سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - 9 Aug 2022
 
۱

عدم آمادگی سعودی‌ها برای کمک‌رسانی

شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۰
کد مطلب: 446758
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به این مطلب که خود سعودی ها راه را بر روی زائران بسته‌ و باعث بروز این حوادث شده‌اند گفت: مسئولان عربستانی حتی آمادگی کمک رسانی در زمان وقوع حوادث را هم نداشتند.
به گزارش جهان به نقل از فارس، سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حجاج با عرض تسلیت به واسطه این حادثه دلخراش گفت: به شدت دنبال این هستیم تا تمام بیمارستان‌های جده، مکه، طائف را سر بزنیم تا مفقودانمان را پیدا کنیم.

وی افزود: در چند بیمارستان که امروز بررسی شده است همین اخیراً یک تعداد ۴ نفره از مفقودان ما شناسایی شدند و گروهی هم از مسئولان به طائف رفتند تا بیمارستانهای آنجا را بررسی کنند.

قاضی عسکر تصریح کرد: تعداد مفقودان ۳۶۵ نفری ما به ۳۲۵ نفر رسیده است ولی به دلیل مشکلات ایام تشریق و عدم همکاری به موقع متاسفانه اجساد داخل سردخانه‌ها به درستی شناسایی نشده است.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: تعدادی از تصاویر کسانی که لازم است زودتر شناسایی شوند در حال نمایش در بعثه است تا عزیزان هم‌کاروانی شناسایی کنند.

قاضی عسکر درباره عدم همکاری سعودی ها و اینکه آیا امروز تغییری در این همکاری ملاحظه کردید یا خیر گفت: چند شب پیش که نماینده عربستانی‌ها آمد تمام مطالب را گفتیم امشب هم قرار است ایشان به بعثه بیاید تا از فردا صبح همه اکیپ‌های ما بروند برای شناسایی و برای سرکشی به بیمارستانها.

وی افزود: حادثه بزرگی بوده است برای ما مهم است اما عربستان وقتی چند میلیون نفر را یک جا اجتماع می‌کند باید همه چیز را فراهم می‌کرده است. ۱۵ میلیون نفر در عراق می‌روند برای زیارت اربعین اما چند نفر با مشکل برخورد کرده اند تاکنون؟

سرپرست حجاج ایرانی گفت: اولا جنازه ها را دیر منتقل کردند یک سری از مجروحین ما به دلیل عدم اقدام به موقع فوت شدند برخی در بیمارستان به دلیل عدم آمادگی مسئولان بیمارستانی فوت شدند.

قاضی عسکر گفت: من با این حادثه یک ربع فاصله داشتم و دیدم و شاهد بودم که خود پلیس مردم را بین مسیر هدایت می‌کردند و آنها را متوقف کرده بود.

وی افزود: باید بررسی شود به صورت حقوقی و چگونگی وقوع حادثه مشخص شود اما برای ما اول از هرچیزی شناسایی مفقودین اهمیت دارد.

سرپرست حجاج درباره اینکه گفته می‌شود شماری از زائران ایرانی زندانی شده باشند گفت:من این رو تأیید نمی‌کنم چون اصلا صحنه صحنه دستگیری نبوده است و فیلم ها حکایت از مسدود شدن راه ها داشته است و تراکم جمعیت و عدم وجود راه فرار باعث این حوادث شده است.

قاضی عسکر گفت: ما از همان روز حادثه با بعثه های دیگر ارتباط گرفتیم مخصوصا چون رهبری گفتند که ما با آنها همدردی شود و کمک کنیم به تعدادی از بعثه ها این پیام را ابلاغ کردیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *