سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - 7 Feb 2023
 
۰

اختلافات تروریست‌های وهابی/ رقبای محمدظاهر چگونه حذف شدند؟

شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۰
کد مطلب: 378785
به گزارش جهان؛ حذف رقبا و تکفیر یکدیگر در میان گروه‌های تروریستی وهابی مساله‌ تازه‌ای نیست، گروه‌هایی که تشکیل‌شان براساس تکفیر و خونریزی بدون رعایت هیچ خط قرمزی است، همچنانکه امروز داعش، القاعده و النصره به همراه ده‌ها گروه زیرمجموعه خودشان در نقاط مختلف غرب آسیا و شمال قاره آفریقا همدیگر را تکفیر و علیه هم اعلام جهاد می‌کنند. پس از ترور عبدالرئوف ریگی برادر بزرگ‌تر عبدالمالک، مفتی سابق جندالشیطان و سرکرده گروه تازه‌تاسیس «جیش النصر»، ابعاد تازه‌ای از اختلافات خونی و کثیف گروه‌های تروریستی شرق کشور بویژه شاخه‌های منشعب شده از گروهک عبدالمالک در رسانه‌های کشور مطرح شده است. در دو سال اخیر و پس از حذف برخی سرکرده‌های گروه‌های تروریستی، همواره نام یک نفر به عنوان مظنون این حذف‌های پیچیده مطرح شده است. محمدظاهر با نام مستعار صلاح‌الدین فاروقی - سرکرده بزرگ‌ترین گروه منشعب شده از گروهک عبدالمالک ریگی با نام «جیش‌العدل» - از چهره‌های پنهان قضیه است که ردپای وی در تسویه‌حساب‌های خونین گروه‌های وهابی جنوب شرق همواره دیده می‌شود. به گزارش «وطن امروز»‌، بخش‌هایی از این گزارش برای اولین بار منتشر می‌شود و درباره نحوه مدیریت محمد ظاهر در حذف رقبای خود در مناطق کمتر مورد کنترل دولت پاکستان در ایالت بلوچستان این کشور است.

رضایت محمد ظاهر به اعدام سریع‌تر عبدالمالک

پس از دستگیری عبدالمالک ریگی توسط نیروهای امنیتی ایران، وی از نیروهای امنیتی درخواست می‌کند برای جبران بخشی از گذشته خود اجازه بدهند در پیامی تصویری به باقیمانده‌های گروهش از گذشته خود ابراز پشیمانی کند و از این طریق از آنها درخواست کند که از ادامه عملیات‌های انتحاری و ادامه مسیر جهالت منصرف شوند. در این فایل تصویری بسیار تاثیرگذار عبدالمالک اعترافات سنگینی از انحرافات و برنامه‌هایش از مبانی دینی و حتی انسانی و... را بیان می‌کند. این فایل تصویری با هماهنگی‌های پیچیده امنیتی و اطلاعاتی به باقیمانده‌های گروهک ریگی ارسال می‌شود. پس از مشاهده این فایل قابل تامل و اظهارات تکان‌دهنده عبدالمالک، توسط سران گروهک ریگی در آن مقطع و با دستور محمد ظاهر، دیدن این اظهارات و اعترافات قابل تامل عبدالمالک برای باقیمانده اعضای گروه به علت ترس از متزلزل شدن ممنوع می‌شود. محمد ظاهر پس از آن در میان اعضای گروه داستان عبدالمالک را خاتمه‌یافته اعلام و بیان می‌کند فعالیت جندالشیطان بدون تاثیرپذیری از عبدالمالک باید ادامه پیدا کند. وی اعلام می‌کند: باید از عبدالمالک عبور کرد و حتی برخی شیوه‌های تروریستی را با خشونت بیشتری ادامه داد. محمد ظاهر حتی در اقدامی عجیب در برخی محافل اعلام می‌کند که اعدام سریع‌تر عبدالمالک به نفع گروه است و باید به دستگاه امنیتی و قضایی ایران فشار آورد که وی را اعدام کنند. محمد ظاهر ادامه زنده ماندن مالک را مانعی بزرگ برای ریاستش برای باقیمانده‌های جندالشیطان می‌دانست.

تلاش برای حذف محمد شفیع

پس از انتشار خبر اعدام عبدالمالک ریگی، تعدادی از اعضای باقیمانده گروه وی از پاکستان فرار می‌کنند و خود را به نیروهای امنیتی ایران معرفی می‌کنند، برخی نیز به زندگی مخفی و امرار معاش از طریق مواد مخدر ادامه می‌دهند. در این میان محمد ظاهر با جلب توجه تعدادی از اعضای شورای مرکزی جندالشیطان، گروه جدیدی با نام جیش‌العدل تشکیل می‌دهد. در این گروه عبدالرئوف ریگی به عنوان سخنگو انتخاب می‌شود البته با این تدبیر که همانند گذشته نقش محوری را برعهده نداشته باشد. ساختار گروهک جیش‌العدل با مشورت برخی از رابطین سازمان منافقین شکل می‌گیرد، در این ساختار و اساسنامه برای هر نوع مخالفت اعضا با محمد ظاهر شدیدترین مجازات‌ها پیش‌بینی می‌شود و همه اعضای گروه باید همه هستی خود را فدای محمد ظاهر کنند. در این میان تعدادی از باقیمانده‌های جندالشیطان این ساختار بویژه جانشینی محمد ظاهر را به جای عبدالمالک نمی‌پذیرند و گروه جدیدی با عنوان «انصار ایران» را به سرکردگی محمد‌شفیع راه‌اندازی می‌کنند.

گروه تازه‌تاسیس به سرعت چارت عملیاتی خود را تهیه و با فاصله کمی چند عملیات و خرابکاری امنیتی را انجام می‌دهد. پس از این عملیات‌ها «انصار ایران» مورد توجه قرار می‌گیرد و بلافاصله موفق به دریافت پول، اسلحه و امکانات متنوعی از طرف برخی کشورهای عربی می‌شود. جیش‌العدل که احساس می‌کند از رقیب خود عقب افتاده ابتدا در فضای مجازی تلاش می‌کند که عملیات‌های این گروه را به نام و کام خود تمام کند. رقابت بر سر اینکه عملیات‌ خرابکاری در جنوب شرق به نام چه گروهی تمام شود، سبب می‌شود هر دو گروه در پایگاه‌های اینترنتی و اطلاع‌رسانی خود مدعی انجام این عملیات‌ها شده و یکدیگر را تکذیب کرده و دروغگو بنامند. با این وجود محمد شفیع در فاصله کوتاهی از ریاست خود بر «انصار ایران» به طرز مشکوکی ترور می‌شود و از سرنوشت باقیمانده‌های گروه وی نیز خبر چندانی به بیرون درز نمی‌کند. حذف محمد شفیع با توجه به خصومت علنی وی با جیش‌العدل، نام محمد ظاهر را به عنوان متهم ردیف اول قتل وی مطرح می‌کند.

حذف عبدالرئوف ریگی

پس از حذف محمد شفیع سرکرده گروهک «انصار ایران»، عبدالرئوف ریگی نیز از جیش‌العدل جدا می‌شود و گروه جدیدی تاسیس می‌کند. ولی وی نیز همانند محمد شفیع در فاصله بسیار کوتاهی از مخالفت و جدایی از محمد ظاهر به‌راحتی به قتل می‌رسد. این در حالی است که در هفته‌های اخیر اختلافات میان محمد ظاهر و عبدالرئوف از قضیه اختلاف محمد ظاهر با محمد شفیع بسیار عمیق‌تر و علنی‌تر شده بود. چنانکه عبدالرئوف ریگی رسما محمد ظاهر را در بیانیه‌ای تکفیر می‌کند و تلویحا با پیش‌بینی تسویه‌حساب‌های خونین و حذف اعضای خود، محمد ظاهر را مسؤول همه حوادث و قتل‌ها معرفی می‌کند. اما محمد ظاهر به سبک مورد علاقه خود به صورت پنهان برنامه حذف رقبای خود را پیش می‌برد. وی از دادن بیانیه رسمی خودداری می‌کند ولی در اولین اقدام تعدادی از نزدیکان عبدالرئوف از جمله برادر همسرش و همچنین برادرزاده وی را به گروگان می‌گیرد. محمد ظاهر در ازای آزادسازی این افراد از عبدالرئوف درخواست یک محموله سنگین تجهیزات نظامی و اسلحه می‌کند.

محمد ظاهر در این بازی پیچیده ابتدا تلاش می‌کند با دریافت یک محموله سنگین تجهیزات نظامی از عبدالرئوف، گروه وی را به لحاظ نظامی تضعیف کند. به تعبیر دیگر تضعیف نظامی گروه عبدالرئوف ریگی– جیش النصر- بخشی از مقدمات ترور عبدالرئوف را رقم می‌زند. عبدالرئوف ریگی پس از اینکه متوجه می‌شود با تحویل دادن این محموله سنگین نظامی به چه میزان تضعیف شده با فرستادن واسطه و چند عالم وهابی که دو نفر از آنها عرب بوده‌اند تلاش می‌کند محمد ظاهر را تعدیل کند ولی محمد ظاهر این واسطه‌گری را نمی‌پذیرد و به نزدیکانش اعلام می‌کند که تصمیم قطعی خود را برای حذف عبدالرئوف گرفته است. عبدالرئوف نیز که از محمد ظاهر ناامید می‌شود آخرین بیانیه خود را چند روز قبل از ترورش صادر می‌کند و در آن رسما محمد ظاهر را مسؤول شکست مذاکرات آشتی معرفی و مسؤولیت عواقب هرنوع حادثه‌ای را متوجه وی می‌کند. امروز که عبدالرئوف ترور شده، معلوم می‌شود عبدالرئوف با صدور این بیانیه پیشاپیش قاتل خود و عامل حذف دیگر اعضای خانواده ریگی در آینده را معرفی کرده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *