شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - 2 Mar 2024
 
۰

واکنش کویت به بازداشت 2کویتی در ایران

دوشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب: 195137
در پی دستگیری دو جاسوس کویتی مطبوعات این کشور مدعی شدند این دو نفر، خبرنگار بوده اند.

به گزارش عصر ایران، روزنامه الوطن چاپ کویت که پیش از این مانور گسترده ای درباره کشف شبکه جاسوسی ایران در کویت داده بود پس از به دام افتادن جاسوسان کویتی نوشت که این دو کویتی فقط خبرنگار و تصویربردار بوده اند و قصد داشتند برای شبکه تلویزیونی خصوصی العداله کویت، برنامه تهیه کنند.

آنها قصد داشتند برای برنامه ای با عنوان "کویتیون في الخارج" با موضوع اتباع کویتی خارج از این کشور، در خوزستان برنامه سازی کنند.
موضوع این برنامه ، فرزندان اتباع کویتی است که با اتباع ایرانی ازدواج کرده اند.

این دو کویتی به نام های عادل یحیی و رائد ماجد هستند. عادل یحیی وکیل دادگستری و همزمان در برخی برنامه های شبکه العداله، مجری است. او یکی از کارکنان شبکه العادله به شمار می رود اما نفر دوم یعنی رائد ماجد تصویر بردار آزاد است که در برنامه سازی عادل یحیی، همکاری می کند.

خالد الکندری رئیس انجمن وکلای کویت در این باره گفت که این دو نفر قبل از سفر به ایران مجوزهای لازم را از مقامات ایرانی کسب کرده بودند.
خالد الجارالله معاون وزیر امور خارجه کویت هم گفته است: در این باره با مقامات ایرانی تماس گرفته ایم و معلوم شد این دو کویتی در حال بازجویی هستند. پس از بازجویی و ثابت شدن واقعیت ها ، آنها آزاد خواهند شد.

فرماندار آبادان پیش از این گفته بود دو کویتی به اتهام جاسوسی در آبادان بازداشت شده اند. این دو نفر وسایل و تجهیزات جاسوسی به همراه خود داشتند و به صورت غیرقانونی وارد ایران شده بودند.
عبدالله کعبی نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی هم دیروز یکشنبه گفته بود که این دو کویتی 2 روز پیش بازداشت شده اند.

دولت کویت در فروردین گذشته مدعی شده بود گروه جاسوسی وابسته به ایران را بازداشت کرده است.

مقامات ایرانی و سفارت ایران در کویت به شدت این ادعاها را رد کرده بودند.

با این حال پس از گذشت چند ماه ، مقامات ارشد کویتی از جمله رئیس پارلمان این کشور، نادرستی ادعاهای مطرح شده در کشورش علیه ایران را مطرح کردند.

به دنبال این اتهام زنی کویت علیه ایران، سفرای دو کشور از تهران و کویت فراخوانده شدند اما پس از چندی با سفر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به کویت ، سفرای دو کشور به محل ماموریت خود بازگشتند و روابط میان دو طرف عادی شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *