کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هذیان گویی آلن ایر جلوی خبرنگار ایرانی!

2 تير 1394 ساعت 10:11

آلن ایر کارمند فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا این روزها تلاش زیادی دارد تا در رسانه های ایرانی و شبکه های اجتماعی حضور زیادی داشته باشد. گاهی کاربران ایرانی با سوالات خود حسابی او را کلافه می کنند.


به گزارش جهان به نقل از مهر، آلن ایر تلاش زیادی دارد تا با حضور در رسانه های ایرانی خود را سخنگوی وزارت خارجه آمریکا معرفی کند؛ اما جنایات دولت آمریکا علیه ایران آنقدر زیاد است که گاهی اوقات آلن ایر مجبور است از پاسخ به آن فرار کند.

چند روز پیش علی رجبی یکی از خبرنگاران ایرانی در صفحه شخصی آلن ایر می نویسد: «ما منتظر عذرخواهی آمریکا بابت فاجعه کشتار ۱۷۵ غواص هستیم ... فاجعه ای که با کمک اطلاعاتی آمریکا به صدام حسین رقم خورد.»


آمریکایی ها نقشی در شهادت غواص ها داشته اند؟

این سوال خبرنگار ایرانی مربوط به همکاري اطلاعاتي امريکا با دولت صدام پس از شسکت ماجراي مک فارلين است که منجبر به لو رفتن و شکست اين عمليات می شود. این نکته را دیوید کریست مورخ ارشد و مشاور سابق وزارت دفاع ایالات متحده، در مرداد ۱۳۹۲ در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی اعلام کرده است.

حسین باستانی خبرنگار بی بی سی این گفتگو را اینگونه روایت کرده است که دیوید کریست تایید کرد که ایالات متحده با ارائه اطلاعات عملیات کربلای ۴ به عراقی ها، باعث شکست این عملیات شده است. به طور کلی آمریکا، حداقل از حدود دو سال قبل از عملیات کربلای ۴ تصمیم به حمایت اطلاعاتی از حکومت عراق گرفته بود. مطابق یک سند از طبقه بندی خارج شده، در سال ۱۹۸۴ رونالد ریگان در دستوری دولت آمریکا را موظف به جلوگیری از سقوط صدام در مقابله با جمهوری اسلامی ایران کرده بود. دستوری که در سال های بعد، به کمک های اطلاعاتی موثر واشنگتن به بغداد انجامید.

وفيق السامرايي مقام اطلاعاتی ارشد ارتش صدام هم در کتاب خاطرات ويراني دروازه شرقي روایت همکاری اطلاعاتی با امریکا را به صراحت تایید کرده است: «ما اطلاعاتی از سوی سرویس‌های اطلاعاتی مرکزی امریکا (CIA) دریافت کردیم. این اطلاعات نشان می‌داد ایران بخشی از توپخانة خود را از منطقة شرق اروندرود به عقب کشیده است. به این نتیجه رسیدیم که ایران بخش عمدة توپخانة خود را از منطقة فاو و اروندرود به عقب کشیده است و این بیانگر عقب‌نشینی بخشی از یگان‌های سپاه پاسداران نیز بود. زمان مناسب برای بازپس‌گیری فاو و ایجاد اختلال در موازنة نظامی ایران در جنگ - به جای کشیده شدن به دنبال ایرانی‌ها در نبردهای سخت کوهستانی- فرارسیده بود. صدام خیلی زود با پیشنهاد ما موافقت نمود و کار آماده‌سازی نیروها برای اجرای عملیات آزادسازی فاو آغاز گردید.»

گاردین هم چند روز پیش در گزارشی با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در مراسم تشییع پیکر ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده جنگ تحمیلی نوشت: «این اعتقاد وجود دارد که غواصان ایرانی سال ۱۹۸۶ در عملیات کربلای ۴ با کمک سازمان اطلاعات آمریکا دستگیر و زنده به گور شدند و جای تعجب نیست که این تراژدی که سه دهه قبل اتفاق افتاد همچنان بر شعله بی اعتمادی بین ایران و آمریکا بدمد.»

اما آلن ایر در جواب این خبرنگار مجبور می شود که ارتباط دولت آمریکا با کشتار ۱۷۵ غواص ایرانی را منکر شده و بنویسد: «پس ما باید منتظر عذرخواهی شما برای پرل هاربر باشیم؟»

ماجرای پرل هاربر چیست؟

بدون هیچ توضیح اضافه ای می توانید روایت ویکی پدیا از ماجرای حمله به پرل هاربر را بخوانید: «حمله به پرل هاربر (که از سوی مرکز فرماندهی نظامی ژاپن عملیات هاوایی یا عملیات زی و از سوی برخی از آمریکاییها نبرد پرل هاربر خوانده می‌شد) حملهٔ ناگهانی هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در پرل هاربر در بامداد روز یکشنبه هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ میلادی مصادف با ۱۶ آذر ۱۳۲۰ هجری شمسی بود که موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم شد.»

به نظر می رسد تسلط کارمند فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به زبان فارسی و اشعار حافظ و سعدی نمی تواند موجب فراموشی جنایات دولت آمریکا علیه مردم ایران شود.


کد مطلب: 429474

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/analysis/429474/هذیان-گویی-آلن-ایر-جلوی-خبرنگار-ایرانی

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com