کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

در دیدار رییس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مطرح شد؛

انتقاد آیت الله مکارم از طرح دولت برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

30 ارديبهشت 1394 ساعت 12:18

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از کسانی که مسأله ورود زنان به ورزشگاه ها را مطرح می کنند، گفت: حضور بانوان در ورزشگاه ها ضرورتی ندارد و سبب به وجود آمدن مشکلاتی می شود، ما نمی توانیم هر آنچه که در غرب اجرا می شود را اجرا کنیم.


به گزارش جهان به نقل از خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید عصر امروز در دیدار رییس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال گفت: شکی نیست که ورزش برای همه به ویژه جوانان لازم است که سبب سلامتی جسم، سلامتی روح انسان ها می شود.

وی افزود: ورزش یک سرگرمی سالم به شمار می رود که که انسان را از کارهای نا سالم باز می دارد، ورزش برای سلامتی انسان در هر سن و سالی لازم است؛ از زندگانی پیامبر اسلام نیز استفاده می شود که ایشان به ورزشکاران و ورزش های اسلامی اهمیت می دادند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که ورزش در عصر کنونی با مشکلاتی مواجه است، اظهار داشت: در سابق ورزشکاران الگوهای اخلاقی مناسبی برای جوانان بودند، ورزشکاران سابق پناهگاهی برای مردم بودند به عنوان مثال در زور خانه ها سعی می کردند تا اخلاق اسلامی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: اگر همان معانی اخلاقی و الگوی رفتاری ورزشکاران امروزه در مقیاس بزرگتری رعایت شود، ورزشکاران می توانند الگوی اخلاقی نمونه برای جامعه به ویژه جوانان باشند؛ اهالی ورزش می توانند با رفتار اخلاقی خود جوانان جامعه را تربیت کرده و معلمان اخلاق باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به ضرورت اسلامی کردن فعالیت های ورزشی ابراز داشت: از آن جایی که ورزش به شکل فعلی از غرب وارد کشور شده فرهنگ غربی را نیز به دنبال خود آورده است، در برخی از کشورها در جریان های ورزشی چندین نفر کشته می شوند.

وی عنوان کرد: وجود درگیری ها و برخی دیگر از مشکلات به دلیل وجود فرهنگ غربی در ورزش کشور است، اگر آنچه از غرب آمده مفید باشد مسلمانان استفاده می کنند اما اگر سبب ضرر شود باید با اصلاح اسلامی و قرار دادن در قالب اسلام وارد در فرهنگ شود.

این مرجع تقلید با بیان این که ورزش باید آمیخته با مسائل اخلاقی باشد، خاطرنشان کرد: امروزه مشکلات بسیاری در ورزش مشاهده می شود که در صورت اجرا کردن قوانین اسلامی شاهد بر طرف شدن مشکلات خواهیم بود، ایجاد مشکل از سوی ورزشکاران و تماشاگران باید کنترل شود.

وی اضافه کرد: باید با استفاده از ظرفیت و فعالیت های فرهنگی، تماشاگران و ورزشکاران را از مبتلا شدن به کارهای خلاف اخلاق پرهیز داد؛ همانگونه که مربیان ورزش حرفه ای را به ورزشکاران آموزش می دهند باید افرادی مسائل اخلاقی را به آنان گوشزد کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از کسانی که مسأله ورود زنان به ورزشگاه ها را مطرح می کنند، گفت: حضور بانوان در ورزشگاه ها ضرورتی ندارد و سبب به وجود آمدن مشکلاتی می شود، ما نمی توانیم هر آنچه که در غرب اجرا می شود را اجرا کنیم.

وی افزود: اسلام خط قرمزهایی دارد، چه ضرورتی دارد که حتما بانوان به ورزشگاه ها بیایند، نباید اصرار بر این مسأله داشت؛ به هیچ وجه ما نباید مرعوب فرهنگ غرب شویم، بلکه در مقابل باید استقلال دینی و اخلاقی خود را حفظ کنیم، فعالیت های غرب نباید معیار در کارها باشد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه برای داشتن ورزشی سالم و بدون دغدغه ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: مسائل مالی ورزشکاران به ویژه در فوتبال بسیار مورد گفت وگو قرار دارد، وضعیت مالی و ورزش نباید به صورت تجارتی ناسالم در آید.


کد مطلب: 423567

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/analysis/423567/انتقاد-آیت-الله-مکارم-طرح-دولت-ورود-بانوان-ورزشگاه-ها

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com