يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - 7 Aug 2022
 
۵
۴۱
هاشمی رفسنجانی در واکنش به فاجعه منا اظهار داشت

درجایی شاهد این فاجعه‌بزرگ هستیم که‌حتی حیوانات و حشرات در امنیت هستند / ترورفقط انفجار نیست!

وقوع بدترین اعمال شیطانی در جمرات
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: 446708
هاشمی رفسنجانی تأمین امنیت برای برگزاری مناسب و باشکوه حج را از وظایف اولیه و مسلم تولیت آن مکان ذکر کرد و گفت: درست در زمانی که حجاج برای دور کردن شیطان به رمی جمرات اقدام می‌کنند، بدترین اعمال شیطانی انجام می‌شود.
درجایی شاهد این فاجعه‌بزرگ هستیم که‌حتی حیوانات و حشرات در امنیت هستند / ترورفقط انفجار نیست!
به گزارش جهان به نقل از فارس، در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، قانون اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی و ثبت و اعلام عمومی دارایی‌ها و درآمدهای مسؤولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران وارد دستور کار شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تأسف و تأثر شدید از فاجعه جانگداز منا، گفت: حقیقتاً روز عید قربان امسال با حادثه خونبار منا، روز بسیار بسیار تلخی برای جهان اسلام شد که شیرینی اعیاد بزرگ اسلامی، قربان و غدیر را در ذائقه امت جهان اسلام تلخ و ناگوار کرد.

وی گفت: جای بسیار شگفتی و تعجب است که مکانی را که خداوند با احکام بسیار از زمان حضرت ابراهیم و اسماعیل تا قیامت حرم امن قرار داده و حتی حیوانات و حشرات در امنیت هستند و صید حلال را هم توسط افراد محرم حرام کرد، شاهد چنین فاجعه بزرگی هستیم.

هاشمی رفسنجانی تأمین امنیت و پیش‌بینی تمهیدات و امکانات کافی برای برگزاری مناسب و باشکوه حج ابراهیمی و پذیرایی از میهمانان خانه خدا را از وظایف اولیه و مسلم تولیت آن مکان ذکر کرد و گفت: سوال اساسی و تعجب و شگفتی این است که چرا چندین سال است که به طور مکرر به دلیل سوء تدبیر، امنیت این اماکن مقدسه و الهی، نقض می‌شود، به خصوص در سال جاری که شاهد چندین فاجعه و حادثه غمبار برای حجاج بیت‌الله الحرام بودیم که باید مورد رسیدگی ریشه‌ای قرار گیرد.

وی تأکید کرد: درست در زمانی که حجاج برای دور کردن شیطان به رمی جمرات اقدام می‌کنند، بدترین اعمال شیطانی انجام می‌شود که علائم بدی به ویژه در حرم امن الهی است.

هاشمی رفسنجانی، ابعاد تأسف بار فاجعه منا را پیچیده و گواه اشکالات زیاد در مدیریت رژیم عربستان سعودی نسبت به تأمین امنیت حجاج جهان اسلام و غیرقابل توجیه دانست و گفت: همزمان با اتفاق فاجعه منا، حاکمان این کشور مردم مظلوم یمن را با بمباران‌های متعدد مظلومانه به خاک و خون می‌کشند و متأسفانه شاهدیم که بیشترین خسارت‌ها متوجه تشیع است که در اقدامی دیگر مسجد آنها در صنعا ویران و جمعیت آن به خاک و خون کشیده می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه به محض شنیدن خبر فاجعه منا در حال زیات حرم مطهره حضرت معصومه(س) در قم، بهت‌زده و دچار نوعی شوک شده‌ام که هنوز هم ابعاد آن برایم روشن نیست، گفت: قطعاً همه مسؤولان و مردم خوب کشورمان از این فاجعه متأثر و غم‌زده هستند و با همه خانواده‌های داغدار و بازماندگان و خانواده‌های مجروحین ابراز همدردی می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی به ابعاد بین‌المللی حوادث حج امسال به ویژه فاجعه منا اشاره کرد و گفت: کار به جایی رسیده است که مقام پاپ در سازمان ملل متحد با ابراز تأسف از حوادث عربستان سعودی و قربانی شدن مسلمانان اعلام می‌کند که در بد شرایط و موقعیتی در اینجا جمع شده‌ایم که همه ناراحتیم.

وی تاکید کرد: وقت آن رسیده است که عقلای جهان اسلام با تجمیع محققان و غیر سیاسیون، این موضوع را از دید اسلامی و قرآنی و حتی ادیان دیگر به بحث و بررسی بگذارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به اینکه هر سال برگزاری مراسم و مناسک حج در جهان اسلام دارای ابعاد جدید و رو به تزایدی دارد و ممکن است خطرات و بحران‌های منطقه‌ای نیز در آن مؤثر باشد، گفت: خرابکاری و خطر تروریسم فقط انفجار نیست و ممکن است عواملی، این حرکت را در ازدحام جمعیت مسلمانان به وجود آورند، لذا باید یک مدیریت واقعی، مسوول و جوابگو، برای مدیریت چنین کنگره عظیمی که هر ساله رو به افزایش است، بوجود آید، زیرا در شرایطی که مقامات عربستان مدعی بودند آماده پذیرایی برای ۵ میلیون زائر از جهان اسلام هستند، ولی متأسفانه ظرفیت جمعیت کنونی را ندارند و هیچ‌کس مسؤول فجایع و حوادث خونبار در آن سرزمین نیست.

هاشمی رفسنجانی، خواستار پاسخگویی روشن و صریح مقامات عربستان سعودی در قبال این فاجعه به کشورهای اسلامی و رفع موانع امدادرسانی و همکاری با تیم‌های پزشکی و امدادی سایر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران شد و گفت: نگرانی‌ها برای آینده و سال‌های بعد همچنان باقی است و در حالی که منطقه دچار ویروس تروریسم شده، باید با همکاری همه کشورهای اسلامی و منطقه، تلاش کنیم مسؤولیت امنیت اجتماعات سیاسی و اجتماعی آنها به خوبی تأمین شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تسلیت مجدد و ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار و مجروحان فاجعه منا، قربانیان را انسان‌ها و بندگان خوب و پاک خداوند پس از اعمال حج ذکر کرد و گفت: براساس روایات، آنان قطعاً سعادتمند هستند و خداوند به خانواده‌های آنان صبر و اجر خواهد داد و هر چند مصیبت بسیار تلخ و بزرگی را تحمل می‌کنند.

در ادامه جلسه، آقای شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در پاسخ به سوالات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص جزییات حادثه، ابعاد آن و موانع پیش‌روی زائران، گفت: هر چند این فاجعه ابعاد پیچیده و قابل بررسی بیشتری دارد، ولی سوء مدیریت مقامات سعودی به دلیل درگیری در منطقه یمن مشهود و آشکار است.

سپس پیش‌نویس قانون اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی و ثبت و اعلام عمومی دارایی‌ها و درآمدهای مسؤولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و آقای آقامحمدی دبیر کمیته ویژه بررسی این موضوع، گزارشی از جلسات، تحقیقات و بررسی‌های میدانی این موضوع در ابعاد داخلی و حتی نمونه‌های خارجی آن به جلسه ارائه داد. سپس اعضا و مدعوین در خصوص مواد پیشنهادی این قانون وارد بحث و بررسی‌های مبسوط شدند که در نهایت مورد ذیل به تصویب رسید.

براساس ماده مصوب، مسؤولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران مندرج در ماده چهار موظفند فهرست دارائی‌های منقول و غیرمنقول خود را در سامانه اطلاعات مربوط به فهرست دارایی‌های مسؤولین و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران ثبت نمایند.

گفتنی است، ادامه این بحث به جلسات آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
حاج آقا عنایت بفرمایید که
... وباز هم آقازادگی فاجعه ای دیگر آفرید!
Iran, Islamic Republic of
پس رییس دفترتون که یه چیزای دیگه می گفت.....
زنده باد هاشمی !!!
ویروس تروریسم به سبب رشد ویروس تفکر لیبرالیست، دقت کن حاج آقا!
امیر عباس
United States
هاشی تولدت مبارک امیدوارم در همین مسیر حرکت کنی انوقت خواهی دید مردم کسانی که در خط امام و رهبری باشند و همسو با تفکرات ان دو بزرگوار باشند را حمایت خواهند کرد
ایرانی
هاشمی از دست رفقای سابق ناراحته.
سجاد
Iran, Islamic Republic of
به به حاج آقا
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
راستي به به !!!؟
چه عجب ؟؟؟!!
بعد از چندين سال يك موضع صحيح در قبال آل سعود گرفتيد ؟؟؟
چي شده ؟؟؟
اما مثل اينكه رئيس دفترتون هنوز در دهه شصت و هفتاد بسر ميبره !!!!
Germany
شر مرسان، همان ما را كافيست!
معظم له تا کنون کجا بودند شاید جلسه نبود اونوقت ایشان نباید یک تسلیت میگفتند
دفتر شما این اعمال شیطانی را یک اتفاق بدور از نقش رژیم آل سعود خواند چه شد موضعتان برگشت؟!!!
پس برادرتون چی می فرمایند؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
سردار رحيم صفوي هم موضه برادر ايشون رو گرفتند
.. . پیام تبریک به پادشاه ال سعود یادته؟!
حسین
Iran, Islamic Republic of
شما که نمکشان را خورده ای و رفت و آمد خانوادگی دارید حق نمک را داشته باش و نمکدون نشکن.
طلبه
Romania
چه عجب! موضع شفاف از حضرت عالی مشاهده نمودیم
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
خيلي ذوق زده نشيد شايد بنده خدا جوگير شده ديده همه اعتراض و انتقاد به آل سعود مي كنند يه چيزي گفته بعدا"‌ تكذيب يا اصالح مي كنه ...
Iran, Islamic Republic of
موضع ايشان هميشه شفافه مشكل شما اينكه چيزيايي كه مخالف نظر شماست نميبينيد
زینب
چه عجب حاج آقا یه حرف درست زدند!
سلام
چرا حاج آقا از اعتبار و نفوذ ادعایی خود درمیان اعراب استفاده نمی کنند وبه ریاض تشریف نمی برند تاآل سعود را این مظالم بازدارند
Iran, Islamic Republic of
اونش ديگه به شما ربط نداره
Iran, Islamic Republic of
حتماً به تو ربط داره
Romania
برخلاف بعضی مواضع در مسائل کشور این بار موضع خوبی گرفتند
محمدی
اقای هاشمی ممدتون یه چیزای دیگه ای گفته ! مردم هم مطلع هستند هم بصیر . شما بهتره به امور خانواده برسی .
به این میگن بصیرت دینی و انقلابی که دشمنان را ناامید و دوستان را امیدوار می کند. احسن به آیت الله
چه عجب از اين طرفا؟
Iran, Islamic Republic of
چی شد هاشمی؟! تو که مسئولین عربستانی رو تو بغل می گرفتی، چی شد؟! مگه همه مشکلات تقصیر دولت قبل نبود که به تو اجازه نمیداد بری با عربستان مشکلات رو حل کنی؟! حالا که رفیقت سر کاره چرا این همه بد بختی می کشیم؟
ادب سرمایه انسانه که متاسفانه دوستان رعایت نمیکنند.
Iran, Islamic Republic of
چرا رسانه ملي هيچ خبري از اين صحبتها پخش نکرد؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
عجب مسلمانانی هستید شما،به جرات می گویم خدمات هاشمی به اسلام و نظام هزاران برابر شما کاربرانی است که امروز سنگ نظام و اسلام را به سینه می زنید و به هاشمی توهین می کنید
سید
Iran, Islamic Republic of
کسانی که آقای هاشمی را به سخره می گیرند ای کاش خداوند شما را نیز با حکومت و ریاست بسنجد تا ببینید انگشت کوچک ایشان هم نمیشوید . بعضی از شما عزیزان کافیست بر مسند جایی باشید که 5 نفر زیر دستتان باشد شاید خدا را بنده نباشید . تهمت و افترا بسیار ساده است پاسخ به آن سخت.. .
بگو چقدر سکه طلا عیدی مهدی گرفته ای؟
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا"‌ رمي جمرات و سنگ زدن به شيطان توسط حجاج به ذائقه فرزندان آل شيطان خوش نيامد و تصميم به انتقام از حاجيان گرفتند و با سد كردن راه حاجيان رجم كننده موجبات شهادت آْنها را فراهم كردند و با كوتاهي در كمك رساني باعث افزايش تلفات شدند .
وقتي در سرزمين وحي سرزمين توحيد برائت از مشركين و كفار را فدغن مي كنند رجم شيطان رابطريق اولي بر نمي تابند .
هومن
جای شگفتیست که ایشان اتفاقی را که به خاطر بسته بودن تعجب برانگیز خیابان و مسدود شدن راه های اضطراری توسط ماموران سعودی از "بیرون" رخ داده و ممانعت شرطه های سعودی از بازکردن فنس ها حتی در برابر التماس حجاج در آن دخیل بوده را ناشی از حرکت احتمالی تروریستی از درون جمعیت !!!! - به کدام قرینه ؟؟ را باید از خودشان بپرسید - نمایش می دهد و به گونه ای ظریف برای مخاطب داخلی تعمد محتمل سعودی را پاک می کند تا سعودی را مبرا کند... تا آن را یک حرکت تروریستی بیرونی قلمداد کند و آن را به تحولات منطقه ای ربط می دهد... در این صحبت ها یک چیزی عجیب نیست؟
حسن
همینطوراقا ،منتهی لازم است مسئولین گوش این خبیثها رابگیرن وبفهموندکه مدیریت خوبی بکنندونه فرافکنی
از ترس اینکه دوباره صلاحیتش رو شورای نگهبان این دفعه برای مجلس خبرگان رد نکنه مجبوره فعلا از این حرفا بزنه .
کاری به اینکه حرفات از ته دل بود یا نبود ندارم ولی حواست باشه شیعه و سنیش نکنی که از صد تا فاجعه منا عواقبش بیشتره ... ببین حاج اکبر ... من نمی دونم چرا همیشه یه جای کارت می لنگه ...
اگه عرضه ای نیست نباید قبول مسئولیت کرد
شهبازی
Finland
این حرفهایی کی گفتید واقعا از ته دل بود؟؟؟اخر روز اول رییس دفتر شما یعنی داداشتان فرمایش کردند این از آل سعود بعیده ؟؟؟ ضمن اینکه این جلادان از دوستان خانوادگی شما هستند ؟مگه نه؟؟!!!
پروانه
حاج آقا اينا همون دوستاي شما هستن كه تو خاطراتتون از رفت و آمد خانوادگيتون باهاشون تعريفا كرديد و پاي سفره‌ها هم نشستيد و هميشه بهشون ارادت داشتين!!!
Iran, Islamic Republic of
به به حاج اقا تقبل الله