دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۰
۶

احتمال افزایش حقوق کارگران در سال ۹۴

دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 394107
با آغاز فصل مذاکرات و چانه‌زنی‌های کارگری و کارفرمایی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۴ کارگران و کاهش چشم‌گیر نرخ تورم طی ماه‌‌های اخیر، احتمال تعیین حداقل مزد متفاوت از امسال به‌میزان ۱۴ تا ۱۷ درصد قابل پیش‌بینی است.
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، افزایش حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار که بیش از ۶۰ درصد کل شاغلان کشور را شامل می‌شود مهمترین اقدامی است که هرساله توسط شورای عالی کار طی ماه‌های پایانی سال بررسی می‌شود.

البته قبل از ورود و بررسی این مسئله در شورای عالی کار، مباحث دستمزد در جلسات گروه‌های کارگری و کارفرمایی به‌درستی بررسی می‌شود، اما اینکه دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار در بنگاه‌ها و بخش‌های مختلف تولیدی و اقتصادی به چه میزان افزایش می‌یابد موضوعی است که به‌صورت طبیعی حس کنجکاوی کارگران را تحریک می‌کند.

به گزارش تسنیم، اهمیت همین موضوع است که موجب شده است در ماه‌های پایانی سال با آغاز نشست‌ها و بررسی‌های کارگران،‌ کارفرمایان و دولت تعیین حداقل دستمزد به یکی از موضوع‌های مهم در رسانه‌ها تبدیل شود.

اما آنچه طی سال‌های اخیر مد نظر شورای عالی کار برای تعیین دستمزد بوده است، لحاظ کردن ماده ۴۱ قانون کار است. طبق این ماده نرخ تورم کنار تأمین حداقل معیشت خانوار کارگری دو مؤلفه اصلی شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد هر سال کارگران است به‌گونه‌ای که شرکای اجتماعی پیشنهادات و کارشناسی‌های خود را بر مبنای این مؤلفه جمع‌بندی می‌کنند.

سال گذشته افزایش حداقل دستمزد برای سال جاری به‌میزان ۲۵ درصد به تصویب شورای عالی کار رسید، بر این اساس حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومانی سال ۹۲ کارگران با ۱۲۱ هزار و ۷۸۱ تومان افزایش به رقم ۶۰۸ هزار و ۹۰۶ تومان خواهد رسید.

اما چند روز گذشته نوبخت، معاون برنامه ریزی رئیس جمهور از افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۹۴ به‌اندازه نرخ تورم خبر داده است. نکته‌ای را نمی‌توان نادیده گرفت و آن اینکه تعیین حقوق امسال کارگران با سال گذشته بسیار متفاوت است. چرا که امسال تورم کاهش یافته اما میزان قیمت‌کالاهای اساسی تغییری نیافته است.

در حال حاضر آخرین میزان اعلام شده نرخ تورم ۱۷.۸ است که اگر طی ماه‌های آینده کاهش نیابد دستمزد سال آینده کارگران حدود ۱۰۸ هزار تومان افزایش می‌یابد و حداقل حقوق ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان کارگران به ۷۱۶ هزار تومان است.

اگر نرخ تورم به ۱۶ درصد برسد، میزان افزایش حقوق ۹۷ هزار تومان و حداقل دریافتی مشمولان قانون کار به ۷۰۵ هزار تومان خواهد رسید. اگر نرخ تورم حتی دو درصد کاهش و به ۱۵ درصد برسد، حداقل حقوق کارگران از ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان به‌میزان ۹۱ هزار تومان افزایش و به ۶۹۹ هزار تومان خواهد رسید. اگر نرخ تورم به ۱۴ درصد برسد، میزان افزایش حقوق ۸۵ هزار تومان و حداقل دریافتی کارگران ۶۹۳ هزار تومان خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
افزایش قیمت نان 30 درصد و افزایش حقوق کارگران 17 درصد ، واقعابی انصافی و ظلم است .
باسلام واقعا ظلم به جامعه کارگری است
Iran, Islamic Republic of
این میزان خیلی کم است .
Iran, Islamic Republic of
شمارو به خدا به فکر اقشار ضعیف جامعه کار گری باشید با این همه گرانی و تورم ا یا این انصاف است با این افزایش حقوق به خدا ظلم هستش این کارا بیشتر به فکر کارگرا جامعه باشید اقای رییس جمهور
سیامک
اقا بسه حی میگن تورم پایین اومده همه چی قیمتش رفته بالا همین نون
امیرنودهی
باسلام و خسته نباشید خدمت مسئولین بخدا درحق کارگر میخوان ظلم کنن شماروبه امام رضا یعنی این حقوق هست که به ما میدن تا ساله گذشته تورم بالا بود دستمزدها به میزان تورم بالا نمیرفت حالا امسال به قول مسئولین تورم آمده پایین میخوان با نرخ تورم حقوق روحساب کنن آقای روحانی به دادما قشرضعیف ‌ برس شما نگذارید حق ماخورده بشه بخدا دیگه خسته شدیم صدای مارو کی میشنوه . باتشکر فراوان امیرنودهی ازبجنورد .