کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

حافظ منافع عربستان در ایران کیست؟

25 بهمن 1394 ساعت 16:10

طبق اعلام وزیر خارجه عربستان، حافظ منافع آمریکا در ایران حافظ منافع عربستان سعودی نیز شد.


به گزارش جهان به نقل از فارس، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با همتای سوئیسی در ریاض اعلام کرد که سفارت سوئیس در تهران، حافظ منافع عربستان خواهد بود.

سفارت سوئیس، همزمان، حافظ منافع آمریکا در ایران نیز هست.

عادل الجبیر گفت: سوئیس حافظ منافع عربستان در ایران است و  اقدامات لازم در جهت تسهیل ورود حجاج ایران را فراهم خواهد کرد... هدف ما از قبول این پیشنهاد [از طرف سوئیس] تسهیل روند حجگزاری شهروندان ایرانی در عربستان است.

او افزود: عربستان نیازمند واسطه [برای از سرگیری روابط با ایران] نیست و تنها هدف عربستان از قبول این پیشنهاد تسهیل امور مربوط به حجاج ایرانی است.

الجبیر در این کنفرانس خبری با اشاره به بحران سوریه، از ورود دو میلیون و نیم آواره به کشورش خبر داد و مدعی شد که بشار اسد از قدرت باید کنار برود چه از راه سیاسی چه از راه نظامی.

او از «لزوم آتش‌بس در مناطق درگیر در سوریه» سخن گفت و با این ادعا که «بشار اسد مسئول کشتار 300 هزار نفر و جرایم جنگی است»، نقش کشورش در حمایت از تروریست‌ها در سوریه طی پنج سال گذشته را نادیده گرفت.

الجبیر گفت: برای تشکیل دولت انتقالی (در سوریه) تلاش می‌کنیم که دارای قوه اجرایی بوده و بتواند قانون اساسی وضع کرده و انتخابات برگزار کند... .

وزیر خارجه عربستان که نگران وضعیت بد تروریست‌های تحت الحمایه این کشور در سوریه است، ابراز امیدواری کرد که حملات هوایی سوریه و متحدان متوقف شود.

وزیر خارجه سوئیس نیز در این کنفرانس خبری با اشاره به  مسائل سوریه، از راهکار سیاسی برای حل بحران حمایت کرد و گفت: هنوز فرصت برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی هست هرچند این فرصت محدود است.

او با اشاره به قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران گفت که ما از اوایل سال جاری (میلادی) این پیشنهاد را به عربستان داده بودیم.

وزیر خارجه سوئیس تصریح کرد که کشورش آماده میانجیگری میان ریاض و تهران برای پایان دادن به اختلافات دو کشور است.

الجبیر در پاسخ به سوالی درباره ازسرگیری روابط با ایران مدعی شد که این مسئله نیازمند این است که ایران سیاست‌هایش را اصلاح کند. به گفته او «آنچه از ایران انتظار می‌رود کاملا روشن است. ایران باید سیاست‌های خود در مقابل عربستان را تغییر دهد، ایران به عربستان و کشورهای متحد عربستان مواد مخدر قاچاق می‌کند... باید از حمایت از حوثی‌ها [در یمن] دست بکشد».

او در خصوص سوریه افزود: ما به حمایت از معارضان ادامه خواهیم داد و بشار الاسد در آخر کار سرنگون خواهد شد... بشار اسد از لباس‌شخصی‌ها کمک گرفت و بعد از آن ایران و حزب‌الله و الان از کمک روسها استفاده می‌کند اما شکست خواهد خورد... رژیم سوریه نهایتا سقوط خواهد کرد و این مسئله امروز و فرداست.


کد مطلب: 474047

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/analysis/474047/حافظ-منافع-عربستان-ایران-کیست

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com