شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ - 2 Jul 2022
 
۰
۱۲

ادامه فعالیت وزیر اطلاعات با وجود حکم حکومتی چگونه خواهد بود

پنجشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۲۲
کد مطلب: 163519
رهبر انقلاب ایران دیروز طی نامه ای مستقیم خطاب به وزیر اطلاعات این کشور خواستار ادامه فعالیت وی در سمتش شد.تحلیلگران ازاین نامه با عنوان «حکم حکومتی» یاد می کنند.

به گزارش جهان به نقل از آزاد نگار برای نخستین بار در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران ، یک وزیر پس از برکناری از سوی رئیس جمهور با حکم حکومتی رهبر در مقام خود ابقا شد.

رهبر ایران در این نامه با تقدیر از مصلحی از وی خواست تا در سمت خود ادامه فعالیت دهد.شنیده ها از ایران حاکیست پس از آنکه در ۳ روز گذشته دفتر ریاست جمهوری به توصیه رهبر برای صرف نظر کردن از برکناری وزیر اطلاعات جامه عمل نپوشاند، آیت الله خامنه ای شخصا و طی نامه ای رسمی و حکم گونه حیدر مصلحی را در مقام وزارت اطلاعات ابقا کرد.نکته قابل تامل در این نامه آنست که نامه رهبر ایران خطاب به رئیس جمهور این کشور نوشته نشده و مستقیما حیدر مصلحی را خطاب قرار داده است. این امر حاکی از آن است که پیش از نگارش نامه ، دستوری برای ابقای مصلحی به شخص احمدی نژاد داده شده اما وی سر باز زده است.

گفتنیست در نظام سیاسی ایران احکام و اوامر فقیه از زمره « احکام شرعی » است، بنابراین احکام، اوامر و نواهی « فقیه واجد الشرایط » از مصادیق احکام شرعی هستند و به این اعتبار از «منابع حقوق اساسی » کشور ایران محسوب می‌شوند.

در همین راستا اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی ایران اینچنین میگوید:
«قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از: قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه که زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آینده این قانون اعمال می‌گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند.»

علاوه بر اصل ۵۷، در اصل ۱۱۰ نیز حل معصلات نظام ایران نیز که از طریق عادی قابل حل نیست بر عهده رهبری قرار داده شده است. (بند ۸). طرق عادی همان طرق قانونی و احکام اولیه است. این تعبیر بیانگر اختیارات حکومتی است.

این برای دومین بار است که آیت الله خامنه ای به دولت اصولگرایان نامه کتبی نوشت و این نامه انتشار عمومی یافت. اما برخی معتقدند این نامه با نامه قبل متفاوت است.

گفتنی است در سال ۸۸ عالیترین مقام سیاسی ایران طی دست نوشته ای کتبی و در قالب توصیه ، از احمدی نژاد خواست تا اسفندیار رحیم مشایی را از معاون اولی خود عزل کند.

در همان زمان نیز تصویر نامه رهبری به رئیس جمهور، چند روز پس از عدم اعتنای دفتر ریاست جمهوری به این توصیه ، از سوی دفتر رهبری انتشار عمومی یافت.

اما امروز نیز متن نامه دوم آیت الله خامنه ای منتشر شد. نامه اخیر به صورت نامه اداری تایپ شده ودارای شماره رسمی میباشد. این بدان معنی است که نامه ذکر شده یک حکم حکومتی رسمی است و وزیر اطلاعات برای حضور در محل کار خود نیازی به حکم احمدی نژاد ندارد.

هم اکنون نارضایتی گسترده ای در میان اصولگرایان ایران از رئیس جمهور منتخب این جریان شکل گرفته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دولت و همه سیاسیون بدانند که اگر حمایت و پشتیبانی رهبری از قوا و سرانشان نباشد اعتبارشان نزد مردم صفر خواهد بود پس بهتره تا همه سران دقیقا طبق خواست رهبری که خواست قاطبه ملت هست رفتار کنن و هر کدومشون به فراخور سیاست بازیشون در برهه های مختلف جلوی امر رهبری نایستن
مجلس یه جور (در قضیه وقف دانشگاه آزاد) و دولت هم یه جور (هر دوش سر بازی های رحیم مشایی)
والسلام
Iran, Islamic Republic of
الله الله الله الله
الله اكبر
جانم فداي يك لحظه
عمر تو رهبر
.....
جناب آقاي رئيس جمهور ما تو رو منهاي عوامل مشکوک دولت ميخوايم نه خداي نكرده منهاي رهبري و ولايت .
Iran, Islamic Republic of
باسلام من فكر ميكنم با اين حرفها ما داريم مقام معظم رهبري رو روبروي احمدي ن‍ژاد قرار مي دهيم در صورتي كه اين حركت درست نيست و ما نبايد در تمام مسائل كشور از رهبري مايه بذاريم براي من يك سوال ايجاد شده اگر در مملكت يك اتفاق امنيتي پيش بياد و وزارت اطلاعات به موقع نتواند اقدام كند يا آن موقع همان كساني كه با رفتن مصلحي موافق بودند نميگن ما ميخواستيم او رو عوض كنيم ورهبري ايشان رو ابقا كردند شما مطمئن باشيد حضرت آقا هم ازما و ازتمام سياسيون باهوشترند لذا با پرداختن زياد به اين موضوعات شرايط رو در آينده براي رهبري سخت ميكنيم .
Iran, Islamic Republic of
ما برو بچه های هئتی و مسجدی هنوز امیدواریم چشمان آقای رئیس جمهور به حقیقت گروه فرمانسون نفوذی در دولت دقیق شده و تا دیر نشده و آنان با چاپلوسی و مظلوم نمایی ضربات غیر قابل جبران به نظام نزدند از دور و بر خود براند . از قوه قضائیه هم انتظار داریم که دادستانی عمومی را بعنوان مدعی العموم در قضیه فعالیتهای غیر قانونی مشائیون ! ؟ فعال نماید .... تا دیر نشده.... که هشدارهای پدرانه علامه مصباح را باید کاملاً جدی گرفت
Iran, Islamic Republic of
این درد به کی بگیم و این قصه کجا بریم
اینهم از رئیس جمهور به اصطلاح ولائی که در انتخابات چه خون دلها که بخاطرش نخوردیم چه بحث و جدلها که نکردیم
خدایا ترا به آبروی حضرت زهرا(س) لحظه‌ای سایه رهبر بزرگوارما را از سرما کوتاه نفرما که نااهلان ودو رویان انقلاب مارا مانند انقلاب مشروطه به شکست می کشانند
Iran, Islamic Republic of
به خدا قسم اگر مولايم امر بفرمايند رايي كه به احمدي نژاد داده ام را شخصا پس خواهم گرفت
Iran, Islamic Republic of
از مسولين نظام و نمايندگان مجلس تقاضا داريم كه وزارت اطلاعات را زير نظر رهبري قرار دهند تا اين وزارتخانه مهم محلي براي باند بازيهاي سياسي و دخالت افراد منحرف نباشد...
United Kingdom
با سلام
لطفا به آقاي احمدي نژاد بفرماييد تا وقتي از شما حمايت مي كنيم كه گوش به فرمان حضرت آقا امام خامنه اي باشند و الا نه تنها از ايشان حمايت نمي كنيم بلكه ايشان را نيز از سران فتنه بدتر مي دانيم چون سران فتنه مواضعشان كاملا مشخص است ولي ايشان بعضي مواقع مشخص نيست از چه كساني تبعيت مي كنند .
باید این اشتباه بزرگ را پس از امر رهبری فرزانه نادیده گرفت و باز هم طبق نظر ولی امر مسلمین از دولت خدمت گذار حمایت کرد تا :
اولا این ماجراها از خطا به لجبازی های سیاسی دچار نشود
ثانیا احمدی نژاد، اصولگرای 84 را حفظ کرد
ثالثا جذب حداکثری و دفع حداقلی داشت.

دوستا هم در اظهار نظرها از افراط و تفریط و بی عدالتی نسبت به مسئولین دوری کنند .
Latvia
آقاي احمدي نژاد به شما راي دادم و به راي خود افتخار هم مي كنم. اما نكته و ابهامي لازم به يادآوري است و آن اينكه جايگاه ولايت مطلقه فقيه كه در قانون اساسي و متمم آن در سال 68 طراحي شده كاملا مشخص است. شان رهبري مافوق سه قوه است و نظر رهبري بعنوان حكم حكومتي لازم الاجراست. درست است كه شما راي مستقيم دهها ميليوني مردم را داريد اما آيا بهتر نيست بجاي تقابل علني با رهبري بصورت حقوقي در صدد بازنگري و اصلاح قانون اساسي برآييد و طي يك همه پرسي نظر مردم را جويا شويد تا خداي نكرده كشور بدست بدخواهان و دشمنان داخلي و خارجي اين ملت دچار هرج و مرج و خونريزي نشود؟
Iran, Islamic Republic of
فتنه بزرگ در راه است و متاسفانه از درون افرادی که خود را اصول گرا نامیدند و امت حزب الله برای در هم شکستن آن باید آماده شود.
Iran, Islamic Republic of
به فرمان حضرت امام (ره) حفظ این نظام از اوجب واجبات است و مقام معظم رهبری این نایب بر حق امام عصر (عج) چه از لحاظ قانونی و شرعی و چه از لحاظ مطالبه عمومی و خواست مردم عزیز و انقلابی و نیز چه به لحاظ دستور عقلی، بالاترین مرجعی است که می تواند خطرات را تشخیص و از انقلاب دور کند تا انقلاب عظیم اسلامی همچنان در فتح موانع پیش رو استوار و قدرتمند پیشروی کند. اقدام حکیمانه آن رهبر فرزانه جهت ابقاء وزیر محترم اطلاعات درس بزرگی برای همه می باشد که بدانند که با منافع حیاتی انقلاب و نظام نباید بازی کنند که در اینصورت عاقبت خوبی در انتظار آنها نخواهد بود و بدانند که فرصتها همیشگی نیست و اگر قدر لطف رهبری و مردم ولایتمدار را ندانند شرمساری حاصل کار آنها خواهد بود.