جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - 19 Aug 2022
 
۹
۱۴

ماجرای ماشین گرانقیمت پناهیان چه بود؟

شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب: 357124
آن ماشین گران قیمت و مدل بالا که گفته می‏شد، پژوپارس بود! و ماجرای دنده‏ اتوماتیکش را هم پناهیان در همان سخنرانی توضیح داده بود که به دلیل مجروحیت و جانبازی‏ اش است.
به گزارش جهان به نقل از فرهنگ نیوز، سلام خدا بر همه‏ شهیدان و به ‏ویژه شهدای گمنامی که در حیاط دانشگاه امام صادق(ع) مدفونند، و انگار این روزها خیلی غریب مانده ‏اند؛ چه آنکه اسمشان هست اما رسمشان نیست. این روزها تخریب و هتک حرمت چقدر عادی شده و چقدر تاسف‏آور است فقدان مواجه ه‏ای روشن با این روند.

ماجرا از چند خط نوشته‏ یکی از دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) در صفحه‏ شخصی‏ اش در فیسبوک آغاز شد:

«چند روز پیش در دانشگاه امام صادق(ع) مراسمی با سخنرانی پناهیان و مداحی حاج میثم مطیعی خودمان برگزار شد. اگر پناهیان سخنران باشد دیرتر می‏روم تا فقط از نوای میثم عزیز استفاده کنم چون حوصله شنیدن حرف‏های ذوقی و بی‏ قاعده‏ نامبرده را ندارم. ولی خب این‏ بار ده دقیقه‏ پایانی سخنرانی رسیدم. پناهیان برخی دانشجویان امام صادق(ع) را که به ماشین گران ‏قمیت و دنده اتوماتش گیر داده بودند مورد تمسخر قرار داد و نیشخندی حوالتشان کرد و گفت بچه حزب‏ اللهی باید پولدار باشد اگر پول ندارید عرضه ندارید! باید عرضه داشته باشید! من معنی عرضه را نمی‏دانم؛ اگر کسی هست که مرا در درک این کلمه یاری کند خوشحال می‏شوم.»

کمی بعد و به صورت احتمالا اتفاقی در آستانه‏ مناظرهی تلویزیونی حجت الاسلام و السلمین پناهیان و دکتر آشنا در برنامه‏ دیروز، امروز فردا، همین چند خط کوتاه توسط سایت‏ های مختلف خبری داخلی و ضدانقلاب منعکس شد. پناهیان، ماشین گران قیمت و پولداری! کسی نمی‏پرسید فردی که به بیان خودش تنها ۱۰ دقیقهی‏ آخر سخنرانی رسیده چگونه می‏تواند درباره‏ آنچه گفته شده قضاوت کند.

اما ماجرا چه بود؟ آن ماشین گران قیمت و مدل بالا که گفته می‏شد، پژوپارس بود! و ماجرای دنده‏ اتوماتیکش را هم پناهیان در همان سخنرانی توضیح داده بود که به دلیل مجروحیت و جانبازی‏ اش است.

و اما موضوع سخنرانی راجع به برکت بود و مقوله‏ فقر و ثروت. بحثی که در بیانات رهبرانقلاب نیز بارها و بارها تکرار شده است. پناهیان به زیبایی از مغفول ماندن مقوله برکت در علوم انسانی رایج و علم اقتصاد کنونی سخن گفت و با ذکر مثال‏ هایی به اهمیت توجه به مقوله برکت که یکی از مسائل مغفول در جامعه‏ کنونی ماست، اشاره کرد.

او سپس به بحث فقر پرداخت و توضیح داد که تولید ثروت در روایات و بیانات امیرالمومنین(ع) نیز امری پسندیده است و منافاتی با زهد ندارد. پناهیان تأکید کرد: «می‏گویند ما می‏خواهیم زاهدانه زندگی کنیم. خب زاهدانه زندگی کن! اما پول داشته باش و سفره بنداز. خودت نخور!» پناهیان توضیح داد نباید به هرکسی که برای تولید ثروت در جامعه تلاش می‏کند با نگاهی غضب ‏آلود و منفی نگاه کنیم. گاه این ثروت از ناحیه برکتی است که خداوند عنایت می‏کند. او همچنین توضیح داد فقر نیز یا ریشه درخواست خدا دارد یا ریشه در تنبلی. فقر، ممدوح نیست و نباید آن را مساوی زهد قرار داد و تلاش برای زندگی زاهدانه را بهانه برای تنبلی و بیکاری. پناهیان تصریح کرد:«جامعه‏ ما جامعه‏ الگویی نخواهد شد مگر آنکه از این برکات برخوردار باشد.» همین بیان ساده موجب شد باب تخریب‏ ها و انتقادهای این چنینی باز شود.

اما ذکر فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری در همین فضا خالی از لطف نیست. ایشان می‏ فرمایند: «دو چیز را با هم نباید مخلوط کرد. یکی، تولید ثروت است. کسی فعالیت کند به شکل صحیحی و ثروت تولید کند. یکی، نحوه‌ی تولید و نحوه‌ی استفاده است. بخش اول قضیه، چیز مطلوبی است؛ چون هر ثروتی که در جامعه تولید می‌شود، به معنای ثروتمند شدن مجموع جامعه است... در روایات ما هم هست: "نعم العون الدّنیا علی الأخرة"؛ از این ثروت برای آباد کردن آخرتت استفاده کن. توصیه‌ی دوم: "و لا تنس نصیبک من الدّنیا"؛ سهم خودت را هم فراموش نکن. خود تو هم سهمی داری، نصیبی داری؛ آن را هم ما نمی‌گوییم که استفاده نکن؛ خودت بهره‌مند نشو از این ثروت؛ نه، بهره‌مند هم بشو؛ مانعی ندارد. سوم: "و أحسن کما أحسن الله إلیک"؛ خدا به تو این ثروت را داده؛ تو هم وسیله‌ای بشو که بتوانی این ثروت را به دست مردمی که نیازمندند، برسانی. یعنی سهمی از این را به مردم بده. چهارم: "و لا تبغ الفساد فی الأرض"؛ فساد ایجاد نکن. آفت ثروت که باید از آن جلوگیری کرد، ایجاد فساد است. مترف نشو. به او نمی‌گویند ثروت جمع نکن، یا از این ثروتی که داری، برای ازدیاد آن استفاده نکن؛ یا آن را به کار تولید و سازندگی و تجارت نزن؛ می‌گویند سوءاستفاده نکن؛ از این ثروتت استفاده‌ی خوب بکن، که بهترین استفاده این است که آخرتت را با این آباد کنی. نصیب خودت را هم داشته باش؛ سهم خودت را هم داشته باش. منطق اسلام این است.»

رهبرانقلاب به تفصیل به موقوفات حضرت علی(ع) اشاره کردند و فرمودند:«تولید ثروت چیز خوبی است. اگر چنانچه در این تولید ثروت، قصد صرف او برای کار خیر، برای پیشرفت کشور، برای کمک به محرومان باشد، حسنه هم هست، ثواب هم دارد.» ایشان به تلاش ‏های خیرین مدرسه‏ ساز و مانند آنها اشاره کردند و افزودند:«ما با این بد نیستیم. چرا بی‏ خود در بیرون منعکس بشود که نظام اسلامی و مسئولان کشور، تا کسی بخواهد یک مقدار پول به دست بیاورد، اخم ‏هاشان را در هم می‌کنند؛ احساس بغض و نفرت نسبت به او می‌کنند. این‌جوری نیست؛ واقعیت این نیست.»

از این قبیل سخنان در فرمایشات رهبرانقلاب زیاد است و اتفاقا بی کم و کاست همان چیزی است که حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در دانشگاه امام صادق(ع) مطرح کردند.

به راستی این چه مشی و منشی است که در کشور به راه افتاده و به جای بحث و نقد عالمانه، آزادانه و منطقی این چنین فضایی را به راه می ‏اندازد؟ آیا این برخوردها دینی است؟ آیا سزاوار است دانشگاهی با ادعای دین‌مداری در مقابل این دست تخریب‏ ها که یک منکر بزرگ است، انکاری از خود نشان ندهد؟ به راستی چرا دانشجویان حزب‏ اللهی این دانشگاه که در این چند سال اخیر از صحبت‌های ارزشمند و راهبردی حضرت حجت الاسلام پناهیان استفاده کرده‌اند، در مقابل دروغ و اهانت‌های اخیر پاسخ و حرکت روشنگرانه‏ ای انجام ندادند؟! کدامیک از دانشجویان دانشگاه ماشین پژوپارس استاد را ندیده است که در همه جا متهم به ماشین مدل بالا و گران قیمت شده است؟ آیا این پاسخ سرمایه‏ گذاری استاد پناهیان طی این سال‏ها در دانشگاه امام صادق(ع) است؟ این است این همه ادعای امام صادقی بودن؟!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مهدی شاکری
lمن یک امام صادقی ام متاسفانه این نحو تفکرات در دانشگده ما ریشه ای دیرینه دارد. از حاج آقای پناهیان ممنونم باشد تا با اینچنین سخنرانیهایی که مستند به صریح احادیث است(من خود در جلسه بودم و سخنانشان راشنیدم) این مساله فرهنگی دانشگاه ما به زودی حل شود
ما هم باور کردیم :)))))))
جواد
Iran, Islamic Republic of
چون پناهیان دوست و همفکر شماست اینگونه توجیه می کنید
.. جانباز ؟؟؟
پناهیان از معدود روحانیونیست که در قصه 88 سینه ستبر کرد و محکم وایسادو ابروشو خرج کرد و بعضیا باید مردانگی رو از ایشون یاد بگیرن
United States
حالا ديگه لطفا توجيه درست نكنين . مگه پناهيان معصومه ؟
راجع به ماشین حجت الاسلام نقویان چی باید گفت؟
مگان مشکی متالیک + کوشی اپل!!!
اینها تجمل گر ایی نیست برای یک منبری؟
اونوقت حاج آقا رو منبر دیگران را میخواهد موعظه کنن!!
تقویان استاد دانشگاهه و با پناهیان فرق دارد. علمی حرف میزنه
همون پرشیای اتوماتیک حدود 50 میلیون قیمتشه
خداوند بر عزت آقای پناهیان بیافزاید و به منتقدین ایشان علم توأم با انصاف عنایت نماید.
majid
Iran, Islamic Republic of
فکر می کنم سایت خودتون هم در مقوله تهمت زدن های بدون تحقیق مردم و بد اخلاقیها بی تقصیر نباشه!
اگر باد بکاریم حتما طوفان درو خواهیم کرد جهان جان
پناهیان سخنرانی های خوبی داره..
انسان شریفی هم هست
آقایی که نظرها رو تائید می کنی.بعضی نظرها حکم غیبت کردن داره.

اینا رو باید اون دنیا جواب بدیم ها.
توجيه خنده داري بود.
خخخخخخخخخخخخخ
خدا عمرتان دهد تا با اين خبرها ملت را شاد كنيد.
موفق باشيد.