چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۵
۳
در گفتگو با جهان نیوز انجام شد

بررسی اوضاع پاکستان/ زارعی: آمریکا از طریق ارتش نفوذ اساسی در پاکستان دارد/ دولت در پاکستان بیشتر تحت تاثیر فضاهای بین‌المللی و منطقه‌ای بوده/ پاکستان هیچگاه در منطقه محوریتی نداشته و بیشتر منفعل بوده

يکشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۵
کد مطلب: 797557
زارعی در پاسخ به این سوال که آیا تغییر نخست وزیر در پاکستان می‌تواند خللی در روابط تهران و اسلام آباد ایجاد کند، توضیح داد: دولت در پاکستان بیشتر تحت تاثیر فضاهای بین المللی و منطقه‌ای بوده و لذا بعید به نظر می‌رسد که تغییری در این موضوع داده شود.
بررسی اوضاع پاکستان/ زارعی: آمریکا از طریق ارتش نفوذ اساسی در پاکستان دارد/ دولت در پاکستان بیشتر تحت تاثیر فضاهای بین‌المللی و منطقه‌ای بوده/ پاکستان هیچگاه در منطقه محوریتی نداشته و بیشتر منفعل بوده
گروه بین المللی جهان نيوز: سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با جهان نيوز درباره تحولات سیاسی در پاکستان و تغییر نخست وزیر در این کشور، اظهار داشت: نخست وزیر در پاکستان قدرت دوم است و اگر چناچه دستگاه اطلاعاتی این کشور جدای از ارتش فرض شود، نخست وزیر قدرت سوم در پاکستان محسوب می‌شود؛ لذا همیشه این قدرت در وضعیت مخاطره آمیز قرار می‌گیرد.
 
وی در ادامه با اشاره به تظاهرات اعتراض‌آمیز در پاکستان پس از برکناری عمران خان، خاطرنشان کرد: اعتراض به روی کار آمدن شهباز شریف نخست وزیر جدید پاکستان از سوی طرفداران حزب تحریک انصاف (حامیان عمران خان) یک امر طبیعی است که در گذشته هم از این جنس تظاهرات در پاکستان وجود داشته و بعید است که تاثیری در سرنوشت نخست وزیر در پاکستان داشته باشد.
 
این کارشناس مسائل بین الملل درباره نقش مخرب آمریکا به واسطه مداخله در امور داخلی پاکستان، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها نفوذ اساسی در پاکستان دارند و نفوذ آنان هم از طریق ارتش بوده و این موضوعی است که از قدیم بوده و چیز جدیدی هم نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها عمران خان را از سیاست کنار زدند، بیان کرد: این ادعایی است که توسط خود عمران خان مطرح شده است، اما اینکه آمریکایی‌ها خواستار کنار زدن عمران خان بودند و او یک مانع بر سر آمریکا بوده بعید به نظر می‌آید. این موضوع را باید در درجه اول در لایه‌های اختلافی بین عمران خان و ائتلاف شکل دهنده به نخست وزیری او و در گام بعد در رابطه عمران خان با ارتش که قدرت اول در پاکستان است، بررسی کرد. به نظر می‌رسد این اتفاق بیشتر مربوط به وضعیت داخلی این کشور باشد.
 
زارعی با اشاره به رابطه بین نخست وزیر و ارتش پاکستان، گفت: فرماندهی نیروهای مسلح در چارچوب قانون این کشور به نوعی در اختیار نخست وزیر است اما به معنای این نیست که نخست وزیر بر ارتش این کشور تسلط دارد و این یک سمت و عنوان رسمی است و ارتش قدرت خودش را دارد. به همین خاطر هم نخست وزیری که با سیاست‌های ارتش مخالفت کند توسط ارتش به کنار زده می‌شود، حالا یا بوسیله کودتا یا به شکلی که مسالمت آمیز باشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییر نخست وزیر در پاکستان می‌تواند خللی در روابط تهران و اسلام آباد ایجاد کند، توضیح داد: دولت در پاکستان بیشتر تحت تاثیر فضاهای بین المللی و منطقه‌ای بوده و لذا بعید به نظر می‌رسد که تغییری در این موضوع داده شود. در دوره عمران خان هم شاهد یک روابط گرمی بین ایران و پاکستان نبودیم و علیرغم اینکه ایران علاقه دارد به مردم پاکستان و مردم این کشور هم علاقه مند به ایران هستند، پاکستانی‌ها همیشه در بازی بین ایران و عربستان، بین ایران و ترکیه و بین ایران و آمریکا یک وضعیت مردد داشتند و وضعیت با ثباتی نداشتند.
 
این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه نخست وزیر و دولت پاکستان باید در چارچوپ آرمان‌های مردم پاکستان قدم بردارند، گفت: شهباز شریف نخست وزیر جدید پاکستان از حزب مسلم لیگ شاخه نواز است. حزب مسلم لیگ در پاکستان یک تابلویی دارد به نام «محمدعلی جناح» اگر این حزب به آن تابلوی خودش توجه کند متوجه خواهد شد که «محمدعلی جناح» یک شخصیت فرهنگی، استقلال طلب و متدین بوده است و در صورتی که بتوانند در چارچوپ آرمان‌های مردم پاکستان قدم بردارند مسلما با دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران هم تطبیق خواهد داشت.
 
وی در پایان درباره جایگاه و نقش پاکستان در نگاه قدرت‌های جهانی، خاطرنشان کرد: این کشور با توجه به اینکه حدود 220 میلیون جمعیت دارد و در نقطه‌ای قرار دارد که یک طرف آن ایران و طرف دیگر آن هند است، خود به خود یک اهمیت استراتژیکی پیدا می‌کند اما به این معنا نیست که یک نقش بی بدیلی در منطقه دارد. با نگاهی به تاریخ سیاسی پاکستان در پنجاه سال گذشته متوجه می‌شویم که پاکستان هیچگاه در منطقه محوریتی نداشته و بیشتر در یک حالت انفعال یا در حالت انضمام قرار داشته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
طالبان در پاکستان و با کمک پاکستان و عربستان توسط آمریکا تاسیس شد بیشتر اعضاء دولت طالبان پاکستانی هستن ، وقتی آمریکا میخواست به افغانستان حمله کنه پاکستان پایگاه در اختیارش قرار داد ، پاکستان بمب اتمی هم داره .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
با این اوصاف الان این 7 یا 8 میلیون نفری که اومدن ایران , طالبان هستند یا افغان یا پاکستانی ؟
Romania
بعضیشون شیعه ان و مخالف طالبانن.