با سلایق مختلف و در چهارچوب قانون و بر اساس استراتژی درست و کارشناسانه دست به دست هم دهیم. در چهارچوب همدیگر را نقد کنیم نه اینکه برای حذف یکدیگر به نقد هم بپردازیم.
 
وی مؤکداً گفت: باید با هم باشیم و جواب مردم را بدهیم و طبق آنچه که مقام معظم رهبری در چشم‌انداز فرمودند اول شویم. الان برنامه و رفتارهای ما برای اول شدن نیست. نیاز به دستورالعمل داریم و با شعار دادن و حرف زدن ممکن نیست.
 
نماینده مردم تبریز ضمن تقدیر از دولت فعلی در عرصه بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: هیچ دولتی به اندازه این دولت در مورد بهداشت و درمان اعتبار، هزینه و همت نکرده است. نباید سیاست کلی دولت در مورد حل مشکلات مردم در این زمینه را نادیده گرفت.
 
وی در خصوص طرح تحول سلامت توضیح داد: زمانی که وزارت بهداشت و درمان این طرح را نوشت و در کمیسیون ارائه دادند، موافق نبودم و نظرم این بود که در صورت اجرایی شدن با مشکل مواجه خواهد شد. در بحث با کارشناسان مربوطه دلایلم را گفتم. بارها در کمیسیون در این خصوص صحبت شد. همین‌طور در جلسات خصوصی با دکتر هاشمی در این باره صحبت کردم.
 
پزشکیان تصریح کرد: نظرم بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته در دنیا و کشورهایی که این راه را رفته و برگشته بودند، این بود که دولت کل اعتبارش را هم بدهد نخواهد توانست این راه را تا آخر برود. از اول معلوم بود این روند از نظر علمی درست نیست. از نظر قانون برنامه پنجم و سیاست‌های کلی که مقام معظم رهبری فرموده بودند این طرح خلاف قانون‌های زیادی داشت.
 
وی اذعان کرد: ما با وجود اعلام نظراتمان راجع به طرح تحول سلامت در کمیسیون تنها بودیم و در مجلس هم پولی دستشان آمده بود و داشتند خرج می‌کردند.
 
 طرح تحول سلامت موجب ایجاد اختلافات درآمدی 10 الی 40 برابری بین طبقات و صنوف مختلف پزشکی می‌شود
نماینده مردم تبریز در خصوص اشکالات این طرح شرح داد: اینکه از مریض پول نگیریم خوب است، اما باید بتوانیم این روند را ادامه بدهیم. ایراد این طرح موجب ایجاد اختلافات درآمدی 10 الی 40 برابری بین طبقات و صنوف مختلف پزشکی می‌شود.
 
وی تبیین کرد: سقف درآمد در دانشگاه‌ها 80 میلیون و بعضی 100 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، اما در بیرون و تعرفه‌های خصوصی این‌گونه نیست و چه بسا عده‌ای به درآمدهای 500 میلیون تومان یا 1 میلیارد برسند. در این چهارچوب برخی هم 2 الی 5 میلیون در می‌آورند. فاصله بین این مبالغ بسیار زیاد است.
 
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص دیگر اشکالات این طرح اظهار کرد: در واقع سیستمی طراحی شده است که از نظر علمی در آن ناهنجاری وجود دارد. از یک طرف مکانیسم‌های پرداخت آن معضلی در سیستم ایجاد کرده است و از طرف دیگر پولی برای ادامه این روند وجود ندارد. چنانچه پول این طرح فراهم شود دیگر نمی‌توان هیئت علمی وزارت علوم را قانع کرد با پنج یا شش میلیون تومان تدریس کند.
 
 با طرح تحول سلامت نظام مالی و نظام رفتاری دانشگاه‌ها و آموزش کشور به هم می‌ریزد
وی اشاره کرد: در حقیقت با طرح تحول سلامت نظام مالی و نظام رفتاری دانشگاه‌ها و آموزش کشور به هم می‌ریزد.
نماینده مردم تبریز با اشاره به بند 5 سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری تأکید کرد: خارج از سطح‌بندی و ارجاع پرداخت به هیچ‌وجه نباید انجام بگیرد. در حالی که در طرح تحول سلامت خارج از سطح‌بندی و ارجاع پرداخت صورت می‌گیرد.
 
وی در ادامه گفت: در حال حاضر توقعاتی را در جامعه ایجاد کرده‌ایم که منابع ما با این توقعات همخوانی ندارند. ما سرویسی را در بهداشت و درمان به جامعه تبلیغ می‌کنیم که در اروپا و امریکا ارائه می‌شود، اما سرانه بهداشت و درمان در امریکا 9 هزار دلار و ایران خصوصی و دولتی با هم 400 دلار است. در نهایت ما به عده‌ای خدماتی در سطح امریکا می‌دهیم و به عده دیگری نخواهیم توانست هیچ خدماتی بدهیم و بنابراین حذف می‌شوند.
 
پزشکیان به‌طور خلاصه یادآور شد: چنانچه همان چهارچوب برنامه را که سطح‌بندی، ارجاع، پزشک خانواده، (guide line)، تجمیع منابع و تخصیص بر اساس خرید راهبردی و پرداخت عملکردی را انجام می‌دادیم اشکالات موجود به وجود نمی‌آمدند.
 
وی اذعان کرد: مکانیسم پرداخت در روند ما بر اساس عدالت نیست. اگر صادقانه با مردم سخن بگوییم واقعیت این است که حقم نیست درآمدم ده برابر کسی باشد که در این جامعه زندگی می‌کند، اما متأسفانه این‌گونه است. همه هم شریک و دست در دست هم هستیم، اما موقعی که از ما مطالبه می‌شود چیز دیگری را مقصر جلوه می‌دهیم.
 
 طرح تحول سلامت خلاف سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و قانون است
نایب رئیس مجلس تأکید کرد: طرح تحول سلامت خلاف سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و قانون است.
وی در پاسخ به این سئوال که «چه کسی باید جلوی این را بگیرد؟» خاطرنشان ساخت: وظیفه‌ام این است که آگاهی بدهم قوه قضائیه! مجلس! صدا و سیما! دولت! همگی دارید راه را اشتباه می‌روید. اگر اینها نخواهند تغییر کنند من چه کاری می‌توانم بکنم؟ برای درست شدن مملکتمان باید منِ نوعی بپذیریم که حقم نیست که این‌طوری است.
 
نماینده مردم تبریز در خصوص طرح تحول سلامت خبر از تغییر آن طی جلسه‌ای با دکتر هاشمی، معاونین جدیدش و چند تن از رؤسای دانشگاه‌ها داد و افزود: البته روند کار کند است.
 
وی در پایان گفتگو راه‌حل را بازگشت به قانون برنامه دانست و گفت: باید بر اساس پولمان سفره پهن و توقع ایجاد کنیم. باید عدالت را در مکانیسم‌های پرداخت و رفتارها اعمال کنیم. با بی‌عدالتی در سیستم حتی کسی که درآمد 30، 40 میلیونی دارد ناراضی است، چون چشمش به کسی است که درآمد 300، 400 میلیونی دارد و همین‌طور الی آخر. در قانون نوشته شده است، اما در اجرا علل مختلفی وجود دارد که نتوانستیم نظارت را تکمیل کنیم.

منبع:رجانیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *