يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 14 Jul 2024
 
۱۳
۷۱
گزارشی از یک پرونده جنجالی

۵۹۰ روز از رسیدگی به پرونده مهدی‌ هاشمی گذشت

وکیل متهم: منتظر بازگشت پرونده به دادگاه هستیم
دوشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۴
کد مطلب: 358613
پرونده مهدی هاشمی با کیفرخواستی ۱۲۵ صفحه‌ای در تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال ۹۲ از سوی دادگاه به دادسرای تهران بازگردانده شد تا ایرادات آن برطرف شود اما با گذشت یک سال هنوز این پرونده به دادگاه بازگردانده نشده است.
۵۹۰ روز از رسیدگی به پرونده مهدی‌ هاشمی گذشت
به گزارش جهان، مهدی هاشمی شامگاه یکشنبه ۲ مهر ماه سال ۹۱ با پرواز شماره EK۹۷۷ هواپیمایی امارات، از دوبی به کشور بازگشت.

متهم پس از بازگشت به تهران در فرودگاه توسط نماینده دادستانی تفهیم اتهام شد و تعهد داد تا ۲۴ ساعت بعد خود را به دادستانی معرفی کند.

آغاز تحقیقات از مهدی هاشمی

سرانجام مهدی هاشمی در تاریخ ۳ مهر به دادسرای اوین رفت و براساس وعده‌ای که دستگاه قضایی برای رسیدگی به پرونده وی داده بود تحقیقات از این فرد آغاز شد.

مهدی هاشمی آزاد شد

دادسرای تهران در تاریخ ۲۶ آذر عنوان کرد که مهدی هاشمی پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب از زندان اوین آزاد شد.

صدور کیفرخواست برای متهم

نهایتاً پس از ۱۰۷ روز گذشت از بازداشت موقت مهدی هاشمی و آغاز رسیدگی به پرونده وی دادستان تهران در ۲۰ دی ماه اعلام کرد کیفرخواست پرونده اتهامی مهدی هاشمی صادر شده و این پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد.

قاضی سراج مسئول رسیدگی به پرونده مهدی

در ابتدای اسفند سال ۹۱ و تنها ۵ ماه بعد از بازگشت مهدی هاشمی به کشور و آغاز رسیدگی به پرونده وی یک منبع آگاه از تعیین قاضی برای رسیدگی به این پرونده خبر داد.

این منبع اگاه گفت: قاضی ناصر سراج قاضی پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی به عنوان قاضی پرونده مهدی هاشمی انتخاب شده است و قرار است به این پرونده رسیدگی کند.

انتخاب ۱۵ اردیبهشت به عنوان اولین روز محاکمه

پس از انتخاب قاضی سراج به عنوان مسئول رسیدگی به این پرونده وی در مصاحبه با رسانه‌ها در خصوص زمان برگزاری دادگاه گفت: باید پرونده را مطالعه کرده و سپس زمان تعیین شود.

پس از این اظهار نظر و با گذشت حدود یک ماه در اوایل سال ۹۲ عنوان شد که روز ۱۵ اردیبهشت برای محاکمه مهدی هاشمی انتخاب شده است و دادگاه در این روز تشکیل می‌شود.

لغو اولین جلسه دادگاه به دلیل درخواست استمهال

۱۵ اردیبهشت اولین جلسه رسیدگی به دادگاه مهدی هاشمی آغاز شد.

قاضی سراج که تا پیش از روز جلسه دادگاه در خصوص علنی بودن یا غیرعلنی بودن دادگاه اظهار نظری نکرده بود دادگاه را همانطور غیرعلنی آغاز کرد.

دادگاه به محض شروع مواجهه شد با درخواست وکلای مهدی هاشمی آن هم برای استمهال که این درخواست با موافقت قاضی سراج روبرو شد، اما مشخص شد دلیل این استمهال مشکلات و ایراداتی بوده است که در جریان بازپرسی و تحقیقات اولیه پرونده رخ داده است.

به این ترتیب پرونده مهدی هاشمی به دادسرای تهران بازگشت تا بار دیگر تحقیقات برای رفع نقایص این پرونده آغاز شود.

پرونده مهدی هاشمی ایرادهای سنگینی دارد/ زمان رسیدگی طولانی می‌شود

قاضی رسیدگی کننده به پرونده مهدی هاشمی گفت: پرونده مهدی هاشمی ایرادهای سنگینی دارد و همین موضوع زمان رسیدگی را طولانی می‌کند.

قاضی ناصر سراج در حاشیه پانزدهمین جشن حمایت از زندانیان که در تاریخ ۲۷ تیر در سازمان زندان ها برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که چرا پس از ۲ ماه که پرونده مهدی هاشمی از دادگاه به دادسرا رفته تازه قرار است برای پرونده بازپرس تعیین شود گفت: پرونده مهدی هاشمی ایرادهای سنگینی دارد.

وی افزود: به دلیل ایرادات فراوانی که در این پرونده وجود دارد مدت زمان رسیدگی طولانی خواهد شد

منتظر بازگشت پرونده از دادسرا هستیم

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان مراسم تودیع خود با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص پرونده مهدی هاشمی، گفت: پرونده در مرحله دادسرا است و منتظر بازگشت آن هستیم.

بازپرس مشغول مطالعه پرونده است

محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی هم در نشست خبری خود در خصوص پرونده مهدی هاشمی، گفت: من بازپرس پرونده را دیدم و از وی در این خصوص سئوال کردم ایشان گفتند که مشغول مطالعه پرونده هستند.

وی افزود: قبول داریم که پرونده زمان‌بر شده بنابراین امیدوارم بتوانیم هرچه زودتر نواقص را برطرف کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: بدون شک هر پرونده‌ای که رسیدگی به آن طولانی شود حاشیه‌ساز خواهد شد.

درخواست نماینده تهران از دستگاه قضا

حجت‌الاسلام حمید رسایی، نماینده مردم تهران در نطق میان دستور خود خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر دستگاه قضایی به پرونده مهدی هاشمی شد و گفت: از دستگاه قضایی می‌خواهم تا سریع‌تر در خصوص پرونده مهدی هاشمی تعیین تکلیف کند.

وی افزود: ادعای نقصان پرونده تا کی باید ادامه یابد؟ مردم سئوال می‌کنند که چرا اصول ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی که می‌گوید همه در برابر قانون برابرند و هیچ نژادی بر دیگری برتر نیست، اعمال نمی‌شود؟

آیا با نقصان پرونده فرزند یک کشاورز یا کارمند یا کارگر هم همین‌طور مماشات می‌شد؟

آخرین اخبار در رابطه با پرونده مهدی هاشمی از زیان وکیل وی

محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس آن هم در مهر سال ۹۲ در خصوص آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی، گفت: ما پرونده را مطالعه نکرده‌ایم اما بازپرس رسیدگی کننده به پرونده مهدی هاشمی در حال تکمیل تحقیقات خود در این زمینه است.

وی افزود: من برای پیگیری پرونده به دادسرا مراجعه کردم اما بازپرس در جواب من گفت که در حال تحقیق است و در صورت نیاز ما را برای پاسخگویی فرامی‌خواند.

وکیل مهدی هاشمی تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم که پرونده زودتر به سرانجام برسد اما دستگاه قضایی باید پاسخگو باشد.

علیزاده طباطبایی، خاطرنشان کرد: بازپرس نمی‌تواند زمان معینی را به ما اعلام کند چرا که در حال مکاتبه با سازمان‌های مختلف است و پاسخ این سازمان‌ها تحقیقات وی را تکمیل خواهد کرد.

سرنوشت پرونده مهدی هاشمی را از دادسرا پیگیری کنید

قاضی ناصر سراج در تاریخ ۱۶ آذر سال ۹۲ درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی گفت: این پرونده در دادسرای تهران است و باید علت طولانی شدن و سرانجام آن را از دادسرا پیگیری کنید.

قاضی ناصر سراج در جمع خبرنگاران در خصوص پرونده مهدی هاشمی و طولانی شده این پرونده در دادسرا گفت: پرونده در دادسرای تهران است و موضوع طولانی شدن آن را از دادسرا باید پیگیری کنید.

وی در خصوص پرونده خاوری گفت: این فرد در آینده نزدیک محاکمه می‌شود. خاوری پیش از خروج از کشور وکیل داشته و وکیل وی حتی در دادسرای اهواز هم حاضر شده است.

از سرنوشت پرونده مهدی هاشمی بی اطلاعم

اما در اخرین اظهار نظر در تاریخ ۹ اسفند سال ۹۲ رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره پرونده مهدی هاشمی نیز گفت: این پرونده از ان زمان که به دادسرا رفته هنوز برنگشته است. و من اطلاعی ندارم.

۵۹۰ روز گذشت

اما با توجه به گذشت بیش از ۵۹۰ روز از آغاز رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی و همچنین گذشت یک سال از بازگشت پرونده این فرد به دادسرای تهران برای رفع ایرادات کیفرخواست ۱۲۵ صفحه‌ای هنوز این پرونده به دادگاه بازنگشته است.

ما هم منتظر بازگشت پرونده مهدی از دادسرا هستیم

در این میان و برای جویا شدن از آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی به سراغ علیزاده طباطبایی رفتیم و وی نیز گفت: ما هم منتظریم تا هرچه زودتر پرونده مهدی به دادگاه بازگردد.

وی گفت: همانطور که قاضی پرونده گفته بودند کیفرخواست ایرادات بزرگی دارد که گویا هنوز برطرف نشده است هرچند ما نتوانسته ایم پرونده را مطالعه کنیم.

اما به نطر می‌رسد این مطالبه مردی است تا دستگاه قضایی کشور هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکیلف این پرونده اقدام کرده و اذهان عموم شهروندان نسبت به این پرونده را روشن کند.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
كساني كه درقوه قضائيه درمسندقضاوت هستند اين را بدانند بيش ازهمه درنگاه مردم قراردارند وبدانند كه اگركوچكترين تفاوتي بين افرادقائل شويد هم دراين دنيا وهم دراخرت درمحضرالهي ماخذه ... خواهند شد ....
حمید
Iran, Islamic Republic of
من دلواپسم که این پرونده به سرانجام نرسد ومتهم خیانتکاری که رشوه دهنده اش در خارج از کشور چندین ملیون دلار جریمه وبه زندان رفته !اونهم چند سال پیش ! حالا رشوه گیرنده در ایران راست راست راه بره وبه ریش همه بخندد !!چرا؟ چون یک آقازاده است!!!دق کردیم از این دلواپسی !!
ابن حاجی خاطره
...
یا پرونده اینقدر قطور بوده که زمان بر است
یا.....
سرور
متاسفانه این چیزها را می دانند ...
Iran, Islamic Republic of
مهدی هاشمی آزاد همیشه آزاد بوده و؟آزاد خواهد بود ...بیهوده خوراک تبلیغات برای روزنامه ها درست نکنید.کشور مال آنها است وطبیعی است که همیشه هم آزاد ورها هر قید وبندی باشند.ما هم باید نگران دریافت یارانه ها باشیم.نه چیز دیگری ؟عزیز برادرتمام...............
محمد
Iran, Islamic Republic of
....
باباش که دولت فعلی را دستش گرفته . اینم که هرجا می خواد میره و میاد . یه دفعه تبرئه اش کنید خودتونو خلاص کنید .
حسین
فکر کنم چهار سال را باید صبر کنیم تا پرونده از دادسرا برگردد!!
ماجرای دادگاه این آقازاده هم مانند کفش های میرزا نوروز تمام شدنی نیست
وکیله منتظر پرونده است بابا پرونده خونه اقای هاشمیه برو بردار
Iran, Islamic Republic of
این که نیاز به انتظار نیست با یک اشاره ابرو باباجون پرونده از قوه قضائیه مستقیم جلوی چشم باباجونش قرار می گیره. همانطور که قبلا قرار گرفته بود.
شب چهار شنبه سوری ...
United States
آتیش زدن؟
ما که داریم با همه دنیا چه خوب! و چه بد!! تعامل می کنیم و نمی خواهیم خنجر بکشیم با این آقای دلسوز نظام!!!،آدم درستکار!!!،خاندان پاک!!! هم که هیچ خلافی !!! نکرده تعامل و پرونده اش را مختومه کنیم تا از سوی رئیس جمهور عصبانی به منتقد بی سواد و نفهم متهم نشویم
همش؟590 روز بابا بزار هفت الی 10 سال بشه بعد!
....
کاش با محکوميت و زندان رفتن و حتي اعدام مهدي هاشمي خيالشان راحت مي شد، ولي به يقين چنين نخواهد شد، چون افراطيون به جنجالسازي زنده هستند!
البته جنجال سازی ما به جنجال سازی مزدوران و آشوب گران جانی نمی رسد ...
قمر تاج خانوم
....جون شما بودید کامنت دادی
امید بذر هویت ماست
جهان نیوز چرا دوس داری الکی گیر بدی...
امید بذر هویت ماست
جهان لطف کن و پیام منو حذف کن
...
چیه؟! از منفی ها ترسیدی!!!؟
روح الله
مگر آزار داری پیام می دی که تایید بشه بعد دوباره یکی دیگه نظر می زاری می گی حذف کن!
جهان مگه بیکار
سرور
چی شده! شیتیل قطع شده؟!
چون جهل بذر هویت شماست ....
امید بذر هویت ماست
Romania
چون اختلاص بذر هویت شماست
شهرام جزایری و دولت افسادات
چون بیسوادی بذر هویت شماست ...اختلاس و نه اختلاص !
چ
افرین
با تو موافقم .
همون حق داشتي بايد پيامت حذف بشه . جها ن و جهانيان حذفشون كنيد از صفحه گيتي . انشاالله
اینقدر خودت رو خرج دنیای دیگران نکن؛ من از سینه چاکان هاشمی بودم و خیلی هم سعی کردم براش حفظ آبرو کنم ولی به زور که نمی شه کسی رو دستش رو توی دست دشمن این ملت گذاشته رو عزیز نگهداشت.
اون زمانی که سینه ما سپر آقای هاشمی بود، هاشمی دشمن گروهک ها و ضد انقلاب بود. امروز پشت به دوستان خودش کرده دیگه جایی بین ما نداره.
United States
فتنه گری دواش آزادیه؟
...شاهزادگان سعودی هم هر کاری دلشون می خواد می کنن ولی به اسم دین....
بله پس چی؟
شما اگر به نظام حمله کنی آزادی اما به برخی اشخاص، مخصوصاً حامیان داخلی امریکا و انگلیس نمیتونی چپ نگاه کنی
Iran, Islamic Republic of
برای هاشمی ها آری برای ملت نه
Iran, Islamic Republic of
آقایان... با این تیتر زدنها با اعصاب ملت بازی نکنید ....
Iran, Islamic Republic of
هموطن عزیز فائزه ساندویچ خور که با مصاحبه با ضد انقلابیون مصاحبه بر ضد رهبر عزیزمان و ملت شهید داده ایران اسلامی حرف زد آنهمه جرم سنگین این حکم بسیاربسیاربسیار بسیار سبک برایش بریدند انتظار نداشته باش که مهدی هاشمی زندان بره....
Iran, Islamic Republic of
بابا من میدونم آخه طرف مشکل امنیتی و مشکل اقتصادی و خرابکاری علیه نظام انجام داده بعد داره راست راست برا خودش میچرخه آخه آقازاده گی تا چه حد ............؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
....
Iran, Islamic Republic of
فتنه گر دستگیر باید گردد
رضا
...
قوه قضائیه مچکریم!!!
قهرمان ملي ايران زمين کاري نکرده که محاکمه شود....
يادم هست در دهه 70 يكي از همكارانمان يك سكه ناقابل هديه گرفت مدت ها (حدود6ماه )از وي خبري نداشتيم ووقتيكه آمد تا يك سال حرف نمي زد ولي حالا عكس ورود آقا زاده محترم از انگلستان را با عكس فعلي او مقايسه كنيد خواهيد ديد كه سايز گردن اين بزرگوار چقدر تغييرات مثبت داشته ........
اگر قرار بود به جائي برسه پرونده مه آفريد بجائي ميرسيد
پرونده ایشون زودتر در جریان بوده ، ضمن اینکه آقا جرائمش از اون هم سنگین تره ...
اعظمی
Iran, Islamic Republic of
چنان رفتار کردید که حتما بهش رای می دهیم وقول می دهیم که رای بیاورد
باباش به اون گندگی تایید صلاحییت نشد چه برسه به این خائن با این همه پرونده فساد وفتنه !!
Iran, Islamic Republic of
جالبه بعد از اینکه درگیری های88 به اوج رسید این ... یهو ماموریت گرفت رفت خارج از کشور گذاشت آبها از آسیاب افتاد بعد چند سال برگشت حالا هم داره ول ول میچرخه
...
خدا لعنت کند کسانی که به اسلام و انقلاب وملت مسلمان ظلم می کنند در هر لباس ومنسبی !!
باباش...
من حاضرم شخصا مجانی کل اسنادی که نیاز به ترجمه دارنو یه ماهه ترجمه کنم!!!!!!!!!!!!!!!
خدایا ملت کی از دست از خاندان آسوده می شود؟؟؟؟!!!!
منتظر بازگشت پرونده به دادگاه هستیم
.....
ابراهیم
Tajikistan
مگه قرار بود اتفاقی برای این بزرگوار بیفته
حقیر از ایشون عذر خواهی میکنم بخاطر سوءتفاهمی که پیش اومد
همش تقصیر اون احمدی نژاد بود که الکی شلوغش می کرد اونو باید محاکمه کنند
اکبر
Germany
چقدر ساده هستید و فکر میکنید محاکمه خواهد شد....
Iran, Islamic Republic of
این را ملت می داند فرزندان هاشمی هیچگاه محاکمه واقعی نمی شوند و مانند یک زندانی واقعی در زندان نمی شوند.
عمر من قد نمی ده
ایرانی
اگر قوه قضائیه میخواهد ریشه فتنه وفساد اقتصادی در این مملکت ریشه کن شود مهدی هاشمی را اعدام کند...
....
Iran, Islamic Republic of
هر چه خوردم هر چه بردم ...
تا پدرم پشتم هست نگران هیچی نیستم و از
هیچکس هم نمی ترسم. بقیه از من و پدرم می ترسند . حرف اول و آخر را خانواده ما ...می زند
فعلا دارن به پرونده خیلی مهم و جنایی سازندگان من روحانی هستم رسیدگی می کنند
و برای کارهای حاشیه ای بچگانه وقت ندارند!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
جرایم مهدی هاشمی آنقدر سنگین است که در صورت محاکمه در دادگاه صالحه حکمی جز
اعدام برایش وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
مطمئن باش یک دقیقه هم در زندان نمی رود همینگونه کم کم به دست فراموشی سپرده می شود.
نفت فروش بیکار
Iran, Islamic Republic of
اکبر هاشمی اگر فرزندان ناخلف خودرا تحویل قانون می داد ، هم دنیا و هم آخرت را برای خود خریده بود
افشین
اینکه ادم صالحی است مثل خاندانش ؟؟؟؟؟؟؟ این مردم هستند که فتنه گری می کنند و خواستار عدالت هستند و قوه قضا ئیه هم دارد عدالت را اجرا میکند ؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
عدالت فقط برای ملت است نه آقازادگان فاسد
Switzerland
پیش بینی:این داستان تا انتخابات مجلس وخبرگان ادامه دارد
جریان رفسنجانی وروحانی وخاتمی
با مظلوم نمایی رای مخالفان و خاکستری ها را جذب خواهند کرد
مشابه ریاست جمهوری یازدهم ؛ایجاد سونامی جوسازی ملی و درو کردن رای های احساسی مردم....
علی
... از خدا امیدوار خدا که میدونه با اونا چه کار کنه
بیچاره مهدیشون
اکبر
اگه ادم بیچاره ای بود تا حالا اعدامش کرده بودند ...
حسین زاده
...

عدالت این است که همانگونه که به سرعت احمدی نژاد را پای محاکمه آوردید این آقازاده را پس از 590 روز محاکمه کنید تا عدالت تان ثابت شود!!

...
هروقت پرونده احمدی نژاد و دار و دسته اش رو رسیدگی و محاکمه کردند مهدی هاشمی هم محاکمه میشه، خخخخخخخخخخ
اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
درد هرچی کارگر زحمت کشه بخوره توی سر این
اقازاده
جلال
Iran, Islamic Republic of
اکبر هاشمی بخودت بیا ...
محسن
از اول معلوم هست که آخرش ماست مالی می شه
ر-ر
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز جان کاش یک روز شمار هم برای پرونده مرتضوی و رحیمی میگذاشتی