جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - 12 Aug 2022
 
۱

اعلام بدهی هنگفت دولت به بانک مرکزی

يکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب: 451710
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پرداخت یارانه سبب افزایش مداوم بدهی دولت به بانک مرکزی شده و از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که اثر پنج برابری بر حجم کل نقدینگی دارد.
به گزارش جهان، غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: دولت برای یارانه‌ها کار جدی نکرده است و لازم است برای این مسأله‌ برنامه‌ریزی مشخص داشته باشد.

* بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی بابت تنخواه هدفمندی یارانه‌ها

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: پرداخت یارانه موجب شده است دائما بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش یابد و ظاهرا این بدهی از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که اثر ۵ برابری بر حجم کل نقدینگی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که با این استدلال شما یعنی دولت برای پرداخت یارانه از بانک مرکزی ریال گرفته است، گفت: دولت برای پرداخت یارانه به بانک مرکزی بدهکار شده و به عبارت دیگر برای پرداخت یارانه‌ها نقدینگی افزایش یافته است، البته دولت تا توانسته به بخش‌های آب، برق، گاز و نفت فشار آورده است تا منابعی به دست آورد و به بانک مرکزی هم همین طور.

* دولت از ابتدای امسال هر چقدر تنخواه از بانک مرکزی گرفته بازپرداخت نکرده است

مصباحی مقدم تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون هر چقدر به عنوان تنخواه از بانک مرکزی گرفته شده هنوز بازپرداخت نشده است. این بر نقدینگی اثر دارد و علت اینکه تورم روی ۱۴-۱۵ درصد تقریبا توقف می‌کند، همین است.

وی ادامه داد: هر چقدر بانک مرکزی ریال به جامعه تزریق کند ۵ برابر آن نقدینگی ایجاد می‌شود‌، این عاقلانه است یا غیرعاقلانه؟ اگر این را غیرعقلانی می‌دانیم از راه غلط برگردیم، با مردم حرف بزنیم و بگوییم از بانک مرکزی استقراض کرده‌ایم و ناچار شدیم تورم را بالا نگه داریم تا به شما این پول خورد را بدهیم.

* لزوم افزایش یارانه خانوارهای فقیر و قطع یارانه اقشار مرفه‌

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یارانه نقدی برای بخش زیادی از خانوارها پول خرد است، گفت: خانواده‌های فقیر جامعه بحث دیگری است و بنده موافق نیستم یارانه آنها قطع شود بلکه باید یارانه آنها افزایش هم پیدا کند.

* رشد بدهی دولت به بانک مرکزی یکی از ریشه‌های تورم است

وی افزود: برای بخش زیادی از جامعه ما این یارانه‌ها پول خرد بچه‌هایشان است، این پول را ندهید و دولت خودش را به بانک مرکزی بدهکار نکند، در همین دولت، بدهی دولت به بانک مرکزی رشد کرده است‌ باید جلوی این رشد بیشتر بدهی را بگیریم‌ همین بدهی دولت به بانک مرکزی یکی از مؤلفه‌های بروز تورم است.

مصباحی مقدم اظهار داشت: باید مبنا را بر این بگذاریم که هر مقدار از اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی به دست آمده، بدون استقراض از بانک مرکزی آن را به تولید تزریق کنیم؛ این منابع به عنوان وجوه مدیریت‌شده در اختیار دولت قرار گیرد و دولت با این پول در هر زمینه‌ای وارد شود، مشکلاتش حل خواهد شد.

* فرزین در محاسبه درآمد ۷۰ هزار میلیاردی یارانه‌ها رشد هزینه‌ها را محاسبه نکرده است

خبرنگار فارس پرسید: محمدرضا فرزین دبیر سابق ستاد هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگو با ما درآمد ناشی از اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی از سال ۸۹ تاکنون را ۷۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت اگر منابع یارانه‌ها به درستی استفاده شود علاوه بر اینکه جوابگوی یارانه‌های نقدی خواهد بود، درآمد مازادی برای دولت خواهد داشت؛ نظر شما در این‌باره چیست‌؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پاسخ داد: آقای فرزین یک چیزی را فراموش کرده است و آن این است که هزینه‌های شرکت‌های دولتی در حوزه انرژی افزایش پیدا کرده است‌ او درآمدی که به دست می‌آید را با قیمت‌های سال ۸۹ مقایسه کرده است، اما قیمت‌های آن سال با هزینه‌های همان سال قابل مقایسه است.

وی ادامه داد: هزینه‌های شرکت آب، برق، گاز و امثال آن که تأمین کننده منابع یارانه‌ها هستند، در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است و اگر آن را از درآمد اصلاح قیمت‌ها کم کنیم، منابع دولت از محل اصلاح قیمت‌ها کاهش می‌یابد‌، اینکه فرض کنیم درآمدها افزایش پیدا کرده و هزینه‌ها افزایش نیافته، برداشت درستی نیست.

* استقراض ۹ هزار میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی برای پرداخت یارانه نقدی

مصباحی مقدم در پاسخ به این سؤال که آیا گزارش رسمی نسبت به استقراض دولت از بانک مرکزی به دست شما رسیده است، گفت: این مساله مربوط به کمیسیون اقتصادی مجلس می‌شود و بنده گزارش رسمی در این باره دریافت نکرده‌ام اما می‌توانیم از دیوان محاسبات و دولت بخواهیم درآمد و هزینه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به ما بدهند.

وی افزود: سال گذشته این کار را کردیم و معلوم شد درآمد خالص دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها ۳۳ هزار میلیارد تومان بوده است و ۹ هزار میلیارد تومان دیگر را از بانک مرکزی به عنوان تنخواه گرفته است‌، این ۹ هزار میلیارد تومان، کسری پرداخت یارانه نقدی است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *