کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سناتور جمهوری‌خواه:

رئیس‌جمهور بعدی آمریکا تعهدی در قبال برجام ندارد

26 شهريور 1394 ساعت 15:03

یک سناتور جمهوری‌خواه ایالت «پنسیلوانیا» تأکید کرد که هرگونه توافق هسته‌ای دولت کنونی آمریکا با ایران بدون تأیید سنا غیرقانونی است و رئیس‌جمهور بعدی تعهدی در قبال آن ندارد.


به گزارش جهان به نقل از فارس، «پت تومی» سناتور جمهوری‌خواه ایالت «پنسیلوانیا» آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کرد که هرگونه توافق هسته‌ای «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با ایران بدون تأیید سنا غیرقانونی است و آمریکا و رئیس‌جمهور آینده این کشور تعهدی در قبال آن ندارند.

بنا به گزارش «تایمز آنلاین»، وی در حین سخنرانی در سنا در خصوص توافق هسته‌ای ایران گفت: «موضوع هنوز تمام نشده است. ما هنوز در اینباره به نتیجه نرسیدیم.»

تومی که مخالفت خود با برجام را طی یک سخنرانی در مرکز جامعه یهودیان «گریتر پیتسبورگ» در هفته گذشته اعلام کرد، می‌گوید اوباما تصمیم گرفته که توافق با ایران یک معاهده نباشد که برای تأیید به دو سوم اکثریت آراء سنا نیاز داشته باشد.

وی تأکید کرد: «او می‌توانست به یک شیوه متفاوت عمل کند، اما چنین نکرد. این یک نقض واضح و روشن قانون است».

تومی ضمن انتقاد از رئیس جمهور آمریکا گفت که با این اقدام اوباما، سنا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است مجبور است لایحه عدم رضایت از برجام را به تصویب درآورد که این لایحه به طور قطع توسط اوباما وتو می‌شود زیرا او حمایت کافی دموکرات‌ها را برای حفظ حق وتو خود جلب کرده است.

این سناتور جمهوری‌خواه همچنین از دموکرات‌هایی که از اوباما حمایت کردند، انتقاد کرد و گفت: «ما از برآیند این توافق آگاهی داریم. ما می‌دانیم که اکثریت دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در سنا همچون اکثریت دو حزب در مجلس نمایندگان آمریکا مخالف توافق هستند».

تومی ضمن انتقاد از نظام بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران در برجام گفت که این توافق شروط «بسیار نامفهومی» برای بازرسی و راستی‌آزمایی دارد که توانمندی ایران برای غنی‌سازی اورانیوم و در پی آن دنبال کردن زرادخانه‌های هسته‌ای را از بین نمی‌برد.

وی ضمن انتقاد از مذاکرات جانبی ایران و آژانس نیز گفت که دو سند بین ایران و آژانس وجود دارد که هیچ کس در دولت کاخ سفید یا کنگره آن را مشاهده نکرده است.

تومی تأکید کرد که ایران سال‌ها دشمن آمریکا بوده است: «من استدلال می‌کنم... که روابط ما با ایران از آن زمان (تسخیر سفارت آمریکا) بهبود زیادی پیدا نکرده است».

این سناتور جمهوری‌خواه ایران را بعنوان یک نیروی مخرب در خاورمیانه و حامی گروه‌هایی دانست که آمریکا آنها را تروریستی می‌داند.

تومی ادامه داد که ایران به دنبال از بین بردن تل‌آویو است و بنابراین لغو تحریم‌ها اجازه بازگشت دارایی‌های مسدود شده ایران را می‌دهد که این هزینه‌ها احتمالاً صرف تأمین بودجه حماس و حزب‌الله می‌شود.

وی که همچون دیگر هم حزبی‌های خود به دنبال تخریب توافق هسته‌ای ایران است ادامه داد که ایران قابل اعتماد نیست و بیش از ۲۰ تفاهم بین‌المللی را نقض کرده است.


کد مطلب: 445094

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/analysis/445094/رئیس-جمهور-بعدی-آمریکا-تعهدی-قبال-برجام-ندارد

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com