سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - 6 Dec 2022
 
۱
۵
کارشناس مسائل منطقه در گقتگو با جهان نیوز:

برگزاری نشست آستانه در تهران نشانگر نقش محوری ایران است/ جمهوری اسلامی در حل بحران‌های منطقه کاملا موثر است/ خروجی مطلوب نشست ایران، روسیه و ترکیه چیست؟

سه شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب: 806391
کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه ایران علیرغم اتهام زنی‌های آمریکا و جریان غرب به عنوان محوری‌ترین کشور در حفظ ثبات منطقه تلقی می‌شود، توضیح داد: جمهوری اسلامی در حل بحران‌های منطقه کاملا موثر است و نقش کاملا مثبتی در پایان دادن به این بحران ها و مقابله با گروهک‌های تروریستی ایفا کرده است.
برگزاری نشست آستانه در تهران نشانگر نقش محوری ایران است/ جمهوری اسلامی در حل بحران‌های منطقه کاملا موثر است/خروجی مطلوب نشست ایران، روسیه و ترکیه چیست؟
گروه بین المللی جهان نيوز: حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه در گقتگو با جهان نيوز درباره نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران، اظهار داشت: برگزاری این نشست در تهران نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور محوری در منطقه برای کشورهای پیرامونی از جمله روسیه و ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
وی درباره مسائلی که در نشست تهران مورد بحث قرار خواهد گرفت، توضیح داد: بحران سوریه به عنوان یک پرونده مهم در دستور کار قرار دارد و پرونده‌های دیگری که در این اجلاس برای آن تصمیم گیری خواهد شد بحران اوکراین، یمن و مسائل مربوط به کشورهای آسیای میانه است که راه حل‌های منطقی برای پایان دادن به این بحران‌ها مطرح خواهد شد.  
 
کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه خروجی این نشست می‌تواند به حل بحران اوکراین بدون گسترش این بحران به سایر مناطق جهان کمک کند، خاطرنشان کرد: باتوجه به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به بحران اوکراین و همچنین نقش ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو و همسایه ایران، این اجلاس سه جانبه می‌تواند یک باز تالیف جدیدی از بحران‌های منطقه‌ای مخصوصا بحران اوکراین به وجود آورد.
 
هانی زاده با اشاره به اینکه از ابتدای آغاز بحران اوکراین جمهوری اسلامی ایران تلاش داشت تا این بحران با هزینه پایینی حل و فصل شود، گفت: به هر حال این بحران طولانی شده و این مسئله به ضرر کشورهای منطقه خواهد بود. البته پایان بحران اوکراین باعث نگرانی غرب خواهد شد زیرا غربی‌ها به خصوص آمریکا در نظر دارند بحران اوکراین طولانی شود تا ارتش روسیه دچار فرسایش شود.
 
وی در ادامه درباره نقش ترکیه در بحران سوریه، خاطرنشان کرد: ترکیه از ابتدای بحران سوریه نقش تخریبی داشته و نقش ترکیه در کمک به برخی گروه‌های تروریستی پررنگ بوده است. باتوجه به اشغال بخشی از استان ادلب سوریه توسط ترکیه، به نظر می‌رسد روسیه در این زمینه هشدارهای لازم را به ترکیه داده و ایران هم پیش از این بارها اخطارهای لازم را در این خصوص به ترکیه داده است. این نشست می‌تواند در خروج نیروهای ترکیه از خاک سوریه و حل بحران سوریه موثر باشد و ترکیه باید تعهد دهد در یک فرآیند زمانی مشخصی از ادلب خارج شود.

 
کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه ایران علیرغم اتهام زنی‌های آمریکا و جریان غرب به عنوان محوری‌ترین کشور در حفظ ثبات منطقه تلقی می‌شود، توضیح داد: جمهوری اسلامی در حل بحران‌های منطقه کاملا موثر است و نقش کاملا مثبتی در پایان دادن به این بحران‌ها و مقابله با گروهک‌های تروریستی ایفا کرده است.
 
هانی زاده درباره مطلوب‌ترین خروجی برای این نشست، گفت: مسئله خروج ترکیه از ادلب، پایان دادن به بحران اوکراین و مسئله آب دجله و فرات که ترکیه با احداث سدهای بزرگ مانع سرریز آب این دو رودخانه به سمت کشورهای همسایه شده، می‌تواند نتیجه مطلوب این نشست باشد.
 
وی در پایان با اشاره به منافع سه جانبه این نشست برای ایران، ترکیه و روسیه، خاطرنشان کرد: مسئله انرژی، صادرات نفت و گاز ایران و روسیه و همچنین افزایش سطح مبادلات تجاری بین این سه کشور محوری می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و یک خروجی قابل قبولی برای ایجاد یک بلوک اقتصادی بین سه کشور باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ایرج
Iran, Islamic Republic of
این نشستها نشانه موفقیت روسیه در دور زدن تحریمهاست و موفقیت ایران محسوب نمیشود
میلاد
Iran, Islamic Republic of
ایران و روسیه با کمک هم تحریم ها را خنثی کرده اند و این به نفع هردو کشور است.
Iran, Islamic Republic of
جنگ اوکراین باعث افزایش قیمت جهانی نفت شد و به نفع ایران شد.
Iran, Islamic Republic of
اشتباه نکنید به نفع محور ایران، روسیه و چین هست. که در مقابل غرب متحد شده اند. دیدید که بایدن نتیجه ای در پایان سفر خاورمیانه ای با خود نداشت. این یعنی گرایش و جهت گیری برخی از کشورها به سمت ایران تمایل نشان داده است
Iran, Islamic Republic of
....