کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

روشنگری درباره پرونده آقازاده متهم در خانه ملت؛

افشاگری توكلی از رشوه ۵.۲ ميليون دلاری استات اویل به مهدی هاشمی

14 بهمن 1393 ساعت 12:22

نماینده تهران در مجلس گفت: شرکت استات اویل در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به فرزند رئیس‌ جمهور سابق ایران ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار پرداخت کرد تا وی به این شرکت برای انعقاد قراردادی در پارس جنوبی کمک کند.


به گزارش جهان، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی اظهار داشت:‌ امروز می‌خواهم مطالبی را در رابطه با پرونده مهدی هاشمی به اطلاع ملت شریف و نمایندگان برسانم، البته نتیجه محاکمه به تصمیم قاضی دادگاه بستگی دارد و همه باید تسلیم قانون باشیم، ولی حق مردم می‌دانم که یکی از مهمترین اتهامات این فرد را بدانند و آگاه باشند که در پرونده استات اویل، بیگانگان چه کرده‌اند و ما که ادعای اسلامیت داریم چه کردیم، این اطلاعات از اسناد رسمی دولت نروژ، دولت آمریکا، بانک جهانی و یا از داخل گرفته شده است.

وی افزود: در ژوئن ۲۰۰۲ مطابق خرداد ۸۱ و ژانویه ۲۰۰۳ شرکت ملی نفت دولتی نروژ دو نوبت به یک کارمند رسمی دولت که فرزند رئیس‌ جمهور سابق ایران و مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت بوده است مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار پرداخت می‌کند تا وی به استات اویل برای انعقاد قراردادی در پارس جنوبی کمک کند و مشارکت بعدی در صنعت اقتصادی نفت را برای آن تصویب کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استات‌اویل می‌پذیرد که تا ۱۰ سال بعد نیز سالانه یک میلیون دلار یعنی جمعا ۱۵.۲ میلیون دلار به طرف ایرانی پرداخت کند، بعد از یک سال مذاکرات فشرده بین دو طرف توافق می‌شود و برای پنهان‌کاری و پولشویی قرارداد به ظاهر بین شرکت هورتن به مدیریت عباس یزدان‌پناه و استات‌اویل منعقد شود.

توکلی تصریح کرد: عباس یزدان‌پناه دوست دیرینه دوران دبیرستان و دانشگاه مهدی هاشمی بود. این قرارداد در ظاهر برای دادن مشاوره به استات اویل در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۲ در لندن با حضور مهدی هاشمی امضا می‌شود. در نهایت در پایان سال ۲۰۰۲ استات‌اویل موفق به انعقاد قرارداد با شرکت ملی نفت ایران می‌شود.

وی افزود: بر خلاف روش معمول شرکت نفت بدون تشکیل شرکت مشترک ایرانی و نروژی و بدون برگزاری مناقصه قرارداد بسته می‌شود. در حالیکه تشکیل شرکت مشترک برای انتقال فناوری و مناقصه برای دستیابی به حداقل قیمت حیاتی بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: البته متهم اصلی نروژی پرونده در اعترافات خود تصریح می‌کند که هیچ دلیلی ندارد که مقامات وزارت نفت برای انعقاد این قرارداد تقاضای رشوه کرده و یا از رشوه پرداختی سهمی گرفته باشند و این موجب خوشحالی است.

توکلی خاطرنشان کرد: یکسال بعد در ۶ اکتبر ۲۰۰۳، ۱۵ شهریور ۸۲ یک روزنامه نروژی قرارداد را افشا و افکار عمومی را از آن آگاه می‌کند و موجی از اعتراض برمی‌خیزد. ۴ روز بعد از اطلاع‌رسانی روزنامه نروژی هیأت مدیره استات‌‌اویل قرارداد را متوقف می‌کند و روز بعد از آن دولت نروژ نهاد مسئول تحقیق و تعقیب جرایم اقتصادی و زیست‌ محیطی نروژ را مأمور رسیدگی به این قرارداد می‌کند.

وی ادامه داد: مدیر امور بین‌الملل استاداویل تعقیب و بازداشت می‌شود. مدیرعامل و رئیس هیات مدیره نیز استعفا می‌دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ۹ ماه بعد در ۲۹ ژوئن ۲۰۰۴ دادگاه حکوم جرم می‌دهد و طی آن به دلیل پرداخت رشوه استاداویل به پرداخت ۲۰ میلیون کران و مدیر امور بین‌الملل به پرداخت ۲۰۰ هزار کران محکوم می‌شود و نماد استاداویل برای مدت‌ها از تابلوی بورس اروپا و آمریکا حذف می‌شوداز تابلوی بورس نروژ اروپا و آمریکا حذف می‌شود.

توکلی خاطرنشان کرد: در آمریکا کمیسیون بورس و اوراق بهادار که به منزله دادگاه رسیدگی به اقدامات شرکت‌هایی که در بورس سهمی هستند عمل می‌کند به ماجرای استاداویل و پرداخت رشوه رسیدگی می‌کند زیرا استاداویل با داشتن سهام در بورس آمریکا پذیرفته بود که قوانین مالی ضد فساد آمریکا را رعایت کند و در ۱۳ اکتبر ۲۰۰۶ ۲۱ مهر ۸۵ رای خود را صادر می‌کند. در حکم ۱۲ صفحه‌ای دادگاه ماجرا به تفصیل شرح داده شده است. از سیر مذاکرات مهدی هاشمی نقش واسطه‌گری شرکت هورتن رشوه‌های داده شده و منافع مورد انتظار استات اویل سودآوری قرارداد فاسد منعقد شده و حواشی آن یاد می‌کند. دادگاه مذکور جرم استات‌اویل را پرداخت رشوه و عدم انعکاس درست و دقیق پرداخت‌های غیرقانونی مذکور در اسناد خویش می‌شمارد.

وی افزود: دادگاه آمریکا حکم می‌کند که استات‌اویل باید برای دوره‌ای سه ساله نهاد مشاوره‌ای مستقلی را که آمریکا با انتخاب آن مخالف نباشد استخدام کند تا روش‌های کنترل داخلی آن را بررسی کند. استات‌اویل موظف می‌شود تمام توصیه‌های اسرائیل را برای گردش کار شرکت به طوری که تکرار این قبیل اقدامات به ما را منتفی سازد بپذیرد و تمام هزینه‌های مشاوره را نیز بپردازد.علاوه بر آن استات‌اویل باید ۲۱ میلیون دلار جریمه به خزانه‌داری آمریکا پرداخت کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: بانک جهانی بیانیه مشترک بین آمریکا و استات‌اویل را که در آن تمام اطلاعات سابق‌الذکر است در سال ۲۰۰۶ منتشر می‌کند. سرانجام در سال ۲۰۰۹ پس از آنکه استات‌اویل طی سه سال تمام تعهدات خود را در قبال دادگاه آمریکایی ایفا کرد پرونده هورتن به وسیله آمریکا بسته می‌شود اما در ایران چه گذشت؟

توکلی خاطرنشان‌ کرد: در پایان در تاریخ ۸۲/۸/۲۴ وزیر نفت ایران به وزیر اقتصاد وقت می‌نویسد به دنبال انتشار مطالبی در روزنامه‌های نروژ در اواخر شهریور هیأتی از طرف این وزارتخانه به نروژ رفت و با وزیر نفت، دادستان عمومی نروژ و مدیران ارشد استات‌اویل شرکت استات‌‌اویل طی جلسات طولانی گفت‌وگو کرد.

وی در این نامه می‌نویسد: بر اساس اظهارات مدیران استات‌اویل نقش مهدی هاشمی قطعی است و در انتها اعلام می‌کند که پرونده به طور کامل در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفته است.

وی افزود: وزیر اطلاعات وقت در گزارشی به رئیس‌جمهور می‌نویسد که ۹ ملاقات بین مهدی هاشمی و استات‌اویل در ایران و خارج از کشور انجام شده است. از قول مهدی هاشمی نقل می‌کند که من می‌خواستم نروژی‌ها را تشویق کنم که در پارس جنوبی فعال شوند و این ماجرا را نروژ و آمریکا برای لطمه زدن به رفسنجانی ساخته‌اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: وزارت اطلاعات همچنین مدعی می‌شود که ماجرا به این دلیل به مهدی هاشمی ارتباط داده شده که فساد درآمدی استات‌اویل پوشانده شود در حالیکه نروژ پنجمین کشور جهان از حیث سلامت مالی است. باید پرسید شرح وظایف مدیرعامل سازمان بهینه‌‌سازی سوخت چه ربطی به قراردادهای نفتی خارجی دارد که مهدی هاشمی حداقل ۹ بار در داخل و خارج از کشور با استات‌اویل ملاقات می‌کند.

توکلی خاطرنشان کرد: پس از گذشت ۱۲ سال از ابتدای ماجرای استات‌اویل و ۶ سال از پایان رسیدگی به فساد و اعمال مجازات‌ها در نروژ و آمریکا رسیدگی قضایی به اتهامات مهدی هاشمی در جریان است. وکلای وی که دادخواست دادستان را بیانیه‌ای سیاسی می‌خوانند و ادعا می‌کنند که اسناد جمع‌آوری شده از طرق قضایی بین‌المللی رسمی از آمریکا و انگلیس معتبر نیست که این دو کشور دول متخاصم با ما هستند.

وی افزود: متهم نیز در دفاعیات خود دادخواست را بیانیه شوم سیاسی می‌خواند و آن را وسیله تسویه حساب با پدرش می‌نامد.

وی اعترافات دیگر متهمان را که چند نفر از آنان از اعضای دفتر خود او بودند تحت شکنجه اعلام می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: عباس یزدان‌پناه در دبی به طرز مرموزی به قتل می‌رسد. مهدی هاشمی در دادگاه پس از پخش فیلم اعترافات یزدان‌پناه که در بازداشت‌های قبلی ثبت شده بود با عصبانیت می‌گوید قتل یزدان‌پناه کار مافیایی است و اعترافات او را رد می‌کند.

توکلی خاطرنشان کرد:‌ اداره مبارزه قاطع با کلاهبرداری انگلستان وقتی به درخواست مقامات قضایی نروژ دفاتر یزدان‌پناه در لندن را بازرسی می‌کند اسناد مبادله شده بسیاری بین یزدان‌پناه و یار دیرینه‌اش به دست می‌آورد.

وی افزود: بنده به عنوان نماینده ملت ایران بخشی از اطلاعات ذیربط را گفتم تا ملت به جز اجرای عدالت در برخورد با ضعیف و قوی از هر قشر و جناحی انتظار دیگری ندارد توجه داشته باشد که اگر قاضی دادگاه فردا حکم قاطعی داد دست غوغاسالاران متکی به زر و زور و فاسدان را که به تقطعه قوه قضائیه خواهند پرداخت بخواند و فریب سیاسی‌سازی پرونده را نخورد. خطی که از همان ابتدا متهم و وکلایش در صدد القای آن بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: بنده از همه ایرانیان خواهش می‌کنم در مبارزه با فساد متحد شوند زیرا که هر خطری بیشتر از فساد نظام برآمده از خون شهیدان ۲۲ بهمن را به فنا تهدید نمی‌کند.
منبع: فارس


کد مطلب: 405370

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/analysis/405370/افشاگری-توكلی-رشوه-۵-۲-ميليون-دلاری-استات-اویل-مهدی-هاشمی

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com