يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱ - 3 Jul 2022
 
۷

روزنامه‌های زنجیره ای بالاخره از خواب بیدار شدند!

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 497676
روزنامه‌هایی که باادبیاتی پوپولیستی برجام را موجب رونق اقتصادی معرفی می‌کردند، پس از چند ماه سکوت اجباری اذعان می‌کنند هیچ اتفاقی پس از برجام نیفتاده است.
روزنامه‌های زنجیره ای بالاخره از خواب بیدار شدند!
به گزارش جهان، کیهان نوشت: در پی قرمزپوش شدن بازار بورس در چند روز گذشته، روزنامه آرمان در مطلبی باعنوان «خزان بورس در آخرین ماه بهار» نوشت: «طولانی شدن فضای رکود از دلایل افت بورس است.

رکود خارج از بورس، کمبود نقدینگی و مسائلی از این قبیل در بورس خود را نشان می‌دهد. برخلاف پیش‌بینی‌های گذشته مبنی بر اینکه در فضای جدید پسابرجام و رفع محدودیت‌ها، وضعیت بهبود خواهد یافت، اما گزارشات جدید شرکت‌ها این موضوع رانشان نداد و همچنان وضعیت شرکت‌ها و صنایع بورسی مناسب نیست و براین اساس پیش‌بینی‌ها محقق نشد.

روزنامه فرهیختگان نیز در گزارشی خاطرنشان کرد: روزهای تلخ دوباره روی خود را به بازار بورس نشان داده است. فعالان بازار سرمایه معتقدند که دیگر از آن هیجانی که از اواخر پارسال به دلیل توافق هسته‌ای بر بازار بورس حاکم شد، خبری نیست. علاوه بر این هنوز آثار لغو تحریم‌ها در اقتصاد آشکار نشده است. کارشناسان و فعالان بازار سرمایه بر این باورند که واکنش بورس و اوج گرفتن شاخص همزمان باتوافق هسته‌ای هیجانی بوده و همین عمل سبب جذب سهامداران که به این توافق خوش‌بین بودند، شده بود. اما بعد از گذشت چند ماه و برآورده نشدن انتظارات، این سهامداران سرمایه خود از بازار بورس راخارج کردند. مهم‌ترین راهکاری که ناظران اقتصادی برای برون‌رفت این مشکل پیشنهاد می‌کنند، تزریق نقدینگی و افزایش تلاش دولت برای خروج اقتصاد از رکود است.

روزنامه اعتماد نیز از آژیر خطر در تالار شیشه‌ای خبر داده و می‌نویسد: اقتصاد هنوز در ریکاوری است. این موضوع را از وضعیت پیشانی اقتصاد می‌توان فهمید. بازار سرمایه پس از درجا زدن‌های پیاپی بعد از رونق اندک برجامی، روز گذشته 1026 واحد سقوط کرد. این سقوط کانال 74 هزار و 850 واحدی را رقم زد.

در حالی که ظریف در مجلس گفت همه تحریم‌ها لغو شده و برجام در حال اجراست، اعتماد می‌افزاید: خبر تازه‌ای در خصوص اجرای برجام و رفع تحریم‌ها شنیده نمی‌شود. بورس بعد از رشد هیجانی زمستان سال گذشته، که ناشی از انتخابات و امضای برجام بود، از اواسط اسفند ماه به سمت کاهش حرکت کرد هر چند برخی کارشناسان تصور می‌کردند امسال، سال رویایی برای بازار سهام باشد.

این روزنامه خاطرنشان کرد: رشد بورس در زمستان گذشته رشد هیجانی بود، رشدی که ناشی از توافقات هسته‌ای ایران و غرب و افزایش امیدواری‌ها نسبت به بهبود وضعیت آتی اقتصاد بود ولی پس از 6 ماه تغییر خاصی در اقتصاد روی نداد و دلسردی برفضا سایه افکند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *