شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - 29 Jan 2022
 
۸
۳۳
نقشی که فراتر از امضای یک برگه نبود

آقای جوانفکر! صداقت هم چیز خوبی است

شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۴
کد مطلب: 348724
ادعاهای جالب مرد دردسرساز و جنجالی دولت سابق تمامی ندارد.
آقای جوانفکر! صداقت هم چیز خوبی است
به گزارش جهان، علی اکبر جوانفکر مدیرعامل اسبق خبرگزاری جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با ویژه‌نامه نوروزی مجله اصلاح طلب "نسیم بیداری"، مطالبی را در خصوص چگونگی خارج شدن ایرنا از ذیل شرکت‌های اصل 44، ماجرای بازتاب خبر برکناری وزیر اطلاعات وقت (حجت الاسلام مصلحی) در ایرنا و نهایتاً محکومیت و بازداشت خود بیان کرده است. در این خصوص یک منبع آگاه با انتشار یادداشتی حاوی ذکر جزئیاتی از موضوع، به وی توصیه کرده است به این روند خلاف واقع‌گویی و تحریف واقعیات پایان دهد و بیش از این اعتبار و حیثیت خود را مخدوش نسازد.

به گزارش جهان، در این یادداشت آمده است:
آقای جوانفکر در گفت‌وگو با ویژه نامه نوروزی «نسیم بیداری» برای چندمین بار مطالب خلاف واقعی را بیان کرده‌اند که بنظر می‌رسد سکوت در قبال این مطالب و بی‌پاسخ ماندن آنها، ایشان را بدعادت و به تکرارگویی تشویق کرده است. بنابراین، نکات زیر جهت ثبت در حافظه تاریخ بیان می شود:
1- آقای جوانفکر برای چندمین بار گفته است: «با نامه‌ای که برای مقام معظم رهبری نوشتم، موافقت ایشان را با مستثنی شدن ایرنا از اصل 44 و واگذاری این سازمان خبری به بخش خصوصی به دست آوردم.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی بر اساس قانون شرکت‌ها اداره می‌شود و بر همین اساس، نام این خبرگزاری در زمره شرکت‌هایی قرار گرفته بود که طبق اصل 44 باید واگذار می‌شد؛ اما در سال 1389 با انجام پیگیری‌ها و رایزنی‌های فشرده از طریق معاون وقت ایشان(که از قضا عضو دفتر رهبر معظم انقلاب بود و در اعتراض به همکاری آقای جوانفکر با جریان انحرافی حاضر به ادامه همکاری با او نشد) ظرف مدت کوتاهی رهبر معظم انقلاب، در پاسخ به درخواست، دستور خروج این سازمان خبری را از ذیل اصل 44 صادر کردند فرایندی که اساساً آقای جوانفکر نقشی فراتر از امضای آن برگه نداشت! آقای جوانفکر اگر میخواهد اعتبار خود را به رخ مخاطبان بکشد، خوب است چند نامه دیگری که بعد از آن، شخصاً برای رهبر معظم انقلاب ارسال کرد و البته هیچگاه پاسخی دریافت نکرد را نیز بیان کند!

البته صدور این دستور حکیمانه که نشان از حساسیت ویژه و جایگاه مهم خبرگزاری جمهوری اسلامی در نظر مقام معظم رهبری داشت، از سوی آقای جوانفکر و حلقه‌ای که ایشان را احاطه کردند و در سال 1390 منجر به حاشیه‌سازی‌های کم سابقه‌ای در فضای مطبوعاتی کشور شد، قدر دانسته نشد.

مبنای دستور رهبر معظم انقلاب، نگاه حاکمیتی به خبرگزاری و در نتیجه به اهداف و مأموریتهای این سازمان بود اما آقای جوانفکر تحت تأثیر جریان انحرافیِ دولت بخصوص از بعد از ماجرای عزل وزیر اطلاعات، رسانه حاکمیتی ایرنا و متعاقباً روزنامه ایران را به تریبون بخش محدود و منحرف تبدیل کرد.

بنابراین؛ اولاً آقای جوانفکر جایگاه، نقش و اعتباری در مقدمات و مسیر منجر به صدور دستور مزبور نداشت، ثانیاً نهایت ناسپاسی را در قبال این دستور حکیمانه بخرج داد و رسانه حاکمیتی را به اجاره حلقه انحرافی درآورد.

2- آقای جوانفکر در همین مصاحبه، روایت مخدوشی از ماجرای علت عدم حذف خبر عزل وزیر اطلاعات از خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان کرده است. وی مدعی شده است که در شب واقعه، فردی با او تماس گرفته و گفته است که بر اساس دستور العمل دفتر مقام معظم رهبری باید خبر عزل وزیر وقت اطلاعات از ایرنا و روزنامه ایران حذف شود و در مقابل آقای جوانفکر تأکید کرده است که چون چنین خبری بر روی سایت ریاست جمهوری موجود است، تا زمانی‌که بصورت مکتوب از دفتر رهبری به وی اعلام نشود، خبر را حذف نمی‌کند.

آقای جوانفکر البته می‌تواند اکنون خود را به فراموشی بزند و برای زمین گذاشتن دستور رهبری و همکاری کاسبکارانه با جریان انحرافی، آسمان و ریسمان ببافد و برای محقّ جلوه دادن خود، ادعا کند چون سایت ریاست جمهوری مطلب را حذف نکرده بوده، او نیز خبر را از خروجی ایرنا و صفحه روزنامه ایران حذف نکرده است؛ اما چه کسی است که نداند در ماجرای مورد اشاره‌ی وی، خود رئیس‌جمهور وقت یک طرف انجام خطایی راهبردی بود و حتی پس از انتشار دستور صریح رهبر معظم انقلاب بیش از یک هفته به حالت اعتراض خانه‌نشینی کرد و در این رفتار زشت و سخیف، افرادی همچون همین آقای جوانفکر نقش بازو و محرّک اصرار بر خطا را بازی می‌کردند. همچنین هر کس که نداند خود آقای جوانفکر خوب می‌داند که در آن شب کذایی فرد دلسوز و مطلعی به او از نامه و دستور رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور خبر موثق داد و او را نصیحت کرد که دست از حاشیه‌سازی، مخدوش کردن سوابق ارزشی خود و تقابل با اراده کلان نظام بردارد.

3- آقای جوانفکر می‌گوید در مجموع به یک سال و نیم حبس محکوم شده است؛ شش ماه برای ویژه‌نامه جنجالی روزنامه ایران به نام خاتون و یک سال به اتهام توهین به مقام معظم رهبری؛ و بعد می‌افزاید که 5 مهر 91 بازداشت شده و 5 فروردین 93 (کمتر از 20 روز دیگر) دوران محکومیت یک سال و نیمه‌اش پایان می‌یابد.

متاسفانه آقای جوانفکر در مقام بیان جزئیات حبس خود نیز صداقت ندارد و تمامِ راست را نمی‌گوید؛ چرا که اگر صداقت داشت باید بصورت شفاف می‌گفت که چه مدتی در زندان بوده است؟ آقای جوانفکر دهه فجر سال گذشته از زندان آزاد شد و دیگر به زندان بازنگشت، یعنی از مجموع دوره محکومیت یک سال و نیمه‌اش حدود 4 ماه بازداشت بود که آن‌هم مربوط به دوره محکومیت ویژه‌نامه خاتون بود و اساساً در خصوص مطالب سخیفی که نیمه شب 29 فروردین در وبلاگ شخصی خود نوشت و در ستون زمزمه خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز همان مضامین را منتشر کرد، تاکنون متحمّل حبس نشده است.


دفاع تمام‌قد جوانفکر از ویژه‌نامه موهن خاتون؛ مجله‌ای که مورد انتقاد شدید علما و متدینین قرار گرفت

4- به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصرار و تجرّی آقای جوانفکر بر خلاف‌گویی، سکوت افراد مطلع و دلسوز است که در همان مقطع با پیش بینی آینده تاسف‌بار وی، توصیه‌ها و نصیحت‌های خیرخواهانه‌ای به او کردند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مجید
همین امثال جوانفکر بودند که احمدی نژاد را به این روز انداختند تا کلیدسازان اشرافی بر مردم حکومت کنند
زندان ایشون هم مثل زندان مهدی هاشمی بود؟
United States
زنده باد یاران احمدی نژاد ... زنده باد بهار ...
سرور
مملکت را امثال اکبر.ه و .... به دست اشرافی ها انداختند و هنوز هم از این آب گل آلود ماهی می گیرند.چقدر باید ساده باشیم که چیزی به نام جریان انحرافی که ساخته این آقایان است را باور کنیم.
حقی
Iran, Islamic Republic of
ویژه نامه موهن خاتون !!!؟؟ کجای آن ویژه نامه موهن بود ؟
جوانفکر سوابق خوبی دارد و برادر شهید نیز هست مراقب باشید تند نروید
بابک
معاون وقت ایشان در حال حاضر مدیر روابط عمومی بیت رهبری است که پس از درگیری با جریان انحرافی از سمت خود کناره گیری و ایرنا را ترک کرد.
majid
Spain
توهین به مقام معظم رهبری رفتاری زشت و سخیف است.
جوانفکر و تفکراتش دیگر به تاریخ پیوست
نبش قبر نکنید
Finland
کاش مهدی هاشمی همین چند روز را هم میرفت زندان اما دریغ که ....
٠٠٠١٣
چرا متن كامل رو بدون تفسير و تحليل پخش نمي كنيد و قضاوت و به عهده خواننده ها نمي گذاريد
راستي
جوانفكر اصلا در حد خبرگزاري ايرنا و مشاور رئيس جمهور نبود ليكن عاشق پست بود
كاري كه اينها كردند هر چه روزنامه نگار معتبر بود از اطراف احمدي نژاد پراكنده كرده و اجازه نزديك شدن به احمدي نژاد را ندادند
و اخر هم هزينه جبران ناپذيري به احمدي نژاد وارد كردند
حتما جهان نیوز صداقت دارد!
نظری
Iran, Islamic Republic of
جوانفکر کیان ایرانی مختار (احمدی نژاد ) بود
این جوانفکر همونی نیست که یه زمانی در مدح رفسنجانی و خاتمی هم مطلب مینوشت؟
محمد
آدم .... دیگه احمدی نژاد باید هم حواریونش امثال جوانفکرباشند.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
بنده عاشق و دوستدار، دوستان آقای احمدی نژاد هستیم و این انحراف را اصل دین می دانیم و به آن پایبندیم و بدانید با این تبلیغات نادرست که الان هم روی این دولت جدید شروع کردید ما گول نمی خوریم و هیچ وقت حرفهای شما را باور نمی کنیم.
عارف
Iran, Islamic Republic of
جوانفکر انسانی خدوم و ولایت مدار هست. دروغ پردازی تا کی؟!! آنقدر انحراف انحراف کردین که غربگراها بر ما سوار شدند!!!!
جهان خجالت بکش و دست از سانسور بردار!

زنده باد احمدی نژاد و یارانش
Malaysia
جوانفکر رو جدی نگیرید
کاش احمدی نژاد در دام انحرافیها نیفتاده بود
Iran, Islamic Republic of
خود احمدی نژاد اصل انحراف بود.کی میخواهید باور کنید؟
تو همه دولتها جوانفکر وجود داره
جوانفکر دولت روحانی هم جناب دکتر آشنا است و البته تا حدودی دکتر ترکان
جوانفکر قهرمان
ازدایخواه و ولایتمدار ایران
یک طلبه
دوستان جهان ، وقتش نرسیده کمی هم فکر کنید و بر اساس دین رفتار کنید ...
United States
چرا اینقدر به حامیان احمدی نژاد تهمت میزنید؟ ج
احمد
مدعی صداقت باید آدم شجاعی باشد . نگارنده یادداشت اگر شجاعت می داشت چهره خود را در پشت عنوان مجهولی مانند یک منبع آگاه پنهان نمی کرد. این یادداشت را مملو از توهین به جوانفکر و احمدی نژاد دیدم و متعجم که این توهین ها با ادعای صداقت چه نسبتی دارد؟
صداقت قبل از آنکه چیز خوبی باشد ، چیز لازمی است. من در این یادداشت احساس صداقت از طرف نویسنده نامه نکردم
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی مراقب جوانفکرهای اطرافت باش!
جوانفکر رو رها کنید
اینقدر مسئله مهمتر تو مملکت هست
United States
.... جوانفکر مظلوم واقع شد
امیر
Germany
جریان انحرافی جریان ساختگی بین هاشمی... و غیره است ....
Iran, Islamic Republic of
... اندکی عقل را جیگزین کینه های شتریتان قرار دهید