سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - 16 Aug 2022
 
۶
۱۹
لغو تحریم‌ معجزه‌گر اقتصاد ایران نیست؛

وضعیت اقتصادی پس از تحریم چگونه خواهد شد؟

يکشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب: 415580
فعالان اقتصادی می‌گویند دولت از اکنون باید برای زمان پس از تحریم برنامه داشته باشد، چراکه لطمات پس از تحریم ممکن است بیش از زمان تحریم باشد.
وضعیت اقتصادی پس از تحریم چگونه خواهد شد؟
گروه اقتصاد جهان نيوز: "لوزان" هنوز تنها در حد یک بیانیه است، تحریم‌ها هنوز برداشته نشده و بازار راه طولانی برای رسیدن به ثبات در پیش دارد.

در این میان شاید نبض اصلی بازار به دست فعالان اقتصادی و کسبه بازار باشد؛ به همین دلیل، بازار گمانه‌زنی‌ها در رابطه با آینده اقتصاد ایران "داغ داغ" است. فعالان اقتصادی البته اگرچه نسبت به آینده اقتصاد ایران امیدوارند اما معتقدند که باید برای دورانی که قرار است تحریم‌ها برداشته شود، از همین الان برنامه‌ریزی کرد، چراکه به اعتقاد آنها، دوران پس از تحریم اگر به خوبی مدیریت نشود، بسیار خطرناک‌تر از زمانی است که ایران، با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

آنان معتقدند که دوران پس از تحریم اگر به خوبی مدیریت نشود، تولید کشور آسیب خواهد دید، همچنین فعالان بازار می‌گویند که اروپایی‌ها این بار بیش از آسیایی‌ها بازار را تصاحب خواهند کرد و بازار شرایط جدیدی را سپری خواهد کرد.

مدیریت پس از تحریم سنگین‌تر از مدیریت تحریم

در این میان یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران معتقد است که مدیریت پس از تحریم اگر به مراتب سنگین‌تر از مدیریت قبل تحریم نباشد، هم سطح آن است و نظام مدیریت می تواند این حادثه را به نحوی کنترل کند که اقتصاد ایران لطمه نبیند، چراکه ممکن است از قضا، سکنجبین صفرا فزاید.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می‌افزاید: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، فضای تهاجمی از سوی غرب به اقتصاد ایران شکل می‌گیرد و همه می‌خواهند به دلیل رکودی که در دنیا وجود دارد، به یک بازار بکر وارد شوند، بنابراین ممکن است که واردات ایران به گونه ای پیش رود که تولید آسیب ببیند.

وی تصریح می‌کند: تولید ایران باید در شرایط پس از تحریم به گونه ای مدیریت شود که قدرت رقابت داشته باشد؛ چراکه با توجه به نیازهای بخش تولید و شرایط قیمت و کیفیت و رقابت، نوعی هجمه به بازار وارد می‌شود که اگر کنترل نشود، تولید آسیب خواهد دید.

به گفته آل‌اسحاق، تولید در هر صورت، قیمت تمام شده بالایی دارد و کیفیت نیز با شرایط روز دنیا سازگاری ندارد، چراکه ایران در تحریم قرار داشته و دسترسی به تکنولوژی‌های غرب نداشته است، بنابراین اگر بازار، آزاد و رقابتی شود، شرایط سخت خواهد شد و ممکن است که صنعت و اقتصاد کشور ضربه ببیند. البته آمادگی این فضا و سیاستگذاری ها و به ویژه تعامل با اقتصاد جهانی، نظامات کنترلی و مدیریتی ویژه ای لازم دارد که از نقاط مثبت این فضا به بهترین شکل استفاده شده و نقاط منفی آن، مدیریت شود.

دوباره پس از تحریم، مثل بچه‌پولدارها زندگی نکنیم

مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: موضوع اصلی در اقتصاد پس از تحریم، دقیقا این است که مدیریت منابع ارزی جدیدی که به اقتصاد کشور تزریق می‌شود باید چگونه باشد که بهترین بهره‌برداری را برای اقتصاد داشته باشد، این در حالی است که برآوردها حکایت از وجود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی غیرقابل دسترس ایران در دنیا است که به نظر می رسد از تیرماه به بعد در اختیار ایران قرار می‌گیرد.

وی در گفتگو با مهر می‌افزاید: واردات کالاهای مصرفی و مواد اولیه باید از محل ارزهای صادرات غیرنفتی باشد و این در حالی است که تجربه دو سال گذشته نیز به وضوح این را نشان داده که ایران ۵۰ میلیارد دلار صادرات داشته و در مقابل، حدود ۵۰ میلیارد دلار هم واردات صورت داده است، ضمن اینکه کشور در دو سال اخیر، با حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد نفتی مواجه بوده است.

حریری معتقد است که اگر سیاستگذاران بتوانند سال‌های ۹۴ و ۹۵ را با همین سیاست برابری واردات و صادرات و نیز استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات پیش برند، به طور قطع نتیجه مطلوبی حاصل می‌شود؛ بنابراین دلارهای نفتی باید صرف توسعه زیرساختها از جمله ماشین‌آلات صنعتی، معدنی و کشاورزی شود که هم اکنون عمر بالایی دارند؛ ضمن اینکه بخش دیگری از این درآمدهای ارزی نفتی باید صرف روان شدن تولید صنعتی، معدنی و کشاورزی و نیز بنادر شود که در ۱۵ سال اخیر، به شدت فرسوده شده و باید در مسیر نوسازی قرار گیرند.

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، پیش‌شرط‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی را برطرف کردن موانع سیاسی و روانی دانست و گفت: ظرف ماه‌های آینده، موانع سیاسی جذب سرمایه‌گذاری خارجی برطرف خواهد شد اما موانع روانی جذب سرمایه‌گذار به راحتی برطرف نمی‌شود، این در حالی است که سرمایه‌های خارجی باید ضمانت‌های لازم را دریافت کنند که بخشی از منابع بانکی ایران در خارج از کشور می‌تواند به عنوان ضمانت سرمایه‌گذاران خارجی استفاده شود.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون باید هوشمندانه‌تر عمل کرده و از فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم، این در حالی است که صنایع باید تقویت شوند تا قدرت رقابت داشته باشند و صادرات رونق گیرد، بنابراین برای رونق صنایع باید سودهای بانکی کاهش یابد و کارشناسان موانع پیش روی تولید کشور را به دولت معرفی کرده و از میان بردارند. حریری معتقد است که باید برخی صنایع غیررقابتی ایران، از گردونه تولید باز بمانند.

حریری همچنین در خصوص ساماندهی واردات بعد از تحریم‌ها نیز گفت: اگر دولت متعهد باشد که هیچ دلار نفتی را برای واردات کالا صرف نکند و تامین ارز واردات، با متقاضی و از محل صادرات باشد، به نظر می‌رسد که نباید نگران از واردات بی رویه بود. بنابراین نباید فراموش کنیم که سه سال اخیر را با حداقل درآمدها، کشور را اداره کردیم و باید از این پس، افزایش درآمدهای ارزی را صرف توسعه زیرساختها کنیم. بنابراین نباید در پس از تحریم، مجدد مثل بچه‌پولدارها بی حساب و کتاب منابع ارزی کشور را استفاده کنیم.

دولت میدان بازی را برای بخش‌خصوصی باز می‌کند

همچنین مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: اقتصاد ایران و صنایع یاد گرفته‌اند در شرایط سخت و غیرمنصفانه با تحریم‌ها بسازند، کار کنند و جلو بروند. اما بدیهی است که مدیران اقتصادی ایران با وجود توانایی سازگاری با شرایط سخت، از سخت کردن شرایط برای بنگاه های ایرانی استقبال نمی‌کنند. سیاست ما مثل هر دولت توسعه‌گرای دیگری افزایش قدرت رقابتی بنگاه هایمان و مساعد سازی محیط برای رشد آنها است.

وی می‌افزاید: قطعا رسیدن به توافق هسته ای می تواند شرایط پیش روی صنایع ایران را بهبود دهد. صنایع ایران طی سال های گذشته به دلیل وجود محدودیت های ناشی از تحریم ها ضربه خورده است. با وجود اینکه باید به عملکرد دولت در مهار تورم سرکش نمره خوبی داد، اما هنوز هم اقتصاد ایران در رکود قرار دارد و برهمین اساس هم دولت و هم فعالان بخش خصوصی تلاش می کنند به سمت خروج از رکود حرکت کنیم. ولی رسیدن به دوران رونق اقتصادی نیاز به پیش شرط های مشخصی دارد.

به گفته کرباسیان، دولت در رفتار و شیوه عملکرد نشان داده که اتکاء خاصی به بخش خصوصی دارد. بنابراین در صورتی که تحریم‌ها برداشته شود، بخش خصوصی کشور فعال تر از گذشته رفتار می کند.

وی اظهار داشت: در این میان، امکان حضور در بازارهای جهانی را نیز به صورت گسترده تر و کم‌هزینه‌تری پیدا می‌کنیم. در این شرایط دولت هم میدان بازی را برای بخش خصوصی کشور باز می کند و در نهایت همزمان با خروج از رکود، وضعیت شاخص های کلان اقتصادی کشور بهبود می یابد. به طور نمونه در نظر داشته باشید برای پس از خروج از رکود، میزان اشتغال ایجاد شده در بنگاه های صنعتی افزایش می یابد و همین جریان کمک می کند تا بحران اشتغال از کاهش یابد.

ایران درجه یک‌های دنیا را برای شراکت انتخاب کند

همچنین محمدحسین برخوردار نیز در گفتگو با مهر با بیان اینکه پس از برداشته شدن تحریم‌ها، دولت باید گام به گام با برنامه‌های خود جلو رود و برای این دوران برنامه داشته باشد، گفت: دیگر نباید اجازه داد هر تجهیزات و یا حتی هر سرمایه‌گذاری وارد بازار ایران شود، بلکه باید سرمایه‌گذاران مشتاقی را که آماده ورود به اقتصاد ایران هستند، دسته بندی کرده و برای امضای توافق نامه شراکت با هر یک از آنها، پلن خاصی را داشت.

رئیس مجمع واردات افزود: به طور قطع، ایران دیگر برای شراکت اقتصادی با کشورها، ناچار به انتخاب از میان گزینه‌های محدود نیست؛ بلکه باید با استراتژی، قراردادهایی را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد که از دل آنها، بازی برد- بردی رقم خورد که هم به نفع ایران و هم به نفع طرف خارجی باشد؛ در این صورت، این همکاری پایدار خواهد بود.

وی اظهار داشت: در این میان نقش اصلی دیگر به عهده دولت نخواهد بود و بلکه تجار و بازرگانان نیز باید خود را با مدیریت جهانی بیشتر هماهنگ کنند و آمادگی بیشتری برای انعقاد قراردادهای دو جانبه و البته با منافع دوطرفه با خارجی‌ها داشته باشند؛ از سوی دیگر با کیفیت کار خود را با سطوح جهانی هماهنگ کرده و کار کیفی و با قیمت تمام شده رقابتی، تحویل بازار دهند.

برخوردار با تاکید بر ضرورت تقویت بخش اشتغال و تولید صادرات‌محور خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد حال که زمینه برای تولید و تجارت رقابتی پیش روی ایران قرار دارد، باید بر روی محصولاتی برای تولید تمرکز بیشتری کنیم که بر صادرات تکیه دارند و توانسته‌اند پا را از بازارهای داخلی فراتر نهند.

رفع تحریم‌ها معجزه‌گر اقتصاد ایران نیست

همچنین شریف نظام مافی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس نیز در این رابطه معتقد است که رفع تحریم‌ها قرار نیست برای اقتصاد ایران معجزه گر باشد. در صورتی که مذاکرات به نتیجه مطلوبی هم نزدیک شود ، حداکثر ۳۰ ذرصد خواسته های ایران محقق شده و در نتیجه برخی تحریم‌های نمادین مانند سوئیفت برداشته می شود.

وی می‌افزاید: اقتصاد ایران طی تمامی سال‌های گذشته شرایط سخت تحریم را تجربه کرده است. برآورد دقیقی از خسارت تحریم‌ها بر اقتصاد ایران وجود ندارد. در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه مطلوبی برسد، اولین نشانه های تغییر در بازارهای مالی ظاهر می‌شود. با این حال برخی فعالان اقتصادی اعتقاد دارند که حتی با وجود توافق و رفع اولیه تحریم‌ها همچنان قیمت دلار به عنوان یک شاخص اندازه‌گیری شرایط اقتصادی کشور در نرخی بالاتر از ۳ هزار و ۲۰۰ تومان باقی می‌ماند.

نظام مافی می‌گوید: اولا، رفتارهای بنگاه‌های بزرگ اقتصادی غرب، با احتیاط است. اگر به سوابق نگاه کنید، روند تحریم ایران یک روند، تدریجی است که آجر به آجر طی ۳۳ سال روی هم گذاشته شد و امروز به این ساختمان زشت و بزرگ تبدیل شده است. پس بدیهی است حذف این بنای آزارنده هم یک شبه اتفاق نمی‌افتد. بنابراین اگر یک توافق قوی هسته‌ای امضا شود، دیدگاه بنگاه‌های غربی که در چند سال اخیر روز به روز نسبت به ایران بدتر شده بود، دچار تغییر روند می‌شود.

منبع: مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
اینو مطمئنم زیاد تغییر نمی کنه
Romania
2 ساله دارن وعده رفع مشکلات بعد از تحریم ها را میدن و حالا...!
بزک نمیر بهار بهار می اد کمپوزه با خیار می اد زهی خیال باطل
مردم
بارها گفتم الان هم می گم هیچ تغییری در وضع بد اقتصادی مردم ندارد فقط در دراز مدت ارزش پول ایران بالا می رود.
Canada
وزیر اقتصاد: ساده انگاری نکنید، با حذف تحریم ها هم از وضعیت رکودی و تورمی خارج نمی شویم!
وزیر اقتصاد با ساده انگارانه خواندن این دیدگاه که شرایط اقتصادی امروز، به کل زاییده تحریم است، گفت: اگرچه شرایط اخیر کشور ارتباط نزدیکی با موضوع تحریم‌ها داشت، اما ساده انگارانه است فکر کنیم که با حذف تحریم ها، همه مشکلات ما حل می‌شود.
Canada
متأسف...
Iran, Islamic Republic of
شتر درخواب بیند پنبه دانه / گهی لب لب خورد گه دانه دانه
صبر کنید ببینید این بی شرفا اول تحریما رو برمیدارن بعد تصمیم بگیرید. چقدر شماها خوش خیالید
آریو سوئد
Sweden
نباید فراموش کرد که تنها بخش کوچکی از مشکلات کشور ما بخاطر تحریم است. اقتصاد کشور نزدیک به یک قرن است که از بی برنامگی ، رانت، بهره وری بسیار پایین ،عقب ماندگی، فساد و وابستگی به نفت رنج میبرد. مشکل عمده اقتصاد کشور ساختاریست. مشکل تولید در کشور ساختاریست. مشکل فرار مالیاتی ساختاریست. وجود فساد و رانت در ادرات کشور ساختاریست. بی نظمی و قانون گریزی ساختاریست. نبود اخلاق در کار ساختاریست. این مشکلات با بر داشتن تحریمها حل نخواهد شد بلکه پیچیده تر میشود. کشور دیگر نمیتواند با فروش نقت بچرخد. جمعیت ما ۸۰ میلیون است. اگر ۱۵ میلیون بودیم امکان داشت که یک مدت دیگه با درآمد نفت زندگی کنیم. در حال حاضر در هیچ کجای جهان پیشرفته و در حال پیشرفت امکان زندگی با یک در آمد وجود ندارد. توقعات مردم بالا رفته. کشور ما هم منابع مادی کلان در اختیار دارد و هم نیروی انسانی کافی و باهوش. وظیفه مسئولین و مدیران کشور است که با بکارگیری افراد دلسوز و آگاه و برنامه ریزی درست و.... شرایط را برای پیشرفت و رفاه نسبی کشور آماده کنند.
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
من با نظر این دوستمان موافقم به نظر من تحریمها حتما بی اثر خواهند بود اگر مواردی که ایشان گفتند را برطرف کنیم این موارد الفبای اقتصاد مقاومتی است و مطمئناً با اجرای آن هیچ مشکل اقتصادی نخواهیم داشت البته اضافه کنم برخی مواردی که ایشان به آن اشاره داشتند ریشه فرهنگی دارد مثل خودکنترلی که جلوی فساد را می گیرد البته این موارددر کنار هم کارساز است یعنی سیتمی بودن و خودکنترلی
لازم است رویکرد دولت نسبت به مردم تغییر کند
محسن
با نظر شما کاملاً موافقم .
ضمناً کشور ما دارای شرایطی است که برای توسعه اقتصادی خود که قطعاً رفاه اجتماعی را هم بدنبال دارد نیاز به سرمایه گذاری خارجی خواهد داشت. اگر سرمایه گذاران خارجی تضامین کافی را نداشته باشند به بازارهای ایران نمیآیند. تضامین هم زمانی محقق می شوند که یا نرخ ریسک کشور در محیط مالی بین المللی به حداقل برسد و یا منابع ارزی کشور در خارج پوشش های لازم را بدهند.
با این روند که پیش می رویم و اختلافات فاحش و بعضاً ستیز گونه ای که بر شرایط مذاکرات حاکم است نرخ ریسک ایران بدون تأیید غرب کاهش چشمگیری نخواهد یافت و از سوی دیگر خیزی که در داخل کشور برای مصارف ارزی برداشته شده پوشش ارزی منتفی است .
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
برخلاف شما من به سرمایه گذاری اروپاییها خیلی معتقد نیستم بله لایبر سرمایه گذاری ما بالاست که عمدتا ناشی از ریسک بالای کشور ما در انظار آنهاست اما یادمان باشد آنها بارها وسط راه ما را رها کرده اند و چون بخش زیادی از سرمایه های ما در اختیار آنها بلوکه شده خیلی نگران قطع ارتباط نیستند مثال از اول انقلاب که ساخت 85% نیروگاه بوشهر متوقف شد و با باز طراحی آن هنوز موفق به تولید نشده و یا قرارداد های متعدد فرانسویها از پژو تا .... موید این مطلب است
سرباز ولایت
جهان نیوز الحق که حرف حق رو زدی....
اینها پیش فرض گرفته اند که تحریم ها برداشته میشود! :)
محمد جواد
باید گفت،فقط معاملات در بازار رونق بگیره،رکود حاکم نشه،ارزونی پیشکش!
مردم
همانطورکه درزمان تحریم _تورم،گرانی وبی ثباتی ونامیدی رامردم تجربه کردندودلالان وفاسدان وگرانفروشان وبی کیفیتی مردم رانابودکرد-بعدزاتحریم بگذاریدکه مردم راه خودشان راپیداکنندوازبخشهای که لابی گروپشتوانه دارندبیخودی حمایت نکنید-تاحداقل کمی ثبات وآرامش وتورم منفی وارزانی راتجربه کنیم
United Kingdom
من میگم اگر دستمان به دلار های پس از تحریم رسید خیلی ساده آنرا بین برادران لبنانی و فلسطینی و عراقی و سوری و هر مفت خور دیگری که سراغ داریم تقسیم کنیم.
اگر چیزی ماند آقا زاده ها جورش را بکشند.
رضا
Romania
ممنون مطالب خوبی بود لطفا دراین مورد ک چگونه از فرصت ها به خوبی استفاده کنیم صحبت کنین
لغو تحریم یعنی تازه برگشت به ده سال قبل یعنی درجا زدن یعنی تحمل هزینه بیخودی در انرژی هسته ای
حسن
اگه از دلار های ازاد شده چیزی موند کمکی به کشور پهناو رجیبوتی کنن