شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ - 24 Feb 2024
 
۶۱
۳۵

علامه حسن زاده آملی: ظهور اتفاق افتاده است!

جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۰
کد مطلب: 401982
اگر مقوله غیبت و ظهور حضرت به طور دفعی و بدون هیچ زمینه‌ای واقع شود، مسلماً جوامع بشری تاب این تحول شدید را نخواهد داشت. بدین علت حکمت الهی مقتضی تدریجی بودن این اتفاق عظیم است.
علامه حسن زاده آملی: ظهور اتفاق افتاده است!
به گزارش جهان، اوایل روزهای سال ۱۳۸۰ با جمعی از دوستـــان عازم شهر مقدس قـــم شدیم در ایام حضور در قم با محقق بزرگواری آشنا شدیم که در مورد ظهور و نشانه‌های آن تحقیقات گسترده‌ای انجام داده بود و با استدلال‌های روایی جالب معتقد بود که ظهور بسیار نزدیک است نکات علمی سخنان ایشان، هر شنونده‌ای را به تفکر وامی‌داشت و قضیه فراتر از یک ادعای احساسی و بی‌بنیان بود تا این که در همان ایام توفیق، یارِ جمع دوستان شد و در صبح یک روز بهاری موفق به حضور در بیت علامه حسن‌زاده آملی (حفظه الله تعالی) شدیم و از نزدیک این دانشمند گران‌قدر را زیارت کردیم داستان چگونگی حضور در محضر ایشان و ساعتی که در خدمت معظم له بودیم خود جریانی شیرین و درس‌آموز است که وقت مستقلی برای بیان می‌خواهد که در این مقاله مختصر نمی‌گنجد.

اما آنچه باعث شد آن جلسه برای این حقیر به‌یادماندنی و سرنوشت‌ساز شود مطرح‌شدن ماجرای تحقیق برادر محققمان در مورد ماجرای ظهور و نشانه‌های آن بود آن طلبه فاضل به تفصیل موضوع را برای حضرت علامه شرح دادند و ایشان باادب و حوصله مثال زدنی به دقت به سخنان ایشان گوش دادند همه دوستان حاضر در جلسه لحظه‌شماری می‌کردند تا عکس‌العمل علامه حسن‌زاده را در قبال مسائل مطرح‌شده مشاهده کنند بعد از پایان سخنان برادر بزرگوار، استاد لحظه‌ای تأمل کردند و سپس با خنده شیرین و معناداری به جمع نگاه کرده و با آن لهجه شیرین فرمودند خلاصه عرایض حضرات این است که می‌خواهید بفرمایید که ظهور حضرت نزدیک است؟ با تأیید دوستان ایشان فرمودند: اگر بــــگویم ظــــهور اتفـــاق افتـــــاده چه؟

همه جا خوردیم. اصلاً انتظار چنین مطلبی را از ایشان نداشتیم همه مات و متحیر این سخن ایشان بودیم و نمی‌دانستیم چه بگوییم؛

علامه که متوجه تحیر جمع شده بود بابیانی حکیمانه این‌گونه مطلب را توضیح دادند برای توضیح مطلب باید مثالی بیان شود پروردگار متعال قواعد عالم ملکوت را نظیر و شبیه قواعد عالم ملک قرار داده و عالم تکوین را منطبق با عالم تشریع خلق کرده تا بشر با پی بردن به اسرار و قواعد عالم ملک و تکوین، پی به اسرار ملکوت و تشریع ببرد و از این هماهنگی و شباهت حکمت‌هایی استفاده کند یکی از این قواعد مسلم و عمومی طبیعت، تدریجی بودن تحولات می‌باشد فی‌المثل حرکت وضعی زمین و در پی آن طلوع و غروب خورشید یک فرایند تدریجی است اگر خورشید به یک باره در آسمان زندگی مادی و طبیعی طلوع یا غروب کند در روند حیات اختلال ایجاد می‌شود و هیچ موجود زنده‌ای قادر به تطبیق خود با تغییر وضعیت نور در میدان حیات نخواهد بود و نظم زندگی به هم می‌ریزد.

خورشید باید به تدریج غروب و طلوع کند تا موجوداتِ تحت تأثیر خورشید بتوانند خود را با تغییرِ رخ داده تطبیق کرده و حیات به چرخه‌ی نظم خود ادامه دهد نظیر همین اتفاق نیز در حیات معنوی و ملکوتی بشر، در حال، اتفاق افتاده است.

علامه بزرگوار در توضیح این مطلب فرمودند:

امام معصوم، خورشید آسمان حیات معنوی بشر است و طلوع و غروب ایشان در صحنه حیات بشر تابع قواعدی شبیه قواعد طبیعی خورشید است اگر مقوله غیبت و ظهور حضرت به طور دفعی و بدون هیچ زمینه‌ای واقع شود، مسلماً جوامع بشری تاب این تحول شدید را نخواهد داشت.

بدین علت حکمت الهی مقتضی تدریجی بودن این اتفاق عظیم است با بررسی تاریخ حیات بابرکت حضرت در میابیم که این اتفاق در مورد غیبت حضرت واقع شده است غیر از اینکه حیات سه امام همام قبل از امام عصر(عج) تقریباً به حالت غیبت بوده و نوعی تمرین برای شیعیان برای زندگی مومنانه بدون ارتباط فیزیکی با امام بود.

غیبت حضرت به دو مرحله غیبت صغری و کبــــــری تقسیم می شود مرحله غیبت صغری به مثابه آماده کردن مردم برای غیبت اصلی و طــــــولانی حضرت بوده است.

همین حکمت در دوران ظهور حضرت هم رعایت خواهد شد بشری که در طول صدها سال در دل ظلمت زندگیِ بدون حاکمیت فرهنگ توحیـــــدی-ولایــــــی نشو و نما پیداکرده ظرفیت تحمل ناگهانی نور وجودی که به تعبیر قرآن زمین را اشراق می‌کند "اشرقت الارض بنور ربها..." را ندارد لذا باید واسطه در این بین وجود داشته باشد بدین معنا که مجالی برای تجلی نور ایشان در وسعت‌های محدود به وجود آید، که مردم بتوانند خود را برای حضور آن مقام رفیع آماده کنند.

سپس آن عارف روشن‌ضمیر تأملی کرده و با قاطعیت، جملاتی فرمودند که باعث شد جمع حاضر به وجد آمده و طوفانی از شادی و سرور در دل و جان حضار پدید آید؛

و آن از این قرار بود:

قرائن و شواهد نشان می‌دهد انقــــلاب اســـلامی و نــــظام مقـــــدس جمهـــــوری اســـــلامی ایران ظهور صغرای حضرت بقیه الله الاعظم و بین الطلوعین حکومت جهانی امام زمان ارواحنا فداه می‌باشد.

آنگاه این مژده بزرگ را بیان مثال‌هایی شرح دادند ایشان فرمودند:

مثلاً این مراسمات عبادی و معنوی را ببینید روزی در همین شهر قم، اگر چند طلبه به صورت انفرادی و با هزینه شخصی چند روزی اعتکاف می‌کردند، می‌گفتیم الحمدالله معنویت در حوزه پیشرفت کرده ولی اکنون می‌بینیم چند هفته قبل از ایام اعتکاف شاهد جوانانی هستیم که چندین شبانه‌روز و در سخت‌ترین شرایط و با کم‌ترین امکانات در مساجد و حرم‌ها معتکف می‌شوند و عمده هدف خود را خودسازی برای آمادگی ظهور اعلام می‌کنند مگر در ایام رژیم گذشته عموم مردم از معارف اهل‌بیت و ادعیه ایشان این قدر اطلاع داشتند!؟

در روز عرفه در غیر صحرای عرفه شاید خواصی پیدا می‌شدند که دعای عرفه سیدالشهدا را با آن مضامین بلند و عرشی را قرائت می‌کردند؛ اما اکنون چه؟ از ظهر تا عصر عرفه، مساجد، حرم‌ها و خیابان‌های اطراف و رسانه‌ها بسیج می‌شوند تا میلیون‌ها انسان اعم از نوجوان و جوان و پیر و زن و مرد و عامی و عالم در کنار هم نشسته و با ناله و تضرع، این دعای به این حجم را قرائت می‌کنند، این‌ها فرج امام زمان نیست، پس چیست؟

زمانی بر این ملت گذشت که حتی در میان خواص کمتر کسی پیدا می‌شد که بتواند قرآن را از روی مصحف، به درستی قرائت کندتا چه رسد به درک معانی و معارف قرآن اما اکنون می‌بینیم که در سراسر کشور ده‌ها هزار حافظ و قاری قرآن تربیت‌شده‌اند که به دنبال درک حقائق قرآن و عمل به آن‌ها هستند، آیا این‌ها جلوه‌های ظهور نیست؟

نمـــاز جمعه‌ها، راهپیمایی‌ها، جهـــادها و شهادت‌ها، احیـــاء مهدیه‌ها و جمـــکران، اقـــــبال مردم به دعـــــای ندبــــه و... همه و همه نشان از یک خیزش عظیم و تحولی بی‌سابقه در تاریخ تشیع و همه جلوه‌هایی از ظهور صغری است.

انقـــــلاب اســـــلامی ایـــــران

ظهـــــور برنامه‌ای، شخصیـــــتی و حقــــوقی حضرت مهـــــــدی موعـــــود(عج) بوده و ظهــور جهانی و اصلی حضرت، ظهـــور شخصی و حقیـــقی ایشــان می‌باشد هر کس هر کاری می‌خواهد در دوران ظهور انجام دهد الان شروع کند چون وقتش فرا رسیده و زمینه‌اش از هر جهت آماده است.

منبع: کانون مهدویت دانشگاه فردوسی مشهد
https://jahannews.com/vdcbw8ba5rhbg9p.uiur.html
jahannews.com/vdcbw8ba5rhbg9p.uiur.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مشایی چندسال پیش همین حرفا رو زد و یه عده جاهل و عالم مغرض تکفیرش کردند! نکردند؟!
درود خدا بر این فیلسوف عظیم الشان و ولایی
متی ترانا و نراک
نمودونم والااااااااا
ما که فقط میخوایم زودتر خود آقا تشریف بیارن
mohammad
Iran, Islamic Republic of
خدایا اللهم عجل لولیک الفرج
رمضانی
انشاالله آرزوی ظهورش رابه گورنبریم ودر رکاب آنحضرت ونایب برحفش امام خامنه ای جانفشانی کنیم
سلام
این موضوع ظهور صغری و ظهور کبری را قبل ترها شخص دیگری هم گفته بود. ولی آن موقع چون آن بنده خدا معمولا حرف های پرت و پلا می گفت این حرف حقش را هم قاطی همان حرف های ناجورش کردید و کردیم.
آرش خوشرفتار
سلام خدا برعلامه بزرگ حسن زده آملی سلام انبیاو فرشتگان مقرب خداوندی براین فیلسوف و نابغه ایران این حسرت به دلم موندکه ازمحضرپرفیضش تلمذکنم اما باید این آرزورا باخود به گور ببرم
ارمیا
خداوند این علامه دهر رو برای انقلاب اسلامی حفظ کند...
واقعا کیف کردم...
قريشي
Iran, Islamic Republic of
السلام عليك يا صاحب الزمان.
آقا همه مون رو دعا ميكنه ان شا الله.
هر روز بيشتر از روز قبل ظهور صاحبمون رو احساس ميكنم.
تشنه به خون جهان نیوز
سلام خدا بر علم علم و طود تحقیق حبرفاخر و بحر زاخرعلامه و فیلسوف بزرگ اسلام حسن زاده آملی
reza
لطفا با احساسات مردم بازی نکنید . تیتر این نوع خبرها رو خواهشن به شکل تیتر خبر های عادی که سعی می کنن جذاب انتخاب کنن نزنید . اگه بدونید از وقتی تیتر رو دیدم تا وقتی متن رو خوندم و فهمیدم یه مطب تکراری و مربوط به گذشتس که جایی خونده بودمش چی کشیدم !
ولی اگه چنین نبود ما که برای اولین بار خوندیم تا 7 سال دیگه هم نمیخوندیم.
احسنت احسنت احسنت و صد احسنت !
الحق که از مردان خدا جز سخن نورانی افاضه نمی شود !
محمد
آقا طیب الله
خداوند این حکیم بزگوار رو از ما نگیره
سلام
خدا این عالم بزرگوار را برای ما حفظ کند
اما یک سوال:
شما مطمئنید این سخنان مربوط به حضرت علامه است
این تفکرات کمی به تفکرات آقای ابطحی نزدیک است
اگر مطمئن هستید که هیج
اما اگر نه جستجویی درباره مقوله نظریه ظهور صغری کنید بد نیست
بسیار عالی بود. چقدر شوق انگیز و امیدوار کننده. خدایا ما راضی به رضای توئیم و هرچه صلاح اسلام باشد، گردن می نهیم اما خدایا سخت آرزومندیم که ظهور شخصی مولا و مقتدایمان را هم ببینیم. اللهم ارزقنا.
افشین
خداوند طول عمر با برکت به حضرت علامه آملی عنایت فرماید.
برای سلامتی این عزیز صلوات
Iran, Islamic Republic of
انقلاب ما انفجار نور بود
حامد
الهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم
خدا انشاءالله ایشان را حفظ کند
Romania
خدا عاقبت ما را ختم به خیر کند کاشکی علامه در مورد رانت ها و مقام پرستیها تجملگراییها مسئولین هم بیانی میفرمودند که اینها هم در ظهور نقش دارد
محمد
Iran, Islamic Republic of
زیبا بود یک سوال دارم ایمکه مقدمه های حضرت مسیح چی بود
چطور؟
مجتبی
اللهم بلغ مولانا الامام الهادی المهدی
ابوذر
هر کس هر کاری می‌خواهد در دوران ظهور انجام دهد الان شروع کند چون وقتش فرا رسیده و زمینه‌اش از هر جهت آماده است خدایا به ما توفیق بده خود را برای ظهور حضرت حجت بن الحسن العسکری (عج) آماده کنیم
سید
Latvia
خدایا ما را از سربازان واقعی و حامیان پر و پا قرص این انقلاب به رهبری نائب المهدی(مقام معظم رهبری) و در سطحی بالاتر از زمینه سازان ظهور و پیشمرگان آقاجانمان امام زمان اواحنا له الفداه قرار بده
اللهم عجل لولیک الفرج
Iran, Islamic Republic of
عجل علی ظهورک
محمود
Iran, Islamic Republic of
دقیقا همین طور است که فرمودند
خداوند ایشان را حفظ و ظهور شخصی حضرت را موجل فرماید
United States
در این باره نظرات زیاده و در مقابل با ادله محکمی نظریه ظهور صغری رد می شود.این نظریه در زمان های دیگر هم مطرح بود.
جهان منتشر کن.
خیلی جالب بود
محسن
خدا رهبرمونو برامون حفظ کنه زیر سایه امام عصر(عج)
خودم
پس ببینید وقتی امثال آیت الله بهجت (ره) و سایر بزرگان فرمودند از قول امام عصر ع که ظهور ما نزدیک است ، فرج ما نزدیک است ... باید در معنای ظهور و فرج دقیق شد...

آن به آن ظهور حضرت است و آن به آن فرج است.

خداوند توفیق بدهد در رکاب این علامه عظیم الشان به محضر قدسی حضرت بقیه الله برسیم.
بنده در خدمت آقا بهجت ره رفت آمد داشتم .

و دو 2 ماه پیش در خواب دیدم که فرمودند

ظهور نزدیک است .
یداله
Iran, Islamic Republic of
آری ظهور نزدیک است
فاطمه آقابابایی
Iran, Islamic Republic of
الهم کل لولیک حجت ابن الحسن المهدی عج