جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - 19 Aug 2022
 
۲
۱۳
مساله ای فراتر از مواضع متفاوت ظریف و روحانی درباره برجام

عاقلانه ترین اقدامات درباره آینده برجام چیست؟

يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب: 535038
در این میان رفتار ایران در مقابل ترامپ و تیم سیاست خارجه او نیز بسیار مهم است. ترامپ نه یک سناریو بلکه چند سناریو همزمان درباره برجام دارد و ایران نیز باید در اینباره چند لایه رفتار کند.
عاقلانه ترین اقدامات درباره آینده برجام چیست؟
گروه بین الملل جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: این روزها که ظریف درباره خروج از برجام و یا رئیس جمهور محترم صریح تر از نقض برجام توسط آمریکایی ها سخن می گویند مساله ای فراتر از نقد، یادآوری اشتباهات شان یا برعکس تشویق، تقدیر و همراهی با این سخنان وجود دارد. باید یکبار دیگر مساله را با توجه به تجریه کوتاه چند ماهه از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در کاخ سفید بررسی کرد.

در همین راستا از رفتار شناسی و بررسی برخی مواضع ترامپ و اطرافیانش می توان موارد ذیل را دریافت کرد:

الف: ترامپ و مشاورانش تاکنون نشان داده اند برای حذف میراث سیاست خارجه اوباما (همانند توافق با کوبا) مصمم هستند. ترامپ می خواهد میراث سیاست خارجه اوباما را آمریکایی ها یا فراموش کنند و یا حداقل ناکارآمد بدانند. او نیازمند این است که کارآمدی خود را در عرصه سیاست خارجه با اثبات ناکارآمدی سیاست های اوباما نشان بدهد.

ب: ترامپ گرچه درباره برجام برخی اظهارنظرهای صریح داشته ولی با این وجود نوعی از ترس و محافظه کاری هم در او دیده می شود. میان این سخن او در ایام انتخابات که برجام را پاره خواهد کرد تا دست دست کردن وی بعد از گذشت چند ماه از ریاست جمهوری برای تصمیم گیری شفاف درباره برجام فاصله کمی نیست.

ج: ترامپ درباه برجام البته بی سناریو هم نیست. اینکه رئیس جمهور آمریکا تلاش می کند با حفظ ظاهری برجام دایره تحریم ها علیه ایران را افزایش بدهد و یا ایران را وادار کند که به نوعی برجام را یک طرفه ترک کند و یا حتی برجامی با چارچوب های جدید به ایران تحمیل کند و یا حداقل تعهدات برجامی آمریکا به کندی پیش برود همه سناریوهای هستند که در همین چند ماه شواهد آن را شاهد بوده ایم. البته به همین ها اضافه باید کرد که ترامپ در سیاست منطقه ای خود تصمیم اصلی خود را گرفته و قراردادهای نظامی و تجاری وی با عربستان تکلیف ایران را مشخص کرده است.

د: در این میان رفتار ایران در مقابل ترامپ و تیم سیاست خارجه او نیز بسیار مهم است. ترامپ نه یک سناریو بلکه چند سناریو همزمان ( همانطور که در بند ج گفته شد) درباره برجام دارد و ایران نیز باید در اینباره چند لایه رفتار کند. به نظر می رسد که رفتار مسئولین کشورمان بیش از تصمیمات محافل اطراف ترامپ در تصمیم رئیس جمهور آمریکا موثر باشد. ساده تر آنکه هرنوع رفتار این روزهای مسئولین یکی از سناریوهای گفته شده را به مرحله اجرا نزدیک خواهد کرد.

و: در همین راستا ایران باید موارد ذیل را رعایت کند:

1) ایران درباره تحریم های غیر هسته ای باید حساسیت ویژه ای نشان بدهد تا این نوع تحریم ها همچنان سیر صعودی خود را نه تنها متوقف کند بلکه سبب ریل گذاری برای بازگشت برخی تحریم ها و بهانه های قدیمی تر درباره پرونده هسته ای نیز نشود.

2) ایران ضمن پایبندی به برجام و نشان دادن سلامت خود درپایبندی به تعهدات بین المللی از جدی بودن خود برای مقابله با تخلف آمریکا از برجام نیز نمایش باور پذیری ارائه بدهد.

3) گفتگو و یا حتی پذیرفتن شروطی برای برخی بازبینی ها درباره برجام نیز خطرناک ترین کار ممکن خواهد بود و ایران نباید به آن دچار شود. باز نویسی برجام از همین الان مشخص است که ضرری به مراتب هنگفت تر از برجام دوران اوباما را به کشور تحمیل خواهد کرد. به خصوص که اینک تجربه برجام اول نشان داد مسیر بدعهدی های طرف آمریکایی با مذاکرات تشدیدتر هم می شود.

4) در عرصه دیپلماتیک ایران باید عدم پایبندی آمریکا به برجام را با تمام توان پیگیری کرده و در این میان بزرگترین هنر همراه کردن کشورهای روسیه، چین و برخی کشورهای غربی برای اتخاذ مواضع قاطع تر دربرابر تخلفات بیشتر آمریکا درباره برجام خواهد بود.

5) عاقلانه ترین اقدامات نیز شامل مواردی خواهد بود که ایران را در مقابل هر نوع سناریو احتمالی همانند خروج یک طرفه آمریکا از برجام و تشدید تحریم های بی سابقه تر بیمه کند. ترامپ برای برخی تعهدات انتخاباتی خود در سیاست خارجه (که قلب این تعهدات به نوعی درباره ایران بوده) نشان داده که عجله مضاعفی دارد و عاقلانه آن است که از همین اکنون ایران مواضع و شرایط خود را برای بدترین سناریو ها تنظیم کند. در این میان حذف و عدم تکرار پیام های که ترامپ را برای سناریوهای بدتر در مواجه با ایران انگیزه میدهد اولین قدم است. دومین قدم نیز تقویت بیشتر این باور خواهد بود که ایران با برجام و یا بی برجام مسیر پیشرفت مشخصی دارد که بدترین سناریوها نیز در آن خللی ایجاد نخواهد کرد.بعد از این قدم های دیگر چندان سخت نخواهد بود...

*سردبیر جهان نيوز
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


فضلی
Iran, Islamic Republic of
کاش فهم فرمایشات رهبری را 5سال پیش داشتید
اسمع افهم یا فلان ابن فلان
سعید
Iran, Islamic Republic of
سلام
اینا نیاز به رای مردم داشتند آمریکا دوستیشون گل کرد و رای خاکستری رو نصیب خودشون کردن و جالبه که دولت نهم و دهم را به پوپولیست بودن متهم میکردن حالا خرشون از پل گذشته و همسو با اونایی شدن که بهشون رای ندادن
Iran, Islamic Republic of
کاش حرف دلسوزان نظام را گوش می دادید
حسین
Germany
چون نمی توان به گذشته باز گشت و آب بجوی رفته را ...
باید دید در این شرایط چه باید کرد.
شش ماه گذشته و ماهای انتخابات این آقا به شرق و غرب حمله کرد. فقط کره را در نظر بگیرید. در آخرین حرکت چند هفته قبل حتی اعلام کرد که ناو فلان و فلان در راه کره شمالی هستند. در حقیقت اینطور نبود و بجای دیگری دور از کره اعزام شده بودند و بعد از آن سکوت. این شرایط در امور داخلی هم صدق می کند.
از سوی دیگر سعودی ها مفت خر به خوش آمد گوئی شدند و برایشان چقدر هزینه برداشت و حتی مشکل قطر (الحمدالله از نظر این حفیر) از همانجا شروع شد.
شاید بتوان پیش بینی کرد که بدنبال طعمه می گردد تا ضربه شستی نشان دهد. نهایتا کاسبکار است و موضوعات را از این دیدگاه می نگرد. این هرج و مرج فرصتی بسیار خوب برای مومنان زیرک است تا با بازی با دشمن منتظر درگیری اساسی او در جای دیگری باشند.
البته تنها خدا می داند و اما او همیشه با مومنان سات
اصغر
Iran, Islamic Republic of
دست دولت ومجلس برای اقدام متقابل کاملابسته است چون حتی عراقچی هم درنشست 5+1هیچ شکایتی رانتوانست علیه برجام ارائه کندبه نظربنده دولت ومجلس دارنددست دست می کنندکه این موضع گیری واقدام متقابل ازسوی رهبراعلام شود مثل اتفاقی که درسال آخردولت هشتم وقضیه شهیدان منا افتادروحانی هرحادثه ای راکه برای برجام بیافتدراشکست خود تلقی می کندبنابراین باتمام قواسعی دارداین برجام رانگه دارد
Europe
امریکا قصد تغییر رژیم ایران را دارد
برجام سیخی چند!
Iran, Islamic Republic of
پس چه شد ؟ روحانی که برجام را به میوه های گلابی تشبیه کرده بود ، یک بچه نابالغ هم اگر برجام را برایش می خواندند این تشخیص را میداد که امضای برجام و عمل به برجام و آن هم یکطرفه احمقانه محض ویا خائنانه است و حال آنکه نخبگان متعهد و دلسوز کشور و نظام مقدس و خصوصا رهبر فرزانه و معظم انقلاب بارها و بارها گوش زد کردند ولی روحانی و تیم مذاکره کننده گوش نکرده و حتی متن کامل برجام را از همه پنهان نمودنند آیا شایسته نیست با امضاکنندگان و عمل کنندگان به برجام و کسانیکه زحمت دانشمندان غزیز مان را هدر دادند و کشور را سالهای سال عقب راندند بر خورد انقلابی و محاکمه شوند ؟!
Iran, Islamic Republic of
حتی یک منفی یعنی عدم درک برجام
عباس
Iran, Islamic Republic of
واقعا خوشین ها
علی
Iran, Islamic Republic of
تمام کسانیکه دست داشتند محاکمه و به سزایشان برسند سرمایه مملکت را نابود کردند نه مال پدری را کجاست علی ع ببیند
حسین
Germany
رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ
Iran, Islamic Republic of
سگی که (منظور ترامپ )پارس می کنه حمله نمی کنه ....آقای ظریف توبه کنید مردم شمارا می بخشند!
Iran, Islamic Republic of
مثبت زدم برای مردم ولی تاریخ نه ظریف نه روحانی نه تیم هسته ای را نمی بخشند