دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
 
۷
۸
تحلیل سردار سلامی درخصوص جنگ غزه؛

بُرد موشک‌های مقاومت ۱۶۰ کیلومتر است/ کرانه باختری مسلح می‌شود/ حزب‌الله آماده طوفان است

يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۰
کد مطلب: 374377
جانشین فرمانده کل سپاه با تاکید بر حمایت همه جانبه ایران از مقاومت فلسطینی گفت: امروز همه سرزمین‌های اشغالی زیر بُرد موشک‌های مقاومت فلسطین است.
بُرد موشک‌های مقاومت ۱۶۰ کیلومتر است/ کرانه باختری مسلح می‌شود/ حزب‌الله آماده طوفان است
به گزارش جهان، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» به بررسی مهمترین اوضاع منطقه بویژه نبرد مقاومت اسلامی فلسطین با اشغالگران صهیونیست پرداخت.

سلامی ضمن ادای احترام به شهدای مقاومت جهان اسلام علیه رژیم صهیونیستی به خصوص شهدای فلسطین اظهار داشت: بدون تردید سال‌ها است که سیاست‌های خاورمیانه‌ای و استراتژی‌های آمریکا در جهان اسلام در گروگان سیاست‌های رژیم صهیونیستی است.

* سیاست های آمریکا در گروگان صهیونیستهاست

وی افزود: بخش عمده‌ای از نگاه آمریکا به دنیای اسلام و جهان عرب از پنجره رژیم صهیونیستی است لذا بخشی از اتفاقاتی که در این منطقه رخ می‌دهد به همین دلیل است. از دید آنها رژیم صهیونیستی باریکه‌ای محصور شده در درون دنیای اسلام است و در منطق آمریکا و رژیم صهیونیستی زمانی این رژیم قدرت می‌گیرد که قدرت‌های اسلامی اطراف آن ضعیف شوند و این به شکل استراتژی‌های نظامی و تضعیف نظام‌های سیاسی حاکم اسلامی در منطقه و حتی تسلط بر آنها دنبال می‌شود.

* می‌خواستند سوریه را از حلقه مقاومت خارج کنند

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: آنچه در سوریه به عنوان حلقه مقاومت صورت گرفت نیز به همین دلیل بود. هدف اصلی از اتفاقات سوریه این بود که سوریه که به عنوان حلقه محوری که دیگر حلقه های مقاومت را به هم متصل می‌کند از دور خارج شود لذا آمریکا و غرب به دنبال این بودند تا سوریه با بی‌ثباتی و ناامنی از کمربند مقاومت خارج شود و ارتش این کشور به جای مقابله با رژیم صهیونیستی با مشکلات داخلی مواجه شود.

سلامی تأکید کرد: جریان داعش با شارژ ایدئولوژیک و تسلیحاتی آمریکا ایجاد شد تا دولت بزرگ عراق را تجزیه کنند. آمریکا به دنبال این بود تا با کمک دولت‌های مرتجع، نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران کاهش یابد.

* آمریکا و ارتجاع منطقه به دنبال ایران هراسی

وی افزود: مصر، عربستان و اردن سه متحد منطقه‌‌ای آمریکا مهار شدند و سیاست‌های آنها منطبق بر سیاست‌های آمریکا و به شکلی سیاست‌های رژیم صهیونیستی است. لذا وقتی این جریانات در دنیای اسلام صورت گرفت فضای سیاسی برای یک رخداد جدید آماده شده است و اولویت‌های جدید جهان اسلام به دلیل این تغییرات شکل گرفت.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه تصریح کرد: آمریکایی‌ها تلاش کردند تهدید ایران را جایگزین تهدید رژیم صهیونیستی کنند و تصویر بدی از ایران در کشورهای منطقه با ایران‌هراسی ایجاد کنند تا جنبش‌های موجود در کشورهای اسلامی را علیه سیاست‌های ایران بسیج و یک تفکر جعلی مرتجع متحجر به نام اسلام را در مقابل تفکر اصیل اسلام قرار دهند و این یعنی منازعات در درون اسلام نهادینه شود.

* سیاست‌های کشورهای عرب منطقه با رژیم صهیونیستی هماهنگ‌تر است تا مقاومت

وی افزود: این که رژیم صهیونیستی این موقعیت را برای حمله به غزه اتخاذ کرده، به دلیل این است که آنها احساس کردند الان سیاست‌های کشورهای عرب منطقه با رژیم صهیونیستی هماهنگ‌تر است تا مقاومت.

سلامی ادامه داد: بخش مهمی از اهداف رژیم صهیونیستی امتدادی واقعی دارد یعنی واقعیاتی در گذشته اتفاق افتاده و این رژیم می‌خواهد این اتفاقات را از ذهن مردم منطقه و جهان پاک و آنها را تغییر دهد.

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: تا قبل از انقلاب اسلامی همه جنگ‌های اعراب با رژیم صهیونیستی با شکست مواجه شده بود و جنایاتی مثل قتل‌عام صبرا و شتیلا توسط قصاب جنایتکار آریل شارون صورت گرفته بود اما سال ۱۹۸۲ نقطه عطف و بازگشت پیروزی‌های رژیم صهیونیستی بر اعراب بود و آن زمان شکل‌گیری حزب‌الله بر مبنای تفکرات انقلاب اسلامی و سخنان امام (ره) بود.

سلامی گفت: حزب‌الله در سال ۱۹۹۶ در یک جنگ ۱۶ روزه، اراده خود را بر رژیم صهیونیستی تحمیل می‌کند سپس حماس و جهاد اسلامی شکل می‌گیرد و اسلام و انقلاب اسلامی محور جدید مقابله با رژیم صهیونیستی می‌شود. از سوی دیگر عقب‌نشینی سال ۲۰۰۰ رژیم صهیونیستی از مرزهای لبنان اولین شکست رسمی رژیم صهیونیستی بود و دلیل آن این بود که حزب‌الله قاعده مبارزه را آموخته بود و به اندازه کافی سلاح و انگیزه‌های اعتقادی و دینی داشت.

* آغاز شکست افسانه ای صهیونیستها از جنگ ۳۳روزه

وی اظهار داشت: در سال ۲۰۰۶ و در جنگ ۳۳ روزه، یکی از شکست‌های تاریخی و افسانه‌ای رژیم صهیونیستی ترسیم شد. تا آن لحظه باز هم تصورات جهانی بر این بود که ارتش رژیم صهیونیستی به عنوان پنجمین ارتش جهان، شکست‌ناپذیر است اما در این جنگ این اعتماد به نفس و تفکرات کاذب فرو پاشید و تیر خلاصی بر اعتماد رژیم صهیونیستی به ارتش خود بود و آنها دیگر نمی‌توانستند به تانک‌های مرکاوای تکیه کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه سخنانش تصریح کرد: مقاومت فلسطین در غزه از پیروزی حزب‌الله الهام گرفت و در سال ۲۰۰۸ که رژیم صهیونیستی به غزه حمله کرد مقاومت اسلامی توانست ظرف ۲۲ روز رژیم صهیونیستی را از آستانه تحمل خود خارج کند. از سوی دیگر در سال ۲۰۱۲ مجدداً رژیم صهیونیستی حمله‌ای را به نوار غزه آغاز کرد که این بار فلسطینی‌ها سلاح‌های بهتری داشتند و قاعده نبرد را بهتر آموخته بودند.

* اسرائیل به دنبال بازسازی چهره خود در جنگ غزه بود

سلامی گفت: این بار نیز رژیم صهیونیستی برای اینکه این تصور ایجاد شده مبنی بر شکست خوردن ارتش خود و پاک کردن حافظ جهان از شکست‌هایش را با احساس اینکه غفلت دنیای اسلام و درگیر شدن در مسائل داخلی و همچنین کارکرد گنبد آهنین خواهد توانست این رژیم را از روند شکست‌های پی‌درپی نجات دهد، حمله کرد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین و کلیدی‌ترین عنصری که در اهداف حمله به غزه قرار داشت، نوسازی یک تصویر جدید از قدرت رژیم صهیونیستی است،‌ گفت: اتفاق مهمی که در جریان مقاومت فلسطین افتاده، درون‌زا شدن قدرت نظامی آنها است. شاید تا جنگ‌های قبلی بخشی از توان نظامی مقاومت عاریتی بود اما امروز آنها به توانایی تولید قدرت رسیده‌اند که پرتاب صدها فروند موشک و راکت در بردهای مختلف به رژیم صهیونیستی نشانگر آن است.

* برد موشک های مقاومت به ۱۶۰ کیلومتر رسیده است

جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد:‌ وقتی مقاومت به حیفا موشک شلیک می‌کند یعنی برد موشکی مقاومت اسلامی به ۱۶۰ کیلومتر رسیده است و این یعنی تمام مساحت رژیم صهیونیستی زیر برد موشک‌های مقاومت اسلامی فلسطین قرار دارد.

* حزب الله آماده طوفان است

سلامی گفت: امروز تمام ساکنان مستقر در سرزمین‌های اشغالی به صورت یکسان احساس ناامنی می‌کنند و کل سرزمین‌های اشغالی به یک محیط امنیتی تبدیل شده است. دیگر این رژیم صهیونیستی نیست که بخواهد اراده کند سرزمین‌های اشغالی امن باشد بلکه امنیت آن در معادله ای است که یک طرف آن حزب‌الله قدرتمند و آماده طوفان در سرزمین‌های اشغالی است که همه قدرت تخریب و دقت سلاح‌های آن را می‌دانند و متغیر دیگر این معادله مقاومت فلسطین است که با تاکتیک، تکنیک و فناوری‌ها، موشک، راکت‌ها و سلاح‌های جدید ۱۱ تانک این رژیم را منهدم و ۴۸ تانک را آسیب رسانده است.

* آتش راکتهای مقاومت خاموش شدنی نیست

وی افزود: تونل‌های زیادی وجود دارد و رژیم صهیونیستی قادر نیست شعله‌های خروشان راکت‌ها را خاموش کند و فرزندان مقاومت اسلامی مثل شبح شب‌ها وارد پایگاه‌های اسرائیلی می‌شوند و سربازان آنها را تهدید می‌کنند. این نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی نتوانسته به کمترین اهداف خود برسد.

* امکانات مهمی در اختیار مقاومت است

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: این رژیم معتقد است ۳۲ تونل را منهدم کرده و می‌گوید تمام این تونل‌ها همین ۳۲ تونل است ولی اگر این جنگ ۱۰ روز دیگر ادامه پیدا کند آیا این رژیم دیگر گزارشی از تخریب تونل‌های جدید نمی‌دهد؟ پیش‌بینی می‌شود امکانات و توانمندی‌هایی در اختیار مقاومت است که در شرایطی که جنگ از کنترل خارج شود عمل خواهد کرد.

* پیروزی مقاومت در نبرد اطلاعاتی با صهیونیستها

سلامی در ادامه سخنانش اظهار داشت: با وجود تکنولوژی و تجهیزات و اقدامات اطلاعاتی فراوان رژیم صهیونیستی چگونه صدها کیلومتر تونل حفر شده و فلسطینی‌ها ایده‌های خود را از فکر به قدرت در زمین تبدیل می‌کنند و اسرائیلی‌ها هنوز نتوانسته‌اند هیچ یک از کادرهای اصلی مقاومت را شهید کنند و یا انبارهای انباشته از راکت‌ها و موشک‌ها را کشف و حتی قسمت اعظمی از تونل‌ها را منهدم کنند؟ این نشان می‌دهد مقاومت اسلامی فلسطین به بلوغ اطلاعاتی رسیده که توانسته قدرت اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را به زانو درآورد.

* در حمایت از مسلمانان و مستضعفان محدودیتی نداریم

وی افزود: منطق حمایت ما از فلسطین منطق قرآن است که می‌فرماید چرا برای مسلمانانی که از منزل‌شان اخراج شده‌اند نمی‌جنگید. ما وظیفه داریم در همه وجوه و ابعاد از مسلمانان و مستضعفان در همه عالم حمایت کنیم. ابعاد این حمایت محدودیتی ندارد. چطور است همه اروپا، غرب و آمریکا همدست می‌شوند و مردم بی دفاعی را در یک باریکه محدود در آتش می‌سوزاند و بعد انتظار دارند جمهوری اسلامی ایران به عنوان محور جهان اسلام حرکتی نکند.

* به دنبال درون‌زا شدن قدرت در جهان اسلام هستیم

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه قدرت مقاومت اسلامی فلسطین ملهم از جمهوری اسلامی ایران است، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای احیای نهضت مقاومت فلسطین و جلوگیری از تسلط خون‌بار صهیونیست‌ها به جهان اسلام از هر کوششی تاکنون دریغ نکرده است. منطق جمهوری اسلامی ایران این بوده که قدرت در هر گوشه جهان اسلام بعد درون‌زا پیدا کند نه به عاریت گرفتن قدرت و این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: حمایت‌های معنوی، سیاسی، مادی و هر حمایتی که دشمنان تصور کنند در دستور کار ما بوده و این کار آشکارا صورت می‌گیرد. فلسطین پاره تن اسلام است و مشی و منش رهبر ما نیز این است که از مسلمانان مظلوم دفاع شود و این یک افتخار برای ما است. ما برخلاف برخی کشورهای عربی که سرسپرده آمریکا هستند و می‌خواهند درگیری‌‌ها را در جهان اسلام طایفه‌ای و درونی‌ کنند، اعلام کرده‌ایم شیعه و سنی برای ما فرقی نمی‌کند در فلسطین هیچ شیعه‌ای نیست اما قلب ما سرشار از محبت به مردم فلسطین است و این فقط یک بیان احساسی نیست.

سلامی در بخش دیگری از سخناش اظهار داشت: هرچه فلسطینی‌ها دستاورد، اعتبار، عزت و قدرت بازدارندگی داشته‌اند همه ناشی از منطق مقاومت بر محور اسلام بوده است. چرا تانک‌های رژیم صهیونیستی نمی‌توانند بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر وارد غزه شوند و بعد مفتضحانه خارج می‌شوند؟ آنها اگر می‌توانستند وارد خیابان‌های فلسطین می‌شدند و تمام مردم فلسطین را قتل‌عام می‌کردند اما به دلیل مقاومت قادر به این کار نیستند.

* قدرتهای بزرگ در مقابل مقاومت فلسطین حقیر شده اند

وی تأکید کرد: ‌امروز فلسطین یک موضوع، پدیده و اعتبار و برند جهانی است و قدرت‌های بزرگ در مقابل مقاومت فلسطین حقیر و کوچک شده‌اند. رژیم صهیونیستی فقط آتش می‌ریزد و مردم را می‌کشد و قدرت آفرینش منفعت سیاسی ندارد.

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: ‌امروز مردم فلسطین با آرامش و وقار، تکیه‌گاه مقاومت هستند واین نابرابرترین جنگی است که هنرنمایی انسان و ایمان در برابر سلاح را نشان می‌دهد.

* کشتار کودکان غزه سقوط دموکراسی آمریکایی در جهان است

سلامی با اشاره به تصاویر شهدای فلسطینی اظهار داشت:‌اینها غم‌انگیزترین تصاویر جهان و سند زنده سقوط دموکراسی و ارزش‌های آمریکا است. رژیم صهیونیستی محصول سیاست‌های غرب در جهان اسلام و ایجاد یک امتداد ژئوپولیتیک در جهان اسلام و یک پایگاه قدرت است تا نظام سلطه توسط آن سیاست‌هایش را در جهان اسلام تنظیم کند و دلیل دیگر حمایت‌های آمریکا از این رژیم، وجود لابی‌های صهیونیستی در آمریکا است.

* جنایتکاران هیروشیما و ناکازاکی می‌خواهند باقی جهان را خلع سلاح کنند

وی گفت: نظام ناعادلانه جهانی که تحت تأثیر سیاسی آمریکا قرار دارد نمی‌تواند خارج از چارچوب قدرت سیاسی آمریکا عمل کند به عنوان مثال ما شاهدیم غرب با آرایش ۵+۱ در مقابل تلاش‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما معیارهای نامتعادلانه‌ای را ایجاد می‌کند در حالی که رژیم صهیونیستی دارای سلاح‌های هسته‌ای است و جهان هیچ سخنی در برابر آن به زبان نمی‌آورد. کسانی که جنایات هیروشیما و ناکازاکی را انجام دادند می‌خواهند باقی جهان را خلع سلاح کنند و خودشان دارای آن باشند لذا انقلاب اسلامی آمد تا این نظام را برهم بزند در فلسطین هم این طور است آنها اگر می‌توانستند اجازه نمی‌دادند خورشید به غزه بتابد و ابرها بر آن ببارند.

* مقاومت مشروعیت رژیم‌های عربی را زیر سؤال ‌برد

سلامی با اشاره به دلیل مقابله کشورهای عربی با مقاومت گفت: مقاومت مشروعیت رژیم‌های عربی را زیر سؤال می‌برد پس آنها دوست دارند فلسطین، لبنان و سوریه به پای رژیم صهیونیستی ذبح شوند تا بتوانند بازیگر منطقه باشند و مشروعیت‌شان را حفظ کنند.

* خسارت‌های آتش‌بس برای فلسطینی‌ها از جنگ بیشتر است

وی با اشاره به طرح آتش‌بس مصر نیز گفت: مصر به عنوان یک کشور عربی به قدری به فلسطین نزدیک است که صدای ناله کودکان و مادران زیر آوار را می‌شوند و کاملاً بمباران‌ها را می‌بیند اما رفح مسدود است زیرا معلوم است در طرحی که مصر می‌دهد منابع رژیم صهیونیستی دیده می‌شود و قابل پذیرش نیست این طرح به دنبال این است مقاومت سلاح را کنار بگذارد اما می‌دانیم خسارت‌های آتش‌بس برای فلسطینی‌ها از جنگ بیشتر است.

* رژیم صهیونیستی و آمریکا فقط در مقابل قدرت احترام می‌گذارند

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: رژیم صهیونیستی و آمریکا، منطق قدرت را می‌فهمند نه قدرت منطق را و فقط در مقابل قدرت احترام می‌گذارند و امروز نیز حزب‌الله و همه گروه‌های مقاومت موازنه وحشت و خطر را برقرار کرده‌اند که این راه محو رژیم صهیونیستی است.

* چه تونل ها باشد و چه نباشد ارتش رژیم صهیونیستی قادر به حرکت بر روی زمین نیست

سلامی با تأکید براینکه رژیم صهیونیستی در نبرد نزدیک شکست خورده است، گفت: چه تونل ها باشد و چه نباشد ارتش رژیم صهیونیستی قادر به حرکت بر روی زمین نیست. آنها فقط از طریق قدرت هوایی و آتش توپخانه حملات سنگینی انجام می‌دهند که در برابر آن، راکت‌های مقاومت شلیک می‌شود.

* نبرد مقاومت اخلاق مدارانه است

وی ادامه داد: تعداد تلفات رژیم صهیونیستی به زغم خودشان ۶۷ نفر است که ۶۴ نظامی و ۳ نفر غیر نظامی هستند و این هوشمندی و اخلاقی بودن قدرت نظامی مقاومت را نشان می‌دهد در حالی که آنها حدود ۲ هزار غیر نظامی فلسطینی را شهید کرده‌اند.

* گنبد آهنین حداکثر ۲۰درصد کارآیی داشته است

جانشین فرمانده کل سپاه در خصوص کارایی گنبد آهنین اظهار داشت: هیچ گاه سلاح‌های تدافعی نمی‌تواند بر سلاح‌‌های تهاجمی غلبه کند. گنبد آهنین نمی‌تواند در برابر بارش رگبار راکت‌های فلسطینی مقاومت کند و حداکثر توانسته ۲۰ درصد کارایی داشته باشد.

وی افزود: هر یک موشک ضد موشک ۵۰ هزار دلار ارزش دارد در صورتی که یک راکت مقاومت بسیار بسیار ارزان و در برابر آن ناچیز است. در واقع راکت‌های مقاومت موشک‌های آنها را منهدم می‌کند.

* کرانه باختری مسلح می‌شود

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه با اشاره به نقش کرانه باختری گفت: کرانه باختری با اینکه در فشار ناشی از سیستم سیاسی تشکیلات خودگردان و تحت تأثیر حاکمیت بیشتر رژیم صهیونیستی است، ولی فلسطین یک قلب، دل و ذهن بیشتر ندارد و همه فلسطینی‌ها امروز به هم متصل شده‌اند که این از اثرات این جنگ بود.

وی افزود: حتماً کرانه باختری هم فرایند نوار غزه را طی خواهد کرد و حتماً مسلح و میدان درگیری خواهد شد البته الان آنها با سنگ می‌جنگند اما غزه هم با سنگ می‌جنگید که الان به موشک و پهپاد دست یافته و آنجا هم این اتفاق می‌افتد.
منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


واقعا یادمان نمیرود که زمانی سلاح مقاومت سنگ بود ولی الآن موشک و پهپاد و اسلحه قناسه غول تولی میکنند.چه غرور آمیز.
پاینده باد دلیر رهبر انقلاب اسلامی و پایدار باد نظام مقدس جمهوری اسلامی و توفنده باد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و استوار باد اراده پولادین مردم جمهوری اسلامی ایران که همیشه یارو غمخوار و یاور مظلوم اند و زنده باد مقاومت لبنان و رهبر محبوب آن سید حسن نصرالله و مقاومت حماس و جهاد اسلامی
نیکتا
United States
زنده باشید سردار
سیاح
Iran, Islamic Republic of
سردار ما را شیفته خود کردی
سلام ما را به سردار سلیمانی برسان
ف
Iran, Islamic Republic of
خدانگهداروحافظ تان باشدان شاءالله!!ان شاءالله به زودی زود شاهد نابودی اسرائیل ملعون وسرکش وعصیانگر خواهیم بود!
مرگ بر آمریکا ومرگ بر اسرائیل!
مرگ برکسانی که ازاین دوملعونها حمایت میکنند!!
l
Iran, Islamic Republic of
درود
خداقوت
علی
سلام . همیشه با خودم افسوس می خورم چرا اقتصاد ما پا به پای تسلیهات نظامی ما پیشرفت نمی کند . چرا خودرو سازی ما اینگونه است ؟چرا رانت و رانتخواری در کشور ما بی داد می کند ؟چرا دروغ و تزویر و ریا همگانی شده ؟ایا واقعا ما نمی توانستیم این موارد را هم مانند قدرت بین المللیمان افزایش دهیم . ما در تمام مواردیکه به ارمانهای واقعی انقلاب و پیر سفر کرده مان پایبد بودیم پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم .ولی ای کاش دیگر مسئو لین نیز از این روش بهره ببرند و ما پا به پای انرژی هسته ای و مسایل فضایی و تسلیحات نظامی مان در تمام زمینه ها پیشرفت کنیم . به امید انروز
حسین
درود خدا بر حلقوم و نفس شما خیل پاسداران که با اراده الهی نفس صهیونیست ها و شیوخ بی غیرت عرب را بریده اید.
امید
زنده و پاینده باد مقاومت، پیروز باد سپاه اسلام...