سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - 4 Oct 2022
 
۲
۱۵
هانی زاده در گفت‌وگو با جهان نیوز تشریح کرد:

باید دید طالبان در صورت تشکیل حکومت چه رفتاری با مردم خواهد داشت/ خروج شتاب زده آمریکا از افغانستان با سناریوی قبلی صورت گرفت/ جامعه جهانی درباره بحران افغانستان سکوت کرده

يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب: 773018
به دلیل عدم مقاومت مردم و تسلیم شدن ولایات افغانستان یکی پس از دیگری، طالبان رفتار خشنوت آمیزی از خود نشان نداد و باید دید زمانی که طالبان حکومت تشکیل دهد چگونه با مردم افغانستان برخورد خواهد کرد.
باید دید طالبان در صورت تشکیل حکومت چه رفتاری با مردم خواهد داشت/ خروج شتاب زده آمریکا از افغانستان با سناریوی قبلی صورت گرفت/ جامعه جهانی درباره بحران افغانستان سکوت کرده
گروه بین المللی جهان نيوز: حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با جهان نيوز درباره تحولات اخیر افغانستان و قدرت گرفتن طالبان در این کشور، اظهار داشت: تفکرات طالبان با آن چیزی که در دوهه گذشته وجود داشته، کمی تفاوت کرده است. تجربه به طالبان اثبات کرد که از طریق اعمال خشونت و کشتار نمی شود بر افغانستان حکومت کرد.

وی با بیان اینکه طالبان به دو شاخه تقسیم شده، گفت: یک گروه شاخه افراطی است که همان تفکرات داعش و القاعده را دارد که همچنان در بدنه افغانستان حضور دارد. ولی گروه دیگر طالبان از آن شاخه خشونت طلب خود را جدا کرده و سعی دارند از طریق تعامل با جریان های سیاسی، کشورهای همجوار و جامعه جهانی دولت و حکومت اسلامی در افغانستان ایجاد کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه افغانستان وارد مرحله‌ای خطرناک شده و سقوط کابل می‌تواند بحران بزرگ منطقه‌ای ایجاد کند، توضیح داد: اتفاقاتی که در روزهای گذشته رخ داد، نشان می‌دهد که شاخه خشونت طلب طالبان همچنان به دنبال این است که با استفاده از ابزار خشونت آمیز بر تمام ولایات افغانستان تسلط پیدا کند و یک دولت مشابه حاکمیت القاعده تشکیل دهد. قطعا تشکیل چنین دولتی فضای افغانستان را به سمت بحران خواهد برد که بر کشورهای منطقه هم تاثیر خواهد داشت.

هانی زاده با اشاره به سکوت جامعه جهانی در برابر تحولات افغانستان، گفت: ایران به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه اقدام کند و جامعه جهانی هم متاسفانه در قبال افغانستان سکوت اختیار کرده و هیچ کمکی به دولت قانونی اشرف غنی نمی‌کند و این نشان می‌دهد که آمریکا از پیش سناریویی برای ایجاد بحران در افغانستان طراحی کرده است. 


وی با اشاره به اینکه ایران به دنبال تشکیل یک کنفراس منطقه ای برای ایجاد راهکار در راستای حل بحران افغانستان است، افزود: ایران به دلیل سکوت جامعه جهانی نمی تواند دخالتی در رابطه با بحران افغانستان داشته باشد. ایران با آن طیفی از طالبان که به دنبال تعمال سازنده با جهان است در ارتباط است و ایران با آنان وارد مذاکره شده است. این طیف از گروه افراطی طالبان جدا شده است و اصلا به دنبال خشونت در افغانستان نیست و خواستار مشارکت در دولت سازی در افغانستان است.

هانی زاده درباره رفتار طالبان با مردم افغانستان گفت: به دلیل عدم مقاومت مردم و تسلیم شدن ولایات افغانستان یکی پس از دیگری، طالبان رفتار خشنوت آمیزی از خود نشان نداد و باید دید زمانی که طالبان حکومت تشکیل دهد چگونه با مردم افغانستان برخورد خواهد کرد و این تازه آغاز حرکت طالبان است. ایران با دولت آقای اشرف غنی در تعامل است و سعی می‌کند که طالبان را وارد پروسه دولت سازی و مشارکت کند ولی آن شاخه خشونت طلب بخش های زیادی از افغانستان را تصرف کرده است.

وی در پایان با بیان اینکه آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان و تاثیر این ناامنی در کشورهای منطقه است، خاطرنشان کرد: خروج شتاب زده آمریکا از افغانستان با سناریوی قبلی صورت گرفته زیرا نیروهای آمریکایی و ناتو هیچ گونه هماهنگی با دولت اشرف غنی نداشتند. در سال‌های اخیر آمریکا مذاکرات پنهانی با طالبان در دوحه داشته و به  نظر می‌رسد آمریکایی ها در صدد بودند که پس از خروج از افغانستان قدرت را به طالبان واگذار کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
طالبان از سال 2001 تاکنون یک سازمان تروریستی مورد حمایت آمریکا و متحدانش در افغانستان و پاکستان بوده است.
Iran, Islamic Republic of
طالبان تروریست است نه یک دولت
Iran, Islamic Republic of
اتفاقات افغانستان دستپخت آمریکایی هاست
Iran, Islamic Republic of
جهان نظاره‌گر دستاورد تاریخی آمریکا در افغانستان است
Iran, Islamic Republic of
.طالبان را به رسمیت نمی شناسیم
Iran, Islamic Republic of
آمریکا بعد از ۲۰ سال اشغال افغانستان شکست خورد.
ناتو بعد از ۲۰ سال اشغال افغانستان شکست خورد.
United Kingdom
. پایین کشیدن پرچم های عزاداری امام حسین علیه السلام را ندیدید ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
به رسمیت شناختن طالبان خیانت به بشریت است
Iran, Islamic Republic of
طالبان نمونه ی آزمایشی و ذخیره ی روز مبادای آمریکا و پدر و ریشه و نسخه ی قدیمی و ابتدایی داعش اسلام بد چهره کن ، کجایی حاج قاسم
Iran, Islamic Republic of
اعتماد دولت افغانستان به آمریکا، ناتو و غرب کار دست افغانستان داد.
Iran, Islamic Republic of
و این در حالی است که متاسفانه آمریکا و ناتو از سال 2001 تاکنون تسلیحات طالبان را تامین می کردند و هنوز هم تامین می کنند.
طالبان
Iran, Islamic Republic of
طالبان همان داعش هستند واین ثابت شده حالا جدیدتربرای عوامفریبانه شاید بخواهند چیزهایی را پنهان کنند ولی ذات آنها آدم کشی است..
Iran, Islamic Republic of
طالبانیها بسیار ظاهر کثیفی دارند و مشتی آدمکش میباشند جهان باید چنین افرادی را نابود کند
Iran, Islamic Republic of
آمریکا به ظاهر از افغانیتاندخارج میشود هدف نهایی آن ها تقویت نظامی طالبان.....
Iran, Islamic Republic of
شاید طالبان نسبت به گذشته اندکی چهره اش را بهتر نشان بدهد اما ذات وجود آن ها تروریستی و ضد بشری است.