پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ - 30 Jun 2022
 
۲۴
۱۳۴
اکبر هاشمی رفسنجانی:

در انتخابات‌خبرگان شرکت‌ نمی‌کنم/ خانواده من انقلابی هستند

شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب: 408517
روحاني را به طور کامل قبول دارم. ما با ايشان از مجلس همكاري داشتيم و از لحاظ تفكر خيلي نزديك هستيم و هيچ شبهه‌اي درصلاحيتشان براي من نيست. كابينه‌اش را هم با توجه به شرايط كشور، نسبتاً خوب انتخاب کرد.
در انتخابات‌خبرگان شرکت‌ نمی‌کنم/ خانواده من انقلابی هستند
به گزارش جهان به نقل از مهر، کمتر سیاستمداری در دنیا را می توان پیدا کرد که گردش و جابجایی موافقان و مخالفانش به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی باشد. رییسِ امروزِ مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس جمهور دوران سازندگی اگر چه خود را متعلق به انقلاب، نهضت امام و پیرو رهبری می داند اما بارها مورد تمجید و یا انتقاد جریانهای سیاسی قرار گرفته است.

منتقدان سرسخت آیت الله که در نیمه دوم دهه ۷۰ لقب هایی چون عالیجناب خاکستری به او دادند و سدی در برابر اصلاحات قلمدادش کردند الان او و جریانش را ناجی خود می دانند و در مقابل، اصولگرایانی که تمام قد در سالهای اول انقلاب تا انتخابات مجلس ششم از او دفاع کردند و با رای آنها به عنوان یکی از آخرین سهمیه های تهرانی ها به مجلس راه یافت و سپس انصراف داد، اکنون شدیدترین انتقادها را به او و مواضعش به ویژه در جریان فتنه ۸۸ دارند.

سیاستمدار ۸۰ ساله اما به نگاه پدرانه و جذب حداکثری تاکید می کند و خود را فرای جریان های سیاسی که یک جریان می داند و می گوید: «شما باید مرا خیلی خوب شناخته باشید! در داخل انقلاب، هیچ وقت از یک جریان در مقابل جریانات دیگر حمایت نمی‌کردم، چون همه را از احزاب داخل نظام می‌دانستم و با همه در مسایل مختلف همکاری داشتم.»

گفتگوی خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز با وی در محل کارش در ساختمان قدس یا همان کاخ مرمر انجام شد. یک ساعت پرسش و پاسخ از مسائل داخلی و بین المللی. از انقلاب و حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گرفته تا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری. از رابطه اش با نسخه شبیه به خود یا همان حسن روحانی تا ارتباط کاری و عاطفی با رهبر معظم انقلاب و از مذاکرات هسته ای و «توافق خوب» تا عربستان،عراق، بازار نفت و سیاست خارجی. دست آخر هم یک سوال حاشیه ای و کلیدی که او بین خانواده و انقلاب، کدام را انتخاب می کند.

در بخش اول این گفتگو به مسائل داخلی پرداخته ایم که از نظرتان می گذرد؛

هرساله در آستانه دهه فجر، تحلیل‌هایی از سوی رسانه های بیگانه می‌شود که مردم تحت فشار هستند، گرفتاری دارند، از نظام فاصله گرفتند و امسال مثلاً کمتر می‌آیند. ولی حضور مردم در این ۳۶ سال مستمر و هر سال پرشورتر بوده و نسل‌های جدید هم به راهپیمایی می‌آیند. سوال ما به طور مشخص این است که رمز این استمرار و حضور چیست و پیامش برای طرف‌های فرا مرزی ما چه می‌تواند باشد؟

بسم الله الرحمن الرحیم، به گواهی اخبار خبرنگاران داخلی و خارجی، حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن پرشور و معنادار است و امسال خود من هم لحظاتی که در مسیر خیابان آزادی همراه مردم شدم، دیدم که جمعیت، خیلی انبوه و دیدنی است. مسؤولین صداوسیما گفتند که یک برابر و نیم سال قبل است. این‌گونه احساس می‌کنم که اکثریت قاطع مردم ذاتاً از اینکه در ایران انقلاب اسلامی شده، راضی هستند. چون مردم مسلمان هستند و دلشان با اسلام است، به خصوص شیعیان که جایی نداشتند و الان مرکزی پیدا شده است.

مردم به اصل انقلاب دلبند هستند. نگرانی‌هایی پیش می‌آید که مبادا به خاطر شرایط و وجود بعضی از مشکلات و بعضی مواضع‌ و مشکلات سیاسی و اقتصادی، مردم دلزده شوند و دیگر در راهپیمایی‌ها نیایند. البته می‌دانم کسانی دلزده هستند و نمی‌آیند؛ ما که نمی‌گوییم همه‌ مردم آمدند! به نظر می‌رسد این نشان می‌دهد که مردم به اصل انقلاب با وجود بعضی اشکالاتش، علاقه‌مندند و دلشان می‌خواهد اشکالات برطرف شود و انقلاب بماند. تشخیص هم دادند که یکپارچگی ملی را به رخ خارجی‌ها کشیدن، یک اعتبار بزرگ است.

در دنیایی که به دموکراسی خیلی پای‌بند هستند، جمعیت، رأی و حضور مردم، مهم و یک اصل است. وقتی می‌بینند مردم ایران در هر شرایطی و در سرما، گرما، باران و آفتاب این‌گونه می‌آیند و هر سال هم این حضور تکرار می‌شود، طبعاً اثر مثبت دارد. یعنی احساس پایبندی مردم، آنها را به این نتیجه می‌رساند که نمی‌توان با این انقلاب حالت خصومت‌های تند گرفت.

نیکسون رئیس‌جمهور اسبق آمریکا می‌گفت که یکی از هنرهای کشورهای در حال توسعه این است که به راحتی مردم را به خیابان می‌کشانند. ولی در مورد جمهوری اسلامی این قضیه متفاوت است. بحث کشاندن نیست و مردم خودشان با میل و رغبت می‌آیند...

برای چنین برنامه‌هایی که ملی است، خیلی از مردم خودشان می‌آیند. البته برای چنین حضور انبوهی باید برنامه‌ریزی کرد. در غرب و یا خود آمریکا اگر روزی برای حضور مردم در خیابان‌ها باشد، برنامه‌ریزی نمی‌کنند؟ در ایران هم بخش‌هایی هستند که مردم را به گونه‌ای جمع می‌کنند. به نظرم تردیدی نیست که مردم ایران خودشان می‌آیند و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که مردم مثلاً با انگیزه‌های مادّی می‌آیند.

در آغاز سی و هفتمین سال انقلاب اسلامی هستیم. از روحانیت به عنوان ستون اصلی انقلاب یاد شده است، شما آینده روحانیت را در بحث انقلاب اسلامی و همچنین حفظ انقلاب اسلامی چگونه ارزیابی می‌‌کنید؟

فکر می‌کنم اگر وضع کشور خوب اداره شود، روحانیت هم کاملاً همراه می‌شود که ذاتاً همراه است. اما وقتی اوضاع کشور با گرانی‌ها، دعواها، مجادلات سیاسی و فسادهایی که شکل گرفته، بد شود، خیلی‌ها از روحانیت زده می‌شوند و بی‌تفاوتی‌هایی در آنها پیدا می‌شود. واقعاً روحانیت یک قدرت جدی و مادر در کشور است. روحانیت در دوران پهلوی سرکوب شده بود اما قلب مردم با روحانیت بود که وقتی دوران پهلوی اول گذشت، کم کم خودش را نشان داد و تبدیل به این قدرت بزرگ شد. حوزه‌ها و حدود هفتاد، هشتاد هزار مسجد و همین مقدار حسینیه و هر روز یک مراسم برای تولد و شهادت ائمه(ع)، محرم و صفر و ماه رمضان و فاطمیه، برنامه‌های دینیِ روحانیت است که به عنوان یک قدرت به هم پیوسته در سراسر کشور جریان دارد. البته هر مقدار که مشکلات در کشور باشد، مردم با روحانیت مشکل پیدا می‌کنند. چون روحانیت را عامل این انقلاب می‌دانند. لذا با حل کردن مشکلات کشور، عزت روحانیت بیشتر می‌شود و آینده بهتری هم می‌تواند پیدا کند.

در انتخابات ۹۲ اتفاقاتي در كشور افتاد و دولت آقاي روحاني روي كارآمد كه هم تحليلگران داخلي و هم خود مردم اعتقاد دارند كه این دولت با مواضع جنابعالی همسو است و بخش عظيمي از افرادي كه الان مسئوليت‌هاي اجرايي دارند، قبلاً در دولت شما بودند. ارزيابي تان از اين دولت چيست؟ نقاط مثبت و منفي دولت تدبير و اميد را چه می دانید؟

—دكتر روحاني را به طور کامل قبول دارم. ما با ايشان از مجلس همكاري داشتيم و در جنگ خيلي همكاري داشتيم و بعد هم در مركز تحقيقات بوده اند. زماني كه من رياست جمهوري بودم، ايشان رئيس شوراي عالي امنيت ملی کشور بود. ما با ايشان از لحاظ تفكر خيلي نزديك هستيم و هيچ شبهه‌اي در صلاحيتشان براي من نيست. كابينه‌اش را هم با توجه به شرايط فعلي كشور، نسبتاً خوب انتخاب کرد، بالاخره مجلس هم در كابينه حق دارد و بايد رأي بدهد و مسئوليت دارد.

با توجه به شرايط، كابينه قابل قبولی است. همكاران ديگري را كه در مراحل پايين‌تر دارند خيلي نمي‌شناسم. از استاندارها، فرماندارها و بخشدارها بعضي‌ها شكايت دارند و مي‌گويند كه همه خوب انتخاب نشده‌اند. البته انصافاً نباید همه نیروها را يكباره بيرون ريخت و اين از كارهايي بود كه هميشه با آن مخالف بوديم. بالاخره همه مردم كه با هم بد نيستند، تفاوت‌هايي دارند که باید همدیگر را تحمل کنند.

به نظرم آقاي روحاني كارش را خوب شروع كرده. موضوعات مورد توجه هم خوب انتخاب شده است. مهمترين آنها مسائل خارجي است. ما بايد مسائل خارجي‌مان را حل كنيم. رهبری هم مخالفتي با اين مساله ندارند، بلكه تشويق هم مي‌كنند. بالاخره ما مي‌خواهيم با دنيا تعامل كنيم.

ايران كشوري با منابع عظيم است كه ظرفيت تعامل با همه دنيا را دارد. الان هم نيروي انساني ما خيلي زياد و قوي است و هم در منابع طبيعي، به خصوص نفت و گاز غنی هستیم كه اگر در دنيا اول نباشيم، دوميم. جغرافياي ما كم نظير است. ما در نقطه‌اي هستيم كه بهترين راه خطوط هوايي از غرب به شرق و از شمال به جنوب جهان را در اختیار داریم. خطوط لوله گاز و نفت كه الان حرف اول را مي‌زند، بهترين راهشان ايران است. فيبر نوري كه مي‌خواستند از شانگ‌هاي تا برلين بكشند، نقطه مهمش ايران بود كه البته كوتاهي‌هایی شد و در بعضي جاها عوض و چيز ديگري شد. همه اينها قدرت تعامل است. ايران اگر بخواهد با دنيا تعامل داشته باشد، مي‌تواند هم به خيلي جاها كمك كند و هم استفاده‌هاي كلاني ببرد. معنايش اين است كه بايد سياست خارجي ما سياست تهاجمي نباشد و سياست تعاملي باشد که جزو عقايد هميشگي ما بوده است.

شرايط بعد از جنگ را به یاد آورید كه خيلي فرسوده شده بوديم. تعامل با دنيا را تجديد كرديم و همين باعث شد كه همه درها باز شد و به آساني توانستيم طرح‌هاي زيربنايي بسيار عظيم را آن هم با فايناس خارجي‌ها اجرا كنيم، هزینه ها هم بعد از آن از درآمد خودش ‌پرداخته می شد و در اين میان در كشورمان شغل ايجاد مي‌شد و نيروهاي ما آموزش می دیدند. اين کار مي‌تواند همیشه و در همه جا ادامه داشته باشد. برعكسش هم مي‌شود؛ يعني الان مي‌توانيم اين كار را بكنيم و اگر وضع آن گونه شد، مي‌توانيم طرح‌هاي مهمي را در دنيا فايناس كنيم و به آنجا برويم و طرح‌هايشان را انجام بدهيم. یعنی می‌توانیم همين كارهايي را كه ديگران مي‌كردند، بكنيم. چون بانك‌هاي دنيا معمولاً پولش را مي‌دهند و فقط اعتبار مي‌خواهند كه کشور و شرکت‌ها باید معتبر باشند.

به نظرم ما از تعامل عقب هستيم. البته همه وقت و کار دولت براي اين نيست. آقاي روحاني يك تيم را در وزارت خارجه گذاشتند و وظيفه طبيعي‌اش همین است و دارد انجام مي‌دهد.

مسئله مهمتر ايشان در داخل، مسئله تورم است كه تورم را پايين بياورند. بالاخره آنچه را كه مردم عادي مي‌فهمند، تورم را در غذا و لباس و چيزهاي مصرفي مي‌بينند. ضمناً توضيح داده نشده كه اگر مي‌گوييم تورم را پايين آورديم، یعنی رشدش را پايين آورديم. اگر قبلاً رشد آن ۴۳ درصد بوده، اينها مي‌گويند الان ۱۴ یا ۱۸ درصد شده است. يعني باز هم قیمت‌ها ۱۴ درصد رشد دارند. بنابراين كارهایي كردند منتها دستشان بسته و روابط خارجي ما بد بوده است. در این شرایط جنس گران وارد کشور مي‌شود و خيلي چيزهايي كه شما مي‌دانيد. اينها(دولت) در حدي كارشان را كرده اند.

از لحاظ فرهنگي ايشان مسائلي را وعده داده بودند كه همه به حق بود و بعضي‌ها را توانستند و اجرا كردند و برای اجرای بعضي‌ها هم مانع پيدا مي‌شود. بايد بپذيريم با توجه به شرايطي كه در كشورمان هست، قوه مجريه همه كاره نيست. براساس قانون اساسی بالاي سر همه ما رهبري و نظر ایشان حجت است که همه مسؤولین بايد آن را درنظر بگيرند. قوه قضائيه ميدان وسيعي دارد كه بايد با آن هم تعامل باشد. خيلي از كارهاي دولت مثل بودجه و كارهاي ديگر را بايد مجلس تأييد كند. آقاي روحاني قوه مجريه را با اين شرایط در اختيار گرفته است و نباید خيال كنيم كه دستش باز است و هر كاري را که بخواهد، می‌تواند انجام دهد.

به نظرم موفقيت‌هاي قابل قبولي دارند، ولي آن مقداري كه ما آرزو داشتيم هنوز محقق نشده است.

ارتباطي كه بين شما و روحانی از قبل، چه در مركز تحقيقات و چه جاهاي ديگر بود، هنوز هست؟

— بله ارتباط هست.

یعنی هنوز با هم مشورت می‌کنید؟

بله، با ایشان در فواصل مختلف جلسات می‌گذاریم و مسایل را بررسی می‌کنیم و اگر نظراتی لازم باشد، با هم تفاهم می‌کنیم. ایشان در حدی که وقت کنند، به مجمع می‌آیند. در مجموع رفاقت و مسایل عاطفی‌ سر جای خودش هست. با کابینه‌ ایشان هم همینطور است. با وزرا در حدّ کارهایی که به مجمع مربوط می‌شود، ارتباط داریم.

به نقاط مثبت اشاره کردید، آیا انتقادی هم دارید؟

اگر انتقاد داشته باشم، در جلسات می‌گویم. البته ایشان هنوز در اوایل کارش است و مشکلاتی که از دولت قبل برای ایشان باقی مانده، انصافاً از مشکلاتی که ما در جنگ تحویل گرفتیم، بدتر است. ما در جنگ خسارات و رکود و اوضاع بد سیاست خارجی را تحویل گرفتیم و الان مشکلات علاوه بر همه اینها فساد هم هست که خیلی دامنگیر شده و ممكن است بسياري از نيروهایي كه مشغول كارند با دولت همدل نباشند.

سال ۷۶ در آخرین جلسه و نشست خبری و مطبوعاتی که داشتید، در پاسخ به سوال یک خبرنگار ـ که فکر می‌کنم از رسانه آمریکایی بود ـ گفتید: هیچ اختلاف نظری با رهبری معظم انقلاب ندارم و حتی حاضرم برگه‌ سفید امضا به ایشان بدهم. الان هم آیا شرایط همین است و بر همان اعتقاد و در واقع عدم اختلاف سلیقه معتقد هستید؟

من هیچ‌وقت نگفتم اختلاف سلیقه نداریم. چون اختلاف سلیقه بین انسان‌ها طبیعی است. با رهبری نیز در کنار روابط خیلی صمیمانه و دوستانه‌ و کارهای فراوانی که داشتیم، طبیعی بود که اختلاف سلیقه داشته باشیم. اما با هم تفاهم و اختلافات را حل می‌کردیم. از آن زمان که ایشان رهبر شدند، وظیفه‌ام بود اطاعت کنم. تا زمانی که ایشان رهبر نبودند، ممکن بود در اختلاف سلیقه به نظر خودم عمل کنم، ولی وقتی ایشان رهبر شدند، حرف ایشان حجت شد. بحث‌هایمان را می‌کنیم و وقتی که نظر ایشان اعلام شود، تابع همان هستیم.

جلسات مستمری که از سابق و دوران ریاست جمهوری و بعدها بوده، به همان شکل ادامه دارد؟

جلسات ما بستگی به کارها دارد. اینکه همین جوری بنشینیم و حرف‌های جلسه‌ای بزنیم، نیست. همیشه با هم کار داشتیم. حتی پیش از انقلاب به خاطر کارهایی که داشتیم، می‌بایست جلسه داشته باشیم و هماهنگ باشیم. پس از پیروزی انقلاب جلسات ما به خاطر مسؤولیت‌ها بود که در دهه‌ اول زیاد بود. هفته‌ای دو، سه بار جلسات سران و جلسات دو نفری داشتیم. موقعی که رئیس‌جمهور شدم، حداقل هفته‌ای یک جلسه داشتیم. در فاصله دو جلسه ده، پانزده موضوع جمع می‌شد که در جلسه بعدی، مطرح و تمام می‌کردیم.

گاهی ایشان به دفتر من می‌آمدند و گاهی من به دفتر ایشان می‌رفتم. بعد از اینکه دیگر رئیس‌جمهور نبودم، آن مقدار کار نبود و من رئیس مجمع تشخیص مصلحت بودم که براساس قانون، مشاور ایشان است. چون در اینجا تصمیم مستقل نداریم.

ما مشاور هستیم و باید مسایلی را که ایشان قبول می‌کند در دستور باشد بررسی کنیم و نظرمان را بدهیم و به آنجا برود و ایشان نظر نهایی را می‌دهند و منتشر می‌شود و اعلان می‌کنند. لذا الان آن مقدار کار با ایشان نداریم. البته جلسات دوستانه به خاطر بُعد عاطفی هنوز باقی است که باعث می‌شود برای کارهای کوچک هم جلسه بگذاریم.

الان در ماه یک بار همدیگر را می‌بینیم، مگر اینکه این فواصل چیزی پیش بیاید که باید بیشتر ببینیم و کافی هم هست. چون در آنجا همه حرف‌ها را می‌زنیم. البته الان کار ایشان از من بیشتر است و خیلی کار دارند. ایشان باید نیروهای مسلح و نهادهای فراوانی که زیر نظرشان هستند، مثل صداوسیما، بنیاد مستضعفان و خیلی نهادهای دیگر را اداره کند. روحانیت و اقشار مردم علاقه‌مندند ایشان را سالی یک بار ببینند. مثلاً حق ائمه جمعه که ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر می باشند است که سالی یک بار بیایند و ارشاد بگیرند. مسؤولین هم همینطور. دولت، قوه قضائیه، مجلس و دیگران هم علاقه‌مند هستند. من این چیزها را ندارم و می‌دانم کار ایشان سنگین است، به همین خاطر مراعات می‌کنم. اگر هم ملاقاتی بخواهم، فوری انجام می‌شود.

در آینده‌ نه چندان دور دو انتخابات مهم برای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی داریم. برنامه‌ شما برای این دو مجلس چیست؟ آیا از حزب و لیست خاصی حمایت می‌کنید؟

شما باید مرا خیلی خوب شناخته باشید. در داخل انقلاب، هیچ وقت از یک جریان در مقابل جریانات دیگر حمایت نمی‌کردم، چون همه را از احزاب داخل نظام می‌دانستم و با همه در مسایل مختلف همکاری داشتم. البته نقطه ضعفی که پیش آمد، از انتخابات مجلس پنجم بود که من رئیس‌جمهور بودم. وقتی می‌خواستند نامزدها را تعیین کنند، جامعه روحانیت خیلی پیشتاز بود. جلساتی داشتیم و می‌گفتم که شما در جامعه روحانیت باید حالت پدری داشته باشید. چون این کار برای بقیه‌ جاها سرمشق می‌شود و این برای اتحاد کشور خیلی مهم است و تجزیه قدرت‌های انقلابی و رودرروی هم قرار گرفتن، بد است. لذا پذیرفتند که ۵ نفر از به اصطلاح الان «اصلاح ‌طلبان» را در لیست خود بیاورند. آن موقع هنوز این اسم‌ها نبود و اصطلاحاتی مثل چپ و راست یا محافظه‌کار و رادیکال و خط امامی و امثال اینها بود.

در حضور من پذیرفتند که ۵ نفر را بپذیرند. بعد بین گروه‌های خودشان مطرح کردند که آنها قبول نکردند و نپذیرفتند. من هم با آن حالت پدری که می‌خواستم داشته باشم به همه گفتم که با هم همکاری کنید. آن موقع حزبی نبود و اعضایی از هیأت دولت(کارگزاران) پیغام دادند که اگر این کار در جایی هماهنگی نشود، خودمان لیست می‌دهیم که آن اختلافات پیش آمد و نقطه آغاز یک دوره بود. یعنی کاملاً بر خلاف نظر من بود و خیلی تلاش کردم که نشود و مرحوم دکتر حبیبی هم تلاش کرد. اما آن‌گونه شد.

هنوز هم همان روحیه را دارم. یعنی فکر می‌کنم نیروهای داخل انقلاب و آنهایی که نسبت به انقلاب مخلص هستند، نباید با هم سرجنگ و دعوا داشته باشند. اختلاف سلیقه، در یک حزب هم هست که راه حل خودش را دارد.

لذا خودم تا به حال از حزبی حمایت نکردم. البته اگر برای انتخاب یک فرد باشد، مثل انتخابات اخیر، وقتی نتوانستم بیایم، از آقای روحانی حمایت کردم. همان موقع هم گفتم که آقای دکتر ولایتی هم فرد صالحی است، ولی من فعلاً از آقای دکتر روحانی حمایت می‌کنم. خودم هم سال‌هاست که تمایل ندارم وارد انتخابات شوم. قطعاً بنای من این بود که بعد از ریاست‌ جمهوری کاری این‌گونه انجام ندهم. چون کارهای زیادی در مجمع تشخیص مصلحت هست و به آنها و به کارهای علمی و فکری بپردازم. اما نشد. مثلاً در انتخابات هشت سال قبل خبرگان، نمی‌خواستم بیایم، اما رهبری گفتند که واجب است و باید بیایی. من گفتم که خودم واجب نمی‌دانم و مناسب من نیست در چنین انتخاباتی شرکت کنم و لازم هم نیست. اما ایشان اصلاحاتی در کار کردند و مرا قانع کردند که بیایم و آمدم. الان هم تمایل واقعی من این است که به یادداشت‌های فراوانی که دارم و باید تنظیم و کتاب شوند، بپردازم.

شاخص شما برای حمایت از افراد چیست؟ چه معیارهایی برای حمایت از افراد دارید؟

گفتم که فعلاً حمایت نمی‌کنم. اگر شخص اصلحی ببینم، حمایت می‌کنم. شاخص‌اش افکار خودم است. آنچه الان خودم عقیده و تجربه دارم، میانه‌روی و اعتدال است که آن را یک اصل اسلامی می‌دانم. همکاری جهانی و تعامل را یک ضرورت برای اداره کشور و پرهیز از تندروی‌ها و سخت‌گیری‌ها و دوری کردن از بد اخلاقی‌ها را لازم می‌دانم. افکار من روشن است و در همه جا می‌توانید ببینید.

کسانی که شما را می‌شناسند چه طرفداران و چه منتقدان اذعان دارند که شما یاور دیرین انقلاب بوده اید و خدمات ارزنده ای در سالهای قبل و بعد از انقلاب داشته اید. اما این روزها بحث‌هایی در فضای جامعه و رسانه ها درباره خانواده تان وجود دارد و این پرسش که اگر آقای هاشمی بخواهد بین انقلاب و خانواده انتخاب کند، چه تصمیمی خواهد گرفت. دیدگاهتان در این باره چیست؟

کسانی این مسایل و این حرف را مطرح می‌کنند یا مغرض و یا نسبت به سابقه خانواده ما جاهل هستند. نمی‌گویم اصیل‌ترین خانواده‌ای که به این انقلاب پایبند باشد، خانواده‌ ماست، ولی بچه‌های من از روزی که چشمشان را باز کردند، پدر خانواده را در مبارزه و زندان و مادرشان را در تلاش برای آزادی پدر دیده‌اند. در جنگ، مهدي و ياسر هر دو مجروح شدند. يكي شيميايي شد و ديگري مجروح. خوشبختانه از لحاظ زندگی هم احتیاجی نداشتند و ندارند که دنبال کارهای مادی بروند. همه‌ انقلابی و در عین حال نسبت به بعضی از کارهایی که می‌بینند، منتقد هستند و همان انتقاداتشان باعث می‌شود که بعضی‌ها این حرف‌ها را بزنند. من فکر می‌کنم خانواده ما در انقلاب بزرگ شده و در انقلاب می‌ماند و با انقلاب می‌میرد.

ادامه دارد...
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سما
اگه خانواده شما انقلابیند حتما حاج قاسم سلیمانی و هزاران نفر رزمنده و ایثارگر که هنوز هم پای آرمانهای انقلاب اسلامی امام خمینی وایستادن ضد انقلابن
Romania
انصافاً متنو کامل خوندی؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
خودشم نفهميد چي گفت ناراحت نباش
Germany
ارزش خوندن نداره
غیور
با تأسف ، واقعا از ادبیات هاشمی اوج غرور و تکبر و خودبزرگ بینی (که انسان را به یاد لحن پادشاهان می اندازد) قابل برداشت است حالا این نوع گفتار را با ادبیات متواضعانه امام بزرگوار مقایسه فرمایید.
ارمانهاي انقلاب ياارمانهاي ....
یاسر
Iran, Islamic Republic of
اعتماد به نفس هاشمی منو کشته
Iran, Islamic Republic of
امان از خورده شیشه، همه ی حرفاش با کنایه است
پشتم گرمه .......پشتم گرمه
اقا مهدی حق داره که اصلا ناراحت نباشه و ریلکس تو جلسات دادگاه شرکت کنه میدونه که حق با اونه چون مورد تائید پدرشه...
كاش نظر....را در باره هاشمي ميدونستين و بعد اين پيام را ميذاشتين.
روح امام روح الله شاد:

میزان حال افراد است
محسن
Iran, Islamic Republic of
انقلاب مخملی منظورش بوده شاید!
United States
مهدي و فائزه خيلي خيلي انقلابي!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ماشالله دارن به انگلیس هم صادر میکنن
Romania
کدام انقلاب / فتنه ۸۸ یا انقلاب ۵۷؟
Romania
عزیزم منظورش ۸۸ بود (فتنه)
Romania
این همان خانوادهای نبود که مادرش ملت را بر علیه نظامی که امام بزرگوار ما و رهبری عزیز سختیها و شکنجه های زیادی کشیدند تا انقلاب به ثمر رسید و فرزندان خیانتکارش بر علیه نظام فتنه به پا کردند و با خبرگزاری های ضد نظام ایران بر علیه ایران اسلامی مصاحبه کردند و پسرش با فرار از ایران سعی در شدت تحریم بر علیه ملت شهید پرور ایران را نمود حال شما به من بگویید این کجایش انقلابی است؟ شاید از اون ور منظورش باشه انقلاب آمریکایی
محمد
منظورش اينه خانواده من اهل انقلاب مخملي هستن
عزیزم د...که انقلابی نمی شود
امیر
Iran, Islamic Republic of
واقعاچه ایثاری .چراحرفی ازجانبازی فائزش درفتنه 88درکف خیابان نزد.ویازندانی شدن دخترشم به خاطرانقلاب بود
عجب خانواده ی انقلابی ای؟

این از م... که با اون مکالمه تلفنی با نیک آهنگ کوثر ...
Germany
واقعا سیاستمداری کهنه کار و به نظرم بی نظیر در دوره معاصر
بجا فرمودن ایشان راس وستون فت....
اما در تاریخ معاصر ایران هنوز ناصرالدین شاه به مراتب کهنه کار تر و بی نظیر است. ....
بیسواد
هیچ کس نمیگه ماست من ترشه...؟
محسن از رفسنجان
این مثل درسته ولی از یک آیت الله بعیده این کار...
Iran, Islamic Republic of
چی؟؟؟!!!!
آیت الله؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شايد منظور شما ايت اللهي است...
سيد زيبا كلام !!؟؟
په نه په ! فكر كردى ، شيخِ الا ؟؟؟؟؟؟؟؟
آیا می شود هم انقلاب را حفظ کرد و هم سوء استفاده کنندگان از آنرا؟
"... قطعاً بنای من این بود که بعد از ریاست‌ جمهوری کاری این‌گونه انجام ندهم."
انتخابات 84 و ادعاهای تقلب در دور دوم آن و گلایه های ایشان را در نشریات آن زمان بخوانید و با این ادعای امروزشان مقایسه کنید.
راستی یک مطلبی را که ایشان در سال های گذشته بارها تکرار فرموده اند را دراین مصاحبه نیافتم. ایشان در پاسخ به اتهامات بعضی "حسودان بد دل" مبنی بر کسب مال و ثروت بسیار هنگفت ایشان بعد از انقلاب ، همیشه این مطلب را فرموده و در آرشیو رساناها و حتی صدا و سیما براحتی بارها می شود پیدا کرد: هر کسی که مدعی است ایشان مال و ثروتی را خلاف شرع و قانون کسب کرده است ، بردارد برای خودش. متاسفانه بنده هنوز هم نفهمیده ام که احراز ماکیت در اسلام به این طریق ، چه حجت شرعی و قانونی می تواند داشته باشد. مگر مملکت ما قانون ، دادستان و حاکم شرع ندارد؟ به صرف اینکه کسی مال و ثروتی را خودش "دزدی" تشخیص بدهد که نمی تواند صاحب آن شود. اگر لفظی در میان عوام ، مغایر عقل و شرع رواج داشته باشد که نباید یک آیت الله با چنین رتبه ای در دستگاه یک حکومت اسلامی از آن برای دفاع از خود استفاده کند.
سوای از این اتهامات "حسودان بد دل" ، ماجرای نامه سرگشاده ایشان به رهبری در تابستان 88 و عدم حضور بیشتر ایشان در جایگاه امامت جمعه شهر تهران را چگونه می توان تفسیر کرد؟ ایشان که به قول خودشان اینطور با رهبری ارتباط نزدیک دارند ، چه احتیاجی به انتشار آن نامه کذایی درست قبل از آشوب های خیابانی و آینده گویی داشتند؟ مگر همین مطالب را نمی شد به رهبری در جلسه خصوصی بگویند؟ نقش همین آقازاده ای که اکنون بخاطر فساد مالی محاکمه می شود در فتنه 88 را میشود فردی و بدون ارتباط با ایشان دانست؟ حتی در همین اتهامات فساد مالی که در دادگاه اکنون بررسی می شود ، یک سوال بی پاسخ می ماند. آیا می شود یک جوان ناشناس سرش را بیندازد پایین برود در وزارت نفت و درست بغل وزیر نفت مشغول اختلاس بشود؟ آیا این اقازاده اگر "آقازده" نبود ، پس چگونه توانسته اصلا برود توی وزارت نقت و فرصت چنین کارهایی را پیدا بکند؟ خود این آقازاده تنها مقصر این کارهای خلاف قانون است ، یا اینکه او فقط نوچه و پادویی دیگران را کرده و اوامر آنها را انجام داده است؟ با محاکمه و مجازات یک پادو و نوچه ، مجرم و یا مجرمین اصلی می توانند خود را از تعقیب قانونی و مجازات حقه اسلامی مصون کنند؟
و سوال آخر از مسئولان انقلاب اینکه : وقتی فرد یا افرادی بتوانند از فداکاری و انقلاب مردم به نفع شخصی سوء استفاده کنند و بعد از ده ها سال برای خودشان ثروت افسانه ای فراهم آوردند و برای حفظ آنهم دارو دسته های متعد درست کنند ، می شود از جوان های نسلهای بعد انتظار داشت از "دستاوردهای انقلاب" با فداکاری و گذشتن از جان و مال دفاع کنند؟ آیا می شود هم انقلاب را حفظ کرد و هم سوء استفاده کنندگان از آنرا؟
درست مثل چ...
مهدی
Austria
آره قربونت خیلی ام کهنه اس وکارکرده هم هست .....
بی نظیر در نامه دادن بدون سلام
این ملت سیاستمدار که فکر منافع خودشه نمی خواد انقلابی میخواد
دل خوش به عدلييه !!؟؟
/.... هم بينظير بودن ، الان با نيم سوزاى
اون دنيا ، صفا ميكنن !!!!!!!!!!
بهنام مجیدی
United States
امیدوارم این پیام را نمایش دهید. نظر انتقادی شهید آوینی درباره دولت آقای هاشمی جالب توجه است....
abdolah
با سلام خدمت جناب هاشمی عزیز،وتقدیر از زحمات طاقت فرسای ایشان از پیروزی انقلاب وحمایت از امام ورهبری،وبا آرزوی توفیق بیشتر در راستای اهداف انقلاب وعاقبت بخیری خودم وایشان، سوالی که همیشه ذهن حقیر را مشغول خود کرده این است که جناب هاشمی در فرمایشات خود از انقلابی بودن خانواده خود یاد کرده اند وآیا هنوز هه آنان را انقلابی میداند یا نه؟ اگر باز هم افراد خانواده را انقلابی میداند برای اقدامات اخیر فرزندان وهمسر محترمه ایشان چه توجیهی دارند آنجا که همسر ایشان در انتخابات اخیر در جلوی دوربین رسانه ملی از مردم میخواهند که، اگر گزینه مورد نظر ایشان رأی نیاورد به خیابانها بریزند!یا دختر ایشان که در اکثر تجمعات خیابانی حضور پر رنگی داشتند وقریب به اتفاق در اکثر سخنرانی های خود به رهبری وحامیان رهبری توهین نموده وبسیجیانی که حضرت امام دستان آنان را میبوسید مورد هجمه خود قرار میداد وسپاهیان غیرتمندی که حضرت امام ورهبری نیز همیشه از آنان به نیکی یاد میکنند بظوری که حضرت امام در تأیید این فرزندان انقلابی میفرمایند اگر سپاه نبود کشور هم نبود.چطور شده است که امروز یا سپاه وبسیج عوض شدند ویا اینکه فرزندان گرام جناب هاشمی تغییر رویه دادند واین بی تفاوتی پدر بزرگوار ایشان این شاءبه در ذهن متبادر مینماید که نکند خدای ناکرده اقدامات فرزندان با پدر هماهنگ باشد .انشاءلله که تحلیل ما غلط باشد وخداوند به همه دلسوزان نظام وانقلاب عنایت ویژه ای نماید.
حالا این حرف همسرشون جلوی دوربین بود، ببین وقتی تنهان چی بهم دیگه میگن...باور کن
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین دوروغ دنیا توسط,...........
Iran, Islamic Republic of
یعنی مهدی و فائزه جونت هم انقلابین؟ وا ویلا ا.....
شايد محمد تقي...
تهرانی
روش این آقای سیاستمدار همیشه این بوده، که برای خودش نوشابه باز میکند...
Iran, Islamic Republic of
1- هم احتیاجی نداشتند و ندارند که دنبال کارهای مادی بروند!
جواب : پس پسر من بود که اختلاس کرد
Iran, Islamic Republic of
اختلاس رو مدیر دولت احمدی نژادتون کرد و معاون اولش که الان زندانه
البته بفرمائيد معاون اول ....
محسن
مگه کسی منکر این شد . لطفا شما هم منکر نشوید.
Romania
فتنه رو هم خانواده ...ه هدایت کردند از اون طرف هم بگو بی انصافی یه طرفه حرف بزنی
نمی دونی بدون ،رحیمی دست پرورده ی هاشمی بود
باید دید خانواده ی ایشون از کجا اینقدر آوردن که نیاز ندارن دنبال کار مادی بروند.پرونده استات اویل و کرسنت و مدیریت مصرف سوخت و دانشگاه آزاد و فتنه88 و ......که همه دروغه و زاده ذهن مریض مردم
خدابدادتان برسد که چه کردید به این انقلاب....
Iran, Islamic Republic of
اینها همه ارث پدریه. این خانواده قبل از انقلاب یه زمین از پدرشون داشتند که بعد از انقلاب ایران افتاد توش
از همان جایی آورده اند که مح...و دیگران آورده اند
کربلائی
آدم یاد سنگ .... میافته...
Iran, Islamic Republic of
نمونه ای از سوابق انقلابی خانواده ی حاج آقا :

1- انقلاب اقتصادی استات اویل که فرمانده ی آن آقازاده بودند.

2- انقلاب براندازی و فتنه گری و اقدام علیه امنیت ملی که دختر خانم ایشان فعال این عرصه بودند.

3- مامان بچه ها و زوجه ی حاج آقا که فرمان ریختن توی خیابان را صادر کردند.
محسن از رفسنجان
یعنی هیچ انتقادی و عیبی به بچه های شما وارد نیست ،اگر انفلابی هستند پس حاج خانوم چه جوری فرمان لشکر کشی خیابانی صادر می کند؟ فائزه برای چه رفت زندان اوین؟یا مهدی به خاطر چه دادگاهش اینقدر طولانی شده؟اصلا برای چه رفته بود انگلستان؟نکنه به خاطر انقلابی بودنشون این اتفاقات برایشون افتاده ...حاج آقا در اینکه شما و خانواده انقلابی بودید هیچ شکی نیست،اما قبول دارید انسان همیشه در حال آزمایش از طرف خداوند است،از شخصیتی مثل شما با این همه مبارزه بعید است که هنوز نمی خواهید قبول کنید و بگویید که من انقلابی ام و در مورد بچه ها هم خودشان مسئول اعمالشان هستند و من از هیچ خلافی اگر از ایشان سر زده باشد حمایت نمی کنم،این برای خود شما و انقلاب هم خیلی بهتر است تا اینکه بگویید"... خانواده ما در انقلاب بزرگ شده و در انقلاب می‌ماند و با انقلاب می‌میرد."این یعنی از خانواده ما هیچ خطایی سر نزده و همیشه بقیه(به جز خانواده ما) خطا کرده اند و اگر هم زده ما انقلابی هستیم و مردم این خطا را به حساب انقلاب بگذارند و سرنوشت انقلاب را گره خورده به یک خانواده بدانید در حالیکه خودتان بارها گفته اید انقلاب متعلق به هیچ شخص و گروه خاصی نیستو یا اگر شماها نباشید پس انقلاب هم نیست آیا این درست است؟...هیچ کس از آینده و عاقبت خود خبر ندارد،از شما که لقب آیت الله را یدک می کشید می پرسم از کجای دین و قرآن استنباط کردید که این چنین مطمئن حرف می زنید؟
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
محسن
قضیه سوریه رو یادمون نرفته چه موضعی گرفتید شما(در دوران دولت قبل)...
.... سوريه را مي گوئيد
حمزه
صحبت آقای هاشمی کاملا درسته
آقای مهدی هاشمی در یک اقدام انقلابی یک همکاری تاریخی با کرسنت داشت و همگان را تا ابد متحیر این اقدام انقلابی کرده است.
تکبیر
Iran, Islamic Republic of
اگر دعوت به آشوب خیابانی و شرکت در آن برای براندازی نشانه انقلابی بودن است احتمالا شرکت کنندگان در راهپیمایی 22 بهمن ضد انقلاب بوده اند
جمالی
Iran, Islamic Republic of
پس کسی که مور نظر شما باشد در انتخابات رای بیاورد اصلح هست اگر مردم به شما رای ندهد وکس دیگر رای بیاورد آن فرد اصلح نیست نظر مردم برای شماها هیچ ارزشی ندارد
Iran, Islamic Republic of
معنی انقلاب رو هم فهمیدیم ....
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای هاشمی ما فقط از خدا میخاهیم که هر چه زودتر ................
رشید
اقای رفسنجانی اگر امام زنده بود جرئت میکردی اینطور صحبت بکنی و تعامل با دشمنان امام و انقلاب رامطرح بکنی هر چه میگی فکر کن امام زنده است و در حضور ایشان داری صحبت میکنی.
پيامبر ص هم با دشمنان تعامل کرد. هدف حفظ منافع ملي است
اسی
انسان به این ... درمحضرامام هم همین حرفهارامیزند
مهدی
بابا حاج آقا چرا حرف می ذاری تو دهن بچه ها. فکر نکنم از خود فائزه بپرسی این رو قبول کنه که انقلابی ام.
به سلامتی هیچ وقت شرکت نکن
بچه های این شدن انقلابی!!!
کهروفی
Iran, Islamic Republic of
یعنی منو مهندس....
امان از درد پیری
مجید مجد
United States
ایشون از من 27 ساله هم قول می دم سالمترن
می خواید قرار بزاریم اومدم ایران بریم آزمایشگاه یا اینکه حاج اقا که اومدن نیویورک بریم
ب قول مطهری حاج اقا الان حاضرن مسابقه دو وکشتی بذارین ببرن.در حد المپیک!!!!
هاشمی
لطفا به خا نواده ات نگو ا نقلابی بگو....
محسن
Iran, Islamic Republic of
تمام فسادها که اکنون دامنگیر کشور شده است اثر... . است که جناب ه... در دوره ریاست جمهوریش کاشت ....
سید
Romania
دوستان مانند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کشور به اندازه انگشتهای یک دست نداریم.قدر این شخصیت را بدانید واشتباه شهید بهشتی تکرار نشود.
نخودچی
Iran, Islamic Republic of
به اندازه کداوم انگشت؟؟
غیر سید
آقا سید عزیز ، صحیح می فرمایید، نباید اشتباه امثال شما در مورد شهید بهشتی تکرار شود. چه خوب است که اول آقازاده ها و بعد هم خود این آقا را در یک دادگاه عدل اسلامی محاکمه و مجازات کنند تا آرزوی شهید بهشتی یعنی عدالت به معنی درست اسلامی آن ، همان چیزی که خود او برایش شهید شد ، بالاخره تحقق یابد. فرک نمی کنید ، بهتر نیست که افراد را با حق (قران و سنت رسول الله) بسنجیم و نه بر عکس؟
رياكار شناس
خداحافظ سياست خداحافظ رفقاي پيرشير.هميشه شيرباشيد
Iran, Islamic Republic of
من تا مدتی قبل اخبار ایران و جهان رو از کانال رسانه شما (جهان) و دیگر خبرگزاریهای مثل شما میخوندم.....
مخصوصا فرزندان حضرتعالي مثل مهدي و فائزه كه خيلي خيلي انقلابي هستند .
امام خمینی(ره): ملاک حال فعلی افراد است .
علی
آره آره . همه میگن تو و مخصوصا خانواده ات انقلابی
هستین.
بر منکرش لعنت مخصوصا انقلاب مخملین 88 که خانواده ات هر جا شلوغ بود ....
هر چه بگندد نمکش میزنند / وای به روزی که بگندد نمک
زینب سادات
انقلابی جان صدایت از جای گرم در می آید در و تخته ای بهم خورد و فک و فامیلی وارد انقلاب شدید و دوره ای هم زندانی بودید اما میزان حال افراد است که شما و خانواده تان حال خوشی ندارید. صدای شما از ویلاهای کلاردشت و کیش و... در میآید/....
عین سین
Iran, Islamic Republic of
حاج آقا ماست چه رنگه؟!من اومدم بگم انصاف!!بعد دیدم شما ،در یک جمله ،هم انصاف را نشان دادی هم صداقتت را!!"وضع دولتی که روحانی تحویل گرفته ،بدتر از وضع دولتی است که شما بعد از جنگ تحویل گرفتی!!آنوقت شما خانوادتا انقلابی هستید!!
United States
ایم از استوانه...
در ریاست جمهوری هم شرکت نکردی
متاسفانه تو مهره ی سوخته هستی ؛ خداحافظ شیخ بهرمانی
حسین
....میگه میاد
چون احساس تکلیف میکنه و کسی هم نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پس حتما میاد مثل ریاست جمهوری!
فرهاد
البته حاج افا که اصلا فقط راست میکن ولی ما ملت چون همهمون کج فهمیم حالیمون نیمیشه یاد فیلم کلاه قرمزی افتادم که یه جاییش میکفت ا تو چی میفهمی که چی احتیاج داری
کاوه
صد البته خانواده شما اصل انقلابن البته من که بیشتر شبیه انقلاب ...
جاهلِ واقع بين !!؟؟:
عجب ! خانواده انقلابى ؟! واقعاً در امور پيشبرد اقتصاد و
مال اندوزى ، وتسخير مناسب ، و غا،،،،،رى. اين خانواده
انقلابى عمل ميكنند !!!!!!!! چه انقلابى راه انداختن ؟؟؟؟!!!

جهانم. حتما انقلابى نظرات را درج ميكنه ، بدون لتوپاركردن،
ضد انقلاب !!؟؟
فهميدم ! چرا اين دولت. اينقدر ! كارايى داره ، اينهمه راست
گويى ، ارزانى ، قدرت خريدِ مردم ، محيت زيست درجه يك ،
عدالت در ماليات گيرى ، ارزش بالاى پاسبورت ، پايين نيامدن
هيبت ايران وايرانى وو،،،
همه از مشورت كردنِ با عقل كلِ خانواده انقلابى !!!! ميباشد،،
كلاه قرمزى و جيگّر!!؟؟
رفيقِ عزيز ما ! ديگه براى انتخاب شدن در جايى علارغم ميل
سيرى ناپذير ! اميدى ندارى ؟؟؟؟؟؟
سلام بر آیت الله العظمی هاشمی

جاذبه و دافعه تو شبیه مولایت علی است

همراه با عقلانیت و ضد جاهلان و خناسان
ع ی
از کی تا حالامرجع تقلید شده؟ احتمالا رساله ی ایشان درخارج چاپ ومنتشرشده است که ما درحوزه از آن بی خبریم.
... افسادطلبِ .وطن فروش
Iran, Islamic Republic of
آیت الله خود خوانده‌ای...
ایشون قدیم الانقلابن
سجاد
Austria
مواظب باش جاذبه اش جذبت نکنه که له ات میکنه و بیشتر مواظب دافعه اش باش که اگه دفعت کنه همچین پَرتت میکنه که تیکه بزرگت بشه ناخن کوچیکت اِی عاشقِ جاذبه و دافعه ناناز ..
شيرِ خر خورده از لندن :
ابوى خوانده عزيز ! ازاينكه در انتخابات شركت نميكنى خيلى
تعجب ميكنيم ! نترس برو جلو ما و b.b.c وآلسعودوهابى ووو،
برات دعا ميكنيم ، سنگ مفت گنجشگ مفت !!!!!!!
اکبر جان راست ميگى تووخانوادت انقلابى در تجمل گرايى و اخت...
انقلابى فقط دربهره بردن تمام کمال از بيت المال
ابگوشت بزباش
Iran, Islamic Republic of
واژه های جدید در فرهنگ انقلابی نوین /ساندویچ،مانتو،خیابان ولی عصر، بریزید تو خیابون،کرسنت ،استات اویل،ستاد بهینه سازی سوخت،نیک اهنگ کوثر،بانوان زیبا روی
مصطفي
به قول بچه ها گفتني، تو خوبي! انقلابي!
راد
Germany
خونواده هایی هستن تو این مملکت 3 تا فرزند شهید دادن برا این آب و خاک ولی حتی دوس ندارن اسمشون جایی برده بشه.من نمیدونم اگه بچه های حاج آقا انقلابی حساب بشن به اون خونواده ها و بچه هاشون چی میشه گفت؟؟؟؟ واقعا ملاک و معیار حاج آقا برای انقلابی بودن چیه؟؟؟
Romania
زمانى ملت شهيد مى داد تو و اطرافيانت وحزب کارگزاران به معناى واقعى کلام به انقلاب ضر به زده و منحرفش کرديد
انقلابى اگر کوخ نشين نباشه حداقل کاخ نشين نيست
Iran, Islamic Republic of
... خداوند همه مارا به راه راست هدایت وخدمتگذاران واقعی نظام را درسایه خود حفظ نماید
حسين
Iran, Islamic Republic of
آقاي هاشمي:خانواده من انقلابی هستند.
نكته: فكر كنم شما در تايپ مطلب قبل از انقلابي "ضد" را جا انداخته ايد.
مصطفی
خانواده فت..
خخخخخخخخخخخخخخ
شما درانتخابات ریاست جمهوری هم گفتید شرکت نمیکنید اما در دقیقه نود امدید ولی ردصلاحیت شدید
France
در پاسخ به شما ميخوام بگم از نظر شما اين احراز صلاحيت چه معني دارد اگر انتخابات است خب بگذاريد مرئم انتخاب كنند
ابراهیم
اگر انتقاد داشته باشم، در جلسات می‌گویم. البته ایشان هنوز در اوایل کارش است و مشکلاتی که از دولت قبل برای ایشان باقی مانده، انصافاً از مشکلاتی که ما در جنگ تحویل گرفتیم، بدتر است. ما در جنگ خسارات و رکود و اوضاع بد سیاست خارجی را تحویل گرفتیم و الان مشکلات علاوه بر همه اینها فساد هم هست که خیلی دامنگیر شده و ممكن است بسياري از نيروهایي كه مشغول كارند با دولت همدل نباشند.


این صحبت ایشان علی الخصوص این تیکه

الان مشکلات علاوه بر همه اینها فساد هم هست

واقعا جالبه ایکاش کمی واقع بین باشیم
برام جالب بود دوباره اومده بود برای ریاست جمهوری
.... جلوتو لنگ ميندازه
Iran, Islamic Republic of
خدا...برسونه ایشالله
تقي پور گلسفيدي
Iran, Islamic Republic of
مثل هميشه چندتا حقيقت بي تاثير كنار هزاران دروغ تاثيرگذار . روش cnn و bbc
امیرسعید ابوزهرا
ازطریق سایت جهان باستحضارحضرت آیت الله می رساند:
اینجانب شدیدا باکاندیدانشدن شما درانتخابات خبرگان مخالفم...
این شغل تنها شغل مادام العمری است که شما یکبارازدست دادیدوبرای نشان دادن به همه وسرجای خودنشاندن بعضی ازتازه انقلابی شده ها که البته فقط چنداعلامیه صادرکرده وچندباربه زندان افتاده بودندکاندیدا بشویدوباترفندهایی نظیر گریه وچیزهای دیگری که بلدید ،یکباردیگربرمسندریاست مجلس خبرگان بشینید واینا....
تاکورشودهرکه گفته ،قدت ، باید دست به دست گردد.
این فضای مجازی عجب دنیاییه !
خیلی راحت حرمت ها شکسته یا نگه داشته می شود!
ایرانی
جهانیوز یک تروریست به تمام معناست.
مهدی
منم انقلابی هستم یه دونه از اون کرسنتها یا استات اویل های انقلابی هم سر راه ما بذارید تا ما هم انقلابی تر از گذشته بریم تو خیابونها ساندویچ بخوریم
دهقان دامغانی
امام خمینی(ره).یک موی شماکوخ نشینان بر همه کاخ نشینان ترجیح دارد(کاخ مرمر) 2.-کاخ نشینی خوی کاخ نشینی میاورد(کاخ مرمر)1/1/62 3.-انها که درکاخ هستند سعادتمند نیستند(کاخ مرمر) 1/1/62 خداوندعاقبت همه مارا ختم بخیر کند
....البته حاج اقا 24 ساعته در حال کار میباشند ..
خدا کند بعد از 80سال عمر چند صباحی ...
آره! ولی از نوع .....
Iran, Islamic Republic of
لا درود هاشمی
ایمان برمبنای سه اصل است .
راستگوئی ...امانت داری ....وفای به عهد ....
حال با توجه به این سه اصل ببینید این اقا راست میگوید یا خیر .
عاقبت به خیری بالاترین نعمت است .
خدایا به پناه میبریم وازتوکمک میجوئیم یک لحظه مارابه خود وامگزار .
بنام حق تبارك وتعالي . بابا هر ادم معمولي كه اطلاعات مملكت را به سفرا دشمن جهت تحريم وفشار بدهد ...
بنام خدا.خدا ميداند فقط خدا ميداند اين هشت سال اينها با احمدي نژادچه كردند وچقدر چوب لأي چرخ دولتش كردند...
بسمه تعالي .پس معيار ايشان براي انقلابي بودن مشخص شد، كجايندكساني كه ميگفتند هاشمي بين تكليف وفرزندانش گير افتادست انها نيات وبرنامه هاي ايشان را دنبال ميكننند.خدا عاقبت همه را....
دربان كرسنت
خدا شاهد اين فساد جونيور هم از كشور نروژ لو رفت انها مقامات خودشان را محاكمه كردند دست اينها روشد متل قضي مك فارلين ، وإلا خدا ميداند اينها تؤي اين سي سال چه كرده اند بهمين دليل ميخواهند در قدرت بمانند كه نمي دانند كه هر چه خدا بخواهد ان ميشود وخدا ازمكر وادعا بيزارست...
اميدالله عبداللاه از كرمان
هوالشهيد .ابر مرد زمان و تاريخ اسلام حاج قاسم سليماني حفظ اللاه كسي كه سالي يكبار هم شايد فرزندانش را نبيند وخار چشم دشمنان ومايه اميد رزمندگان جهان اسلام دست راست رهبري را كه فقط براي رضاي خدا كار ميكند را در كنار هر نامي نامش را نياوريد وبراي سلامتي ايشان از دست ديوان بدانديش ان شاللاه پس از نمازتان دعا نماييد . نذر سلامتي رزمندگان والوًمقام شهدا١٤ صلوات
قاسم باغيني ژرتينا
خدا رحم كند تشريف ميبريد خاطرات بنويسيد