دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۱۱
۱۳

هذیان گویی آلن ایر جلوی خبرنگار ایرانی!

سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب: 429474
آلن ایر کارمند فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا این روزها تلاش زیادی دارد تا در رسانه های ایرانی و شبکه های اجتماعی حضور زیادی داشته باشد. گاهی کاربران ایرانی با سوالات خود حسابی او را کلافه می کنند.
هذیان گویی آلن ایر جلوی خبرنگار ایرانی!
به گزارش جهان به نقل از مهر، آلن ایر تلاش زیادی دارد تا با حضور در رسانه های ایرانی خود را سخنگوی وزارت خارجه آمریکا معرفی کند؛ اما جنایات دولت آمریکا علیه ایران آنقدر زیاد است که گاهی اوقات آلن ایر مجبور است از پاسخ به آن فرار کند.

چند روز پیش علی رجبی یکی از خبرنگاران ایرانی در صفحه شخصی آلن ایر می نویسد: «ما منتظر عذرخواهی آمریکا بابت فاجعه کشتار ۱۷۵ غواص هستیم ... فاجعه ای که با کمک اطلاعاتی آمریکا به صدام حسین رقم خورد.»


آمریکایی ها نقشی در شهادت غواص ها داشته اند؟

این سوال خبرنگار ایرانی مربوط به همکاري اطلاعاتي امريکا با دولت صدام پس از شسکت ماجراي مک فارلين است که منجبر به لو رفتن و شکست اين عمليات می شود. این نکته را دیوید کریست مورخ ارشد و مشاور سابق وزارت دفاع ایالات متحده، در مرداد ۱۳۹۲ در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی اعلام کرده است.

حسین باستانی خبرنگار بی بی سی این گفتگو را اینگونه روایت کرده است که دیوید کریست تایید کرد که ایالات متحده با ارائه اطلاعات عملیات کربلای ۴ به عراقی ها، باعث شکست این عملیات شده است. به طور کلی آمریکا، حداقل از حدود دو سال قبل از عملیات کربلای ۴ تصمیم به حمایت اطلاعاتی از حکومت عراق گرفته بود. مطابق یک سند از طبقه بندی خارج شده، در سال ۱۹۸۴ رونالد ریگان در دستوری دولت آمریکا را موظف به جلوگیری از سقوط صدام در مقابله با جمهوری اسلامی ایران کرده بود. دستوری که در سال های بعد، به کمک های اطلاعاتی موثر واشنگتن به بغداد انجامید.

وفيق السامرايي مقام اطلاعاتی ارشد ارتش صدام هم در کتاب خاطرات ويراني دروازه شرقي روایت همکاری اطلاعاتی با امریکا را به صراحت تایید کرده است: «ما اطلاعاتی از سوی سرویس‌های اطلاعاتی مرکزی امریکا (CIA) دریافت کردیم. این اطلاعات نشان می‌داد ایران بخشی از توپخانة خود را از منطقة شرق اروندرود به عقب کشیده است. به این نتیجه رسیدیم که ایران بخش عمدة توپخانة خود را از منطقة فاو و اروندرود به عقب کشیده است و این بیانگر عقب‌نشینی بخشی از یگان‌های سپاه پاسداران نیز بود. زمان مناسب برای بازپس‌گیری فاو و ایجاد اختلال در موازنة نظامی ایران در جنگ - به جای کشیده شدن به دنبال ایرانی‌ها در نبردهای سخت کوهستانی- فرارسیده بود. صدام خیلی زود با پیشنهاد ما موافقت نمود و کار آماده‌سازی نیروها برای اجرای عملیات آزادسازی فاو آغاز گردید.»

گاردین هم چند روز پیش در گزارشی با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در مراسم تشییع پیکر ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده جنگ تحمیلی نوشت: «این اعتقاد وجود دارد که غواصان ایرانی سال ۱۹۸۶ در عملیات کربلای ۴ با کمک سازمان اطلاعات آمریکا دستگیر و زنده به گور شدند و جای تعجب نیست که این تراژدی که سه دهه قبل اتفاق افتاد همچنان بر شعله بی اعتمادی بین ایران و آمریکا بدمد.»

اما آلن ایر در جواب این خبرنگار مجبور می شود که ارتباط دولت آمریکا با کشتار ۱۷۵ غواص ایرانی را منکر شده و بنویسد: «پس ما باید منتظر عذرخواهی شما برای پرل هاربر باشیم؟»

ماجرای پرل هاربر چیست؟

بدون هیچ توضیح اضافه ای می توانید روایت ویکی پدیا از ماجرای حمله به پرل هاربر را بخوانید: «حمله به پرل هاربر (که از سوی مرکز فرماندهی نظامی ژاپن عملیات هاوایی یا عملیات زی و از سوی برخی از آمریکاییها نبرد پرل هاربر خوانده می‌شد) حملهٔ ناگهانی هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در پرل هاربر در بامداد روز یکشنبه هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ میلادی مصادف با ۱۶ آذر ۱۳۲۰ هجری شمسی بود که موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم شد.»

به نظر می رسد تسلط کارمند فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به زبان فارسی و اشعار حافظ و سعدی نمی تواند موجب فراموشی جنایات دولت آمریکا علیه مردم ایران شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


دم خبرنگار گرم... دهن یارو رو خوب بسته
United States
باید به هوش خبرنگار آفرین گفت
جواد
شما حالتون خوبه؟!
روزه ظاهرا فشار آورده!!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
کاملا پیداست که حال تو که هیچ گذشته و آینده‌ات هم خرابه
این عکس چه ربطی به مطلب داره؟!؟!؟!
Germany
اين آلن اير، چرا اينقدر قيافه‌اش شبیه اين بي‌بضاعت‌های ذهنی است؟
leyla
تحقیر انسانها از روی ظاهر اصلا کار درستی نیست.بخصوص شما جماعت به ظاهر اسلامی.این خبرنگار علی رجبی هم سوال بی خودی پرسیده که معروف بشه
ایرونی
یانکی احمق
واییییییییییی اشتباهی منفی دادم صد تا مثبت +++++++++++++++++
مردک کذاب چه خودشو میزنه به اون راه! >:(
علی محمدنصیری لرستانی
آلن ایرکه هیچ،وزارت امور خارجه آمریکا هم هیچ،روسای جمهور آمریکا،دولت وملت آمریکا،تاریخ200ساله آمریکا تاقیام قیامت بایستی جوابگوی خون شهدای هواپیمای مسافربری واین غواصان باشند،ملت ودولتهای ایران باهرطرزفکروسلیقه وهردکترینی اگر ازحادثه 28مرداد وسقوط دولت مصدق بگذرندازحوادث هواپیمای مسافربری وشهادت مظلومانه زنان وکودکان بی گناهمان واین غواصان نخواهند گذشت
امریکا دستش به خون جوان های ما اغشته شده
United States
باید سند ادعای خبرنگار ایرانی هم به الن ایر در صفحه اش ارائه میشد تا ایشان مجاب شود و دهانش بسته شود و هذیان نگوید.