سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - 7 Feb 2023
 
۰

فرافکنی درباره پرداخت دیه شهدای مسجدالحرام و منا

شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب: 510234
همسر شهید دانشمند حاتمی با اشاره به انفعال دولت یازدهم مقابل سعودی‌ها و عدم پاسخ مناسب به اتهامات و فرافکنی‌های ریاض گفت: متأسفانه مذاکرات اخیر حج بر اساس مدل بی‌خاصیت برجام و بر خلاف منافع عمومی ملت انجام شد.
فرافکنی درباره پرداخت دیه شهدای مسجدالحرام و منا
 به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، فرشته روح‌افزا درباره بیانیه اخیر اجلاس سران عرب و اتهامات عربستان سعودی به ایران پس از بروز وقایع مسجد‌الحرام و منا و کشته شدن حدود 500 حاجی ایرانی در آن کشور، گفت: یکی از بندهای پانزده‌گانه بیانیه پایانی اجلاس سران عرب خصمانه‌ تلقی کردن موضع‌گیری مسئولان ایرانی در پی تعرض به سفارت عربستان در تهران و  کنسولگری آن در مشهد بوده است. 
وی افزود: در حالی که ایران هیچگاه موضعی علیه عربستان سعودی اتخاذ نکرده و حتی افرادی که اقدام به این تعرض کرده بودند هم با موضع‌گیری تند رئیس‌جمهور کشورمان دستگیر شدند اما سعودی‌ها همواره اتهامات مختلفی را به مناسبت‌های متفاوت به ایران وارد می‌کنند.
انتقاد از عدم تشکیل کمیته حقیقت یاب حوادث مسجد الحرام و منا
همسر شهید احمد حاتمی تصریح کرد: انتقاد جدی عربستان علیه ایران در پی این تعرض به نظر می‌رسد که بیشتر به دلیل عدم مطالبه ایران از آنها در وقایع سقوط جرثقیل در مسجد‌الحرام و همچنین حادثه منا و شهادت بیش از 500 حاجی ایرانی بوده است لذا به نظر می‌رسد که روشنگری لازم در پی تعرض به سفارت عربستان در تهران صورت نگرفته در حالی که همگان می‌دانند که هیچ کارمند سعودی در آنجا نبوده اما با این حال ریاض به صورت یک طرفه روابطش را با تهران قطع کرده است.
همسر شهید دانشمند فضایی ایران خاطر نشان کرد: هیچ کمیته حقیقت‌یابی درباره تعرض به سفارت عربستان در تهران تشکیل نشده و اطلاع‌رسانی لازم در این باره صورت نگرفته اما با این حال چند نفر در این جریان دستگیر و محکوم شدند اما به دلیل اطلاع‌رسانی محدود مسئولان ایرانی، دولت عربستان سعودی به ما انتقاد می‌کند.
وی با اشاره به دریافت دعوتنامه حج سال 96 از سوی ایران از طرف عربستان به عکس‌العمل سریع و پاسخ مثبت مسئولان حج و زیارت درباره آغاز مذاکره به سعودی‌ها انتقاد کرد و افزود: به نظر می‌رسد که این مذاکرات بر اساس مدل برجام صورت گرفته و به هیچ وجه منافع ملت در آن لحاظ نشده است.
برخی شروط از سوی ایران در مذاکرات حج پذیرفته شده
وی اظهار داشت:‌برخی کارشناسان معتقدند که در مذاکرات حج طرف ایرانی امتیازاتی به طرف سعودی داده و حتی تعهداتی را هم پذیرفته است که اگر این خبر صحت داشته باشد نشان‌دهنده خوار و ذلیل شدن ما در برابر سعودی‌هاست. 
روح‌افزا تصریح کرد: پادشاه عربستان و اردن در بیانیه مشترکی پس از برگزاری جلسه سران اتحادیه عرب، ما را متهم به حمایت از تروریسم کرده‌اند در حالی که سعودی‌ها در یمن آدم‌کشی کرده و در حقیقت بازوی رژیم صهیونیستی در منطقه هستند اما مسئولان وزارت خارجه ایران موضع‌گیری مناسبی علیه سعودی‌ها اتخاذ نکرده و سازمان حج و زیارت هم مطالبه جدی در قبال حقوق بیش از 500 شهید ایرانی حادثه مسجد‌الحرام و منا نداشته است.
همسر شهید احمد حاتمی اظهار داشت: حج سال 96 در حالی اجرایی خواهد شد که طرف سعودی هیچگونه عذرخواهی در قبال سوء تدبیرهایش از ایران نکرده گویا به نظر می‌رسد دولت و وزارت خارجه کشورمان مسئولیتی را در قبال پیشگاه الهی و ایرانی‌ها ندارند و حتی در قبال مطالبات مقام معظم رهبری برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب هم چیزی نشنیده‌ و اقدامی نکرده‌اند در حالی که معظم‌له بارها تأکید کرده‌اند که باید مسئله منا تا 10 سال آینده زنده مانده تا ابعاد آن به خوبی روشن شود. 
سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و منا حساب شده بود
همسر شهید دانشمند فضایی ایران خاطر نشان کرد: در حالی که برخی مسئولین ایرانی به راحتی از کنار اتهامات عربستان علیه کشورمان می‌گذرند، اما سعودی‌ها تلاش می‌کنند در مجامع مختلف ایران را محکوم کنند.
وی افزود: پادشاه عربستان سعودی همراه با پادشاه اردن بیانیه مشترکی را علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرده‌اند در حالی که خون زیادی از حاجیان ایرانی به ناحق و مظلومانه در مسجد‌الحرام و منا بر زمین ریخته شده و شواهد هم نشان می‌دهد که همگی این اقدامات کاملاً حساب‌شده صورت گرفته است.
روح‌افزا گفت:‌با آنکه به هیچ وجه حقوق بشر در عربستان رعایت نمی‌شود و حقوق تعداد زیادی از حاجیان در مکه و منا زیر پا گذاشته شده اما با این حال گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرده و از وقایع رخ داده در عربستان به راحتی گذشته است. 
مطالبه گر حقوق شهدای مسجد الحرام و منا هستیم
وی افزود: حقیقت ماجرای داعش را مردم منطقه و جهان به خوبی می‌دانند که تروریست واقعی در منطقه، داعش و حامیان آنها هستند. 
همسر شهید دانشمند فضایی ایران افزود: حضور تروریستی عربستان با حمایت داعش در سوریه و عراق کاملاً روشن است و نقش سعودی‌ها و مزدوران آنها در کشتار یمن کاملاً واضح است ضمن اینکه رفتارهای دولت بحرین با شیعیان این کشور با پشتیبانی سعودی‌ها هم مبرهن بر همگان است اما هیچکس در دنیا به اقدامات ضد حقوق بشری سعودی‌ها اعتراضی نکرده و مسئولان ایرانی و دولت یازدهم هم حرفی در این رابطه نمی‌زنند.
روح‌افزا تصریح کرد: هر جایی که مقام معظم رهبری بفرمایند که خانواده شهدای مسجد‌الحرام و منا دخالت نکنند که تاکنون اینگونه نبوده، حتماً این دستور را اجرایی خواهیم کرد اما با این حال این خانواده‌ها به دنبال اجرای مو به موی منویات مقام معظم رهبری هستند و می‌کوشند تا حقوق شهدای خود را از دولتمردان مطالبه کنند.
لزوم روشنگری درباره مفاد مورد پذیرش در مذاکرات حج
همسر شهید حاتمی خاطر نشان کرد: حج سال جاری در حالی برقرار شده که وضعیت حاجیان شهید مسجد‌الحرام و منا مشخص نشده است.
وی افزود: مسئولان ایرانی و دولتمردان یازدهم اعلام کرده‌اند که اگر مسئولان سعودی شرایط ایران را بپذیرند به حج خواهیم رفت. حالا که این امر محقق شده باید در مورد پذیرش این شروط روشنگری لازم صورت گیرد که دقیقاً چه شرایطی در مفاد و بندهای این توافق وجود داشته و حتی تعهدات شفاهی چه مواردی بوده است. 
همسر شهید دانشمند فضایی ایران اظهار داشت: یک و نیم سال است تا مطالبه‌گری خانواده‌های شهدای مسجد‌الحرام و منا از حقوقشان مطرح می‌شود موضوع پذیرش و پرداخت دیه این افراد از سوی دودلت سعودی مطرح می‌شود اما اولا مگر عربستان می‌تواند این دیه را نپردازد در حالی که واضح است که این حاجیان را کشته، ثانیا اگر دیه هم پرداخت شود آیا حاجیان ایرانی زنده خواهند شد این در حالی است که حتی یک ریال از دیه هم به این خانواده‌ها پرداخت نشده است.
ابهام در بیمه حاجیان شهید مسجد الحرام و منا با دیه 55 میلیونی
وی افزود: هر زمانی که مسئولان ایرانی درباره پرداخت دیه شهدای مسجد‌الحرام و منا موضوعی را مطرح می‌‌کنند مردم ایران از این خانواده‌ها سوال می‌کنند که مقدار این دیه چه رقمی است در حالی که واقعیت این است که هیچ دیه‌ای پرداخت نشده و حتی بیمه‌ای که شامل حال حاجیان بوده هم به دلیل ابهامات و اشکالات زیاد در قرارداد فقط مبلغ 55 میلیون تومان به هر خانواده‌ پرداخت شده است در حالی که مبلغ اصلی این بیمه بسیار بیشتر از این حرفهاست.
وی گفت: فرافکنی صورت گرفته درباره پرداخت دیه شهدای مسجد‌الحرام و منا از سوی مسئولان ایرانی،‌خانواده‌های این شهدا را خسته کرده لذا بهتر است که هر موقع عربستان این دیه را به صورت واقعی پرداخت کرد بگویند که دیه پرداخت شد و نباید در مصاحبه‌های مختلف مسئولان ایرانی به حمایت از عربستان سعودی پرداخته و اعلام کنند که دیه پرداخت شده در حالی که واقعیت چیز دیگری است.
همسر شهید دانشمند فضایی ایران گفت: عربستان باید قبول کند که در وقایع مسجد‌الحرام و منا تخلف کرده و حاجیان زیادی را حین برگزاری حج ترور کرده است و باید کاری کنیم تا همین اتحادیه عرب سعودی‌ها را محکوم کند در حالی که به نظر می‌رسد عربستان آنقدر وقیح شده که در یکی از بندهای بیانیه پایانی اجلاس اتحادیه عرب بحث تعرض به سفارت ریاض در تهران را مطرح کرده است.
خروج امحا و احشاء برخی حاجیان ایرانی توسط سعودی‌ها
روح‌افزا تصریح کرد: عربستان سعودی حق نداشته بدن مطهر شهدای مسجدالحرام و منا دفن کند که البته این کار را کرده ضمن اینکه آنها حق نداشته‌اند که امحا و احشاء بدن شهدا را خارج کند که این کار را انجام داده است.
همسر شهید حاتمی خاطر نشان کرد: در سقوط جرثقیل در مسجدالحرام عده‌ای شهید حاتمی را حین کمک به مصدومین دیده‌اند اما جسد وی چند روز بعد و در نقطه بسیار دورتری کشف شده است. 
وی افزود: از مسئولان ایرانی سوال می‌کنم که چه کسی باید سعودی‌ها به دلیل وقایع مسجدالحرام و منا زیر سوال ببرد هر چند که خانواده‌های شهدای وقایع مسجد الحرام و منا این کار را انجام خواهند داد. 
همسر شهید دانشمند فضایی ایران خاطر نشان کرد: نه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلی و نه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قبلی در خصوص مطالبه خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا کاری انجام داد و نه آقای محمدی به عنوان سرپرست سازمان حج و زیارت اقدامی کرد در حالی که وی دیداری با وزیر حج عربستان داشته اما هیچ علامت و پرچمی از جمهوری اسلامی ایران در میز مذاکراتی و جود نداشته است و حتی شنیده‌ایم که برخی تعهدات هم از سوی طرف ایرانی به طرف سعودی داده شده است. 
درخواست سکوت نکنند فریادمان همواره بلند خواهد بود  
روح‌افزا گفت: خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا ساکت ننشسته و مطالبه‌گری حق و حقوق شهدای خود را حتماً‌ خواهند داشت و تلاش می‌کنند تا فریاد خود را همواره بلند نگه دارند.
وی افزود: خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا هیچگاه خواستار دیه نبوده و نیستند و در هیچ مصاحبه‌ای هم این موضوع را نگفته‌اند. البته سعودی‌ها هم حق ندارند دیه شهدا را پرداخت نکنند چرا که این امر و وظیفه آنها است. 
روح‌افزا گفت: واقعه مسجدالحرام و منا به هیچ وجه حادثه نبوده و معتقدیم که همه افراد در آنجا به شهادت رسیدند اما شواهد منا هم نشان‌دهنده کم‌کاری سعودی‌ها است همچنین سعودی‌ها در واقعه سقوط جرثقیل در مسجد‌الحرام قصور خود را پذیرفته‌اند و حتی پادشاه عربستان هم این موضوع قصور را پذیرفته اما دولتمردان ایرانی در این خصوص حتی اظهارنظر هم نکرده‌اند انگار عربستان تخلفی نکرده در حالی که 7 هزار مسلمان در حج جان خود را از دست داده‌اند.
لزوم شجاعت حداقلی از دولت یازدهم در آستانه انتخابات
همسر شهید دانشمند فضایی ایران خاطر نشان کرد:‌خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا نه تنها مطالبه خون شهدای ایرانی را دنبال می‌کنند بلکه مطالبه خون دیگر شهدای این وقایع را هم دنبال می‌کنند که در این مسیر سکوت نکرده و قطعا حقوق شهدا را پیگیری خواهند کرد.
همسر شهید حاتمی اظهار داشت:‌حداقل انتظار از دولت یازدهم آن است که نزدیک انتخابات اردیبهشت ماه از خود شجاعت نشان داده و به عربستان انتقاد کنند ضمن اینکه از عدم موضع‌گیری وزارت خارجه در قبال سعودی‌ها هم تعجب می‌کنند و معتقدند که طی سالیان گذشته در کشورمان تحمل سختی‌های 8 سال دفاع مقدس و تحریم‌ها فقط برای به دست آوردن عزت اسلامی بوده است که با رفتارهای این دولت پس از وقایع مسجدالحرام و منا منافات دارد. 
وی گفت: متأسفانه نمایندگان مجلس هم اظهارنظر و پیگیری‌های لازم در خصوص وقایع مسجدالحرام و منا انجام نداده در حالی که این افراد نماینده مردم هستند و سکوت مجلس در این باره بسیار ناراحت‌کننده است. 
زنده نشدن فرزندان این آب و خاک با پرداخت دیه
روح‌افزا تصریح کرد: ما در طول دوران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره قربانی ترور و تروریسم بوده‌ایم و منافقین در اوایل انقلاب به عنوان عوامل دستگا‌ه‌های اطلاعاتی خارجی مردم ایران را به شهادت می‌رسانند البته هم اکنون هم ایرانیان در خارج از کشور توسط تروریسم بین‌المللی به شهادت می‌رسند. لذا می‌توان گفت که سالیان سال ایران قربانی تروریست بوده است. 
وی افزود:‌خیلی زشت است تا مطالبه‌گری خون شهدای مسجدالحرام و منا را داریم بلافاصله بحث دیه مطرح می‌شود اما مگر با پول می‌توان فرزندان شهید این آب و خاک را برگرداند و زنده کرد. 
همسر شهید دانشمند فضایی ایران افزود: زمانی منافقین دانشمندان ایرانی را در خاک کشورمان ترور می‌کردند که در این وقایع آستین رژیم صهیونیستی و آمریکا خون‌آلود است هم اکنون هم عربستان سعودی این مسئولیت را به نیابت از رژیم صهیونیستی بر عهده گرفته است.
درخواست دیدار با مسئولان حج عربستان برای سوال از آنها
و ی با اشاره به برنامه سازمان حج و زیارت برای حضور اعضای خانواده شهدای مسجدالحرام و منا در کاروان‌های اعزامی به حج 96 گفت: وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت حتما باید فضایی را تأمین کنند که این خانواده‌ها بتوانند مسئولان حج عربستان را دیده و از آنها درباره شهدای خود سوال کنند که اگر دولتمردان ایرانی توانایی این کار را ندارند خود این خانواده‌ها این کار را انجام می‌دهند چرا که ما همان مردم انقلابی هستیم که پشت سر رهبری وقایع و حوادث بزرگی را رقم زده‌ایم. 
روح‌افزا افزود: ایران باید در کشورهای اسلامی حامی خود با برگزاری همایش‌های مختلف حقانیت و مظلومیت شهدای مسجدالحرام و منا را اعلام کند همچنین باید مسئولان ایرانی توضیح دهند که چرا کمیته حقیقت‌یاب در داخل ایران تشکیل نشده و وقتی خانواده‌های این شهدا در خصوص حقوق خود مطالبه‌گری می‌کنند بحث پرداخت دیه مطرح می‌شود ضمن اینکه مسئولین کشورمان حرفی و اظهارنظری نکرده‌اند که با توجه به این شرایط باید گفت چگونه باید به حقوق شهدا رسیدگی شود.
لزوم شفافیت درباره پشت پرده مذاکرات حج 96
همسر شهید حاتمی افزود: اگر قرار است حج در سال جاری برگزار شود مسئولان حج عربستان باید در مراسم برائت از مشرکین پاسخگوی اقدامات خود باشند و باید صدای مظلومیت شهدای مسجدالحرام و مکه به جهانیان رسیده شود ضمن اینکه این انتقاد از ستاد حقوق بشر قوه قضائیه وجود دارد که چرا از خود واکنشی نشان نمی‌دهد.
وی افزود: عربستان حاجیان ایرانی را کشته است بعد به ایران اعلام کرده که خانواده‌های این شهدا به حج بیایند تا مکان کشته شدن اعضای خانواده خود را ببینند همچنین بهتر است بگوییم که بردن اعضای خانواده شهدای مسجدالحرام و منا به حج امری شق‌القمر محسوب نمی‌شود لذا نباید در این باره جار و جنجال به پا کرد در حالی که می‌توانستند این کار را بدون منت و ایجاد فضاسازی انجام دهند. 
همسر شهید دانشمند فضایی ایران خاطر نشان کرد:‌ بهتر است مسئولان سازمان حج و زیارت و وزارت خارجه درباره پشت پرده مذاکرات حج 96 توضیح دهند تا خانواده شهدای مسجدالحرام و منا و همچنین پذیرش افکار عمومی از طرف ایرانی مطلع شوند در حالی که برخی نمایندگان مجلس در این باره انتقاد شدیدی را از هیأت مذاکره‌کننده ایرانی داشته‌اند و دولت هم باید درباره شبهات در این خصوص پاسخ صریح، شفاف و خارج از فرافکنی دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *