شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳ - 20 Jul 2024
 
۰

بعیدی نژاد: «پی‌ام‌دی» به تاریخ پیوسته است

پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 459161
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در واکنش به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که این گزارش فقط یک انتخاب جلوی پای شورای حکام می گذارد و آنهم مختومه کردن پرونده پی ام دی است و بحث پی ام دی دیگر به تاریخ پیوسته است.
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه پس از انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین اللملی اتمی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: ساعتی پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش ارزیابی نهایی خود را در خصوص آنچه اصطلاحا پی ام دی خوانده می شود، منتشر کرد؛ آژانس صراحتا و بطور مطلق در انتهای گزارش چنین می گوید که آژانس هیچ نشانه ای از انحراف مواد هسته ای در ارتباط با پی ام دی در برنامه هسته ای ایران نیافته است. این بند کلی تکلیف همه را بخوبی روشن کرده است و با قوی ترین بیان ممکن و بدون هیچگونه شرط و شروطی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

بعیدی نژاد در ادامه می افزاید که در بخش های دیگر گزارش نیز آژانس این موارد را اعلام کرده است:آژانس هیچ شواهدی مبنی بر وجود برنامه توسعه تجهیزات انفجاری سلاح هسته ای و یا برنامه توسعه و تولید سلاحهای هسته ای در ایران پیدا نکرده است. آژانس هیچ شواهدی مبنی بر انحراف برنامه هسته ای ایران به مقاصد غیر صلح آمیز پیدا نکرده است. آژانس هیچ شواهدی مبنی بر وجود برنامه چرخه سوخت هسته ای اعلام نشده در ایران پیدا نکرده است. تجزیه و تحلیل نمونه های اخذ شده از تاسیسات مورد ادعای کار نظامی هسته ای در ایران هیچ نشانی از کار بر روی اورانیوم دست ساخت انسان را نشان نمی دهد. ادعای انجام انفجار هسته ای در ایران بهیچوجه برای آژانس اثبات نشده است.

وی نوشت: در کنار این بندهای کاملا روشن، آژانس در بندی دیگر از گزارش خود اعلام کرده است که بویژه در سال های قبل از ۲۰۰۳ میلادی، ایران برخی فعالیت های مشخصی را انجام داده است که این فعالیت ها کاربردهای تسلیحاتی نظامی متعارف و حتی در مواردی کاربردهای صنعتی دارند، ولی بخشی از آن فعالیت ها می تواند به کاربردهای خاص مربوط به توسعه ی تجهیزات انفجاری سلاحهای هسته ای نیز مرتبط باشند.

رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران ادامه داد: آژانس در عین حال تاکید کرده است که این مطالعات نیز هیچگاه از مطالعاتی علمی و صرفا امکان سنجی و برای کسب برخی قابلیت ها و توانمندی ها فراتر نرفته اند.

بعیدی نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: همانطور که خود آژانس نیز تاکید می کند بسیاری از عرصه های مطالعاتی، حوزه مشترک میان علوم مختلف فیزیک و صنعت هستند و دارای کاربردهای دوگانه و حتی چند گانه می باشند که انجام آنها برای کشور بزرگی مانند ایران محل ایراد و اشکال نمی باشد.

وی در انتها تصریح کرد: این گزارش فقط یک انتخاب جلوی پای شورای حکام می گذارد و آنهم مختومه کردن پرونده پی ام دی است؛ بحث پی ام دی دیگر به تاریخ پیوسته است و ما این مرحله بسیار سخت در کار با آژانس را پشت سر گذاشته ایم.

این گزارش نتیجه یکی از پیچیده ترین مذاکرات دیپلماتیک بین المللی بود. امشب جای شما خالی یک نفس راحت می کشیم و به همه عزیزان و بزرگان تلاشگر که ما را به اینجا رساندند خسته نباشید عرض می کنم. اجرهم عندالله.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *